Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:De Ce Acest Avatar?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Despre Forumisti
Pagini: 1, 2, 3, 4
E.B.E.
<--- De ce acest avatar?

De ce acest topic? Fiindca exista De Ce Acest Nick? si pentru ca mie mi se pare ca avatarul contine cel putin la fel de multa personalitate ca nickname-ul unui utilizator, din mai multe motive:
  • este imagine, si nu text. O imagine spune cat o suta de cuvinte.
  • nickname-urile sunt "incetatenite" pentru cineva care utilizeaza frecvent forumuri sau servicii asemanatoare. S-ar putea ca atare sa fie un pic "non-actuale". Avatarul nu se supune aceastei (subiective) restrictii.
  • avatarul se poate schimba ca sa se adapteze starilor in care este utilizatorul in perioada respectiva, fara a sacrifica astfel identitatea sa.

Si acum, in traditia deschizatorilor de topic, sa incep eu:

Fiindca este gri, resemnat si trist. Si, cu toata aparenta resemnare, se intuieste dincolo de suprafata o disperare surda, incarcerata, fara sanse de vindecare...

Este dintr-un desen care se numeste "The Everlasting After"...
Ares
Ok... Al meu este ales pentru ca este activ, infuriat, roscat (biggrin.gif), un luptator... In general de fiecare data cand am ales un avatar am vrut sa fie un luptator si asta din cauza nick-ului si preferintelor personale smile.gif
Si probabil ca si urmatorii avatari o sa fie la fel (deja am pregatit cativa pentru viitor tongue.gif)
Este dintr-un joc numit "Chaos Legion".
BLANCA
avatarul meu o reprezinta pe GALADIEL din Lords of the ring. De ce? Pentru ca este cea mai buna, cea mai mandra, cea mai frumoasa, cea mai inteleapta dintre elfi. wub.gif
E.B.E.
Of... voi fi offtopic pe topicul meu... Si ce daca?

QUOTE (J.R.R.Tolkien @ The Fellowship of The Ring, Book II, Ch.VII "The Mirror of Galadriel")
The chamber was filled with a soft light; its walls were green and silver and its roof of gold. Many Elves were seated there. On two chairs beneath the bole of the tree and canopied by a living bough there sat, side by side, Celeborn and Galadriel. They stood up to greet their guests, after the manner of Elves, even those who were accounted mighty kings. Very tall they were, and the Lady no less tall than the Lord; and they were grave and beautiful. They were clad wholly in white; and the hair of the Lady was of deep gold, and the hair of the Lord Celeborn was of silver long and bright; but no sign of age was upon them, unless it were in the depths of their eyes; for these were keen as lances in the starlight, and yet profound, the wells of deep memory. [...]
Her voice was clear and musical, but deeper than woman's wont.


Cat despre "cea mai mandra si mai frumoasa" - cine stie? Ar mai putea fi Arwen, sau Nimrodel, sau Luthien... "Cea mai inteleapta" poate ca ar fi trasatura ei de baza...
Marcus
Avatarul meu este Soarele. Asta spune totul. Corelarea cu nickname-ul nueste inca destul de concreta. Pe viitor voi schimba ori nicknameul ori avatarul. Acum insa nu am gasit ceva mai bun. Sper sa gasesc ce caut. (aluzie la... )... hai ca devin offtopic.
LigiaB
Ebe, mi-ai furat idea de topic! Serios...ma gindeam sa incep eu acest thread... rolleyes.gif

Ok, avatarul meu o arata pe Uma Thurman...mi se spune destul de des ca seman cu ea...prin magazine, pe strada, prietenii...eu nu imi dau seama... rolleyes.gif Cred ca il schimb cu Brook Shields laugh.gif ...deja de 4 ori mi s-a spus ca seman cu ea... yikes.gif As vrea eu... laugh.gif Uma si Brook sint f inalte, in jur de 1,80m. Eu am 1,76m, la asta ne asemanam. rolleyes.gif

***

Ebe, avatarul tau l-as fi descris in aceasi maniera... cool.gif Daca ai ridica capul sus, macar un pic..."te-ar bate soarele in fata" si gri'ul s-ar mai disipa un mic... rolleyes.gif smile.gif
E.B.E.
<offtopic>
QUOTE (LigiaB)
Daca ai ridica capul sus, macar un pic..."te-ar bate soarele in fata" si gri'ul s-ar mai disipa un mic...


Hehe mi-am asumat riscul asta cand am postat smile.gif... Don't start assuming, LigiaB... It's just an image of a kind that I like... No more...
</offtopic>
LigiaB
Ok, happy?? rolleyes.gif
E.B.E.
LigiaB you're offtopic.gif tongue.gif
Ahriman
Nu am vrut sa pun cu Lucifer,ca iar aveam discutii,asa ca am pus unul din personajele mele favorite.Imi place!
Aramis
eu am "furat" avatarul din colectia lui sor-mea, l-am schimbat cand mi-am schimbat si nick-ul... imi place ca-i albastru iar fata pare un pic distanta, un pic dispretuitoare, asa cum mi se spune si mie ca sunt...
rebel
Tu? Distanta si dispretuitoare ?! Ti-ai găsit pe cine să minti =)
Anthrax
Imi place muntele si natura la nebunie.
Cand sunt in mijlocul ei ma simt fericit
Tyra
Iubesc ingerii... vreau sa am unul mereu aproape de mine... Si nu e alb... si nu e un copil... vreau pur si simplu ingerul meu... Aici, la Han, l-am gasit. Si ma insoteste negresit, la fiecare vorba.
Antont
I'm in love with my zx4r wub.gif ....Avatarul meu e o poza a bordului biggrin.gif ...
fargakos
Delfinul este simbolul bucuriei si al unei vieti fara griji. Delfinii se integreaza perfect in dansul cosmic al vietii pentru a scapa de orice limitare. Asa as vrea sa fiu...full of joy and spiritual depth
Aramis
un mic off topic, pentru ca i-am ramas datoare lui rebel cu un raspuns, distanta si dispretuitoare cu cei care sunt alaturi de mine zi de zi (nu la han), persoane mai mult sau mai putin binevoitoare pe care le iubesc si care ma iubesc precum sarea in ochi wink.gif
Plus ca am vrut ca noul avatar sa fie o renastere a mea din cenusa Miei
rebel
(off:topic) De mi-erai mie datoare, nu-ti ceream nicidecum o explicatie, don'soară =)
genicon
Cand m-am inscris eu pe han, lucram la un post de radio care avea ca sigla o stea. Si mi s-a parut ca seamana foarte mult "steluta" mea cu acea stea. In plus, este simpatica, amuzanta, pusa pe sotii parca si... primitoare. (adica parca zice mereu "Welcome, fetelor!" laugh.gif )

Iar acest avatar va mai fi din cand in cand schimbat cu cel cu haltera (tipul care sta cu spatele, stiti voi wink.gif ) pentru ca... din cand in cand vreau sa se mai oftice musterii hanului laugh.gif
Catalinus
Fly away...
secunda
unii au raspuns deja aici : de ce acest avatar - prima varianta

E.B.E.
Mea Culpa... Nu stiu ce search expression am folosit cand am cautat dupa topic inainte de a-l deschide... cert e ca nu l-am vazut smile.gif
Mrs. Rogers
Am cautat un avatar care sa ma reprezinte cat de cat. Si cum n-am gasit unul mai bun , l-am ales pe asta.
Am sa mai caut insa. girlchat.gif
bdl
Avatarul meu.... are o istorie lunga. In el se impletesc elemente de istorie nationala, filozofie si metafizica abstracta.
Mda...
E prea greu de explicat....
Versiunea scurta:
-se vede clar ca mi se balangane de masonerie si vrajeala....
-schema cinematica de obtinere a laptelui batut prin procedeul numit cracare.....
-ilustrarea aforismului " ale mele e mai mari"....
-si nu in ultimul rind sa zicem ca modul meu de a fi "bate" cu un citat din clasicul John Lurie , "to be alive and in a convertibile"..... spoton.gif
fireflower
pe un alt forum am cunoscut un tip care desena f fain si eu nu aveam avatar si s-o oferit sa-mi faca el unul....itai am crezut ca zice in gluma, dar in vreo o saptamana ma trezesc cu un pm in care aveam linku catre avatar...mi-o placut foarte mult cum o iesit...si asa ca de-atunci il folosesc
Onix
Pentru ca, in momentul in care am gasit poza respectiva, am ramas surprinsa de cat de bine semanam. In primul rand la trasaturi si in al doilea rand mi se potriveste atmosfera pe care o creeaza decorul. E cald, dar totusi distant, un pic "departe" de lume si imi da senzatia de spatiu numai al meu. E "primavara" si, desi nu sunt nascuta in anotimpul asta, poza mi se pare foarte personala, e facuta dupa sufletul meu.
Vornicum
la mine lipsa de imaginatie.
Inca, cel putin.
E.B.E.
Vornicule esti offtopic! tongue.gif (glumesc smile.gif )
Vornicum
Stiu, sunt la Poiana lu' Iocan wink.gif
E.B.E. avatarul trebuie sa fie img,bmp, sau jpg?
Ahriman
QUOTE (toxic @ 22 Mar 2004, 03:23 AM)
Am cautat un avatar care sa ma reprezinte cat de cat. Si cum n-am gasit unul mai bun , l-am ales pe asta.
Am sa mai caut insa. girlchat.gif

Ia vezi,imaginea asta te ajuta cumva?
user posted image
Mai trebuie prelucrata un pic(micsorata) dar e draguta.
jet li
Asa vreau ca avatarul asta sa-l am ! Pana il schimb rofl.gif
Nico
Pentru ca delfinii sunt animale prietenoase si inteligente si nu in ultimul rand, din simpatie smile.gif pentru unul din putinii forumisti cu care am "conversat" si care are un avatar similar...
E.B.E.
[offtopic]
@Vornicum
QUOTE
E.B.E. avatarul trebuie sa fie img,bmp, sau jpg?

Sunt permise avatarurile de tip GIF si JPEG, cu extensiile .gif, .jpg si .jpeg. Dimensiunea maxima a avatarului este de 64x64 pixeli. Nu este neaparat sa fie patrat wink.gif
[/offtopic]
Marcus
Iepurasul care tzopaie mi se pare dragut. Asta e de fapt cauza, vroiam sa fie ceva animat si simpatic. rolleyes.gif
DeeDee
pt ca prietena mea cea mai buna ma saluta muu... si cum ea e in america si mie mi-e dor de ea....
Vornicum
QUOTE (E.B.E. @ 31 Mar 2004, 12:36 AM)
[offtopic]
@Vornicum
QUOTE
E.B.E. avatarul trebuie sa fie img,bmp, sau jpg?

Sunt permise avatarurile de tip GIF si JPEG, cu extensiile .gif, .jpg si .jpeg. Dimensiunea maxima a avatarului este de 64x64 pixeli. Nu este neaparat sa fie patrat wink.gif
[/offtopic]

Something not like my head?
Intotdeauna i-am considerat pe clujeni niste maramureseni mai civilizati.
Apoi no' i bine ca stiu. Amu' m-oi gandi mintenash s-oi tzapa un avatar de s'a mira lumea.
No' sio!
Marcus
RoSS|46 ce s-a intamplat cu avatarul tau de s-a turtit in halu' ala?
Diana-Maria
Pentru ca mi-am dorit intotdeauna sa am aripi... Am cautat o imagine cu Astarte, vechiul meu nick... si...
Si pentru ca acolo unde am gasit fotografia era si urmatoarea poezie...
Tieka
By Astarte
Dedicated to man's best friend

Tiny, blind, helpless,
She appeared in my life
A baby, a wee ball of fur.

Rescued, nourished, loved,
She lived and thrived.
A spirit, strong and determined.

Friend, companion, daughter,
Giving unswerving devotion.
An angel, loving unconditionally.

Guardian, spirit, angel,
No longer of this world.
A memory for life.

Animal, dog, pet,
The perfect love.
Love eternal.

user posted image
secunda
Diana-Maria, abia acum realizez cat de frumos e avatarul tau!
cuprinde un intreg basm in el! caci e prea frumos sa aiba macar un strop de adevar!
dar cred ca macar pentru un om a fost o poveste...
si poate si pentru tine mwah1.gif
Diana-Maria
Tare mi-ar mai placea ca avatarul sa imi fie poveste...poveste adevarata...
Secunda mwah1.gif
NoMemory
eu mi-am schimbat avatarul . La inceput a fost dani filth iar acum este acest ingeras ... nu stiu ce o sa fie data viitoare . (O intrebare : Cat de lame este sa iti schimbi avatarul la 2 saptamani >>>?<<<)
Onix
QUOTE
Cat de lame este sa iti schimbi avatarul la 2 saptamani?


Ma simt cu musca pe caciula unsure.gif Cred ca e ok atata timp cat nu se mai repeta!!! (glumesc....un pic). Mie mi-a placut mult avatarul meu initial, dar nu micsorat si inghesuit, asa cum se prezenta redus la dimensiunile de pe Han. Am incercat sa il mai dreg, dar tot neclar si ciudat arata, asa ca am hotarat sa il schimb. Acum ca am gasit altul care imi place si care intr-adevar se vede clar, nu mai fac schimbari. Am zis! smile.gif
E.B.E.
QUOTE (Vornicum @ 7 Apr 2004, 08:25 PM)
Something not like my head?
Intotdeauna i-am considerat pe clujeni niste maramureseni mai civilizati.
Apoi no' i bine ca stiu. Amu' m-oi gandi mintenash s-oi tzapa un avatar de s'a mira lumea.
No' sio!

No mulţam fain, Vornice dumnitale!

Da văz că mintenaş ăla s-o lungitără tare de tăt... Pe când avataru?

Szia! mwah1.gif

QUOTE (NoMemory)
Cat de lame este sa iti schimbi avatarul la 2 saptamani >>>?<<<


Nu este "lame"... Este doar incomod pentru ceilalti forumisti, care te recunosc in primul rand vizual, dupa avatar, si abia apoi dupa nick, care este doar o secventa de caractere... Cateva dati bune dupa ce ti-l schimbi vor avea probleme in a te recunoaste wink.gif

No hai c-am fost destul offtopic, bagati avataruri oameni buni! Ca si Eminescu avea unu'... al faraonului Tla... tongue.gif

Edit: Servus Onix! Hai sa dau si un exemplu... Eu am avut probleme in a iti recunoaste replicile de pe Enigme si Ghicitori si din Exemplu, si am fost confuz cate vreo jumatate de secunda de fiecare data...
Onix
Ufffff....E.B.E., sper ca ma scuzi pentru jumatatea aceea de secunda. sorry.gif
Nu mai fac asa ceva, promit. Macar ma consolez cu faptul ca nu am facut schimbarea pe baza unui moft, ci pentru ca nu se intelegea nimic din cel vechi - foarte expresiv de felul lui, la dimensiunile originale ale pozei.
Cel nou imi creeaza aproximativ aceeasi stare ca si predecesorul lui - ca sunt eu, asa cum ma stiu. (explicatia am dat-o ca sa nu fiu complet pe aratura cu mesajul). smile.gif
Serenity
La mine e ceva provizoriu pana cand voi gasi ceva mai original care sa ma reprezinte. Mi-a placut ca are trasaturi frumoase.. mi-ar placea sa arat ca ea wink.gif
E.B.E.
Chiar daca usurel offtopic, as sfatui puternic impotriva avatarurilor de tip GIF animat. Indeosebi a celor animate agresiv, care contin secvente rapide si cu schimbari mari in imagine.

De ce? Pai de aia, ca sunt afisate langa fiecare post. Pe paginile din threaduri. Si atentia forumistilor care citesc este enervant distrasa de la text inspre imaginea miscatoare.

Cred ca cel mai "vechi" pe aici care nu se conformeaza sfatului meu este bdl. Il iertam, ca ce sa-i facem... avatarul respectiv deja a ajuns o componenta prea importanta a personalitatii lui de pe forum (si nu numai? unsure.gif) ca sa-l mai schimbe acuma wink.gif tongue.gif

Cam atat... smile.gif
Nico
Ma intreb ce zici de cel al lui Vornicum, cred ca e pus special sa atraga atentia, e unic pe aici.
Al meu deranjeaza?
Marcus
Sper ca al meu sa va ia ochii la toti si sa nu vedeti ce aberatii scriu rofl.gif
Crisse
Diana, bine ca ai povestit de unde ai avatarul. Mie mi s-a parut mereu ca vad un diamant. Nu e nici o gluma, chiar asa se vede. Gluma este avatarul meu caci mi-am pus direct poza mea rofl.gif
Marcus
Uite ca poza ta a luat ochii iepurasului, Crisse wub.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.