Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Vremea
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
fiica_lunii
Ma apasa vremea de afara. De cateva zile, cerul arata de parca ar fi indoliat si imi da o stare gri ca si culoarea lui. Nu-i prea frig, vantul nu bate (mai adie usor din cand in cand) si atmosfera te face sa simti ca esti suspendat undeva "intre".... undeva intr-un loc, de unde iarna nu reuseste sa plece iar primavara nu reuseste sa vina.
Erwin
38.gif

Soare la Cimişoara, vine primăvara! biggrin.gif
fiica_lunii
Bage Erwine, trimite si aici pe coana Primavara, sau macar doua-trei raze de soare, ca ni s-a acrit de zile cenusii. De fapt culoarea de gri nu e data de cer ca ala nici nu se vede. E data de o ceata gri-laptoasa, care asta iarna avea culoare alburie si impodobise pomii cu un vesmant minunat..... dar acum are o culoare murdara si asterne peste tot o mazga nenorocita pe care o blesteama soferii.
Explicatia fenomenului cred ca e data de faptul ca Bacaul e marginit de niste lacuri formate de Bistrita si Siret. Si mai sunt cateva raulete mai mici in jurul Bacaului, cum e Barnatul(asta trece prin oras) si celelalte nu le mai stiu numele.
Concluzia: multa ceata si umezeala in atmosfera.
Asa ca, te rog trimite ceva soare si pe aici!
jude
Ce-i drept, Bacaul e cam nesuferit in perioada asta. Asta in cazul in care ai ceva mai bun de facut decat sa dormi. wub.gif
mutulica
in timi se raceste de pe o zi pe alta. si desi pare frig uscat miroase a gripa si raceala
Erwin
hiya.gif

Ap'i o cāntat pasărea gi ploaie... doară ninge, că n-are pămāntu' gistulă apă, da' nu-i bai că grāu ş-aşa n-o mai sămănat nime' că tăce ogoarāle īs pārlog, aşceaptă să le vindă la mămăligarii ceia gi 'talieni!

să aveţ grijă la gripă, dară mereţī la baba Ghita să vă giscānce cum şcie ea, cu apă sfinţātă... sau la moşu Iova să vă chicească grumazu cu răchie g'eaia tare! drunk.gif


rofl.gif
rofl.gif


-------------------------
pārlog = paragină, necultivat
a chici = a repara
grumaz = gāt
coconut
rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif Erwin, nu uita ce ţi-am scris pe la "ce-avem īn cap"! rolleyes.gif
Rehael
A nins. mellow.gif
coconut
Da... acum ai aflat? unsure.gif
fiica_lunii
Pe aici a venit primavara si nu-ti vine sa mai stai in casa cu ochii in monitor, cand afara e soare cat incape. Singura chestie nasoala e un vant enervant care iti baga praf in toate orificiile (alea care sunt la vedere)..... in rest sanatosi sa fim!
Erwin
Acu's babile, că vine primăvara, dară īntiia babă o fost urātă şī furtunoasă, cu ploaie multă, nori negrii, o bătut piatra ş-o īmburdat on stālp gela cu reclame, api bine că s-o īmburdat, că ş-aşa nu era bună reclama la duhan! Baremi dacă ar pune īn loc o strigare cătă miniştrii ceia să mai slobozască birurile, că tare's mulce şī grele pă pă noi, ca pă vremea turcilor, iei māncau rahatu' şī noi beam apa rece! rofl.gif rofl.gif rofl.gif

A douaua babă o fo' aşa ş-aşa, pă pă sară s-o luminat o tără, s-o răzbunat... Să vigem cum o fi māne, a tria babă... unsure.gif bace vāntu' frunza-n dungă biggrin.gif
fiica_lunii
Se poate sa comand si eu o portie de vreme buna cu garnitura de raze de soare si salata de adieri calde, pentru maine, ca e baba mea? huh.gif
tikky
ploua
Erwin
primăvară cu tăce felurile, vānt, nori, ploaie, soare, frig şī căldură, umezală ori uscăciune, bură sau limpezală... biggrin.gif

Ca īn tăt anu', dară anii trecuţī nu m-o dorut nimica, acu' īmbătrānii şī io ca moşu, că mă doare grumazu şī mă īntorc cu tătu, ca lupu' hh.gif Acuş umblu cu bāta, şontāc-şontāc, ca Bocioacă! rofl.gif rofl.gif

----------------
bură = ceaţă
grumaz = gāt
Rehael
Ha llovido y... he sido yo. tongue.gif
tikky
innorat... mi-e somn yawn.gif
Erwin
ploaie ca toamna şī neaua n-o fo' nici o ţāră, prea cald pāntru iarna asta...
Erwin
vine primăvara! biggrin.gif dance.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.