Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:South Park
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Ahriman
De cand am descoperit acest serial, lumea mea s-a schimbat.Stan,Kyle,Cartman si Kenny au devenit eroii mei favoriti de animatie.
Daca iti place South Park, scrie!
Daca nu iti place South Park, zi-ne de ce si poate te convingem sa-ti placa!
Quote from Cartman:"I'm not fat...I'm big boned!" spoton.gif
flu
"Oh my God, they killed Kenny!" wink.gif

Nu inteleg insa de ce a fost interzis la posturile de televiziune de la noi... hh.gif

N-am vazut eu prea multe episoade din sutele produse pina acum, insa din ultima serie ii simt lipsa lui Kenny...
Jazz
I loooooooooove South Park! ohyeah.gif ohyeah.gif ohyeah.gif
Ahriman
Sunt 7 serii pana acum si daca nu ai vazut seria 7,acolo Kenny nu moare decat in ultimul episod din serie!
Am inteles ca se pregateste deja lansarea seriei 8!!!!
Nu le poti cere celor de la CNA sa gandeasca!Oricum n-au facut-o niciodata!
Jazz
Enemy,
Ai vazut filmul?
"Blame Canada..." rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Ahriman
Desi pare ciudat, mai intai am vazut filmul si de-abia dupa aceea m-am uitat si la serial! Iar acum, in contextul serialului, pot spune ca filmul imi place si mai mult! spoton.gif
E.B.E.
Fain film! Desi complet anormal...

"Smiling people are everywhere / you see homeless people but you just don't care"

Mai ales bascalia la adresa societatii americane e meseriasha. Dar si fazele in sine.
Ahriman
De asta e si fain! Ca se ia de toti si de toate si demonstreaza inca o data, daca mai era nevoie, stupizenia publicului american!
Iar fanii stiu ca nu se iau doar de americani ci si de alte natii ( in special canadienii). spoton.gif
flu
Intr-unul dintre episoade e vorba si de Romania. Nu stiu exact ce si cum, mi-a fost povestit de un prieten, ceva despre "the romanian quintuplets"... cica fac bascalie si de nivelul nostru de trai... tongue.gif
Ahriman
Intr-adevar, e vorba de episodul "Quintuplets". Merita vazut!
Pentru cei interesati, site-ul oficial al serialului este:www.southparkstudios.com spoton.gif
Jazz
Ei fac bascalie de toate lucrurile stupide si fara sens in general.... ohyeah.gif
E.B.E.
Asta asa-i smile.gif In general fac bascalie de tot ce se poate... Si nu ca asta ar fi rau! Din pacate din serial nu am vazut decat vreo doua episoade...

Filmul plezneste insa in americani si canadieni mai tare. De ce i-am pus prima data numa pe americani? Io stiu... poate fiindca ei ma enerveaza pe mine personal mai tare smile.gif
Ahriman
In acest serial se demonstreaza gradul de incultura al americanilor si modul in care copii au parte de educatie;publicul american n-a fost niciodata in stare sa gandeasca cu propriul creier si, din cate am inteles,pe la unele televiziuni de acolo a fost interzis South Park.
Ceea ce vedem acolo ar trebui sa ne puna pe ganduri:cand copii cresc cu televizorul in brate si nu e nimeni prin jur sa le explice ce e bun si ce e rau,cand a citi ceva pentru scoala devine o corvoada,nu e de mirare cand cate un copil scapat de sub control ia cate o arma si-i impusca pe toti din clasa.Iar din cate am observat si la noi se tinde spre aceasta tampire a generatiei tinere,ceea ce nu-i bine deloc!
devil.gif
Ahriman
Ca sa nu plece topicul din pagina principala,mi-am propus sa incep sa dau mici detalii despre fiecare din personajele acestui show,pentru inceput in engleza,urmand ca dupa cresterea numarului de postari sa vin si cu detalii traduse in limba noastra neaosa!Si cu cine as putea incepe,daca nu cu Eric Cartman!
Eric Cartman
Eric Cartman is the "Fat Kid" in the group and the others are constantly making fun of him about his wieght. When Scott Tenorman doops him out of $16.12 Cartman becomes determined to get him back. As Scott shows up to Cartman's party later that week, he discovers that there is more to "Chili con Carne" than he previously thought. Basic rule, don't f*ck with Cartman. spoton.gif
Ahriman
Sa continuam cu Kyle!!! biggrin.gif
Kyle Broflovski
Kyle is the smart one. Everyone makes fun of him because he is Jewish. At Christmas he plays with his "imaginary" friend Mr. Hanky the Christmas Poo. devil.gif
Ahriman
Introducing: Stan!!
Stan Marsh
Stan is a normal, average, American, mixed-up kid. When the crazy things happen in South Park he's usually the one who brings a sane voice into the mix. Stan has a gay dog named "Sparky" and is crazy in love with Wendy Testaburger. ohyeah.gif
Ahriman
At last,but not the least: KENNY!!!
Kenny McCormick
Kenny is the unlucky one and dies a different way in almost each episode. He is poor and lives in a run-down shack with his violent and drunken family. He is muffled when he speaks, and we are left only to guess at what he has said. Kenny has been on a good luck streak for the past season and has not been offed once in the new episodes... yet. spoton.gif
Ahriman
Sweet little Butters! biggrin.gif
Butters
Butters is in class with Stan, Cartman, and Kenny. When Kenny died for good in season five, Butters became their new best friend. Unfortunatly when his use as a friend didn't meet up to their standards, Butters gets fired as the new best friend, and loses his mind creating Professor Chaos. spoton.gif
Ahriman
O prima poza cu eroii nosti!
user posted image spoton.gif
Ahriman
Un pic de istorie a serialului:
The Comedy Central hit show South Park has a very cool history. The following is an outline that tells how two guys from Colorado became both the most loved and most hated men in Hollywood.



Two University of Colorado film students named Matt Stone and Trey Parker made a short cartoon called "Jesus vs Frosty" (also known as The ORIGINAL Spirit of Christmas) in which some kids make a snowman that comes to life and starts killing everyone. Eventually Jesus comes along and chops off Frosty's head by throwing his halo at him.

Executives from the American Fox Network somehow caught sight of this cartoon and commissioned Matt and Trey to make another short to be sent out to celebrities as a Christmas card, this was the called "The Spirit of Christmas" The film was an instant hit. Everyone wanted to see it. Rumor has it that George Clooney made 300 copies of the video to give to his friends.

Eventually the video made it to the Internet where everyone got to see it. It was then inevitable that the cartoon would be made into a TV Series, and Comedy Central who had previously shown King of the Hill commissioned Matt and Trey to produce a series. The rest is history....

The Success of South Park is testament to the fact that if you put your mind to it you can achieve anything.



Mentionez ca toate informatiile in limba engleza sunt luate de pe site-ul oficial al serialului! devil.gif
Ahriman
Dragi fani! Din 17 Martie se lanseaza o noua serie din "South Park"! 7 episoade noi-noute! Asa ca ochii pe televizor(cine poate) sau pe calculator,ca netu-i mare!Vizionare placuta!
lukaishere
Sunt super desenele astea. Mai ales Kenny e preferatul meu. Pacat ca a
murit (definitiv sau "aproape definitiv").
Ahriman
Incepe o noua serie acum si,poate,il invie din nou pe Kenny!He's the coolest!
PIT-a-PAT
Ahriman, mie nu imi place southpark. Si am dat reply poate ma convingeti sa ma uit.
M-am tot uitat si la filmul de lung metraj si la serial si tot nu m-a atras. Si m-am uitat de multe ori caci am prieteni care adora serialul. Tot ce am reusit a fost sa rad putin. Nu imi place in primul rand desenul in sine (cum sunt desenate personajele si decorurile). E prea...nu stiu cum. Apoi limbajul sau mai bine zis modul cum trateaza o problema.

Prefer Family Guy si Simpsons. biggrin.gif
Jazz
rofl.gif Am vazut un episod din seria asta noua... E de belea!
Au facut bascalie de educatia sexuala din scoli.
Antont
Eu tocmai ascult soundtrack-ul filmului si turbez de ris rofl.gif .......Melodiile alea sunt absolut geniale spoton.gif ohyeah.gif
Ahriman
Pentru cei carora nu le place South Park(raspuns pentru Pit-a-Pat,in special):Nici mie nu mi-a placut la inceput South Park;insa m-am uitat la toata seria,mai mult de curiozitate si vreau sa spun ca pe masura ce inainteaza in serie,episoadele devin din ce in ce mai bune.Modul in care satirizeaza societatea americana este atat de bun,ca nu rezisti sa nu te uiti! Umorul lor mi se pare tare bun si subtil(uneori) ei nu facand altceva decat sa arate cam in ce hal de inculti sunt oamenii(in general,nu numai americanii) si cum se dezvolta copii intr-un mediu in care televizorul este principala sursa de educatie iar parintii nu au grija de odraslele lor. Eu zic sa vizionati serialul de la inceput pana la sfarsit si-mi veti da dreptate. Recunosc,unele episoade nu mi-au placut nici mie,insa restul(adica majoritatea) sunt absolut bestiale!
Jazz
Pit,
Tocmai asta e ideea! Nu calitatea desenului in sine trebuie sa te atraga, fa abstractie de animatie ( prima data am auzit de ei in tara la MTV si ma intrebam cat de bune pot fi creaturile alea din film dar i-am dat o alta sansa si ... nu ma mai satur ) si lasa caracterele sa isi faca treaba. thumb_yello.gif Iti spun eu ca animatia gen Disney nu ar fi acelasi lucru in South Park...
Ahriman
Corect!Corect!Corect!
Animatia este doar purtatorul mesajului; ceea ce transmite este esential.
Desi,admit:si personajele arata so cool!Ii iubesc!
galaxy
mie cel mai tare mi se pare de departe cartman
mi se pare ca tot aacest serial se invarte in jurul lui
baiatul ala de 8 ani e atat de nesimtit ca nu-mi vine sa cred

ati vazut cand aveau nevoie de bani si cartman a avut ideea sa-l puna
pe kyle sa ia SIDA ca sa stranga apoi bani din donatii?
ce sa zic...baiatul ala e extraordinar spoton.gif
E.B.E.
han.gif, galaxy smile.gif
fireflower
south park is cele mai misto desene pe care le-am vazut/ intr-o vreme dadeau astia noaptea la atomic da cred ca s-o cam enervat cna'u si nu i-o mai lasat...pacat...oricum...traisca prietenii...mi-o dat ei episoadele. filmu ii super. am stat pana la 4 dimineata sa ma uit la el pe hbo cand o aparut si nu aveau voie sa-l difuzeze la ore mai normale. da o meritat din plin spoton.gif
Jazz
Eu am aceeasi problema. Astia de la Comedy Central il dau pe la zece seara sad.gif iar ora mea de culcare este in jur de noua juma'... Cateodata mai trisez si stau pana mai tarziu ca se merita! ohyeah.gif
fireflower
macar il dau...eu daca vreu sa vad, tre sa ma uit pe pc...mi-ar place sa le vad la tv...si asa sunt chestii cu adevarat idioate si obscene pe de-asupra, cum ar fi emisiunea de joi seara (cred ca nici nu trebuie sa-i mentionez numele ca sa fac reclama)
Ahriman
Imi place sa vad ca grupul fanilor South Park creste mereu!Daca n-am anuntat pana acum, va spun ca a fost lansat primul episod din noua serie ( a opta) a show-ului! Pacat ca la noi nu se prinde Comedy Central!
Ahriman
Am vazut primul episod din noua serie! Ce sa spun? Kick ass!!! De-abia astept urmatoarele episoade! spoton.gif devil.gif
Ahriman
Al doilea episod din serie este si mai interesant! Si pentru cei carora nu le place acest show, pot sa va spun ca ofera o perspectiva foarte realista asupra steroizilor si efectelor lor asupra organismului si psihicului uman.
MOONWHISPER
Serialul meu preferat!!!!!
Ma bucur ca Ahriman a avut ideea de a initia un topic despre SP
SP kicks ass!!!!!!!!!! clapping.gif clapping.gif woot_jump.gif woot_jump.gif
Jazz
cry.gif Am uitat ca aseara dau episodul cu Ken la "Passion...". L-ati vazut? Sper sa il re-.
Ahriman
Din cate stiu eu,Kyle este cel care se duce si vede filmul....si recunoaste ca Eric Cartman s-ar putea sa fii avut dreptate in unele aspecte...privind evreii...
Jazz
Parca au zis Kenny la preview... Oricum, nu conteaza, important e ca l-am ratat... L-ai vazut? Cum e?
Ahriman
Pe site-ul oficial al serialului ziceau de Kyle; eu nu pot sa-l vad decat pe calculator,in caz ca-l "fura" cineva de la televizor si-l pune pe reteaua internationala. In rest, nu prea am cum... Nu l-am vazut.
Ahriman
Am vazut si episodul cu "The Passion Of The Jew",unde Kyle este cel care se duce si vede filmul si in care se face un mishto la greu de Mel Gibson!
Totodata am vazut si celelalte episoade care au mai aparut din ultima serie, iar in ultimul "The Jeffersons" se ia in ras situatia lui Michael Jackson dar si atitudinea rasista a politistilor americani!Merita vazut!!!!!!!!!
EvonAlien
Mie imi place la nebunie serialul South Park dar nu le-am vazut pe toate si nici nu stiu de unde sa le iau!!! sad.gif
Daca stie cineva de unde as putea sa le downloadez si eu ... sa-mi spuneti si mie!!!

You killed KENNY!!! mad.gif
MiRcIoX
In sfarsit gasesc un site in romana despre South Park. Sunt FANU FANILOR.Am vazut toate episoadele si seria opt Kick's ass thumb_yello.gif rofl.gif thumb_yello.gif rofl.gif . Mi-a spus un prieten ca a vazut pe RTL. Nu stiu de la ce ora si in ce zi sunt acolo .Sa va uitati la Special Olimpics (season 8).
Ahriman
Welcome to the family! biggrin.gif spoton.gif thumb_yello.gif
MiRcIoX
O sa iasa luna asta sezonul 9....all my eyes on that! spoton.gif
Ahriman
De luna trecuta a inceput partea a doua a sezonului 8;primul episod din aceasta parte a fost dedicat, bineinteles, alegerilor din Statele Unite. Cat de adevarate sunt cele ce se petrec in acel episod!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.