Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Despre Cadouri...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei
Hampu The Great
Nu intamplator deschid acest subiect....Este evident cred ...Pastele, Iepurasul expilca defapt totul.
In urma cu niste ani am primit cel mai tare cadou din viata mea.
Atat de mult m-a bucurat incat am ramas marcat de eveniment, si dincolo de el mi-am facut un scop in a pregati cu mult timp inainte, si cu minutiozitate cadourile pentru cei dragi.
As vrea macar odata sa pot face cuiva bucuria pe care am trait-o eu atunci.
Asadar trei intrebari si trei raspunsuri.......Incep chiar eu:

1. Care este cel mai frumos cadou pe care l-ati primit vreodata ?

Pai a venit de la sora mea mai mare. Pe vremea aia, ca si acum eram un impatimit al muzici pop (muzica populara moderna).
Sora mea mi-a facut cadou albumul "The Good Earth" realizat de grupul Manfred Mann's Earth Band in anul 1974.
Era un album slabut al grupului, poate cel mai slab....
In afara piesei "Be not to hard" nu avea mai nimic.
Avea insa o idee geniala de promovare. Odata cu cumpararea albumului orice persoana devenea proprietara a un "square foot"
(adica un patrat de 30x30 cm) de pamant situat in Wales. Mai exact producatorii achizitionasera cu totul un deal pe care acum il vindeau "en detail" celor care cumparau albumul.
Sigur totul era doar simbolic, administrarea terenului era imposibila. Nimeni nu ar fi putut sa imi spuna care este cu exactitate "parcela" mea si nu cred ca asta i-a pasat cu adevarat cuiva.
Anul 1974 era insa in plina perioada Hippy, sau mai exact Flower Power , iar grupul lui Manfred Mann era un exponent al acestei miscari. La aparitia albumului grupul a fost intens acuzat pentru conceptul de promovare imputanduise ca pentru a isi putea vinde albumul a apelat defapt la comercializarea unui alt produs.
Liderul grupului a comentat scurt: "Who would buy a record just to get a free square foot of land you can do nothing with ?"
In anii care au urmat zona respectiva a inceput sa fie intens industrializata. Un grup de firme de minerit a impanzit zona si a incercat sa intre in posesia dealului dupa principiul "ce e al tuturor este al nimanui".
Toti posesorii de "album" au fost insa alertati si s-au unit pentru a interzice acest lucru. Si desi lumea uitase de mult de ei, au reusit.

Multa vreme insa dupa toate disputele astea, dealul a ramas si azi intact, in mijlocul unei zone puternic industrializate, ca un triumf peste timp al unei generatii care a crezut in puterea florii. Ma bucur mult ca prin grija surorii mele am fost si sunt si eu partas la una ca asta, si ca prin ea am si eu "castelul meu in Spania", ma rog parcela mea in Wales......

2.Care este cel mai traznit cadou pe care l-ati primit vreodata ?

S-a intamplat chiar de acest Pasti cand am primit cadou.....un revolver cu gloante de cauciuc. Sigur nu a fost o surpriza, a trebuit sa completez cu doua luni inainte o gramada de acte pentru a obtine acordul politiei, dar a venit chiar in ajunul Pastelui si a fost cadou.

3.Care este cel mai bine primit cadou pe care l-ati facut vreodata ??

S-a intamplat sa pot face cadou unui proaspat invalid un carucior modern cu rotile. Nu am sa pot sa ii uit niciodata nici reactia spontana si nici recunostinta din priviri....
47462
1. Care este cel mai frumos cadou pe care l-ati primit vreodata ?
De Craciun acum 2 ani cand parintii mei s-au hotarat sa-mi ia role - febletea mea. Am fost atat de incantata ca toata iarna m-am plimbat cu ele prin casa de ciuda ca afara nu era suficient de cald sa le folosesc.
2. Care este cel mai frumos cadou pe care l-ati primit vreodata ?
La-m primit de la un fost prieten si e un maimutoti foarte simpatic...imi aduce mereu aminte de el(seamana atat de mult!!)
3. Care este cel mai bine primit cadou pe care l-ati facut vreodata ??
Cel mai bine primit cadou pe care l-am facut consta intr-un set de lant si bratara din Santal. Ceea ce a fost apreciat mai mult a fost modul de impachetare. A pus punga in punga...pana cand s-a facut una maricica si in fiecare punga puneam cate ceva; ex: un morcov mucegait, un creion, o hartie igienica pe care scria in caz de urgenta si numai la ocazii speciale!...
secunda
despre cadouri...
se vorbeste si aici
si aici

mwah1.gif
Hampu The Great
secunda,

Nu fi rea...nu am stiut de alea doua teme, si oricum a mea e mai actuala si putin diferita (iti zic un secret: e primul meu thread..si asteptam ca pe ace un musteriu)
Diana-Maria
La toate intrebarile nu pot sa raspund decit cu un singur cuvint: BONI!
Am primit-o de ziua mea, in urma cu trei ani... si mi-a furat inima!
Caniche-l meu drag mic si pufos...
Tyra
Nici macar nu mai tin minte de cand n-am mai primit un cadou sad.gif
Tyra
Mi am facut cadou o pereche de sandale superbe. Sunt mandra de ele. Azi le am facut inaugurarea in discoteca.
Aramis
Vineri mi-am facut cadou un colier superb, e argintiu cu un pandativ cu pietricele portocalii... Pur si simplu imi place la nebunie si de abia astept sa-l inaugurez la banchetul de peste o saptamana si jumatate. (promit ca fac poze si vi le arat si voua biggrin.gif)
LigiaB
Tyra, bine, bravo! smile.gif

Sa ii raspund lui Hampu... rolleyes.gif

1. Care e cel mai frumos cadou...
Pai am primit un diamant f mare...costa peste 4000$. sorry.gif
Din nefericire...nu l-am vrut...era prea scump, mi se pare inutil sa cheltui atit...cu stringere de inima a trebuit sa il refuz, normal s-a creat un conflict maricel dar ... asta e! Gestul totusi nu l-am uitat, fapt ptr care il amintesc aici. smile.gif

Pe mine nu ma impresioneaza prea tare lucrurile scumpe, cele simple si folositoare le apreciez mai mult. Spre ex. de aprox 3 ani, cautam un DEX pe cd-rom. Ma saturasem sa rasfoiesc dictionarul, il folosesc aproape zilnic si mi se parea ingrozitor de obositor si time-consuming rasfoitul paginilor. Am tot intrebat in stinga si in dreapta, am apelat la prieteni, la google, peste tot! Nu reuseam sa gasesc...
Intr-o zi, din intimplare, intreb un prieten din Ro daca nu stie el cumva de unde pot procura asa ceva...imi promite ca se intereseaza... Imaginati-va ca imi trimite unul...nici nu puteti sa va imaginati ce mult m-am bucurat!!!! smile.gif Un gest supeeerb! Nu pot sa uit! N-am cum. rolleyes.gif

2. Cel mai traznit cadou...Hampu o sa rizi....UN OU DE STRUT! rofl.gif Serios! L-am pastrat in frigider. Cind l-am gatit, mi-a iesit o tigaie plinaaaa. Un ou de strut=12oua de gaina Nu am gustat, nu am putut, dar musafirii l-au topit, am pastrat coaja, e verde inchis... taiasem oul cu grija sa il pot lipi inapoi. smile.gif

3. Care este cel mai bine primit cadou pe care l-ati facut vreodata...Am cumparat ptr o familie cu multi copii o masina de spalat nemteasca, si in ziua de azi imi multumesc. Apoi am cumparat la alta familie cu mai multi copii un frigider nou ca li se stricase si era vara.... la alta familie mai necajita care le murise vaca, le-am cumparat o vaca... sorry.gif

Stii Hampu, eu cind dau, ma simt mai bine ca si cind primesc... smile.gif

Tyra
@Ligia mwah1.gif

Am primit un catelus galben pe care l am lasat in masina (se asorteaza).
Serenity
Cel mai traznit si totodata frumos cadou primit a fost un spray paralizant thumb_yello.gif - de la prietenul meu, alaturi de cateva cuvinte care mi-au mers la suflet laugh.gif wub.gif
Minerval
Ziua buna membrilor Hanului!
Am sa fiu succint in redactare. Asadar, la prima intrebare pot raspunde ca am fost uimit, in cel mai frumos mod, de receptia calduroasa de la o tinuta din Grecia. Cadoul dragilor consta in prietenia si amabilitatea gazdelor. La a doua intrebare, daca nu ma inseala memoria, cu cativa ani in urma am primit o nuca de cocos insa fara continut. Am cercetat "ambalajul" ca sa vad daca fusese strapuns, insa nici pomeneala. Se pare ca se formase fara "miez". La ultima intrebare, fondarea unui club si cofondarea unei asociatii, prin intermediul carora am cooptat atat tineri studenti cat si profesori cu obiectivul de a dezmorti activitatea economico-sociala a orasului. Daca sunt pe drumul cel bun sau nu, timpul va decide.
Toate panzele sus Frate Hampu. thumb_yello.gif

F.'.
Eclectic
1. Niste momente de vis... Sarutari la 12 noaptea, de Anul Nou, pe malul marii.
2. O cana pe care o am acum in fata ochilor si pe care scrie: "Aceasta nu este o burta, ci rezervorul de benzina al unei masini de facut sex" cool.gif
3. Niste versuri indiene
SORIN
Adica folosesti asa ceva hh.gif hh.gif hh.gif

user posted image
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.