Pana la lupta pro-reforma a unui sistem ce a facut din Romania una din cele mai sarace si corupte tari din Europa putem face un gest de solidaritate umana pentru o fetita care se lupta cu o boala grea: cancer.

Ana-Maria (media 10) ar vrea sa fie medic; cind a vazut ce este prin spitale doreste sa devina avocat.

Si voi o puteti ajuta sa-i redati speranta sa fie ce si-a dorit intitial: medic. Puteam lua exemplu de actiune civica de la colega
ei de banca Alice. Sunt niste copii de 14 ani care nu au nici o vina ca s-au nascut intr-o perioada grea a tarii.
Donatiile se pot face in contul 251101113291006725016, deschis la Banc Post Corabia, jud. Olt, pe numele Neatu Marian Sorin.

Prof. dr. Gigel Militaru
Univ. Bucuresti

Adevarul, 26 martie, 2004

http://www.adevarulonline.ro/index.jsp

In Corabia, judetul Olt,

Elevii Colegiului "Cuza" cersesc pe strada ca sa salveze de la moarte o colega bolnava de cancer

* Ana-Maria face tratament cu citostatice, are nevoie de un transplant de maduva si are zece pe linie * Parintii fetei sunt
someri, iar fratele a murit de aceeasi boala...

Ana-Maria N., eleva in clasa a VIII-a la Colegiul "Al. I. Cuza" din Corabia, judetul Olt, e chinuita cumplit de un cancer osos. A fost operata la picior, iar acum face tratament cu citostatice. Copila ignora cu tarie boala, merge la scoala si are numai note de 10. "E un inger de copil. N-am mai intalnit in cariera mea un copil mai profund si mai serios precum Ana-Maria", a inceput sa ne spuna d-na Viorica Rosca, directoarea adjuncta a liceului si profesoara de biologie a fetei. Viata Anei-Maria depinde, acum, doar de un transplant de maduva, ce ar trebui sa se faca la Bucuresti, dupa Sfintele Pasti. Elevi din toate clasele Liceului "Cuza" se zbat, in aceste zile, ca sa faca posibil transplantul de maduva si sa o salveze pe colega lor de la moarte. Strang bani de pe unde apuca.
Stau si aduna bani de la trecatorii de pe strada, au batut din usa in usa pe la patronii de firme si pe la autoritatile locale, s-au
deplasat chiar si in alte orase pentru a-i sensibiliza pe oamenii cu dare de mana. "Am reusit sa strangem ceva bani. E o prietena si o colega foarte buna si de aceea vrem neaparat sa o ajutam", ne-a spus Alice Goia, colega de banca a Anei-Maria. Alice e cea care a mobilizat toata suflarea liceului sa salveze "ingerasul". Mama lui Alice o aduce cu masina la scoala pe Ana-Maria, iar atunci cand colega lor trebuie sa fie la spital pentru tratament, elevii de-a VIII-a se duc la ea pentru a-i duce temele si a o ajuta sa invete. "Nicicum nu vrea sa renunte la scoala. Doctorii i-au recomandat pauze mai mari intre tratamentele cu citostatice, care o obosesc foarte tare. Isi doreste foarte mult sa dea testele nationale. Voia sa se faca medic, dar acum, din cauza bolii, s-a saturat de spitale si mi-a zis ca vrea sa dea la Drept", ne-a spus mama Anei-Maria. Si mama, si tatal fetei sunt someri. Au mai pierdut un baiat de numai 10 ani, care a suferit de o boala asemanatoare.
Ana-Maria este singura bucurie care le-a mai ramas sotilor Neatu intr-o viata chinuita. Elevii si profesorii Colegiului "Cuza",
parintii copilei, precum si toata lumea din Corabia asteapta o minune dupa Sfintele Pasti. Asteapta ca Anei-Maria sa i se faca
transplantul de maduva. Asteapta ca "ingerasul de copil" sa se faca bine.

P.S. Pentru salvarea fetitei, orice suma este bine venita.

Donatiile se pot face in contul 251101113291006725016, deschis la Banc Post Corabia, jud. Olt, pe numele Neatu Marian Sorin.

Nota: Am copilarit si am facut acelasi liceu ca si Ana Maria. Ai mei sunt in Corabia.

Va spun cite ceva de oras, este unul cum sunt marea majoritate a oraselor mici din sudul tarii: populatia se zbate intr-o saracie lucie.

- inainte de 89 oamenii aveau locuri de munca la trei fabrici mari: zahar, melana si tabacarie. Ele tineau orasul in viata.
Capusate sau nu toate au dat faliment: din ele a mai ramas doar niste fiare ruginite si imaginea e jalnica.

- majoritatea oamenilor sunt someri, saraci lipiti pamintului.

Din acest motiv este nevoie si de ajutor din afara pentru Ana Maria!
Costurile operatiei sunt probabil destul de mari.