Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cat Alcool Consumati?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Pagini: 1, 2
axel
M-am gandit ca sa nu "stric" topicul "Vreau o tarie" cu aceasta intrebare.
Cum defines eu: o bere de 0.5L are o concentratie de aproximativ 5%, asa ca contine 25ml de alcool. O suta de votca face 40ml din cauza ca are concentratie 40%.

Sa incep eu.
Tinand cont ca in ultima vreme am consumat total ocazional si doar bere, pot spune ca consum cam 30-50ml/luna.
Mistinguett
Tu vrei sa facem aritmetica si la alcool acum? nu ne ajunge ca ne numaram caloriile, gramele de carbohidrati, grasimi etc? laugh.gif
Uite, eu scriu aici ca la jurnal de fiecare data cand beau cate ceva - ce si cat, si tu faci aritmetica. De doua seri imi promit ca-mi torn un Cinzano si tot uit rofl.gif - daca nu uit si in seara asta, il pun pe lista. Trebuie sa-ti spun si ce concentratie de alcool are cand postez?
Dar vinul care il pun la mancare se pune? unsure.gif
Anthrax
Ehe, sa ma eu zile norocoase, pentru cate beri am baut eu.
Beau in medie zinic, cate 3 beri si ceva tarii cand se iveste ocazia desi sunt impotriva lor.Asta e la ordinea unei zile obisnuite, dar cand se incige cate o petrecere.......
axel
@Misti: putem sa reducem simplu problema la "drinks" cum spun americanii, ca tot s-a realizat ca un "drink" de bere are cam tot atata alcool cat un "drink" de bautura tare.
Si apropos, alcool-ul are calorii
Mistinguett
In caloriile alcoolului sa fie problema mea. rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Eu beau in medie cam asa: o sticla de sampanie de sf. Valentin si una de Revelion (impartita in 2, bineinteles), o sticla de vin de Paste si una de Craciun, ok, si poate una de ziua curcanului (mereu in 2, niciodata terminata, resturile merg la fripturi innabusite).
Pe urma, cred ca vreo 2 sticle pe an de "bautura anului". Anul trecut a fost Kahlua si vodca (la "white russians") iar anul asta vad ca e vermut.

Am un raft cu bauturi care se invechesc dupa cum urmeaza:
- o sticla de palinca desfacuta ca sa-i dau unui prieten sa guste, vechime cam 4-5 ani
- vreo 2 sticle de whisky - JohnnyW. inca in cutie (nici nu mai stiu daca a fost desfacuta vreuna si mi-e lene sa ma duc sa ma uit) cam 6-8 ani
- o sticla de rom alb jamaican virgina - cam tot vreo 8 ani cred
- o juma de sticla de porto care incet incet dispare in fripturi
- o sticla de visinata din comertul romanesc (4-5 ani) care nu stiu de ce nu o arunc, e oribila
- o sticla de smirnoff virgina si una jumate (2 ani)

Asta e ce-mi aduc aminte. Frigiderul nostru era sa ne dea in judecata candva, ca am tinut un pachet de 6 Corone vreun an si o sticla de sampanie vreo 3 (nu, n-a mai fost buna cand am desfacut-o).
Beau poate 6 beri pe an (Guiness pentru cine nu stie) dar adevarul e ca mereu imi fac de cap cand vin in tara - beau cam 2 pahare de vin in fiecare sambata cand imi strang prietenii la "sezatoare".
Oricum axel, o sa-mi tin promisiunea si o sa scriu aici cand o sa beau cate ceva.
Aramis
Sunt absolut sigura ca veti rade cand veti citi ce am scris aici, dar n-am ce-i face... Sa vedem, pai beau cam un pahar de bere la 2 saptamani prin gratia alor mei care vin si ma intreaba daca vreau, si totusi un pahar e mult... ca in 50% din cazuri refuz... Uneori mi se face pofta de vin alb si beau iar cam 2-3 guri, dar asta la 2 luni rofl.gif
Sampanie, la zilele de nastere (4 in familia mea), la ocazii deosebite in familie (si asta se intampla cam de 3-4 ori pe an) si la Revelion, evident. La petreceri gust vinul si de cele mai multe ori beau gin cu apa tonica, dar dupa jumatate de pahar (am ce am cu jumatatile dupa cum se poate observa...tongue.gif ) renunt si la acesta
Leon
QUOTE (axel @ 28 Mar 2004, 01:41 AM)


Sa incep eu.
Tinand cont ca in ultima vreme am consumat total ocazional si doar bere, pot spune ca consum cam 30-50ml/luna.

Fiecare cu masura lui: unu cu luna, iar altul cu ora hh.gif hh.gif
OMU'BUN
Hm! Alcoolul? Pentru unii o mare problema, pentru altii doar ceva normal. Eu unu' NU BEAU APA! M-am nascut intr-o zona unde apa avea trebuinte stricte pentru bucatarie si igiena: potgoriile Vrancei! Cu toate astea cred ca pot numara pe degete zilele in care am depasit acel prag sensibil, prin care ratiunea sa aiba de suferit datorita alcoolului. Beau doar cand mi-e sete, si atunci exact atat cat organismul meu are nevoie! Probabil ca deja mi-am format un necesar fiindaca nu simt placerea de a depasi, iar din acest motiv poate ca am deceptionat pe unii la chefuri, care se asteptau sa beau cot-la-cot cu ei. Cand simt ca "nu mai intra", nimeni si nimic nu ma va putea influenta sa mai beau.
Problema este alta: din cate ma cunosc, cred ca nu ma deosebesc deloc dupa ce am ingerat doua pahare de vin sau doua beri (care imi sunt de ajuns de obicei), dar am avut si am prieteni care dupa o bere-doua devin de nerecunoscut. Nu conteaza ca sunt in fata mea sau doar ii aud la telefon: eu unul nu as suporta un asemenea comportament in preajma mea, si tocmai de aceea cred ca inteleg sentimentul pe care-l au femeile in preajma unor asemenea soti. Dar judecand la rece nu mi se pare deloc drept ce se intampla. In general avem impresia ca toti ne nastem egali, dar nu este asa. Asa cum mie imi face placere sa beau un pahar de vin, si altora banuiesc ca le face la fel de mare placere. De ce mie nu mi se reproseaza vreodata ca sunt altfel (ca sa nu spun prost!) dupa consumarea acelor pahare, si de ce altii devin aroganti, gelosi, violenti, atoate-stiutori etc.? Ce se petrece la nivel cerebral asa incat unii sa fie condamnati sa nu consume alcool toata viata, pentru a avea o relatie sau o casnicie agreabila, in timp ce altii, poate devin chiar simpatici, dupa doua beri in plus?
Am in minte doar doua cazuri: unul mai vechi, iar unul chiar actual. Cel vechi? Un prieten din Cugir. Foarte inteligent, citea enorm de mult si avea o cultura generala dezarmanta pentru multi din jurul lui. Eram cel mai bun prieten al lui si ii acceptam toate umilintele din momentul in care "o lua pe ulei", numai pentru a nu intra in conflict cu altii care n-ar fi stat prea mult pe ganduri si l-ar fi tratat ca atare. Era constient de ceea ce face, dar nu se putea abtine. Iesea pe coridorul caminului unde stateam si striga in gura mare: "Care vrea, ma, sa se bata cu mine?" Cand mama lui a aflat de la cineva ca el este in parc pe o banca, si a venit sa-l ia acasa, desi in viata normala era un om cu un deosebit bun simt, atunci a considerat de cuviinta sa-i zica mama-sii "Pleaca de-aici ca-ti fac p***a trotineta!" De aceea eu preferam sa ma las dus in jocul lui caraghios, numai sa nu faca prostii din care sa iasa sifonat sau poate mai rau!... Si totusi il pretuiam, asa cum era el, fiindca era capabil de multe gesturi pe care nu multi le-ar fi facut!
Acum am in preajma mea un alt om. Nu-l pot numi prieten, fiindca aceasta calitate implica dualitate, iar la el nu a fost si nici nu va fi vreodata. Tocmai este abandonat de sotie si din acest motiv e disperat. Incerc sa-i inteleg suferinta si sunt convins ca sufera groaznic pentru aceasta ruptura. Dar ma pun in locul ei: oare eu as fi suportat? Pentru el o bere e un mare risc de a-si pierde controlul. Nu vreau sa pun in balanta acum celelalte defecte pe care le are cu prisosinta, ci doar influenta alcoolului asupra comportamentului lui. Tocmai de aceea ma intreb de ce pentru unii alcoolul ar trebui eliminat cu desavarsire din viata lor, in primul rand pentru ca altii sa nu aiba de suferit, dar si pentru ca viata lor sa aiba un sens rezonabil! Mie mi se pare o pedeapsa care vine dintr-o alta viata!... cry.gif
Nana Floare
merg la baute de cinci ori pe saptamana si de fiecare data beau cel putin trei beri si cel mult cinci. Uneori mi se mai face cinste si cu cate un after-shock sau un shotter. Per total si eu beau mai mult alcool decat apa [iar pe locul doi de fapt e sucul de portocale, nu apa]
chatonel
ia sa vedem smile.gif in fiecare seara o vodka cu suc de gref sau rom cu suc de porto, sau martini... in orice caz, un pahar (doua) inainte de masa. La masa, de 2-3 ori pe sapt, bem o sticla de vin in 2.
Calculul? Mi-e lene sa-l fac, dar e destul smile.gif
Hydra
Nu beau de loc absolut de loc ...am baut pana in 97...si de atunci am devenit abstinent..lucru ce il recomand la toata lumea:))
Marcus
OmuBun cum reusesti tu sa faci din postarile tale niste invataturi de viata. Am intalnit mosi si babe care nu au nici macar un sfert din..... intelepciunea ta, altfel nu stiu cum sa o numesc.

Iar eu beau in fiecare zi vin rosu la masa, si saptamanal o bere-doua (in weekend). Cand se incinge vreo petrecere, situatia se schimba: gin, sampanie, vin, si muult bere. Apoi beau schwepps tonic kinley ca sa ma trezeasca.

Anyway, m-am imbatat cu adevarat de doua ori in viata mea, dar nu la petreceri. Si nici nu fac panarama cand beau. De fapt, nici nu beau ca imi place foarte mult. Beau doar fiindca beau si ceilalti. Poate asta o sa se schimbe cu varsta. E greu sa fii nonconformist cand esti adolescent. Asta se numeste in psihologie COMPORTAMENT DE TURMA. Dar asta e alta poveste...

Era sa uit. N-am baut mai mult de o bere cand am fost cu o fata (si am baut doar daca a baut si ea). Macar asta sper sa nu se schimbe pe viitor.
Diana-Maria
Din cind in cind, un pahar de sprit, numai la masa. Maxim de doua-trei ori pe saptamina. Uneori trece si o luna fara . Dupa cum uneori mi se face pofta si beau mai des ,normal, numai la masa.
Rar, o bere, pe care nu reusesc niciodata sa o termin... ce ramine pun la friptura (daca e vreuna in program pe ziua respectiva) sau o torn la flori...
Tot rar, un whisky crema... dar e foarte rar...
Sampanie:in mod sigur de revelion. Sau la ocazii speciale care in ultima vreme nu s-au prea ivit. biggrin.gif
Tyra
Am baut aseara o jumatate de pahar de vin rosu de tara. Foarte bun. Cealalta jumatate... pe covor. tongue.gif
Ovidius
Da-i cu spritul pa-n la ziua, gal gal gal, gal gal gal,
In lumina zorilor...
Gica Petrescu


Din pacate nu prea consum alcool pentru ca umblu destul de mult cu masina si decat sa-mi pierd carnetul, prefer sa ma abtin. Totusi, imi place foarte mult vinul, mai ales daca este de la tata... Culoarea nu conteaza. Doar sec sa nu fie, iar daca e dulce e si mai bine drool.gif La chefuri nu prea beau pentru ca atunci cand ma pilesc, nu mai dau voie si la altii sa vorbeasca, efectiv monopolizez totul rolleyes.gif Asa ca prefer sa ma abtin, si nici nu imi este greu, mai ales ca am fost beat o singura data in viata mea, si aia s-a intamplat la 3 ani ohyeah.gif
Sampanie, gin, garone, angeli .... sunt bune, dar cand ma gandesc cum si din ce sunt facute nu prea mai imi vine pofta de ele. Si apropo de asta, nu demult am baut o caipirigna (sper ca am scris bine). De foarte mult timp vroiam sa incerc si cand am avut ocazia am beut doua. Efectul a fost dezastruos: rau, rau si iar rau. Nu a durat mult, doar o noapte intreaga, dar am crezut ca mor yikes.gif Si acum ma apuca transpiratiile cand imi aduc aminte de el...

Motto: Daca stii cum sa-l bei, vinul te va face zeu. Daca nu, te face porc....
Vornicum
smile.gif Pana cad sub masa, sunt maramuresean! spoton.gif
mutulica
Eu car maramuresenii acasa dupa ce se fac crita bind cu mine..
secunda
nu imi plac calculele biggrin.gif

beau cat este, cat pot, cat imi place, in functie de cati bani am, cati nervi am, cat e moca, ce zi e...etc...

in fond, nu conteaza cat beau... conteaza sa am ce sa beau 43.gif ...ca motive de baut, intotdeauna am! spoton.gif
skysurfer
Eu beau mai putin decat pocaitii. Adica 2 beri fara alcool pe an plus o jumatate de pahar de sampanie de Revelion. Pe bune. Nu mai beau de la 16 ani. Adica la 16 ani am facut-o lata cu o sticla de Napoleon de am dat la bobocei toata noaptea si era sa ma arunc din greseala si de la etaj. De atunci caput alcool. Nu e de mine.
Mistinguett
Am ras 2 sticle de sampanie (in doi) - una duminica si una ieri. M-am indragostit de sampania asta rose, Cristalino ii zice. Si mai am o sticla care asteapta un eveniment.
secunda
Draga Misti mwah1.gif iti dau eu evenimente de nu ai sticle de sampanie destule spoton.gif

1. ai avut un motiv sa zambesti azi
2. ai avut ocazia sa saruti persoana iubita
3. ai avut un mic dejun dupa placut inimii
4. ai putut sa te uiti cu drag in oglinda
5. ai avut apa calda
6. era soare afara cand te-ai trezit
7. inca nu a inceput al 3-lea razboi mondial

sa mai continui...? unsure.gif

mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif
Absolut
biggrin.gif de cand nu am mai baut ... era un timp in care in fiecare weekend eram intr`o fericire , acum nu se mai intampla asta . nu mai simt nevoia . nu obisnuiesc sa beau decat la sarbatori rofl.gif un pahar , doua de vin alb de la crama , sa simt gustul butoiului in care a fost tinut .
am tendinta cand sunt extrem de trist sa ma innec in vodka , scurt! dar cum momentele de mare tristete sunt destul de rare ... ah , scriind aici as bea ceva ...
Tyra
In seara asta: 2 beri, 100 de whisky cu red bull, 1 tequila. Atat cat sa ma simt super-bine!
mutulica
cred ca beau prea mult... mult prea mult
mdA!
mutulica, zau ca-mi place cum gandesti.
nici pe nu ma tine doaga sa fac calcule... dar iese cam asa. intre 2 si 7 beri pe seara, variind dupa timp, companie si banii din buzunar, 6 seri pe saptamana. in rest... nu prea beau altceva. la petreceri ma mai arunc la un gin, mai mult gin decat tonic, asta insemnand de... una, doua ori pe an. maximum trei. ca nu imi plac petrecerile. probabil in toamna, la nunta, o sa beau ceva mai mult sau diversificat, desi nu-s convinsa. a! si in zilele in care n-am chef sa ies beau unu, doua, pahare de vin rosu sau roze, stand la citit sau la tembelizor.
Mi-am adus aminte ca imi place si vermutul, dar nu-l beau decat ocazional.
mutulica
sincer... incepe sa imi dea de gindit...
secunda
e vorba acum, nu se mai zice sa ai pofta ci sa ai mancare la pofta...asa as zice si eu...sa am de baut la pofta care o am sa consum....
mdA!
QUOTE (mutulica @ 14 Jul 2005, 10:42 PM)
sincer... incepe sa imi dea de gindit...

cine? ce? despre ce?
imi povestesti la o bere? biggrin.gif
mutulica
la o vodka mai bine
mdA!
just name the place and the time! laugh.gif asa oferta nu se poate refuza.
mutulica
tonite, unirii, la terasa de linga baroque
smile.gif
mdA!
unsure.gif wacko.gif asta-i in bucuresti? dunno.gif
mutulica
in timisoara...
mdA!
rofl.gif mda. am aflat. cand vin acolo, promit sa bem vodka aia.
Vornicum
Auzi la el, cat alcool consumati ? wink.gif

Consum alcool pana cad sub masa, pana vad cai verzi pe pereti, pana face cainele miau si cucu bau.
Pana ma imbat ca si porcul.

Beau, bea si la crasma stau laugh.gif laugh.gif
mutulica
credeam ca aici e topic despre alcool nu despre droguri de mare risc... mad.gif
Vornicum
Vinul baut in nestire face toate astea smile.gif
mutulica
de ce nu bei si tu un vin de calitate?
carrad
mai mutulica, si sa nu-mi spui tu mie ca se bea in unirii! devil.gif
mutulica
ha, pai nu stiam ca egzista cineva in timisoara care sa nu stie asta
carrad
sa vezi tu ca nu zice nika fata si sa nu dai un telefon, un mesaj pe mess, ceva
no, lasa, ca te penalizez eu cand vine cla la tm! laugh.gif
mutulica
asta seara am de gind sa consum... moderat... vreo 200ml de vodka tongue.gif
Aramis
In seara asta am baut putina sampanie si un pahar mic de visinata si deja simt cum ma ia somnul... smile.gif De obicei nu beau, dar azi a fost o exceptie, e ziua celei mai bune prietene ale mele biggrin.gif
Cla
QUOTE (carrad @ 19 Jul 2005, 06:02 PM)
mai mutulica, si sa nu-mi spui tu mie ca se bea in unirii! devil.gif

Nu mai stie rofl.gif rofl.gif
mutulica
mda... parca ar fi o noutate ca se bea in unirii
carrad
mai, baieti, faceti misto de mine! tongue.gif
io beau in piata unirii, da' nu stiam ca se bea cu forumistii sad.gif
mutulica
cit alcool consumati?
tongue.gif pina ma simt bine
Eclectic
Cat consum ? In ultima vreme, tot mai putin. biggrin.gif
Mara
Mda, io deloc! sad.gif
Fitzcarraldo
Enorm. Daca nu beau nu e nici o problema, daca ma apuc de ele ma opresc cu greu. Notiunea de "o bere" nu exista.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.