Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Mancam De Pasti?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Pagini: 1, 2
supersurfer
Ce pregatiti special pentru masa festiva de pasti?

skysurfer
Pana acum am fost super innebunit dupa carnea de miel sau de ied in sos rosu cu vin. Anul asta insa am vazut cum erau omorati niste miei si cred ca o sa renunt de acum incolo sa mai mananc friptura de miel.
Diana-Maria
Anul acesta o sa faca mama mea pregatirile; insa anul trecut, de sarbatorile Sfintelor Paste au fost la noi pe masa atit felurile traditionale romanesti (drob,friptura de miel la tava, friptura de miel la tigaie, pasca,oua rosii,cozonac, ciorba de miel,costita de miel la gratar) si citeva "echivalente "elene- "magiriţa" (a carei reteta am vazut-o publicata de Radu Anton Roman, desi eu o pregatesc nitel altfel, care este un fel de drob...lichid,insa teribil de gustos), pita me arni... din pacate n-am putut face si "kokoreţi".Oricum, i-am tras o munca zdravana!
Asa ca anul acesta va fi unul pur romanesc.
smile.gif
Elena Z
Miel, miel si iarasi miel, iubesc carnea de miel wub.gif
Diana-Maria
Si eu. Si ma innebunesc dupa ouale rosii, fierte moi, cu "garnitura" de cozonac pufos cu multa,multa nuca si cacao !
smile.gif
supersurfer
mmmmmmmmmmhhhhhhhhhhhhhhhhhh

imi lasa gura apa, citind cate feluri minunate de mancaruri enumerati.

tot asa mai departe.:-)
spoton.gif
Leon
Diana smile.gif un ingeras mi-a soptit ca esti experta cu ciorba de burta tongue.gif

Poate asa de Paste daca mai faci sa te gandesti si la mine thumb_yello.gif
Diana-Maria
De Paste ciorba de burta?
Nuuu...
Ciorba de mielut, verde, vie, plina de seva si de primavara, cu gust de viata noua... Aceea e ciorba pentru Paste, de mielut!
Mai Leon, "ingerasul " are doua picioare cumva?! tongue.gif
BLANCA
QUOTE (Smarandita @ 8 Apr 2004, 02:22 PM)
iubesc carnea de miel wub.gif

blink.gif wink.gif oare ce ai vrut sa spui? cum sa iubesti o carne?..fie ea chiar de miel
chiar sa iubesti carnea care o mananci nu am mai auzit!?!!!
Diana-Maria
Adica ii place foarte mult... eu asta am inteles. smile.gif
Iar carnea de miel, daca e bine pregatita, chiar ca te face sa o iubesti! Si pe cel/cea care a pregatit-o!
smile.gif
supersurfer
abea astept sa mananc o friptura de miel cu sos si legume

mmmmmmmmmmmmhhhhhh
Elena Z
QUOTE (BLANCA @ 8 Apr 2004, 06:45 PM)

blink.gif  wink.gif  oare ce ai vrut sa spui? cum sa iubesti o carne?..fie ea chiar de miel
chiar sa iubesti carnea care o mananci nu am mai auzit!?!!!

Da, Blanca o iubesc, oare nu ma iubeste si ea pe mine? rofl.gif Na hai ca nu am vrut sa fiu offtopic devil.gif
Am vrut sa zic ca imi place mult, da vad ca Diana a inteles ce am vrut sa zic mwah1.gif
Oiski-Poiski
La noi saptamana viitoate sunt Pastile si m-am gandit sa va zic cum fac eu friptura de miel.
Deci cu o zi inainte am una bucata pulpa de miel pe care o pun intr-un vas si o acoper cu vin rosu jumate, apa jumate, niste frunze de dafin , un morcove taiat bucati , o ceapa mare, vreo doi , trei catei de usturoi.
A doua zi se scoate carnea din marinata si se codimenteaza .Se pune intr-un vas ( eu am unul din acela de ceramica cu capac) vreo patru felii de costita afumata taiata subtiri si patru linguri de ceapa taiata in feliute.Peste se pune carnea , peste carne iar felii de costita si la fel ceapa.Se toarna peste 1/8 L vin rosu .Se inchide oala si se da la cuptor vreo trei ore.
Cand e gata se scoate carnea si din sosul ramas se face ... sosul.
Adica se strecoara sosul ramas si se adauga 1/4 L supa de carne , se fierbe putin si cu 4 linguri de amidon alimentar se ingroase.Se mai fierbe un pic si se adauga 8 linguri de frisca lichida (desigur neindulcita smile.gif ) si 4 linguri de vin rosu.

Alegeti un vin rosu de calitate la pregatit din care puteti sa si beti in timpul mesei.

Pofta buna !

Cei care au mancat la mine asa ceva s-au indragostit cu adevarat de friptura mea wub.gif .
gabitza ^
sa fiu oare singura careia nu ii place carnea de miel? de fapt nu o suport. mananc in schimb drob....ala e foarte bun, sa fie cu multa verdeata....
si mai imi e pofta de oua rosii cu sare si piper.... drool.gif din punctul asta de vedere abia astept sa vina Pastele....anul asta cred ca o sa ma prinda pe undeva pe la munte....poate un gratar....eu sunt mai ciudata din punctul asta de vedere. de Paste mananc pui.
G.
Mistinguett
Oiski-Poiski, o sa trec reteta asta in Cartea de Bucate a Hanului si categoric o fac de Paste, chiar cautam ceva nou de facut cu miel.
Dar am o intrebare (2) - cum masori tu 4 linguri de ceapa taiata felii? biggrin.gif
si daca e la cuptor acoperita tot timpul friptura, nu prinde coaja, nu?
Doar ca n-o sa pun amidon, nu gatesc cu amidon.

Asta o sa fac de Paste deci, plus oua, poate drob daca am timp sa ajung la greci sa iau maruntaie. E devreme insa pentru planuri.

Gabitza, s-ar putea in timp sa inceapa sa-ti placa mielul. wink.gif
Oiski-Poiski
Misti, asta cu patru linguri o las la traducerea libera a bucatarilor tongue.gif .Sincera sa fiu eu am pus cam cat am crezut eu ca-mi place rolleyes.gif .Iar costita trebe sa fie felii deci nu bucatele mici, cu care practic se imbraca carnea .
Eu am o oala din aia de lut sau cum ii zice (aici se numeste Römertopf) cu capac.Se tine in apa rece cam un sfert de ora apoi se scruge de apa , se pune in ea ce se pune , se aseaza capacul si apoi se da la cuptorul rece si apoi se potriveste temperatura.
In felul acesta nu-mi trebuie ulei si alte unsori doar vinul (la friptura aceasta) si ce lasa carnea restul face oala.
Carnea s-a facut asa de moale .... Cine vrea putina coaja trebuie sa ridice capacul cu vreun sfert de ora inainte de a fi scoasa de la cuptor.
Daca nu ma insel se gasesc si in RO astfel de oale.
Daca nu pui amidon cu ce ingrosi sosul ? Cu faina ?
Serenity
Gabitzo, nu esti singura tongue.gif Nici eu nu suport carnea de miel unsure.gif Pana acum vreo 2 ani in fiecare duminica de Paste mancam friptura de curcan, cozonac cumparat si oua fierte. Dar de cand s-a saturat bunica sa se chinuie cu puii de curca, lipseste si curcanul.. Anul asta nu stiu ce-o sa mananc dar sigur nu va fi ceva traditional tongue.gif Probabil conserva de peste.. laugh.gif
gabitza ^
ooo, serenity, ce pofta mi-ai facut de curcan. drool.gif e carnea mea favorita. mielul nu imi place tocmai pentru ca are acel gust specific de "miel", gust care nu se duce oricat ar sta la marinat.
anul asta voi manca ce am mancat si anul trecut: oua rosii, drob, chiar si ciorba imi place...si o sa incingem un gratar mare cu mici din aia buni si cu pulpe de pui.
anul trecut am fost la munte si ne-am nimerit foarte bine pentru ca nici unul dintre noi nu manca miel. laugh.gif
G.
Mistinguett
Gabitza, exact cum am banuit - mielul care are gust e prea batran, e deja oaie. Asta vine de la comerciantii care vor sa fie cat mai greu ca sa faca mai multi bani per capita de animal. Daca ai ocazia sa mananci miel adevarat, incearca-l si garantez ca n-o sa-ti para rau.

Scuze Oiski-P, am uitat sa-ti raspund sorry.gif

Nu ingros nici cu faina decat daca e absolut necesar, daca nici scazut nu are consistenta. Aici poate ca as pasa un pic din ceapa aia cand strecor sosul.
Ceapa, daca pui si sub si deasupra, eu m-as baga la vreo 2 cepe, ca-mi place ceapa.

Dar cu costita de dedesubt ce faci? se pierde?
cipdecip
Eu o sa ma axez doar pe oua rosii...
gabitza ^
Misti: tatal meu avea grija in fiecare an sa aduca acasa miel...nu era din cel cumparat din comert, ci adusi de la prieteni de-ai lui care aveau ferme. se excludea sa ii dea un "produs" de proasta calitate. dar carnea de miel are un gust specific, asa cum are si oaia, si berbecul. exact acest gust nu imi place. foarte rar mananc pastrama de berbec sau de oaie.
asa ca de miel ma las pagubasa. am incercat, sa mor impacata, dar nu este de mine.
prefer oricand un copan suculent de pui, un gratar de porc sau peste.... drool.gif
G.
Diana-Maria
Sa o luam cu inceputul.
Un miel bun are intre 9 si 12 kilograme.
Ce trece de greutatea aceasta se numeste cirlan.
Cind cumparati mielul,uitati-va la dinti.
Zicala ,,Calul de dar nu se cauta la dinti" nu se numara, e vorba de miel si il platiti... exceptie face mielul de dar. wink.gif
... Lasind prostiile de-o parte, recomandat e sa fie miel de lapte. Daca dintii mielulului sint verzi e clar ca animalutul a pascut.
Acelasi lucru se poate observa la stomacul mielului, daca nu e eviscerat.


thumb_yello.gif
Ca sa nu fiu offff...
Friptura de miel, ciorba de miel romaneasca (care e musai sa fie verde, nu se pun rosii si nici bulion), ciorba de miel greceasca , drob, cozonac, oua rosii .
Adica o masa cu papa traditionala.
Nu marinez mielul. Imi place teribil exact gustul pe care il are (cred ca mi se trage de la stramosii ciobani ! rofl.gif ) chit ca pica destul de greu la stomac.
saldora
QUOTE (cipdecip @ 20 Mar 2005, 08:01 PM)
Eu o sa ma axez doar pe oua rosii...

me too! ... carne nu mananc, cozonac nu-mi place.. ce altceva imi puteti oferi? biggrin.gif
Michelle
Neshte apa milenara ! Sa se balaceasca ouale in ea ! tongue.gif
Marcus
Eu o sa mananc friptura de iepure in sange. devil.gif
Felina
Eu am in intentie sa pap drob de miel. miam miam. problemu' este ca n-am mai facut asa ceva pana acum, asa ca am nevoie disperata de o reteta fenomenala ohyeah.gif . Cine ma indruma?
trustbyte
tochitura cu mamaliguta
salata bouef
sarmalute
Yvonne
Cozonac
Oua rosii
Sunca fiarta
Ciocolata
Oiski-Poiski
Misti, scuze ca nu am vazut ca ai raspuns.
Costita aia se pune langa friptura pe tava la urma.Ca daca am facut-o in oala aia de lut nu s-a fript de tot ca sa dispara rolleyes.gif .
Mistinguett
Am inteles, Oiski-Poiski. mwah1.gif

Nushi, pot sa-ti zic cum fac eu drobul. Eu zic ca e fenomenal laugh.gif , dar stii ca e chestie de gust.

Deci, cam 1 kg de organe le fierb pana intra furculita in ele usor (fierb repede, incearca dupa cateva minute de fiert), le scot, le las sa se racoreasca si le tai bucatele - aici e dupa gust, cat de mici le vrei. Una lume prefera sa le dea prin masina de tocat, mie imi plac mai bucatele, sa le simt.
Dupa taiere, le prajesc usor (sa nu se usuce/arda) cu doar o lingura de ulei.

Calesc o ceapa mica pana se face transparenta (nu cred ca e traditional, dar imi place dulceata ei in drob). Tai cateva (mai multe) fire de ceapa verde feliute cat se poate de subtiri si cate o legatura de patrunjel si marar. Pun totul cu maruntaiele, adaug un ou crud si sare si piper dupa gust. Daca ti se pare uscata compozitia, pune 2-3 linguri de apa rece sau mai pune un ou daca nu l-ar face prea apos.

Imi place sa-l fac invelit in prapure, si daca am, pun prapurele intr-o forma de cozonac (marginile lui sa atarne pe langa forma) dupa ce a fost tinut in apa rece cam o ora. Torn compozitia in forma, invelesc in prapure si dau la cuptor mediu pana se aureste frumos prapurele.

Daca n-ai prapure poti sa-l invelesti in aluat fraged, sau poti sa-l faci si neinvelit.
Una lume pune si ou fiert intreg in compozitie, da bine cand tai felii. Eu nu pun la asta de paste pentru ca mananc destule oua fierte pe langa.
Felina
Misti, multumesc mult de tot, chiar suna fenomenal ohyeah.gif .
O nelamurire am, maruntaiele astea in ce constau si de unde sa le iau?
mwah1.gif
Michelle
Bre,Nushi !Ma uimesti! Cum adica nu stii ce-i aia maruntaie ?Organe ,bre .De la macelarie le iei -rinichi,plamini,ficat ,poti pune si nitica carnitza simpla ,adica daca cumperi miel cu organe cu tot poti pune carnita de calitate inferioara ,adica nu pulpa ca din aia se face fripturica.Prapurele e diafragma animalului.
Secretul drobului consta -dupa parerea mea -in a pune cit mai multa verdeatza -ceapa verde ,usturoi tot verde ,mult patrunjel si marar ,altfel iese sec si innecacios . Si oua mai multe sa se lege (nu unu ca e putin!)
Felina
QUOTE (Michelle @ 4 Apr 2005, 01:07 PM)

Bre,Nushi !Ma uimesti! Cum adica nu stii ce-i aia maruntaie ?


Hihihi, stiu ce e alea maruntaie - adica organe. da' nu stiam care anume se pun la drob tongue.gif .

Tu zici rinichi,plamini,ficat. mai sunt inima, splina. Nu stiam care anume laugh.gif .
Acuma stiu, tks ohyeah.gif .

La macelarie zici? oook...
Diana-Maria
Drob fara intestine?!
ohmy.gif
La drobul de miel se pun si intestinele mielului, bine curatate si spalate.
Intestinele si se fierb si ele impreuna cu celelalte organe, se taie ,,taietei" de citiva centimentri si se amesteca.
Iar intestinele in ciorba de miel sint pur si simplu delicioase.
Mistinguett
Nushi, vorbeste cu macelarul din timp pentru organe daca vezi ca nu le are la vanzare. Daca ai vreo comunitate de greci pe la tine, cel mai sigur le gasesti la un macelar de-al lor.

Diana-Maria, din mosi stramosi n-am auzit de intestine la drob. O fi, nu zic, dar la romani nu prea am auzit, e chestie greceasca? (eu ma topesc dupa koukouretsi) sau regionalism?
Diana-Maria
In Dobrogea si in sudul Moldovei asa se face drobul, cu intestine.
Iar ,,Kokoretsi" se face la frigare .
smile.gif
Felina
QUOTE (Mistinguett @ 4 Apr 2005, 10:38 PM)
Nushi, vorbeste cu macelarul din timp pentru organe daca vezi ca nu le are la vanzare. Daca ai vreo comunitate de greci pe la tine, cel mai sigur le gasesti la un macelar de-al lor.

Multumesc pentru idee, o sa ma interesez daca avem greci prin oras smile.gif .
Diana-Maria
Am gasit adresa unui magazin romanesc din Canada, face si livrari daca stati prin apropiere.
http://www.aprozar.ca/ro/introduction.html
flori
Ce-o fi nu conteaza important e ca o sa fiu iar de pasti la Sfintul Mormant la Ierusalim..Multumesc Lui Dumnezeu ca mi-a dat iar ocazia asta!!!
Eve
Drob, drob, drob!!! drool.gif
Cu ridichi si ceapa verde laugh.gif
Ciudat totusi ca drobul nu se face decat de Pasti..... smile.gif
cactus
= 77 tongue.gif rest = 23 ohyeah.gif

....Cartea lu' Sanda Marin că io altfel nu ştiu şi-s singur....
Tyra
Sper sa mananc multa pastrama de oaie prajita in ulei si cu usturoi... drool.gif
YoyoMan
Eu sunca, ceapa verde si oua rosii! Asta mananc in fiecare an la Paste cu cea mai mare placere! biggrin.gif Nu ma omor dupa miel. Daca nu mananc deloc de Paste nu-i duc lipsa.
simonsays
mda; am facut friptura de mel; o pulpa intreaga (a ramas ceva mai mult decat o pulpa de curcan rofl.gif ): sare o lingurita rasa, piper negruo lingurita rasa, coriandru o lingurita rasa, ienibahar 2 boabe macinate, un praf de cimbru si un praf de busuioc; dupa ce am frecat animalu cu mirodeniile, am uns cratita cu untura topita de porc, la fel si carnea, unsa bine; a stat 2 ore la rece; pus in cuptor, cu 5 felii groase de slana afumata, copt (fara capac) 15 minute pe-o parte, 15 pe cealalta, scos, pus o ceapa mare taiata in 4 (rondele, nu sferturi), 7 catei de usturoi in coaja, asezat animalu pe "patul" de ceapa, turnat un paharel de vin rosu, bagat la cuptor, CU capac. a stat 40-50 minute pe fiecare parte; stropit sistematic. in clipa de fata ling ustensilele cu care m-am ajutat la procesul de fabricatie... laugh.gif

eh, ciorba de miel e gata, nici cu drobul nu mi-e rusine.. oole sint facute de ieri... umm.. cand ziceti ca e Pastele ??? drool.gif laugh.gif umm.. cred ca scoate mandra pasca de la cuptor.. ma duc sa amusin.. paaaa ohyeah.gif
simonsays
eh, o sa fie si o placinta cu mere, cu bezea deasupra... oare daca nu e traditional, n-am voie s-o mananc ? ohyeah.gif bine, atunci o s-o mananc cu noduri ... drool.gif rofl.gif
Diana-Maria
Am facut ciorba (care e, traditional, verde, nu se pun rosii ), friptura, drob, cozonaci si pascasi, evident, oua rosii. Numai rosii. Colorate de fac de Inaltare.

Iar drobul l-am facut asa:

Se iau : ficatul, splina, plaminii, rinichii, (curatati bine) si intestinele de miel (intoarse pe dos si foarte bine spalate si raspalate cu apa calduta, cel mai simplu e la robinet).
Fierbi toate aceste maruntaie in apa, o lingurita-doua de sare.
In alta craticioara fiebi 2-3 sau mai multe oua. Ouale trebuie sa fie tari.
Matele sint optionale, insa cu mate e mult mai bun.
Cind sint fierte, le scoti pe un platou sa se racoreasca.
Le tai cu cutitul, in cubulete, ceva mai mic de 1 cm.
Unii le dau prin masina de tocat, insa aspectul feliilor de drob nu mai e acelasi.
Intr-un castron incapator spargi 5-6 oua, daca ai sa pui si mai 7 nu e bai, de-abia il leaga mai bine.
Bati ouale cu piper. Tai 2-3 legaturi de ceapa verde. Daca pui mai multa ceapa, drobul tau va fi prea ... ,,cepos". Tai marar verde ( vreo 8 legaturi daca legatura e mititica, daca e mai mare mai putin).
Mararul ii da un gust excelent si cu cit mai mult maar, cu atit mai bine, insa sa nu exageram totusi.
Tai si patrunjel verde, insa pe jumatate de cit marar. Amesteci ouale batute cu verdeturile taiate si cu maruntaiele taiate.Ii mai pui putina sare. Iei o tava sau o cratita uscata si o ungi cu putin ulei sau margarina, o tapetezi cu faina. Scuturi tava (cratita) de surplusul de faina. Asezi prapurul.
Daca nu ai prapur de miel sint bine si foile de placinta- vreo 3 ( sau 4 daca sint foarte-foarte subtiri). Rastorni o jumatate din compozitie. Ouale fierte tari le tai in doua pe lungime si le aranjezi simetric in tava, musai cu albusul in sus. Daca le pui cu galbenusul in sus, cind tai feliile de drob se sfarima).
Rastorni si restul de compozitie. Ridici marginile prapurlui( sau ale foilor de placinta . Daca mai ramine o gaura, o ,,peticesti" cu o alta foaie.)
Dai la cuptor la foc mediu spre moale , nu tare, ca il arzi si e pacat de munca ta si de ingrediente. Dupa 40-45 de minute la cuptor ar trebui sa fie gata, daca tava sau cratita nu e foarte adunata si drobul nu e foarte inalt. Iti dai seama ca e gata pentru ca capata o culoare aurie deasupra.
Drobul e bun atit fierbinte, cit si rece.
Frisky
Vin Sarbatorile Pascale si Iepurasul! biggrin.gif

Sunt bantuita de pofte care mai de care si m-am gandit la un meniu de sarbatoare, care sa-mi satisfaca papilele pofticiaose. Mielu' iese din calcul, ca n-am amatori in acasa, asa ca prestez: una ciorbita cu perisoare plutind fericite in rauri de smantana, friptura de pasare si ceva porcarii cu burta plina de usturoi si alte mirodenii, drob aromat din ciuperci si ficatei de pasare, pasca cu branza si stafide dezbracata de...aluat, un cozonac doldora cu nuca...toate astea stropite cu vin(o 'coace) delicat si parfumat! licklips.gif
andra_v
Miel: ciorba, friptura, drob. Poate si cozonac. Numai de casa, nici nu ma gandesc sa-l iau din supermarket.
Nu e obligatoriu sa faci drobul din maruntaie de miel. Pot fi si de porc. Intestinele, de asemenea, nu sunt indispensabile.
Cla
Happy miel de la McDonalds rofl.gif
dascalita
Nu cumpar miel, am un curcan marisor din care voi face racituri, fripura, drob , sarmalute cu frunze de stevie, salata beuf. Ai mei copii sunt tare pofticiosi si lista asta mi-au facut-o de acum cateva zile. Cozonac si pasca, oua si cam astea-s preparatele de anul acesta! De fapt sunt cam aceleasi in fiecare an...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.