Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Romania Dupa ~ 14 Ani
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Natura si Turism
Roxana
De la aeroport in drum spre cartierul Militari, pe linga manastirea Casin. M-au impresionat tramvaiele colorate frumos.
Roxana
La gara de nord--alt tramvai........
Roxana
la mall bucuresti--unde este o inghetata d evisnie o nebunie!
Roxana
In piata la Veteranilor-militari......intre mirosul de mici,placinte calde, sunete de manele......vocile vinzatorilor...zarva , zarva multa.....si ce placut era
Roxana
Aglomeratie in mijlocul saptaminii, pe calea Victoriei
Roxana
Continuind pe Calea Victoriei ..la teatrul majestic
Roxana
Fostul Blvd 6 martie.....catre Cismigiu.....poza facuta din mersul traversarii strazii
Roxana
o privire catre cercul militar......mama tot poza in multe din poze
Roxana
Mai departe pe Calea Victoriei..Politia Romana...imi place ca au schimbat culoarea, nu mai este cenusie, asa cum mi-o aduc eu aminte.
Roxana
Vechi si nou...la CEC Bucuresti
Roxana
Un monumet arhitectonic superb...pacat insa de scopul pt care a fost folosita pe vremea de demult.......
Roxana
Dragoste in Cismigiu.....cuplurile imbratisate in sarut era deja ceva ce vedeam la orice colt de parc si chiar in plin bulevard......
Roxana
Cred ca mi-am tercut bine cota de postari cu poze alocate pe zi...insa e greu sa aleg din toatalul de peste 400 de fotografii facute in Romania. Cam atita pentru azi...va las cu un covor de viorele si ghiocei din Cismigiul in primavara. Voi reveni miine cu alte poze pe alte itinerarii Bucurestene.
Vegas2002
Roxana,mai vrem pozeeeeeeeeeeee clapping.gif
cleomax
ce frumos....multumesc, roxana smile.gif cel putin ultima, cu viorelele din cismigiu, iti incalzeste sufletul.
Roxana
Revin cu poze...din pacate sint foarte ocupata--cei d ela servici m-au luat de odihinta si gata de atac---asa ca nu prea stau bien la capitolul timp liber.
Arcul de triumf.--pozele nu arata prea bine ---o fi scanerul caci cind copmar poza de hirtie cu cea aici afisata e mare diferenta. In fine !
Roxana
Apus la biserica italiana
Roxana
M-am invatat minte! data viitoare cind merg in tara imi iau aparatele bune, nu porcaria asta d eaparatel d e2 lei...Nu stiu de ce am avut impresia ca trebuie sa-mi fie frica ca voi fi furata--nu e deloc ami periculos decit ziua in Bronx New York. Ba chiar e mai bine. Nu am putut face poze artistice asa cum mi-am dorit...din lipsa d etimp si poate pt faptul ca mereu eram cu cite cineva dupa mine care nu avea rabdare sa stau si sa-mi fac eu unghiuri artistice la poze. Sint deceptionata d ecum au iesit pozele , insa sint totusi o amintire, mai buna decit deloc. Data viitoare voi fi altfel pregatita.

Pe bulevard..la Patria
Roxana
Teatrul national
Roxana
In statie la universitate
Roxana
cine nu recunoaste interul?!
Roxana
Pe aleeile herastraului
Roxana
si tot pe aleeile herastraului......
Roxana
Tot in Harsatrau...lacul era pe jumatate secat.....bine ca nu iese in poza mirosul de balta rolleyes.gif care plutea in aer
Roxana
Vedere catre muzeul satului.
Sper sa nu fi iesit prea multe din hirtiile d epe jos......din pacate am observat ca in orasele mari e mai curat in centru si pe strazi decit unde sint spatii verzi. In afara Bucurestiului insa eset marea jale..natura este ingropata de gunoaie...ar trebui si acolo sa fie la fel de curat ca in fata primariei--adica Cismigiu( foarte curat )
Roxana
Ma intreb daca va ghici cineva ce cladire este asta din poza!?
Se incumeta cineva????? am facut poza din motive personale.........insa astept pareri asupra identitaii cladirii.......
Roxana
Ghicitoarea numarul 2--dar aici? stie cineva?? clue: Ceausescu a darimat o bisrica care se afla in fata--acuma am gasit-o reconstruita.
Roxana
Ghicitoarea numrul 3--dar aici? und eeste??
si gata deocamdata cu pozele pe ziua de azi......
Mistinguett
Roxana, ce sa mai zic... decat: ufff... laugh.gif
Pozele tale sunt superbe ca intotdeauna, nu-ti face probleme ca nu au iesit bine. Asa ca mai baga rolleyes.gif

Cat despre ghicitori, secret.gif mai e un subiect aici de care nu stiu daca stii si care poate ar merita revitalizat. Bineinteles, daca vrei, e doar o sugestie.
Eu o sa ghicesc ca-s facute prin Tei (a doua e ISPE?) dar asta prin deductie, ca nu cunosc zona. tongue.gif

Sa mai si scrii intamplari si amintiri, please. Ai fost la vreo carciuma in Bucuresti? Ai mancat covrigi calzi? ca ai scris de merdenele, dar nu ai zis nimic de covrigi. O sa pui poze si din Iasi, nu? mwah1.gif
Roxana
Da, subiectul ar merita revitalizat insa nu mai am alte poze asa mai necunoscute. da ai ghicit este ISPE--acolo am lucrat si m-am dus cu nostalgie sa-l privesc pe dinafara pt ca acolo a fost un loc decisiv in viata mea. Poza cu parcul este facuta vis-a vis--la parcul circului......era asa d efrumos..acolo am vzazut pt prima oara magnoliile inflorite pe anul asta.

Nu am fost la circiumi in Bucuresti am fost doar la una in iasi, si a colo dupa multe insistente. Nu am avut TIMP...toti au vrut sa ma vada si foarte greu am gasit timp pt toata lumea..motiv pt care nici nu am circulat asa de mult cum as fi dorit.....mai ales in Iasi--in 5 zile am iesit la plimbare doar 2 ore intr--o zi si vreo 4 in alta si atita!!! Poti sa-ti imaginezi????
Da voi mai pune poze ins amajoritatea sint cu personaje in ea...marele meu familion.....despre care am uitat cit e d emare...dar si ce calzi si primitori au fost,,,,,,,,,,ah ce m-as duce inapoi in tara...de la raceala si indiferenta astora d eaici........
Mistinguett
Ia sa te mai uiti prin poze - uite, cea pe care ai descris-o "pe bulevard, la Patria..." n-as fi ghicit-o, parol biggrin.gif
Cuminte, astept continuarea. mwah1.gif
Oana
Roxana, superbe pozele, ma doare sufletul de dor cand ma uit la ele. Am ghicit si eu cladirea ISPE-ului dupa cosmelia din fata.
Roxana
Biserica rusa--de fapt nici nu era nevoie de titlu, cred ca toata lumea o stie.
Ma bucur ca va plac pozele...va trebui s amai scanez...ah daca aveam camera digitala, nu mai era nevoie de scanare. sad.gif
Roxana
Traficul pe magheru...vis-a vis de magazinul EVA---despre care am ramas impresionata ce scump a devenit.
Si fiindca veni vorba de magazine, am constatat ca multe din marfurile de acolo sint mai scumpe decit aici la mine. Singurul loc unde mi-a placut mai mult la preturi a fost Bucur Obor---din pacate am fost prea preocupata cu magazinul si am uitat s a fac poze. La Bucur am gasit Varietate in marfuri si preturi ceva mai bune. Pe bulevard si chiar la mall preturile foarte scumpe, mai ales la imbracaminte. Acuma cind voi merge data viitoare voi sti ce sa duc cadouri la toti : haine si eventual acceseorii de casa. Acum de exemplu, i-am dus sorei mele un set de bucatarie din ala cu manusa, servet si chestie d epus sub cratita fierbinte...toate deorate cu steagul american( iha yikes.gif )..am gasit la fel acolo la Bucuresti,( dar nu cu steagul american) dublu pretului ce l-am platit eu aici. Sa nu mai spun ce incintata a fost sora-mea, caci spunea ca asa ceva nu si-r permite sa-si ia. Si eu care eram jenata ca nu e cine stie ce mare cadou. Ea le-a pus pe perete ca decor cry.gif . TRot inainte de plecare magazinul JCPenney d eaici a avut clerance 80%..i-am luat lui tata o camasa reiata super cu 2.77$..........ha ha ha.....la Bucuresti fara 20 $ nu am gasit mai nimic .Asta doar asa ca exemplu!

Ok --acyma trebuie s ama duc sa mai scanez
Vegas2002
Vreau sa vorbesc neaparat cu tine pina plec,eu pe 17 Aprilie ma duc pentru ultima data la servici,le-am dat deja "notice-ul" smile.gif
Si in vacanta plec (eu) pe 11 Mai si ne intoarcem pe 29 Iunie wink.gif Dam noi una de alta pina plec thumb_yello.gif
Roxana
Vegas--- o sa te sun una din zilele astea caci nu mai am acel loc unde ne " intilneam" --am avut probleme si l-am scos. Pupici multi, Rox
Vegas2002
Imi pare f.f. rau sa aud asta sad.gif .........,ramine sa secret.gif prin PM-uri,sau la telefon.Am sa te sun si eu,promit thumb_yello.gif
Imi este DOR de tineeeeeeeee hug.gif flowers.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.