Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cartea Care Te-a Marcat
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3
Adriana Vd
Au fost multe carti care mi-au schimbat intr-un fel sau altul conceptia despre viata si lume si sunt sigura ca vor mai fi si altele de aici incolo.Aici vreau sa spuneti ce carti v-au influentat modul de gandire si actiune si de ce.Ce neansemnat sau insemnat roman ti-a deschis ochii, te-a trezit realitate.
Sper sa fie ok topicul meu...este primul si am emotii.. unsure.gif sorry.gif .Hai sa incep eu:
India M. Eliade
Intoarcerea din rai, Eliade
Portretul lui Dorian Grey, Wilde
Marile sperante, Dickens
Numele Trandafirului Umberto Eco
andreea159
Cred ca una dintre cartile, care m-au marcat foarte tare este "Idiotul" si mai apoi "Crima si pedeapsa". Dupa aceea, probabil au mai fost: "Diavoliada" (Bulgakov), "Manuscrisul gasit la Saragosa" (Jan Potocki), "Regele moare" (Eugene Ionesco). Cred ca astea sunt cele mai importante!
lukaishere
Pe mine m-a marcat Jurnalul Fericirii de N.Steindhart. Pt. mine eroul cartii este un
adevarat model uman,pe care mi-ar placea foarte mult sa-l urmez.
Din literatura universala pot sa spun ca m-a pus pe ganduri
"Taranii" de Wladislaw Reymont. M-a facut sa accept faptul ca unele lucruri
pur si simplu se intampla si nu are rost sa-ti plangi de mila pt. fiecare
lucru rau din viata ta.
Unu
Toate lecturile te marchează īntr-un fel sau altul, mai mult sau mai puţin.

Dintre cele care m-au marcat īntr-o mai mare măsură trebuie să recunosc că face parte "Hermann Hesse - Jocul cu mărgele de sticlă"
V-o recomand cu căldură, dacă īncă nu aţi citit-o.
Vornicum
Titus Bostan si Ziditorii Lumii
e cu personaje mitologice si un tip din Caracal care le cam incurca socotelile
nefertiti-old
Toamna patriarhului, Un veac de singuratate si Dragostea in vremea holerei, Marquez.
Crima si pedeapsa, Dostoievski.
fireflower
de veghe in lanul de secara - sallinger
iuli
Evanghelia dupa Iisus Christos, Jose Saramago
Orasul si cainii, Mario Vargas Llosa
Cel mai iubit dintre pamanteni, Marin Preda (asta mai in tinerete smile.gif )
Nea' Caisa
Desertul pentru totdeauna, Octavian Paler
morpheus_rise
sunt multe carti care pot marca viata unui om si diferite genuri, dar fiindca aici se discuta doar despre beletristica cartile care m-au marcat, si mi-au schimbat ideile sunt:

- cartile lui Carlos Castaneda, pana acum am citi doar 7 din 11 (care m-au indreptat spre religia tolteca)
- Evanghelia dupa Isus CHristos - Jose Saramago ( m-au pus sa recitesc Noul teszament şi evanghelile apocrife )
- Saga Dune şi trilogia Cutia Pandorei - Frank Herbert
- Leul Rosu - Maria Zepes (m-au pus sa studiez alchimia)
- Moise - Guy Rachet, (a ridicat o problema in ceea ce priveste cele 10 plagi)
- cartile lui Paulo Cuelho (toate de pun pe ganduri)

cam atat imi amintesc acum, dar ar mai fi multe altele
valentinu
Fratii Karamazov si America
spun ca m-au marcat pt ca banuiesc ca si voua vi se intampla sa simtiti nevoia de a reciti o carte care v-a spus candva ceva; pui mana pe ea din nou si o devorezi in cateva zile - simti altceva acum; intelegi altfel.. smile.gif stiti dumneavoastra

e Karl in America.. Dimitri - un suuper Karamazov si Ivan si Aliosa..
rolleyes.gif nici nu vreau sa ma gandesc eu acum
Anthrax
Pe departe cartea care m-a shokat, marcat, uimit, dat pe spate, a fost "Asa grait-a Zarathustra" - F.W.Nietzche.
Nu prea cred ca are rost sa fac acuma un top al cartilor care m-au marcat, dar au fost multe, toate la timpul lor:Hawkink-Scurta istorie a timpului, si in general acelea care au ca subiect Genesa:Originea Universului si cele 4 antinomii ale lui Kant.
side_story
Cartile care mi-au schimbat toate conceptiile mele despre viata au fost:
trilogia "Jocul lui Ender"-'Vorbitor in numele mortilor"-'Xenocid" de Orson Scott Card si trilogia Pandora de Frank Herbert.
Voice_Of_Gods
As propune "1984", de George Orwell, si "Cantareata cheala", de Eugen Ionesco
finix
Nostalgia - Mircea Cartarescu
zar
Pendului lui Foucault- eruditie in stare pura,
Crima si Pedeapsa- mirosul fetid al veri moscovite
Ahriman
Nu stiu daca am mai zis, dar trebuie sa adaug:"Thanatonautii" si "Quo Vadis".
Serenity
Una din cartile care mi-au schimbat oarecum viziunea asupra unei anumite laturi a vietii a fost Veronika se hotaraste sa moara de Paulo Coelho
Lumashel
Prima amprenta :"Ulise" -joyce....a doua amprenta importanta "Lupul de stepa"-hesse"(sunt de altfel si cartile mele preferate de beletristica).
Napoleon9th
A Doua Fundatie, urmata de ciclul Fundatiei si de alte opere ale lui Isaac Asimov.
Eclectic
"Zbor in bataia sagetii"
contraste
Acest sentiment l-am trait dupa ce am citit Quo vadis?, imediat ce am implinit l7 ani. Am primit in dat de la o vecina in varsta aceasta carte, si atunci, m-a marcat. Poate daca as fi citit-o la aceasta varsta, ...cine stie?
Rork
"Imparatul mustelor" de William Golding.
"Reteaua gandurilor" de Herbert Franke.
milimetru
Īn căutarea timpului pierdut. Swan - Marcel Proust
Zooey
spunea cineva de 'zbor in bataia sagetii', excelenta, am si acum senzatia ca abia ieri am citit-o desi au trecut ani buni de-atunci. si as mai adauga 'un veac de singuratate'. marquez e incredibil. a, si sa nu uit... 'jurnalul de la paltinis' - liiceanu
Tear
Arta conversatiei de Ileana Vulpescu, Citadela de Antoine de Saint Exupery, Magicianul de John Fowles
nefertiti-old
"Conversatie la Catedrala", Mario Vargas Llosa.
gio19ro
Descrierea lui Ramana Maharishi in India Secreta, de Paul Brunton.
carrad
Un veac de singuratate
(monique)
"Torente" - Marie Anne Desmarest...
"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" - Camil Petrescu
"Marile sperante" - Charles Dickens
gheorghe dinica
'Tropicele...'- Henry Miller
'Magicianul' - John Fowles
'Parfumul' - Patric Suskind
nefertiti-old
Minunatele oase, Alice Sebold.

Tocmai am terminat-o si chiar m-a impresionat.
Predatoru
"The Autobiography of a Spiritually Incorrect Mystic" de Osho.
Sau "Autobiografia unui mistic nonconformist".
Citita (DEOCAMDATA) de 6 ori. Si sunt inca tanar.
Alta ? "Citadela" de Exupery sau "Micul print"...la fel de bune.
Sau "The truth is" he Papaji.


Gio19ro, bravo...nu am citit India Secreta, am citit Egiptul Secret. E buna si asta.
Tear, bravo pentru Citadela.
Zooey, bravo pentru Un veac de singuratate.
Bravo voua pt ca cititi. spoton.gif

Minerval
Ziua buna. Am sa fiu succint in expunere mentionand "O viata de om", scrisa de carturarul Nicolae Iorga.
Numai bine.
axel
Minerval, nu mi-o lua in nume de rau, dar o expunere cu adevarat succinta ar fi fost:
CODE
"O viata de om" de Nicolae Iorga
gonen
Cred ca cea mai importanta carte a fost "Abecedar"
Insa "Shogun", "Un om pierdut" sunt cele care au avut o oarecare influenta asupra gandirii.
De asemenea si "Inotand cu rechinii"
ariadna
"maitreyi - dragostea nu moare" - mircea eliade
"invitatia la vals" - mihail drumes
... si multe altele, fiecare altfel.
gypsyhart
Toate cartile de Osho.
"Iubire fara conditii", si "Linistea inimii", de Paul Ferrini
"CEle 4 legaminte" si "Arta de a iubi" de don Miguel Ruiz
Forta-MTI
Dostoievski ca superlativ al analizei psihologice, cu substanta existentialista din Fratii Karamazov dar si Idiotul sau Crima si Pedeapsa.
George Orwell "1984".
Oscar Wilde : Portretul lui Dorian Grey
Mircea Cartarescu: Orbitor - Aripa Stanga
doice
Magicianul , De veghe in lanul de secara
Fiul Risipitor, Invitatie la vals
tolstoievski


"Conjuratia Imbecililor" - John Kennedy Toole
am pus de altfel si un topic despre ...
toate bune!
Magenta
ar fi destule... dar prima prima carte ar fi Alchimistul... am citit-o la o varsta destul de frageda, si a fost prima care m-a facut sa ma gandesc cu adevarat pentru prima data la viata si ce inseamna ea...ce inseamna sa ai un vis pentru care sa lupti mereu, si pentru care sa traiesti... pentru care sa carry on with life... si apoi au fost mai multe... multi autori in cugetarile carora m-am regasit mai mult sau mai putin...
contraste
Si uite-asa, vazand ce va marcat pe voi, intru aici, apoi caut si citesc. Si multe din cartile indicate de voi, chiar ...m-au marcat si pe mine !
Pana la urma, din marcaj in marcaj o sa fiu de-a dreptul stigmatizata !
N.V.
'Magicianul' de John Fowles. Pe langa faptul ca e bine scrisa , rastoarna sistematic parerea pe care cititorul si-o formeaza pana la acel moment dat al lecturii, si pana la sfarsit il nauceste complet. Eu cel putin cand am ajuns la final am fost de-a dreptul revoltata faptele exprimate in final. Nu-mi puteam reveni, nu-mi venea sa cred...Cititi cartea si imi veti da dreptate. Si incercati sa nu cititi nimic altceva referitor la carte pana nu o terminati.
Diana-Maria
Multe au fost de-a lungul timpului...
Intr-o ordine absolut aleatorie:
Magicianul, Pe aripile Vintului, Alchimistul, Arta Conversatiei, Shogun,Madam Sousou...
moonlight
Orwell : Ferma animalelor si 1984
G . G. Marquez : Un veac de singuratate , Toamna patriarhului
E.M.Remarque : Arcul de Triumf , Obeliscul negru , Iubeste aproapele tau
Paulo Coelho : Veronika se hotaraste sa moara , Maktub .
John Steinbeck : La rasarit de Eden
Sant doar cateva din cartile care pe care le-am citit pe nerasuflate si pe care le-am recitit de 'nshpe mii de ori , mereu cu aceiasi emotie . Dar acestea sant doar cateva din cartile din biblioteca de suflet a soricelului de biblioteca ochelarist glases.gif
N.V.
O carte proaspat descoperita: "Holocaustul Rosu" de Florin Matrescu, care a fost un adevarat soc pentru mine. Am descoperit odata cu aceasta carte o sursa statistica prin care sa mi se confirme banuiala ca miscarea comunista a lasat mult mai multe victime decat nazismul. Cifra minimala a crimelor efectuale de comunismul international este de 122.000.000 , iar cea maximala de 196.510.000. sad.gif Da! E vorba de aproape doua sute de milioane de oameni.
iniya
'bucuria vietzii'-irving stone
e superba;+ca mi-a dat o alta culoare in idei in ceea ce priveste arta rolleyes.gif
surzi
...sa vedem.... :rolleyes:my top 5

Stanislaw Lem -Solaris
Aldous Huxley-Punct Contrapunct
Suskind-Parfumul
Umberto Eco-Numele Trandafirului
de Laclois-Legaturi periculoase
matz
Papini - un om sfarsit
Marquez- un veac de singuratate
Dostoievsky - crima si pedeapsa
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.