Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Desert
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Pagini: 1, 2
secunda
Acum ca ingrasa sau nu, eu tot iubesc desertul rolleyes.gif

acolo, o ciocolata, o prajitura cu frisca e un deliciu biggrin.gif
apropo, hai sa va arat ceva despre ciocolata, ce am primit prin mail :

Ciocolata este verdeata !


Ciocolata se face din boabele de cacao

Boabele sunt verdeturi.

Zaharul il obtinem din sfecla.

Si sfecla si boabele sunt verdeturi.

Deci ciocolata este o verdeata.

Ca sa mergem mai departe - in ciocolata mai este si lapte,
Deci ciocolata este sanatoasa

Stafidele, capsuni, visinele, caisele cu care se umple ciocolata sunt fructe, asa ca maninca atita ciocolata cita poftesti.
(la urma urmei se face din verdeturi)

Ciocolata e buna impotriva stresului :
Iata de ce : STRESSED citit invers ne da : "DESSERT(S)"



well, sa vorbim despre ciocolata wub.gif

mie imi place poiana senzatii, este aerata biggrin.gif si pur si simplu ti se topeste chiar pana sa o duci la gura, darmite cand este acolo!
apoi si heidi tiramisu e foarte buna rolleyes.gif

hai, spuneti ce, unde, cat si cum preferati ciocolata? wink.gif

oare exista vreun om caruia sa nu ii placa ciocolata? unsure.gif

in fine, topicul nu e doar despre ciocolata tongue.gif ci despre desert in genere.
asa ca, indrazniti si indulciti-va... aici nu ingrasa cu siguranta spoton.gif



mwah1.gif
Mistinguett
Mmmm...ciocolata.... (imaginati-va asta spus a la Homer Simpson)

Ciocolata, se stie, are efect asupra endorfinelor care dau senzatia de placere. Ciocolata nu face rau si nici nu ingrasa, ci zaharul din ciocolataa, dar si ala tot leguma e.
Asa deci...

Alune, boabe de cafea, coaja de portocala (confiata) si stafide trase in ciocolata.
Inghetata de ciocolata cu bucatale de ciocolata in ea.
Pralinele de la Leonidas.
Trufe de ciocolata.
Milka (cu alune de padure intregi).
"Cheesecake" cu ciocolata. (reteta disponibila)
Clatite de ciocolata cu sos caramel.
Visine in ciocolata.
Mascote si jofre.

Ma mai gandesc...
Aramis
ciocolata cry.gif o adoooor
oricare sortiment de la heidi (inainte eram inebunita dupa cea cu ciocolata alba si cappuccino), acum imi place mult milka, stolverk (pacat ca nu prea se mai gaseste), after eight (e umpluta cu crema de menta, pur si simplu e minunata...), Toblerone si primola smile.gif
ca tot e vorba de deserturi, pentru cei care tin post : spaghetti cu nuci si zahar
pentru restul: prajitura de vanilie la congelator, zici ca e cu inghetata, dar nu e wink.gif, tort facut de casa cu fructe si imbracat in vanilie si frisca... (cine vrea retete sa-mi spuna smile.gif)
Tyra
Ador ciocolata. Nu exista zi, dar chiar nu exista zi sa nu mananc ceva dulce. La scoala un muffin proaspat cu cacao, acasa bomboane de ciocolata sau Milka cu alune si stafide... la cofetarie o tarta mare sau o savarina cu mult sirop...

In schimb, nu beau sucuri dulci, beau doar cola light, cafeaua intotdeauna fara zahar si ceaiul doar cu putina zaharina. Ciudat...
secunda
eu duminica am papat salata de fructe cu frisca si piscoturi jamie.gif

salata a continut: protocale, mere, banane, kiwi, ananas, stafide, gref + lichior de alune cu ciocolata +zahar + scortisoare
pe frisca am presarat apoi putin ness

o bunatate!!! spoton.gif

fetelor oare de ce baietii nu au zis nimic? cool.gif lor nu le plac astfel de dulcegarii? biggrin.gif
dar decat sa ii barfim mai bine...o cafea amara 43.gif si o ciocolata
Marcus
Si eu sunt foarte curios din ca cauza se inghesuie fetele asa la ciocolata !
Si cand am intrebat o fata daca ii place ciocolata, ea imi rasppunde, clipind des, cu sprancenele ridicate, cu un aer nevinovat: "Ce-i aia?"

A, si ca sa nu fiu off:

Desertul meu pref e capsunile cu frisca, drool.gif dar mai am de asteptat.
Tyra
Azi am mancat un cremsnit imens si nu mi-a placut. Dar macar era dulce!
Jazz
Cozonac!
Nu stiti si voi fetelor (sau baietilor wink.gif ) o reteta buna de cozonac, asa ca pentru o persoana care nu a facut coca in viata ei? Si care nici macar nu stie cum s-o framante... hh.gif

Si mie imi place ciocolata, Secundito + ceva "alte" dulciuri! Le pap dimineata ca cica atunci e metabolismul mai activ thumb_yello.gif . Mi-e dor de Poiana cu cafea dar nu au ai mei cum sa mi-o trimita. cry.gif cry.gif
secunda
Jasmine, sper ca in final ai facut cumva cozonacii rolleyes.gif

mi-e pofta de inghetata! de frisca, de ciocolata, de fructe, de cum o fi, sa fie inghetata!!! drool.gif drool.gif

47462
Imi place ciocolata PRIMOLA foarte mult si HEIDI. Dar ca desert tot mai bun e checul negru facut de mama. V-as da si voua sa va convingeti...din pacate nu se poate sad.gif
Jazz
Secundito,
Multam de intrebare. Chiar vrei sa ma laud si la tine? Pai, o fac daca vrei ca mi-a iesit un cozonac...

47462,
Cum face mama ta checul negru? Trage si tu un PM cu reteta... Saru-mana!
secunda
Jasmine, vorba aia, lauda-ma gura ca d-aia iti dau de mancare spoton.gif

checul la mine e cea mai simpla prajitura care pot sa o fac biggrin.gif nu e el mereu negru si nici prea pufos uneori dar...iese gustos rolleyes.gif

eu inca nu am ajuns la inghetata aia 43.gif
Tyra
Azi am mancat niste bomboane Heidi de ciocolata. Foarte bune.
Nu-mi plac sortimentele cu gust de cafea sau alte derivate, nici cu gust de capsuni. Imi place cafeaua, imi plac fructele, dar nu sa dea gust ciocolatei. Sunt eu ciudata?
secunda
pai Tyra, exista si ciocolata simpla si langa iti iei ce ingrediente vrei rolleyes.gif

deja mi-e prea dor de inghetata 43.gif
Diana-Maria
Tort cu frisca , ciocolata si fructe... un deliciu.
500 ml smintina proaspata pentru frisca , 1 cutie compot de ananas felii care se fac bucatele( conserva contine mai multe fructe decit cea care e cu "bucatele"), caise (tot din compot) , un plic de crema de ciocolata care se prepara conform instructiunilor-eu mai adaug vreo 4 linguri de cacao si fulgi de ciocolata obtinuti din raderea unei tablete de ciocolata amaruie. 1/2 l sirop-fara economie la zahar.
Batem frisca avind grija sa nu punem prea mult zahar. Taiem blatul in 3. Pe partea de la baza punem un strat crema de ciocolata.Pe al doilea frisca si fructele. Facem fata tortului cu frisca.Ornam cu restul de crema de ciocolata.
Va spun eu ca va lingeti degetelele.
smile.gif
Jazz
Azi am intrat in posesia secretului "Checul Negru" (saru-mana 47462 si Mama). secret.gif hug.gif
In seara asta o sa va spun cum a iesit. drool.gif
BLANCA
eu nu ma omor dupa ciocolata....in schimb inchetata..ma topesc dupa ea..si multe multe fructe ca desert
47462
Cu placere Jasmine, cu conditia sa raman intre noi secretul spoton.gif Abia astept sa aud cum a iesit...pentru alte intrebari trimite-mi un PM si re rezolva! thumb_yello.gif La mine din 5 checuri cate a facut mama, nu a mai ramas decat o bucatica mica mica si asta doar in 2 zile.
Jazz
47462,
"Nici problema", cum ar spune sotul meu... thumb_yello.gif Ete acum ma apuc de treaba!
Pana una-alta am in fata un bol cu capsuni... drool.gif spoton.gif
secunda
47462 da` de ce nu ne spui si noua cum se face minunatul chec? unsure.gif
ca na...sa tot scrii PM cu acelasi lucru ohyeah.gif

hai te rog, lasa reteta aici pls.gif

tnx.gif -cu anticipatie jamie.gif mwah1.gif
Aramis
"Criminalelor" mi se face si frica sa intru pe topicul asta, am senzatia ca numai citind ma si ingras tongue.gif Secunda, din cauza ta am fost pana la magazin si am cumparat o cutie de Aloma de vanilie si sos de caramel (stai linistita, nu am mancat-o toata, mai este cam jumatate, iar ce s-a dus pana acum s-a impartit de 2 ori intre mine si ai mei parinti) Maine vreau sa fac niste clatite, ca m-am super saturat de cozonac rolleyes.gif
Jazz
Secundito,
poate se lasa 47462 convinsa... tongue.gif
E ultra-delicios checul ala negru. tongue.gif
47462
Sa divul sa nu divulg secretul......grea incercare..si totusi pentru ca sunteti atat de simpatici o sa o rog pe Jasmine sa-mi trimita PM-ul cu checul negrul sa-l pun ca sa nu-l mai scriu inca o data...asta daca il mai ai, sau sa il puna Jasmine direct. Btw: Ma bucur tare mult ca ti-a iesit si ca iti place... spoton.gif
^Anne^
Pana iesi din dilema sa-mi aduci si mie maine !!
Si daca tot sunt la topicul asta sa va spun desertul meu din seara asta: tort cu sarlota si fructe si inghetata. Cred ca am pus deja vreo 2 kilograme dar a meritat....smile.gif
47462
Si acum sa ma tin de promisiune...sa postez reteta de chec negru, dar promiteti sa ramana secret! blink.gif ohyeah.gif
Chec Negru : Se ia o cratita de marime mijlocie si se pun 500g de margarina pentru prajituri. Se pune pe foc si se topeste cu 1/2 kg de zahar, o cescuta de lapte si 100g cacao pana cand ajunge a fi o compozitie omogena. Se lasa apoi compozitia sa se raceasca pana face deasupra o pojghita.
Intre timp se iau 6 oua si se separa galbenusul de albus.
Dupa ce se raceste crema o bati cu cele 6 galbenusuri iar albusurile se bat pana se face spuma si se adauga si ele.
Se mai pune zahar de vanilie, esente dupa gust, 400-450g faina si se amesteca.
Tava in care se face checul se unge mai intai cu putina margarina si se pune un praf de faina care se intinde pe toata suprafata tavii. Abia acum se pune compozitia in tava.
Cuptorul se lasa sa se incinga iar cand se baga tava, se da focul la mic.
SUCCES!
Acum aveti obligatia sa-mi spune-ti cum a iesit!
secunda
acum pap inghetata mult ravnita drool.gif spoton.gif drool.gif
si am si lichior....

si sunt doar eu.

am sa fac cat de curand si eu checul ala. te tin la curent, multam mwah1.gif
Tyra
Azi am mancat o inghetata cu extra topping de ciocolata... Topping ul era caldut, miami.
+ o placinta cu caise.
Jazz
Mie mi-e pofta de eclere drool.gif ... Fetele, care stiti sa faceti eclere? N-aveti si voi o reteta usurica-usurea?
Tyra
Daca era bunica mea prin zona, iti dadeam reteta cu draga inima. Face niste eclere delicioase. Mie imi plac doar cele cu crema de ciocolata. Face crema usoara, nu mi se face rau oricate as manca.

Singura problema e ca nu face si glazura. La cofetarie, glazura aceea tarisoara sau lipicioasa face tot efectul.
Mistinguett
Jasmine, cauta o patiserie frantuzeasca si gasesti eclere bune-bune. Pe mine ma taie o pofta de spuma de ciocolata.
secunda
ce inseamna spuma de ciocolata?! blink.gif
Mistinguett
Sunt gazilioane de retete pentru spuma de ciocolata dar sunt variatii ale aceluiasi principiu: ciocolata topita pe foc mic, amestecata cu galbenusuri de ou dupa ce se racoreste un pic, si in functie de variatie - se pune lichior sau cognac, sau nuci, iar apoi se amesteca usor ori cu albusuri batute spuma cu zahar, ori cu frisca. Rezulta o crema de ciocolata foarte spumoasa - de unde numele de "chocolate mousse", "mousse de chocolat" - recte, spuma de ciocolata. drool.gif

p.s. Jasmine, te-am trimis la patisserie pentru ca nu prea exista reteta usoara de eclere. Aluatul e aluat de choux a la creme doar ca se pipeaza in tava lunguiet. Apoi e de facut crema de ciocolata sau vanilie (cu ce vrei tu sa-l umpli) si apoi glazura...Prea mare belea, e mai usor de cumparat.
Jazz
Multumesc Misti,
Eh, cand am spus "usurica-usurea" nici nu ma asteptam sa primesc una chiar atat de simpla. Am facut eu cozonac, ce naiba! king.gif In viziunea mea asta insemna ca am sarit peste bariera psihologica cea mai inalta.
Pana la eclere am mai facut un chec. Dar azi am sa caut o reteta. Poate intre timp ma hotarasc sa renunt la "portia" mea zilnica de ceva dulce... wacko.gif
^Anne^
Haideti sa va spun ce am facut eu azi....am gatit !!! smile.gif wink.gif Nu va gansiti la felul unu sau doi ca nu ma pricep la asa ceva. Am facut un desert pe care toata lumea stie sa-l faca...clatite. Si nu ca m-as lauda dar mi-au iesit foarte bune, cel putin asa mi s-a spus de catre cei acre le-au gustat.....yammy...!! smile.gif cred ca o sa ma duc sa-mi mai iau unadin bucatarie. Va aduc si voua?
Tyra
Am mancat un tort de ciocolata delicios. Cumparat, normal, dar nu era deloc gretos. Super bun.
secunda
oricine oricand cred ca vrea o clatita cel putin biggrin.gif asa ca ...nu dai gres niciodata cu ele ohyeah.gif

Tyra - ai cumparat tort asa de pofta sau cu o ocazie anume?
chiar, anumite chestii le mancam doar cu ocazii speciale, cum e tortul de ziua cuiva, cum e cozonacul de Craciun si de Pasti, sau pasca de Pasti, hm... blink.gif
Tyra
@Secunda, tortul l-au adus ai mei de la ziua unor prieteni de familie. S-au gandit prietenii si la mine spre incantarea mea. Am cumparat tort si doar asa.... fara ocazie. E cam scump si destul de mare tortul. Mai rar sa fie cumparat asa... fara ocazie.

Ieri mi-a facut mama glazura de ciocolata, la cererea "printesei" tongue.gif , iar azi am mancat o mare, dar mare baclava de la Bonjour. Buna.
Tyra
Aseara am fost la un restaurant cu specific italienesc. Ospatarul mi-a recomandat prajitura cu fructe... desi as fi mancat ceva cu ciocolata, am ales varianta recomandata. Proasta alegere! Era un fel de tarta parca facuta in sila si cu 2 cupe de inghetata alaturi.

Data viitoare merg pe propria recomandare tongue.gif
Sucub
La un restaurant pe strada Polona am mancat cea mai buna "Chocolate and Vanilla Cake" ever!!!!
Vegas2002
Tocmai am terminat de mincat niste capsuni cu frisca..... drool.gif
mutulica
o savarina ...
Serenity
Orez cu lapte laugh.gif Vreau sa spun ca ador mancarea de bebelusi... tongue.gif
Vegas2002
Astazi niste cirese si o tarta cu fructe f.f. buna si aratoasa...... drool.gif
Jazz
Ih!
Am descoperit azi ca pot sa cumpar gelatto de la mama ei, la un pret de la noi! Am incercat "Italian Tiramisu" si am crezut ca va trebui sa sun 911 sa vina sa mi-o ia din mana cu forta... rofl.gif

PS: Pentru cei care vor sa se riste (Misti, Vegas, Ligia, Allexa, Bdl, Oana smile.gif ) se gaseste la Trader Joe's.
47462
ieri a facut mama clatite cu dulceata...extraordinare...din pacate le-am mancat reci, dar chiar nu mai puteam sa mananc atunci cand le-a facut!
^Anne^
La mine a facut surioara mea alaltaieri clatite cu finetti
Tyra
A facut mama tiramissu. Ca de obicei, foarte bun. Ar mai fi trebuit niste mascarpone ca sa fie pe gustul meu, mai moale.
Zed
Am papat 2 feli de tort Mousse Au Chocolat licklips.gif
morfeus
eu ramin la preparatele simple de casa ! thumb_yello.gif
capsuni cu smintina,spuma(cu albus)
un gem de coarne (catina) cu biscuiti si un sirop de trandafir !
secunda
si eu care ziceam ca nu ati mai mancat clatite demuuuuult hh.gif
ei, da`, lasa, si eu am mancat clatite cu gem de prune in seara asta jamie.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.