Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Provocare La Joc
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Sport > Sah
yronick
Nu invit in mod special o anume persoana, cine se va baga primu' (daca accepta cineva, evident) cu el voi juca
Poate terminam si noi peste cativa ani ohyeah.gif

Alb, c.4.
Marcus
Ma bucur ca am intrat primul. Incantat de cunostinta, yronick si... hehe, succes.

1. e5
yronick
d.5
(Pe orizontala sunt cifrele)
Marcus
Imi spui si mie cum ai sarit 3 spatii cu pionul? wink.gif
yronick
Depinde cum privesti tabla.Eu o privesc cu piesele albe jos...Astept mutarea ta!
Marcus
Tabla trebuie sa arate asa (teoretic wink.gif ):

Regele tau (alb) trebuie sa fie asezat pe pozitia E1 (patratica de culoare inchisa). In functie de aceasta pozitie, aseaza corespunzator si celelalte piese.
In consecinta, pozitia d5 este in jumatatea mea de tabla, iar regula dupa care jucam nu permite sa sari cu pionul dintr-o singura mutare in jumatatea mea de tabla. laugh.gif

Daca stie cineva un link catre un grafic al tablei de sah, rog sa il scrie aici. Multumesc.
Tudy
Notatia la tabla de sah se face cu literele pe orizontala si cifrele pe verticala.

user posted image

www.chesslab.com/rules/chessbasics.html spoton.gif
Napoleon9th
Cea mai usor de folosit tabla de sah online pe care am gasit-o pana acum este la: http://members.shaw.ca/lapides/pgnedit/pgnedit.html
Apasati pe 'set'-ul de sub tabla din stanga si vi se ofera pozitia de start. Dupa care puteti face orice mutari doriti (atentie pentru jucatorii incepatori: nu va sunt verificate mutarile sau pozitiile in care ajungeti! Este ca si cum ati avea o tabla adevarata in fata dvs., plus un set de 64 de piese din fiecare tip wink.gif, putand efectua pe tabla orice va trece prin cap.)
Marcus
Bine bine, vad teorie, dar nu vad nici o tabla! ohmy.gif
De ce nu-mi apare tabla?
Napoleon9th
Ciudat ce spui tu, dar nu inteleg precis la ce te referi. Ai in forumul Testari trei imagini care ilustreaza ce pot intelege eu:
1. Nu vezi decat ceva text cu negru, sus. In rest nimic altceva. (nu s-a incarcat complet pagina, ai rabdare. Sau poate browserul tau nu accepta Applet-uri Java, desi nu pot prezenta nici un pericol...)
2. Nu vezi decat textul de sus si cateva casute cu text pe fundal alb. (Scroll down!)
3. Nu vezi decat o tabla goala si nu stii ce sa faci cu ea. (da click pe optiunea "Set".)
Marcus
Ma aflu in primul caz:
.
QUOTE
Nu vezi decat ceva text cu negru, sus. In rest nimic altceva. (nu s-a incarcat complet pagina, ai rabdare. Sau poate browserul tau nu accepta Applet-uri Java, desi nu pot prezenta nici un pericol...)


... cu singura deosebire ca pagina s-a incarcat complet, dar nu mai apare nimic altceva in afara de acel text de sus.

Napoleon9th
Ai incercat sa activezi afisarea Java Applet-urilor din browser? (Sper ca ai o JVM instalata deja!)
Marcus
Am crezut ca ai renuntat...
Deci, istoricul partidei, dupa aproape 4 luni de zile rofl.gif , este urmatorul:

1. d3; e5
2. e4;

Si mutarea mea:
2. Nc5

Napoleon9th... da, ai dreptate tu, dar nu cred ca toti cei care acceseaza Hanul de la internet au o JVM instalata in computer. Asa cum nici diacriticele romanesti nu sunt unsure.gif Uff... sad.gif
In ce ma priveste, eu accesez foarte rar Hanul de la computerul de acasa, din moment ce am acces limitat la internet. wink.gif
Marcus
3. Df6 (vezi ca-ti dau mat rofl.gif )
yronick
Marcus, nu mai joci?
Sau te gandesti la o mutare ( ohmy.gif Atata timp.....) asa cum am facut eu laugh.gif (4 luni) rolleyes.gif
Marcus
Nu inteleg, cum adica nu mai joc? Tu esti la mutare... rofl.gif Sper sa nu astept alte 4 luni. unsure.gif
Marcus
Gata, ti-a pierit iar cheful sa mai joci? wink.gif
yronick
P f3
Marcus
Notatia ta e cam ambigua... Daca ai vrut sa spui: 4. f3
Eu mut: 4. Ce7
yronick
5.Cf3
Marcus
yronick, voi afisa istoricul partidei si te rog sa-mi spui unde gresesc hmm.gif

Partida: yronick vs Marcus

1. d3; e5
2. e4; Nc5
3. Cc3; Df6
4. f3; Ce7
5. Cf3

Deci, cum e corect? hmm.gif

yronick
Scuze, m-am tampit !

5. Cd5
Marcus
5. C:d5
yronick
6.Pd5
Marcus
6. Dh4+
yronick
7. Pg3
Marcus
7. Dd4
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.