Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Poveste Cu Medici Si Animalute
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Animale de companie
Nico
Am avut o experienta neplacuta cu medicii veterinari de pe la noi. Mi s-a imbolnavit perusul si a trebuit sa-l duc la doctor. In apropiere un cabinet non-stop. S-a uitat la el si mi-a spus ca la dimensiunile lui nu se poate face mare lucru si ca se poate sa aiba probleme fie la rinichi fie la coloana. Trebuia sa ma astept ca nu o sa mai traiasca mult. L-am ingrijit cum am putut mai bine dar nu ma puteam obisnui cu ideea de a nu-l mai avea. In urmatoarele zile i-au aparut pe picioruse niste puncte albicioase. M-am tot uitat dar nu m-am lamurit ce e cu ele, ma gandeam ca sunt de batranete (avea 14 ani, ceea ce e destul de mult pentru specia lor). Cand am vazut ca nu mai trec si ca apar si altele am incercat la alt cabinet (destul de cunoscut in Bucuresti). Era seara, o multime de oameni cu varii animalute, cand pe usa intra o femeie sa cara ajutor pentru ca avea un caine accidentat si nu il putea transporta singura. Scancea cand l-am vazut trecand pe o targa si m-am rugat nu care cumva sa nimeresc in acelasi cabinet cu el pt. ca sunt sensibila la astfel de scene cu animale lovite. Da' ce am scapat cry.gif Tocmai in acel cabinet era si ea, o catea care avea si pui si fusese adusa la cabinet de o femeie, care saraca avea si ea nevoie de un medic, dar de alta specialitate. A fost lovita de o masina si isi rupsese cateva oase, era plina de noroi si plangea de ti se rupea inima... Poate inima mea, ca domni doctori au avut de fata cu mine o conversatie ci_ni_ca de genu' "ce sa facem noi acum cu asta, ia uite, a inceput sa tremure, dar sa plateasca draga, ca interventia costa un milion". In acest timp femeia care o adusese se agita pt. ca stia ca avea pui mici cateaua, veterinarii erau nervosi, de animalul chinuit nu se mai ocupa nimeni... Am intrat putin in panica gandindu-ma ca poate nu e momentul sa-i mai deranjez si eu cu papagalul meu. S-au uitat totusi la el "ia uite ce infectie are pe picioare?" Am intepenit! Doar l-am dus la doctor, mi-a spus ca e de la rinichi bla, bla, am inganat eu. "E vorba de o bacterie si o sa-i dam antibiotic" asta dupa ce l-au curatat.
Bandajat si suparat Miki a mai trait numai o zi, in care nu mai putea sta in colovie si l-am tinut intr-o cutie in care am pus un prosop sa stea confortabil. Il plimbam dupa mine in ficare camera si cand ma vedea ca plec ciripea dupa mine, adormea in palmele mele, ar fi vrut sa manance dar nu mai putea inghiti. Mi-am dat seama ca va muri abea seara si l-am tinut in mana pana in ultima clipa.
Stiu ca par patetica dar el era un membru al familiei pentru mine si cei doi papagali nimfa pe care ii am acum nu il pot inlocui.
Sa fie oare si vina veterinarilor care la noi nu sunt specializati in pasari exotice???
Leon
Singura vina a fost batranetea....rare cazuri in care un perus in captivitate trece de 5-6 ani. In conditii optime poate sa ajunga si la 11-12 ani dar asta doar la un crescator de performanta.

Iti recomand data viitoare sa-ti duci dragile inaripate la un adevarat crescator de papagali decat la un veterinar de ovine.

Cei specializati in domeniul papagalilor, se ocupa doar de asa ceva, cabinetele sunt sterilizate dupa fiecare consultare si sigur n-ai sa vezi altceva acolo, decat papagali. Succes cu Nimfele tale..sunt mult mai faine decat perusii!!
Diana-Maria
Draga Nico,
Imi pare tare rau pentru Miki al tau, dar sint sigura ca acolo unde este acum se joaca cu ingerii si cu catelusa mea Judicuta;am sa ii spun sa aiba grija si de Miki al tau...
Exista insa,din nenorocire,multi medici veterinari care si-au ales aceasta meserie din ratiuni pur materiale si nu pentru ca ar fi niste adevarati iubitori de animale.
Am patit-o si eu,altfel Judicuta mea s-ar plimba cu nasul in vint la ora asta,respirind aerul de primavara ...
Nu stiu, exista malpraxis si pentru medicii veterinari?!
Normal ar fi sa existe... si sa plateasca pentru asta.Nu ma refer la bani;dar sa li se ridice dreptul de libera practica,ca sa nu mai lase si alti stapini inlacrimati de pierderea prietenului necuvintator!
Nu in ultimul rind:
Bine ai venit la Han!
Tomy
Nico i-mi pare sincer rau de ceea ce a patit puiutul tau,intr-o oarecare masura poate ca a murit de batranete,dar cea mai mare vina sa sti ca o au doctorii care majoritatea nu sant buni de nimic ,te trezesti ca-ti duci animalutul la un control si nu sti ce tratament idiot ia dat si ti-l da peste cap mai rau decat te-ai dus tu cu el acolo.O sa mai treaca mult si bine cand o sa avem si noi veterinari care sa-si faca meseria cu placere si nu numai pentru bani. sad.gif
Nico
Malpraxis-ul e greu de demonstrat la medicii umani, ce sa mai spunem de veterinari. Din pacate acum am din nou probleme cu una din nimfe si mi-e frica de ce o sa patesc. Aici e si vina mea ca nu am deschis ochii cand am luat-o ohmy.gif si m-am grabit dar si nenea de la care am cumparat-o e vinovat pentru ca desi stie ca are animale bolnave, nu-l intereseaza decat sa le vanda.
Multumesc mult pentru mesaje smile.gif !
Serenity
Pe mine ma revolta la maxim intamplarile de genul asta! Nico, eu pot sa spun ca te inteleg perfect, pt. ca si mie mi-au murit in palme doi canari.. Ce pot sa spun.. Imi pare rau, dar stii tu.. moartea e un nou inceput..
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.