Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Sfanta Sarbatoare De Paste
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie > Ecclesia
Mihai
Lumina de la Ierusalim - Dovada dreptei credinte

Veniti sa luati Lumina, rasuna chemarea lui Hristos in fiecare an. Rasuna peste veacuri cu dragoste si speranta. Hristos s-a rastignit, a murit si omorand moartea a inviat, daruind lumii Lumina. Lumina Mantuirii, Lumina Invierii care sa ne ridice din pacat. Si pentru a despietri inimile noastre, pentru a ne arata Calea, Adevarul si Viata, a lasat peste veacuri minunea Sfintei Lumini. Dincolo de orice explicatie stiintifica, dainuie coborarea din cer a Sfintei Lumini, la Pastile nostru ortodox, ca o dovada a dreptei credinte. Cine nu crede inca in Hristos, cine nu crede in singura lui Biserica, Biserica Ortodoxa, sa mearga la Ierusalim de Pasti si sufletul i se va lumina si trezi la Viata cea adevarata. Acesta este apelul nostru ecumenic si de altul nu vrem sa stim. Va reproducem mai jos cateva marturii despre Sfanta Lumina. Cercetati-le si credeti! De ce nu sunt ele mediatizate? De ce nimeni in lume nu deschide gura despre aceasta mare minune? De ce sunt televizate in direct o multime de lucruri lipsite de orice importanta dar despre minunea Sfintei Lumini se feresc cu totii sa zica ceva? Pentru ca cei care conduc prin mass-media opinia publica stiu puterea acestei minuni si nu doresc intoarcerea la ortodoxie. Nu doresc ca oamenii sa se intoarca la Dumnezeu cu adevarat. Pentru ca atunci ar deveni liberi si nu ar mai putea fi dominati si manipulati.


Aasa se aprinde lumina la Ierusalim, la Pastele Ortodox,
de Parintele Cleopa in "Pelerinul roman"

Cand am fost la Ierusalim in anul 1974, am slujit Prohodul Mantuitorului cu Patriarhul Benedict, ce avea 97 de ani, in Vinerea Sfintelor Pasti. Prohodul s-a terminat aproape de ziua in Sambata Sfintelor Pasti. Iar, cand citeste Evanghelia: "si au pecetluit Mormantul impreuna cu custodia", atunci intra armata in Biserica si se duce si stinge cele 40 de candele de aur de la Sfantul Mormant si pe lespedea Sfantului Mormant ce are 3.5 m lungime si 2.5 m latime pun pecetea, preotii au pus deja vata foarte groasa acolo, ca atunci cand va veni lumina sa o ia si s-o dea aprinsa la popor.
Vine armata si pune trei sigilii pe usa Sfantului Mormant, sigiliul armatei evreiesti, engleze si arabe, am vazut cu ochii aceasta. Pe urma s-au stins cele 2770 de candele din tot mormantul, caci cele 40 de candele de aur sunt in Sf. Altar, unde este piatra pe care a fost pus trupul lui Iisus.
Sfantul Mormant are mai multe Altare, armenii si monofizitii si maronitii au altarele lor. Sambata dimineata s-au stins toate candelele si la Mormantul Domnului si pe Golgota, peste tot. Iar in Mormant ramane numai putina lumina ce vine prin niste gemulete mici de la zi, caci sus sunt galerii la Sfantul Mormant. Raman calugari de straja, caci Biserica are multe odoare, se inchide Biserica si se duc toti acasa dupa Prohod, pana Sambata la orele 11. Pe la orele 11, armata este de foarte mare folos, te intreaba: Esti ortodox, treci aici! Esti catolic, ai un alt loc. Pe la orele 12 a fost inceputa Vecernia, iar cand se termina rugaciunea de chemare a Sfintei Lumini, numai ce auzi in Biserica: "Kirie eleison, Gospodi pamilui, Doamne miluieste" - fiecare striga in limba lui.

Patriarhul sta in genunchi si exact cand a ajuns Vecernia la cantarea "Lumina lina a sfintei slave a Tatalui ceresc..." a intrat in Biserica un nor azuriu albastru, la care nu te puteai uita, ca te orbea. Din nor a fulgerat de 3 ori, un fulger a trecut peste Catapeteasma (Iconostas), peretele ce desparte Altarul de popor si s-a dus lin, drept la mormantul lui Hristos, cand a atins piatra de pe Sfantul Mormant, toata vata de pe el s-a aprins si toate candelele s-au aprins singure. La cei din balcoanele de sus li s-au aprins singure lumanarile in maini. Patriarhul a chemat armata, care a rupt sigiliile si cand s-au deschis usile de la Sfantul Mormant, inauntru era un cuptor mare de vapaie de foc, o vapaie albastruie-alba. Patriarhul are niste cutii mari cu cheite si cu manere si cu multe gauri. Patriarhul ia vata aprinsa si o baga cu foc in cutii si lumina tasneste prin gaurile cutiilor si apoi le incuie cu cheita si ia cutiile de manere, iar diaconii merg inainte si havashi (soldati) cu culioane rosii, ca protopopii si cu bastoane de argint, care-l pazesc pe Patriarh si merg prin mijlocul Bisericii cu vasele cu lumina si striga: "Veniti de luati Lumina!"

De la lumina Patriarhului mii si mii de lumanari se aprind, ca tasneste prin gaurile acelea ca razele soarelui.
Catolicii, ca sa nu ia lumina de la noi, de la ortodocsi (sunt 6 candele in dreapta si 6 candele in stanga), catolicii iau din candelele din dreapta, iar armenii din stanga, iar la noi s-a aprins chiar pe Mormantul lui Hristos. Lumina aceasta a Invierii se aprinde numai la Pastile Ortodox, la cele catolice nu se aprinde. Lumina sfanta s-a aprins in data de 14 aprilie 1974, in Sambata de Pasti, la orele 13:30. Cand s-au aprins lumanarile, incep toacele cele de argint, clopotele cele facute de Constantin cel Mare, sute de cadelnite si in glasul lor incepe a se inconjura Bisericuta si a se canta: "Invierea Ta, Hristoase Dumne-zeule, ingerii o lauda in ceruri..." cand canta atatea coruri, in mireasma de tamaie si in marea de flacari, parca nu mai esti pe pamant, parca esti in cer si nimeni nu s-a ars vreodata de atatea lumini.
Aceasta cantare, de la Vecernia Duminicii, tine pana Duminica dimineata. Se canta acum "Hristos a inviat!" in toate limbile pamantului.
Lumina este imateriala, timp de 2 minute dai pe fata cu ea si nu te arde. Lumina aceasta, ce vine singura din ceruri in Sambata Pastilor, este LUMINA CU CARE HRISTOS S-A COBORAT LA IAD, cum zice Isaia: "Cei ce sedeau in intuneric vor vedea lumina mare".
La noi a venit Iisus cel Inviat, Dumineca. Iisus a predicat in Iad Evanghelia, vreme de 33 de ore si 3 zile, asa scrie in Penticostar. De Joi pana Vineri seara e o zi, de Vineri seara pana Sambata seara o zi, de Sambata seara pana Duminica seara este o zi, asa se calcula la evrei. De Vineri de la orele 15 pana Duminica, Sambata spre Duminica, la orele 24 (12 noaptea) sunt exact 33 de ore. Din Iad, Iisus i-a scos numai pe cei ce credeau ca Iisus va veni in lume, nu i-a scos pe toti de acolo.
Clopotul cel mare de la Mormantul Domnului, facut din aur, in Vinerea Sfintelor Pasti, il plange pe Mantuitorul pentru ca a murit, se trage singur, rar si cu jale, Bang, Bang. Grecii mi-au spus cum boceste clopotul cel mare si ca se trage singur, iar cand vine Invierea, tot singur se trage si suna foarte repede si cu veselie si le acopera pe toate celelalte clopote. Uiti ca esti pe fata pamantului. In jurul Sfantului Mormant sunt scaune pentru ambasadori, fiecare tara are un reprezentant, care vede Sfanta Lumina.
Eu am adus la Manastirea Sihastria, Sfanta Lumina, intr-un felinar de acela si candelele noastre ard din 1974 cu Sfanta Lumina de la Sfantul Mormant.
Cand a fost parintele Petroniu la Sfantul Mormant, Sfanta Lumina a venit asa: Cand s-a facut rugaciunea pentru Sfanta Lumina, deodata a venit un stalp de foc si s-a speriat toata lumea, a venit deasupra Sfantului Mormant si (focul) s-a despicat in trei, un stalp de foc a mers la Golgota, unul la Mormantul Domnului si unul la Biserica Sfintei Invieri.
In trei stalpi s-a facut Lumina aceasta, caci nu vine in fiecare an la fel, aici sunt taine mari. De aici, ar trebui catolicii sa se intoarca la Pastile ortodox, dovada adevarului: Sfanta Lumina! Catolicii trebuie sa se intoarca la ortodoxia credintei, caci au facut mare greseala cand au modificat data Pastilor, dupa voia lor si nu dupa voia lui Dumnezeu.
Iata o minune, care de 2000 de ani se tot repeta, dovada Invierii sigure a lui Iisus Hristos. Dar ce sa spuna sectarii, ca ei n-au nici Pasti, nici Craciun, toate le fura de la ortodocsi? Ortodoxia este singura credinta mantuitoare, care il mantuie pe omul creat de Dumnezeu!


Sursa: Biserica Pogorarea Duhului Sfant - Iasi.
TriRegnum
QUOTE
De aici, ar trebui catolicii sa se intoarca la Pastile ortodox, dovada adevarului: Sfanta Lumina! Catolicii trebuie sa se intoarca la ortodoxia credintei, caci au facut mare greseala cand au modificat data Pastilor, dupa voia lor si nu dupa voia lui Dumnezeu.


Culmea e ca episcopul din orasul unde sunt, episcopul ortodox spune clar ca noi catolicii calculam cel mai bine data pastelui deoarece o facem dupa calendarul astronomic, iar ortodocsii o fac dupa cel pagan iulian astfel imping echinoctiul cu o luna fata de cel real si data iese altfel. Oricum un episcop doctor in liturgica spune mai multe decat un calugar simplu.
Nu conteaza data, ci faptul ca Pastele este celebrat.
Inca ceva ca sa nu uit: Pastele apusean si rasaritean inca dinainte de schisma de multe ori era celebrat in zile diferite(nu de fiecare data, dar era problema cu fusul orar si existau diferente de vreo zi), iar lumina sfanta a fost mediatizata in ultimele doua secole asa ca imi pun intrebarea de ce in izvoarele istorice nu apare mentionata (in cele islamice deoarece islamicii au stapanit Tinuturile Sfinte, in cele armene etc).
Parintele Celopa nu a avut scoala si tot ceea ce a afirmat despre Biserica Catolica este total eronat: cum ar fi ca noi consideram pe Duhul Sfant mai mic decat Isus si Tatal, ca noi ne inchinam Papei si nu avem Liturghie etc...daca ar fi urmat teologia ar fi stiut ca le avem pe toate ca si rasaritenii si suntem la fel de ortodocsi (stau si ma intreb de ce nu a scris de unde se trage numele de ortodoxie sau Sarbatoarea Ortodoxiei, probabil ca nu a stiut, dar ea isi are originile la Roma adica la Papa).

Cat despre lumina de la Ierusalim, nu doresc sa spun ceva rau, dar un prieten de-al meu(nu e preot, dar e un om care are niste cunostiinte extraordinare, un om foarte inteligent) a fost si a afirmat un singur lucru "si David Copperfield are secretele sale", iar lumina se aprinde numai la Patriarh dupa care este luata.
--------------------------------------------------------------------------------

Datina de Pasti care imi place e sfintirea alimentelor in cadrul Liurghiei din dimineata de Pasti cand oamenii vin la biserica cu cosurile pline cu alimentele de Pasti, iar la sate e si mai frumos.
SolaScriptura
Ce este frumos,ca aceasta perioada reprezinta o buna oportunitate de intoarcere a fiecaruia la Cuvantul lui Dumnezeu. Parca este mai usor pentru oricine sa asculte adevarul prezentat de evanghelisti, si chiar daca efectul nu se vede instantaneu, samanta adevarului lucreaza in fiecare. Din pacate asta a facut crestinismul traditional (si aici nu ma refer doar la ortodoxie, catolicism, ci si la celelate culte care au deja generatii in urma si o traditie formata) din oameni... crestini de Paste si de Craciun si nu de inviere si nastere, crestini de Sabat sau Duminica si nu crestini de fiecare zi... Daca vorbesti in perioada asta de Dumnezeu poate esti tolerat... dar este trist ca deja de saptamana viitoare multi o sa intoarca spatele cuvantului... si pana la iarna i-si vad de ale lor...
Ce nu-mi place este prezentarea prin mijloacele de informare a unui Isus demn de mila, iarna un copilas care nu afla adapost unde sa se nasca, primavara un tanar umilit si ucis pe nedrept. Este o jumatate de adevar... lipseste cealalta jumatate, care sa ne arate un Isus biruitor, un Rege, un Imparat al universului...
De ce ne oprim 80% din timp, sau poate chiar mai mult asupra lui Matei 27:20-42???
Cum poti sa ai incredere intr-un personaj demn de mila? Daca nu i-ti este prezentat un Hristos viu, un Imparat poti sa ai incredere?
Incercam sa dam vina pe evrei ca ei l-au ucis, incercam sa ne anesteziem constiinta incarcata participand formal la slujbe doar ca sa ne etalam garderoba...
Incercam sa ne facem mai buni pentru o zi prin fortele noastre... spalandu-ne dimineata cu apa de pe monezi si oua rosii...
Introducem un iepuras in toata treaba asta... si la urma daca se lasa cu chef este perfect... si asta de la asa zisi crestini...
Si totusi este frumos ca in aceasta multime mai sunt oameni care traiesc patimile, moartea si mai ales invierea Mantuitorului nostru si al lumii intregi... si pentru care inaltarea la cer nu inseamna un final ci un inceput al unei etape noi in creatia asta...
SORIN
Sfanta Lumina ! Am avut si norocul sa vad acest miracol de Mormantul Sfant. Si cred ca aici e obligatoriu sa se faca cateva corecturi in cele scrise de parintele Cleopa.

QUOTE
Iar, cand citeste Evanghelia: "si au pecetluit Mormantul impreuna cu custodia", atunci intra armata in Biserica si se duce si stinge cele 40 de candele de aur de la Sfantul Mormant si pe lespedea Sfantului Mormant ce are 3.5 m lungime si 2.5 m latime pun pecetea


Nu am vazut nici un fel de armata... maximum politisti ce se ocupa cu ordinea publica. Sigur nu nici unul din ei nu intra in mormant. Sunt 43 de candele de argint... 13 ale greco-ortoducsilor... 13 ale latinilor... 13 ale armenilor si 4 ale coptilor.

Mormantul e la o inaltime de circa 60 cm. de la podea si cam 90/200 cm, ca dimensiune.

QUOTE
Vine armata si pune trei sigilii pe usa Sfantului Mormant, sigiliul armatei evreiesti, engleze si arabe, am vazut cu ochii aceasta. Pe urma s-au stins cele 2770 de candele din tot mormantul, caci cele 40 de candele de aur sunt in Sf. Altar, unde este piatra pe care a fost pus trupul lui Iisus.


Inca odata armate si inca trei armate parintele a spus ca a fost in 74' cand dupa cat stiu eu acolo exista doar o armata.
In legatura cu numarul de candele total... n-am auzit si nici nu cred ca cineva le-a numarat.

QUOTE
Sfantul Mormant are mai multe Altare, armenii si monofizitii si maronitii au altarele lor


Singurii care au altar aparte sunt coptii si altarul lor e in spatele adiculei mormantului.


In continuare patriarhul ortodox intra in capela ingerului ( unde de fapt de afla gaurile din perete pe unde e scos focul ) se inchide sigla dupa el si la un moment dat apare lumina sfanta. Cel ce baga tortele prin gauri si le scoate aprinse e denumit Capul Luminii Sfante si este ales de intregul acord al bisericilor ortodoxe, copte si armeana. La ora actuala este un reprezentat al bisericii armene, arab din Ierusalim stabilit in Scotia daca nu gresesc. De la facliile aprinse de el se aprind cate 33 de lumanari tinute de calugari ( exact ca anii lui Iisus ) iar acestia se indreapta spre publicul credinciosilor pentru a aprinde de la ei.

Va rog sa ma scuzati, dar ce se intampla inaintea si dupa caderea focului, pare ceva care nu are nici un farmec ( pe putin spus ) in cel mai Sfant Locas al bisericii noastre, Biserica Sfantului Mormant.....am sa va scriu maine impresiile personale si poate o sa-mi dati dreptate.

Oricum evenimentul e Sfant, dar mult mai putin comportamentul oamenilor si ritualul folosit.

Noapte buna si scuze parintelui!!
TriRegnum
Cititi articolul de pe site-ul ProFamilia - o sa va placa.
kristina
As vrea ca cei care au avut sansa sa vada aparitia luminii la mormantul sfant sa ne dea mai multe detalii.
TriRegnum
Atunci kristina sa il asteptam pe SORIN sa ne povesteasca mai multe deoarece el a vazut si sigur are multe sa ne povesteasca. Este o experienta unica sa calci pe locurile pe care odinioara au pasit preasfintele picioare ale Mantuitorului Isus.
TriRegnum
Cristos a inviat!

Mantuitorul a inviat din morti astfel daruindu-ne viata cea vesnica.
Fie ca lumina lui Dumnezeu cel inviat sa va calauzeasca mereu si sa domneasca totdeauna in sufletul vostru.


Harul Domnului nostru Isus Cristos si dragostea lui Dumnezeu Tatal si impartasirea Duhului Sfant sa fie cu voi toti !!!
Mihai
Adevarat a Inviat!

Pacea fie cu voi cu toti!

paste.gif
Cipri
Cristoas a inviat!Adevarat a inviat! Aleluia!
TriRegnum
Cum in timpul Octavei Pascale si pana la Inviere se canta cu precadere Aleluia, voi pune si un psalm(117) aici:
Aleluia, aleluia, aleluia! (bis)
Spuneţi tuturor că Domnu-i bun,
Veşnică-i iubirea lui.
Mari minuni a făcut pentru noi,
Veşnică-i iubirea lui.
Aleluia, aleluia, aleluia! (bis)

Niciodată n-o să pot uita
Jertfa sfântă-a Domnului.
Până când o să mai pot trăi
Voi slăvi puterea lui.
Aleluia, aleluia, aleluia! (bis)

În tristeţe am strigat spre el,
Lacrimile mi le-a şters,
Mi-a iertat toate greşelile,
Mi-a deschis drumul spre cer.
Aleluia, aleluia, aleluia! (bis)

Uşile dreptăţii se deschid
Pentru cei ce te iubesc.
Voi intra şi te voi preamări
În împărăţia ta.
Aleluia, aleluia, aleluia! (bis)

Christus vincit, Christus regnat, Christus, Christus imperat!
Summo pontifici et universali Patri, pax, vita et salus perpetua!
Reverendisimo episcopo et universo clero ac populo ei commisso pax, vita et salus perpetua!
Tempora bona veniant! Pax Christi veniat! Regnum Christi veniat!
Cipri
"Aleluia" nu se "utlizeaza" in ritul latin/ambrozian in perioada Postului Pastelui dar se "utilizeaza" in riturile orientale ale Bisericii Catolice.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.