Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Lumea Disc A Lui Terry Pratchett
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Ares
De putin timp, in Romania a patruns prin intermediul unei edituri "tinere" si curanjoase, unul dintre cele mai cunoscute cicluri fantastice - Lumea Disc a lui Terry Pratchett.
Cu aproape 30 de volume, aceasta adevarata lume, a cucerit inimile si imaginatia a milioane de cititori...
Din nefericire, la noi sunt putini cei care l-au descoprit pe Terry Pratchett...
Haideti sa discutam despre el si magia din cartile lui

PS. In romana au aparut primele 4 volume care inca se mai pot cumpara (cred) de la Editura Noesis... Mai exact:

Culoarea Magiei
Lumina fantastica
Magie de ambele sexe
Mort
ypsilonalpha
... si site-ul dedicat: www.e-noesis.ro. De toate vorbeste, numa' nu spune cind o sa apara urmatorul volum biggrin.gif (Sourcery, pare-mi-se) sau oricum eu unul n-am gasit locul respectiv.
Ares
Da, urmatorul volum este Sourcery... Si cartea e cel putin la fel de buna ca celelalte de pana acum biggrin.gif
O sa postez pe undeva / candva (cat de curand) o recenzie la Sourcery ca tot de abia am terminat-o smile.gif

PS. Am bagat eu link in mesajul tau, ca tot nu am prea facut-o pe-a moderatorul smile.gif, sper sa nu fie cu suparare wink.gif
atomixa
aha!!nu credeam ca s-a scris de lumea disc pe aici....nu credeam ca e asha cunoscuta....eu am citit doar volumele 2 shi 3 shi mi s-au parut extraordinare...adica foloseshte nishte expresii bestiale.....dar povestea e scrisa in asha fel incat poti sa iti shi imaginezi pe loc...adica eu in timp ce citeam parca shi vedeam imaginile...
e totala...pe bune drool.gif
zbyee
cloud9.gif
Ares
Neaparat sa citesti volumul 4... Mort este absolut bestiala, nu am mai ras atata din cauza unei carti de foarte mult timp.
Am impresia ca Pratchett se simtea foarte bine cand a scris cartea asta... E absolut debordanta.
S-ar putea unora sa nu le placa umorul asta "negru", dar pe mine m-a cucerit...
Din cele 5 citite pana acum, asta este preferata mea... wink.gif
atomixa
bine daca tu zici ca 4 merita.....il voi citi cat de curand shi imi voi da shi eu cu parerea... spoton.gif
Rork
Sa speram ca editura care a avut initiativa de a-l edita pe Terry Pratchett in romaneste sa nu se lase descurajat si sa continue. Primele 3 traduceri au fost reusite si in consecinta romanele cred ca si-au facut efectul. Daca prinde seria asta poate ni se va traduce si cartea lui Pratchett scrisa impreuna cu Gaiman, scenaristul de la celebra serie de comicsuri premiata, "Sandman".
ypsilonalpha
Pentru cei interesati, iata un site cu imagini/coperti - create de /josh Kirby - referitoare la Discworld si ale sale personaje:

http://www.etapet.net/en/gallery_1219_0_Jo..._Discworld.html
Rork
Eram si eu in trecere pe-aici si m-am gandit sa va amintesc ca de Pratchett a mai aprut tradusa si Trilogia Nomilor la Nemira, numai ca au masacrat-o la tehnoredactare si corectura. Oricum, cartile sunt haioase si merita citite si asa.

Astept sa apara si la noi in provincie volumul 4 din Lumea Disc, ca nu-l vad pe nicaieri. mad.gif Hmm...
Ares
Din cate stiu eu, au niste tiraje foarte mici... Cel mai bine comanzi cartea de la http://www.stilus.ro wink.gif
Rork
Multumesc Ares dar eu prefer sa-mi aleg cel mai fain exemplar disponibil de pe raftul librariei. Comenzile on-line doar ca ultima solutie. Iar tirajele nu cred ca sunt chair atat de mici daca si la ora asta mai sunt disponibile primele 3 volume.

Raman la obsesia mea: nu uitati de Trilogia Nomilor a lui Pratchett, e super haioasa. Asta pt. cei fara prejudecati, care au disponibilitate de a citi si carti cica pt. copii chiar daca au trecut demult de varsta asta.
Mihai
Apropos de Terry Pratchett: http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?showtopic=5836 wink.gif
Olaf
Ma gandeam sa incep cu inceputul. Care este, de fapt, prima carte din serie? Culoarea magiei? Sau nu conteaza?
ypsilonalpha
Culoarea magiei (The Colour of Magic) si Lumina fantastica (The Light Fantastic) ar trebui sa le citesti in aceasta ordine, pentru ca-s legate intre ele (ma rog, al doilea volum se continua de unde ramasese primul); in rest, Magie de Ambe Sexe (Equal Rites) si Mort sint independente.

Si da, ar trebui totusi sa incepi cu Culoarea magiei, nu de alta, dar acolo si-a lansat Pratchett intiia data ideile legate de Lumea Disc ... si, dupa cum se stie, niciodata nu e ca prima data. smile.gif
Batranul
Vad ca Terry Pratchett scrie mai repede decat sunt romānii īn stare să traduca...
Pacat, e o serie care chiar merita citita.
Pe de alta parte jocurile de cuvinte isi pierd mult din savoare traduse.
Concluzie: bine ca stiu sa citesc in engleza. thumb_yello.gif pentru mine
Olaf
Multumesc, Ypsi.
Cred ca o sa le caut si eu in engleza... Dar cred ca scrie mai repede si decat sunt eu in stare sa citesc laugh.gif
Olaf
Am inceput la un moment dat sa citesc si nu m-am mai putut opri.
Am inceput cu Soul Music.
Apoi a fost The Colour of Magic si The Light Fantastic. Apoi Small Gods. Apoi Mort. Apoi the Wyrd Sisters, iar acum citesc Feet of Clay. Cam alandala, dar chiar nu conteaza. smile.gif
Olaf
There was not a lot that could be done to make Morpork a worse place. A direct hit by a meteorite, for example, would count as gentrification.

-- (Terry Pratchett, Pyramids)
Olaf
Despre... hmm.gif prezervative... cred...
"Mister Sonky always said dei was free to the Watch"
"That's very... civic of him", said Captain Colon.
"Yeah, he said der last fing we needed waz more bloody coppers around the city"
(Terry Pratchett - The Fifth Elephant)
rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Trad. aprox:

- Domnul Sonky spunea intotdeauna ca este gratuite pentru Garda.
- Foarte... civic, din partea lui, spuse Capitanul Colon.
- Mda, zicea ca ultima cheshtie care ne trebuie e sa avem mai multi afurisiti de politai in oras.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.