Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Culianu
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
little1
Eros si Magie in Renastere. 1448 - I.P.Culianu

autorul reintroduce in concept stravechi in gandirea omenirii, sub o infatisare mai docta si mai lucioasa smile.gif
FILTRUL HERMENEUTIC conceptul se refera la o proprietate amuzanta (as spune eu) a mintii umane de a selecta (in functie de criterii ce se schimba odata cu vremurile) obiectele care ii compun realitatea gandirii. cele ce i se par la un moment dat mai cuantificabile si mai de incredere decat altele.
:!: acest concept e parte a unui sistem de gandire original, prezentat in ultima lui carte Arborele Gnozei. pentru cei care ii cunosc scrierile, chiar mi-ar place sa deschidem un subiect dedicat acestui mare ganditor.
faptul ca biblia este (in mod constant) interpretata si reinterpretata se datoreaza modificarilor parametrilor acestui filtru hermeneutic (culianu nu s-a rezumat la analiza textelor sacre, ci s-a ocupat de tot ceea ce la ora actuala numim stiinta)
filtrul hermeneutic, in alte traditii mai e numit si tonal (in sistemul lui carlos castaneda, denumit si "campul constiintei umanitatii".
acest filtru are si o pereche transcendenta, la fel de activa. o sa-i spun nagual, sau necunoscut, sau tao, sau satori etc.

uneori, fitrul hermeneutic din dotare se mai infunda laugh.gif atunci apar acele momente de gratie, cand intrezarim partea nevazuta a lunii.
cel mai des, omul de pe strada ii da un restart laugh.gif sau pur si simplu, cheama instalatorul laugh.gif - in speta, un prieten bun, un duhovnic, a shoulder to cry on etc.

"Fie ca umorul lui Dumnezeu sa nu ne stea in gat!"

aceste puncte de criza (hexagrama Criza din Yi Jing are si sensul de Ocazie) sunt folosite de multe sisteme pentru a pune la respect filtrul hermeneutic (care are o inteligenta a lui, sadica), si de a reintregi fiinta umana - recunoasterea de sine, ca fiind alcatuit atit din tonal (tot ce putem cuprinde si denumi, cuantifica, concepe) si nagual (sau tao, necunoscutul, transcendentul)

m-am aruncat deseori spre tinte out of reach, fara sa bag de seama acest marunt si esential prag. insa ce e al lui e al lui: e facut tare frumos... va puteti inchipui sclavi legati de maini, picioare si gat, incovoiati sub greutatea unui lant extraordinar de frumos, capitonat cu matatea cea mai fina laugh.gif
Petru
Lucrarile erudite ale lui I. P. Culianu sunt destul de greu de inteles daca nu ai o cultura solida in materie de istorie a religiei... Prin urmare nu stiu cat de oportuna e incercarea de a discuta pe marginea unei asemenea carti in conditiile in care aceasta se adreseaza unui public aparte.
Dar poate se vor gasi si aici cei care sa comenteze in detaliu si cu argumente aceasta lucrare... eu unul as vrea sa se intample asa ceva...
little1
good point there doc..
totusi, merita sa incercam. e unul de al nostru. unul dintre cei mai buni. a elaborat un sistem gnoseologic fascinant - dincolo de lucrarile lui cu caracter strict stiintific (putine, de altfel).
sa incercam ! laugh.gif
Petru
Perfect de acord cu tine, dar daca ar trebui sa incepem o discutie pe marginea sistemului sau gnoseologic probabil ca ar trebui sa ma mai informez nitel, nu de alta dar nu vreau sa cad in pacatul diletantului! jamie.gif
Bralgei
Bravo! Un subiect extrem de interesant si recunosc ca este o placere sa gasesc acest topic aici.
Abia astept sa-l dezvoltam. Ce ar fi sa incepem cu "O calatorie in lumea de dincolo".

B
little1
Petru, crezi ca eu sunt superspecializat ?! fii fara grija, scrie ce crezi, din ce ai citit. sa amani o treaba e cel mai fain mijloc de a nu o realiza vreodata... suntem vulgi, dar nu-i problema. diletantismul e mai bun decat un creier pus la marinat spoton.gif
Bralgei, ma bucur ca te incanta subiectul. Dupa cum vezi, deja este un subiect lansat, apropo de cartea citata mai sus. poti, de asemenea, sa ne spui lucruri interesante despre ce ai intalnit in cealalta carte despre care vb.




Dragilor, eu am facut o mutare. v-am lasat sa va incalziti, acum ar fi momentul sa actionati. opinii despre sistemul lui Culianu si viziunea lui asupra culturii si civilizatiei umane... daca nu chiar despre felurite religii, sau mai bine despre Arta Memoriei !! spor la vorba wub.gif
gio19ro
QUOTE (little1 @ 21 Mar 2004, 11:54 AM)
Eros si Magie in Renastere. 1448 - I.P.Culianu


Eros si Magie?
Asta suna f periculos, suna a tantra, a taoism sexual, etc.
little1
NU
dar daca asta ai reusit sa vezi tu, nu e problema. spune ce stii. poate iese ceva. rofl.gif
Bralgei
Am mentionat acea carte pentru ca este strans legata de subiectul pe care l-ai deschis. Ai amintit de Tonal si nagual (in original Tho-na-hal si Nag-hu-al, sau variatii pe tema, caci de pronuntat, tot tonal si nagual se foloseste), iar "calatorii in lumea de dincolo" (Prima carte publicata la noi - lucram la Nemira pe vremea aia si asa am facut o pasiune pentru Culianu) explica mai pe intelesul tuturor, zic eu, cum stau lucrurile cu lumea de jos si lumea de sus (Nagual), precum si cum e cu lumea noastra de zi cu zi (Tonal).
Bineinteles, ceea ce trebuie mentionat inca de la inceput, Culianu, se autointituleaza, un ochi de citire a informatiei lumii in momentul vietii pe care o traieste.
Hermeneutica lui este bine ancorata in realitatea temporala cu care noi suntem cat de cat obisnuiti, poate pre bine ancorata, avand in vedere moartea tragica pe care a suferit-o. Imi permit o parere ultra-personala, cred ca a suparat el pe cineva, ca prea era liber in "exprimare". Asta a fost. Eu ii multumesc pentru gandurile lui, asternute cu grija pe hartie.
Stiti si voi zicala aceea - "Cine poate oase roade..."

B
little1
aha, acum stiu ca stiu ! biggrin.gif in mare parte sunt de acord cu tine. ce mi-a placut mie (si nu credeam ca o sa imi placa) a fost biografia pe care i-a scris-o Ted Anton. cartea a aparut la Nemira, si o recomand cu caldura oricui. se numeste "Eros,magie si asasinarea profesorului Culianu". pe mine m-a invatat sa citesc printre randurile cartilor sale.
apropo de castaneda, stiai ca nu se aveau deloc pe bune laugh.gif ? am impresia ca i-a facut chiar cīteva recenzii, īn care comenta acru, cum ca are de a face cu un foarte bun fiction writer !
ce ai vazut interesant īn "Calatorii.." ?
Bralgei
Culmea e ca tocmai citind-ul pe Culianu am aflat de Castaneda. Era un articol in care Culianu spunea ce zici tu, ca vezi doamne Castaneda a avea destula imaginatie, dar lucrurile pe care le descrie si evenimentele povestite de el in carti se pupa atat de tare cu descrierile shamanice, incat nu poate decat sa-i acorde "the benefit of the doubt".
Scoate romanul de calatorie din scrierile lui Castaneda si mai citeste si printre randuri, si astfel se schimba povestea. Culianu revine destul de drastic asupra ideilor expuse in Eros si magie in renastere ceva mai tarziu in Gnozele Dualiste ale Occidentului.

B

little1
yap, ma bucur ca ai aflat ! mie imi sunt la fel de dragi amandoi, desi, ca practica, am ales ceva un picut diferit...
cat despre Gnozele dualiste ale occidentului, nu contest ! dar pot sa adaug ca, editia revizuita si readaugita (basca un model arhetipal de cunoastere, al omenirii, derivat, cred eu, din conceptul de Filtru Hermeneutic), mi-a placut si mai si !
smile.gif
little1
ma refer la ARBORELE GNOZEI cool.gif
Bralgei
Imi aduc aminte de explicatia semantica a cuvantului "gnoza". Cuvantul provine din limba greaca: gnosis; care insemana cunoastere revelata in mod direct prin experimentarea divinului. Se vede astfel ca acest cuvant, destul de mult folosit de unii sau altii este destul de necunoscut caci insasi esenta gnozei se reflecta in simplitatea cuvantului ce o defineste.
Culianu tine foarte bine seama de nevoia "sine qua non" a omului de a evolua prin intermediul gnozei. Informatia lumii este atat de corupta, astfel incat gnoza devine piatra din capul unghiului in cresterea si evolutia profanului. Totusi, este foarte bine explicat faptul ca aceasta gnoza se desparte in doua laturi, doua canale prin care se releva invataturi separate, conform schemei umane. Gnoza umana este duala, caci insasi natura omului este asa, si nici nu se poate concepe alt scenariu, caci omul nu ar putea primii informatia decat in acest fel.
Se intelege de ce.

B.'.
little1
draga b,

cateva sinteze nagualisto-culianisto-taoiste ohyeah.gif vei gasi la http://health.groups.yahoo.com/group/Iocari_Serio/, unde, eventual, putem vorbi si despre lucruri cu mai mult miez

rolleyes.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.