Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Optimizare Pentru Motoarele De Cautare - Seo
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Internet - Siteuri Utile, SEO, Promovare, Hosting > Motoare de cautare si optimizare
menthoru'
Un subiect foarte "la moda" in lumea intreaga. Un domeniu care aduce bani frumosi maestrilor in SEO.
Am ales sa-l deschid aici, la design si programare intrucat tine foarte mult de codul paginilor web.

Cine a avut contact cu domeniul cunoaste importanta meta-tag-urilor si a atributelor ALT ( img ) si TITLE ( a href ).
Ce alte stiti ca dau roade in SEO si mai ales in ce fel trebuiesc ele aplicate?
Andrei^
Meta-tagurile nu prea mai ajuta asa mult . In ceea ce priveste SEO se complica treaba . Motoarele de cautare si-au modificat algoritmii .
In principiu eu am observat urmatoarele cerinte care sunt necesare pentru o optimizare buna ;

- titluri la fiecare pagini
- descriere in titlu combinata cu meta-taguri (nu renuntam la ele, dar singure nu mai fac fata)
- o harta a site-ului care sa mearga in profunzime pana la ultimul link dintr-un lanta de categorii >> subcategorii .. etc
- URL-uri fara n parametrii . (exemplu - paginile dinamice in php) . Aici se recomand mod_rewrite pentru cei care au site-uri gazduite pe servere pe care ruleaza apache. transforma url-ul foarte bine
- se tine cont si de continutl paginii .. cat de bogat este etc...
- numarul de linkuri care duc spre site-ul respectiv
Ar mai fi si alte aspecte .. astea cred ca ar fi cele mai importante . Oricum .. problema s-a complicat destul de mult .
Daca aveti completari la cele de mai sus , spuneti-le

Bafta!
bazac
Andrei^ wrote:
QUOTE
Meta-tagurile nu prea mai ajuta asa mult .

Cititi mai multe despre asta in Title Tags, Meta Descriptions And Keywords

As adauga la lista ta de mai sus:

*Nu fa pagina de intrare cu Flash. E adevarat ca Google de curand indexeaza Flash, dar multi FOARTE multi useri nu agreeaza paginile cu Flash. Daca totusi insisti, pune o optiune “skip intro” Si pune-o cu font color CLAR, ca aici nu ca aici. Cel mai bine e sa oferi Flash ca optiune in pagina de intrare. Vezi aici.

* Nu pune muzica in pagina de intrare. Deranjeaza pe majoritatea userilor. In plus uneori nu se aude nimic, ca aici. Daca totusi insisti, pune o optiune “music off” ca aici.

Andrei^ wrote:
QUOTE
se tine cont si de continutl paginii .. cat de bogat este etc...

In loc de “bogat” eu as folosi cuvantul “relevant” relativ la cele mai importate keywords din pagina. O mica paranteza: se recomanda o keyword density in pagina in jur de 4-5%, nu mai mult. Un tool a’ntiilea e Keyword Density Analyzer (Search Engine World)

Andrei^ wrote:
QUOTE
numarul de linkuri care duc spre site-ul respective

As aduga nu numai NUMARUL dar mai ales CALITATEA acelor links.

In Google – si nu numai - un link de la New York Times – de exemplu – valoreaza cat 100 de link-uri de la site-uri obscure. Am zis 100, dar s-ar putea sa fie 99, iar uneori chiar 101.

In plus as adauga ca multe motoare de cautare au in algoritmul lor ca factor link-uri exterioare in site-ul tau.

Mai pe intelesul tuturor, incoming si outcoming links. Ambele sunt importante, mai ales cine link-eaza la site-ul tau.

As aduga la lista lui Andrei: nu folosi tehnici de spam.

Pentru detalii vezi articolul meu: Search Engine Spamming Sucks!.

Spamming e cea mai proasta idée pe care un Webmaster o poate avea in ziua de azi.

Spam-ul a functionat cu multi ani in urma, dar IN SFARSIT motoarele de cautare s-au desteptat – nu pe deplin, mi-as permite sa adaug – si te ban-eaza cat ai zice peste. Uneori, ca nu intotdeauna fac treaba ca lumea.

Spamming e drumul cel mai sigur ca un site sa nu fie INDEXAT, sau BANNED in motoarele de cautare.

Deci, DON’T DO IT!

Andrei^ wrote:
QUOTE
problema s-a complicat destul de mult .

Adevar graiesti Dom’ Andrei.
bazac
Am gasit un articol interesant scris de o super-experta: Shari Thurow

The "Design" Part of Search-Friendly Design (ClickZ)
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.