Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Sa Fim Carcotasi...sa Nu Fim...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Show-biz > Mass-media
Mihai
Am creat aceasta rubrica special pentru a pune in evidenta greselile, gramaticale sau de exprimare, ale vedetelor/prezentatorilor de la TV/Radio. Postati aici ce greseli remarcati zi de zi in principalele canale mass-media...

Voi incepe cu Virgil Iantu, la BB au fost din plin expresii de genul 'Sa mai repetam o data rezultatele partiale'... laugh.gif
bubu
Nu prea am timp de TV asa ca extrag citeva greseli care m au distrat , din emisiunea circotasilor.
"... tancul aliatilor merge cu 40 de metri pe ora" in loc de 40 de mile 40.gif ...rima desertului 6.gif
"...se datoreaza si datorita tie" LOLredana Groza 40.gif
"...imprimanta face copii: Esca 40.gif
"...furtunele de nisip"
"...tunuri de 140 de metri"
Nu zic ca sint inadmisibile dar sint distractive.
ypsilonalpha
Aia cu " tancul merge cu 40 de metri pe ora" a fost dura de tot. Si macar daca o lasa asa cum a cazut, dar tipa a completat: " pare putin 40 de metri pe ora, dar sa nu uitam ca acolo e deshert, teren accidentat, asa ca o viteza ceva mai mica e justificata" biggrin.gif Durere!
Mihai
Rusinica, ruuusiiniiicaa, ruuuuuuuusiiiiiiiniiiiicaaaaa pentru Carcotasi.
A doua oara s-au facut de ras (dupa ce au corectat 'Sandala'); acum, dupa o incercare esuata de a o corecta pe Topescu, au concis 'au trecut peste 14 ani de la revolutie'. Nu zau? laugh.gif
SORIN
Cine s-a luat de Cristina ??? Ca-l mananc mad.gif

Sorin.
Mihai
Huidu...ei e a treia oara wink.gif
genicon
Nu neaparat ca vreau sa fiu carcotas, si mai ales convins de riscul supararii pe care il pot provoca, trebuie sa dau si eu un exemplu, chiar de aici, de pe forum sad.gif
La Forumul "Jocuri" este un subiect care se numeste "Primul joc CARE l-ati jucat" .... hmmmm... Rusinica sau nu? biggrin.gif
Repet - am scris fara intentia de a supara pe cineva, si nu atac pe nimeni... greseli de astea se pot intampla oricui.... 19.gif
cretze
... daca tot vrem sa fim carcotasi ... cine aduce bebelusele?!? laugh.gif


Cretze 19.gif
OMU'BUN
Apropos de carcotasi. Am inceput sa-i urmaresc din nou dupa o indelungata absenta. Uneori chiar ma bucur ca spun lucrurilor pe nume, ca prea sunt gafele mari (cel putin cu madam Tatu, sau Marius Tuca...) dar uneori mi se pare ca sunt vanate greseli banale care nu cred ca ar fi fost cazul sa fie aratate cu degetul. Mici greseli facem cu totii fara exceptie. Nu la toate se merita sa strigam: ruuuusiiiniiicaaa! Parerea mea!
Mihai
De acord.
Se omite deasemenea ca majoritatea gafelor apar in emisiuni live, in timp ce Cronica este inregistrata... si chiar inregistrata au mai aparut ceva erori. biggrin.gif
nefertiti-old
Subscriu si eu la ultimele doua opinii.
Aseara, insa, am vazut la ei o chestie care m-a bine dispus raaau de tot: ministrul Educatiei, Alexandru Athanasiu, dansand pe o chestie...tribala, nici nu stiu cum sa ii spun, in China sau Indonezia, intr-o delegatie PSD din 2002. Nu pot sa va descriu exact, a fost bestiaaal. rofl.gif Daca a mai vazut cineva de aici, stie ce vreau sa spun. rofl.gif
calfa
"bestial" mi se pare cuvantul cel mai potrivit. Mai ales modul cum Athanasiu tinea sulita, si imita vanatoarea ... si ma gandesc cat de rau trebuie sa-i fi parut Primului Vanator ca nu a fost si el acolo ... laugh.gif
nefertiti-old
calfa, ai vazut cat era de patruns de rol? rofl.gif Doamne, nu imi vine sa cred ca pot fi atat de inconstienti.
calfa
Nu-s convins ca e ... inconstienta. Ba poate e chiar constientizarea a ce vrea ... "poporul".
nefertiti-old
Eh, sper ca nu. Oricum, se pare ca omul se simtea bine. biggrin.gif
1,618033
Nu am mai ras asa de foarte mult timp.
As fi ras si mai tare daca 'gresea' si infigea sulita in nea' Nicu, ca era cat pe ce la un moment dat, cand din prea mult zel se dezechilibrase... biggrin.gif

Va dati seama? Ar fi fost prima data cand nea' Nicu ar fi luat... tzeapa!... tongue.gif yikes.gif
actionmedia
Ceea ce am vazut eu azi nu e tocmai o gafa a prezentatorilor si nu e din TV si nici din Radio. Este o gafa a unui departament de marketing al unui ziar important din Romania. Dar ca sa nu mai deschid alt topic, m-am gandit sa postez aici, ca e tot carcoteala.

Astazi de dimineata, fiind prin centrul orasului, am vazut la un chiosc de ziare un afis, pe care scria mare:

"Jurnalul National te face milionar peste noapte"

Si chiar si mai mare scria:

"Premii de 100.000 Euro" (era vorba de valoarea totala a premiilor)

blink.gif

Pai cum vine asta? Te face milionar cu 100.000? Stai ca nu pricep.

Poate te face milionar in lei. Am inmultit repede 100.000 cu 3,5 si mi-a dat 350.000 lei noi. blink.gif tot nu e bine. E adevarat ca e ceva mai bine de o treime de milion, dar tot nu nu e un milion.
Poate au gandit in lei vechi, pai atunci avem 3.500.000.000 lei vechi pai deja nu mai esti milionar, esti miliardar. Si oricum, daca vorbim in lei vechi, romanii sunt milionari, ce mai inseamna 1.000.000 lei vechi, oricine isi permite sa cumpere Jurnalul National are cateva milioane de-astea pe luna.
Kyklos
Cea mai amuzantă fază o īntālnim la telejurnal....cānd auzi ....reporter pe Palatul Parlamentului , reporter pe sport , reporter pe Palatul Controceni.... laugh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.