Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cuvinte Care Stau / Nu Stau Bine In Gura Unora
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Clopotel
Nu stiu la altii cum e, dar eu am observat ca anumite cuvinte pronuntate de diverse persoane, nu-mi suna bine. Este oarecum la fel ca si culorile hainelor. Anumite culori stau bine pe unii, pe alti aceleasi culori ii face chiar antipatici.
Au fost situatii cand discutand cu persoane, (cel mai evident a fost in discutiile cu doamnele, e adevarat) desi se legase o oarecare simpatie, un anumit cuvant pronuntat intr-o fraza, fara a i se acorda o anumita atentie, involuntar, in mintea mea a facut ca persoana sa nu-mi mai fie chiar simpatica.
Ex. Chiar zilele trecute, dicutam cu o doamna superba. La un moment dat aceasta spune:
"- Am intrat si intr-un restaurant. Frumos acolo, dar toaleta putea ingrozitor"
Ei bine, am observat (repet la mine) ca acest cuvant "putea", si cu toate derivatele lui, provoaca o oarecare iritare, din partea mea cand il aud din gura unei doamne. Daca-l pronunta un barbat imi e indiferent.
Daca spunea: "- Am intrat si intr-un restaurant. Frumos acolo, dar toaleta mirosea ingrozitor" - imi era desigur indiferent.
La mine acest cuvant pronuntat de orice doamna, nu cade bine. De ce? Nu stiu... desi am analizat problema...

Exista si cuvinte care imi plac la anumiti oameni: de exemplu cuvantul "tigare" pronuntat tot de doamne, desi eu nu sufar tigarile si fumatul...

Vi s-a intamplat si voua sau bat eu campii?!...

PS. Nu iau in calcul cacofoniile - care nu cad bine nimanui.
BLANCA
da asa este si eu am remarcat sunt unele cuvinte care chiar nu suna bine : gura, pupat, gaura, mana...mai sunt cateva dar le scriu cand imi amintesc, sunt cuvinte care imi plac la nebunie : ocean, ochean, salut.....
mutulica
am descoperit un cuvint care nu sta nici batut la mine in gura: dinte!
pleaca de fiecare data cu primul dentist intilnit in cale
calfa
Eu vin cu alt caz, care sper sa completeze ideile lui Clopotel.

Exista oameni care pot vorbi foarte "plastic" (cu aluzii sexuale frecvente, sau chiar de-a dreptul "porcos") fara ca mare parte dintre prietenii si cunoscutii lor sa fie deranjati de asta. Si vorbesc despre cazul in care "prietenii si cunoscutii" sunt persoane care evita acelasi gen de limbaj. Uneori, respectivii "buni de gura" sunt indragiti pentru buna dispozitie pe care o creaza, in special daca dau dovada de tact in alegerea "victimelor" lor (unde "victimele" sunt cei de care "se leaga" pentru a tese glumele).

Vi s-a intamplat sa intalniti astfel de oameni ? Sa nu imi spuneti ca da, chiar aici la Han ... ohyeah.gif Si nici intr-un caz nu dati nume. wink.gif
halcyon_lll
Cuvinte care nu suna bine? hmm... pai at fi: stricata, zbarcita, petarda, parasuta ... Aceste cuvinte nu stau bine in gura unora cand se refera la altcineva!!
Tear
In gura lui mutulica stau cel mai bine toate cuvintele... rofl.gif
Calfa, asa este. Aveam o colega iute la fire si simpatica, car spunea de multe ori : Sunt o doamna, ce p...a m..ii ! si nu eram intrigati noi, colegii. asta pentru ca era cum spui tu: indragita pentru buna dispozitie pe care o crea.
mutulica
@Tear merci, alea cite mai am stau inca, am uitat sa spun si de masele blink.gif
Clopotel
Da, asa este, am remarcat si eu... cuvintele cu tenta sexuala, sau chiar porcoase, la unii suna ca nuca-n perete, iar la altii descretesc fruntile fara sa deranjeze, ba chiar, plusez, si zic ca vin tocmai la tanc...
Exemplul lui Tear este edificator...
Acesta e talentul unora ... thumb_yello.gif
LigiaB
Clopotel, salut smile.gif

Sa stii ca nu bati cimpii deloc. smile.gif Citind cele spuse de tine, m-am identificat perfect cu tine. Asa sint si eu. Mi s-a intimplat ca pur si simplu un cuvint spus, sa ma blocheze si sa faca sa imi pierd buna dispozitie sa ma intristeze. Un cuvint!

Interesant cita putere au cuvintele astea...ele sint pline de energie pozitiva sau negativa... de noi depinde ce "emanam".
O vorba in engleaza spunea asa (Mihai rogu-te da-mi voie sa spun in Engleza, rolleyes.gif )

"Words are containers of power".

Eu ma uit f mult la cuvinte, la conjuctura in care sint spuse. Cuvintele ne definesc.

Clopotel, pe de alta parte, sint multi care se ascund in spatele unor cuvinte bine gindite si alese...n-ai intilnit astfel de persoane?

Eu totusi sustin ca tacerea e ca mierea. smile.gif Mai degraba mai putine cuvinte decit prea multe...
Un verset din Proverbe m-a uimit cind l-am citit, spunea cam asa: "Chiar si nebunul poate trece drept intelept daca isi pazeste gura". Cit de adevarat! thumb_yello.gif
Clopotel
Buna Ligia,
Ma bucur sa te aud din nou ... wub.gif
QUOTE

Clopotel, pe de alta parte, sint multi care se ascund in spatele unor cuvinte bine gindite si alese...n-ai intilnit astfel de persoane?

Ligia, aici ai atins o problema foarte interesanta pentru mine.... pai da, asa este. Si pot sa-ti spus ca este o adevarata arta sa folosesti anumite cuvinte si oridinea lor in fraza. In anumite cercuri chestia asta face dosebirea dintre succes si faliment..., sau din a obtine sau a nu obtine ceea ce-ti doresti...
Iar de tacere, ce sa-ti mai spun... face parte din strategie. Poate spune foarte multe si poate influenta decizia aproape imediat.
Da asa este: Tacerea e de aur, iar eu as completa: si cuvintele sunt diamantele care o pun in lumina ...
Acum depinde de diamante, caci daca sunt false nici aurul nu mai e ce ai dori sa fie....

PS... nu am uitat ca ti-am ramas dator cu ceva ...
LigiaB
QUOTE (Clopotel @ 4 Mar 2004, 11:28 AM)
Si pot sa-ti spus ca este o adevarata arta sa folosesti anumite cuvinte si oridinea lor in fraza. In anumite cercuri chestia asta face dosebirea dintre succes si faliment..., sau din a obtine sau a nu obtine ceea ce-ti doresti...

Clopotel, la cursul de psihologie ni s-a spus asa: comunicatia e de 2 feluri, verbala si non-verbala (body language) Sa iti dau un procentaj, cuvintele sint 30%, body language 70%. Intr-adevar e o arta sa stii sa folosesti cuvintele, sa impletesti armonios cele doua feluri de comunicatie...odata ce le dai drumul, duse-s... si cita paguba fac nu mai spun...

Un proverb chinezesc din cartea de psihologie, spunea asa:
"It is a luxury to be fully understood." (E un lux sa fii inteles pe deplin, sau mai din 'topor' spus: Unde dai si unde crapa! laugh.gif ) Habar n-ai cite zile m-am gindit la proverbul asta, cit l-am despicat si intors.... rolleyes.gif

QUOTE
Iar de tacere, ce sa-ti mai spun... face parte din strategie.


F intelept spus. : ) Eu de ex. am antenele scoase laugh.gif si simt f bine atmosfera, stiu cind sa tac, ca sa stii cind sa taci, trebuie mai intii sa asculti. Clopotel lumea numai are rabdare sa asculte ci se repede sa raspunda... blink.gif Si cind nu esti ascultat, te trezesti ca iti arunci "perlele in gura porcilor". F dure cuvinte, as fi vrut sa le schimb putin, dar am citat din Biblie. rolleyes.gif Atunci, nu mai bine taci? : )

Apoi, eu mai practic "tacerea" cind nu vreau sa ma cert. Cei din jur, de multe ori nu inteleg 'sensul' tacerii mele...(poti trece drept prost sau weak) si te intarita sa te traga in discutii, pe mine nu ma tirasti intr-o polemica, intr-un schimb de jigniri sau vorbe usoare, sau fault finding (nu stiu sa traduc sorry sorry.gif ) Nu ma pot cobori...prefer sa tac. Asa am liniste. Vorbele darima sau zidesc pe cineva. M-am hotarit sa imi aleg cuvintele. : )

Si sa vezi ca tacind, te-am facut pe tine sa vorbesti... rolleyes.gif (stii tu la ce ma refer tongue.gif )
menthoru'
Eu unul turbez cand aud foarte multe din fetele din ziua de azi cu expresia "Fai fato ... " 50.gif
axel
QUOTE (LigiaB @ 3 Mar 2004, 10:01 PM)
Un verset din Proverbe m-a uimit cind l-am citit, spunea cam asa: "Chiar si nebunul poate trece drept intelept daca isi pazeste gura". Cit de adevarat! thumb_yello.gif

Nici nu stii cata dreptate ai!
Tear
LigiaB, parca as fi facuta pe acelasi calapod cu tine ! Si mai bine decat tine nu as fi putut sa le zic, de aceea am tacut ! rofl.gif
Diana-Maria
Da, cuvintele au putere. Doar, "La inceput a fost Cuvintul ".
LigiaB
QUOTE (Tear @ 5 Mar 2004, 08:36 AM)
LigiaB, parca as fi facuta pe acelasi calapod cu tine ! Si mai bine decat tine nu as fi putut sa le zic, de aceea am tacut ! rofl.gif

Tear, mersi frumos, si sa stii ca ai un umor super! rofl.gif

Diana-Maria, concis si la subiect, Wow! clapping.gif smile.gif
Clopotel
Da dragelor si dragilor, dar acum eu am prins mai mult curaj 42.gif , cand am vazut ca sunteti interesati de discutie, si de aceea vreau mai mult, adica sa nu elogiem prea mult cuvantul in sine, ci sa despicam firul in patru. Sa dam exemple si eventual sa le si analizam...
Acum, sa nu mi-o luati in nume de rau si sa nu mai ziceti nimic, caci la prima intalnire cu voi, nu voi sti ce cuvinte sa evit si ce sa nu evit ... spoton.gif
Adriana Vd
hmm.gif Sunt atat de multe lucruri de spus aici incat topicul asta se poate face de 500 si ceva de pagini.Subiectul asta e foarte incalcit dar cred ca este cel mai on-topic de pe tot forumul(doar langa numele site-ului asta troneaza o sintagma care mie imi place la nebunie:"Arta conversatiei").Chiar este o arta sa poti purta o discutie, sa sti sa spui cuv potrivit la momentul potrivit, sau sa sti sa taci la momentul potrivit.Am un prieten si am observat ca de fiecare data cand deschide gura toata lumea tace (inclusiv eu) pt a il asculta.Nu spune intotdeauna lucruri interesante, dar are acel ceva irezistibil si nu poti sa nu-l asculti. La polul opus sta un tip care se chinuie sa spuna doua vorbe si de fiecare data cand i se aude glasul toata lumea vorbeste mai tare.Aici nu e vorba de nesimtire din partea grupului, dar el este destul de stresat mereu si datorita lipsei de naturalete nu atrage atentia nimanui(oscar wilde spunea intr-o carte pe care am citit-o de curand:"Naturaletea e cea mai mare blazare pe care am cunoscut-o").Deci, e tot vina lui...
Ce sa mai, trebuie sa recunoastem ca avem nevoie mereu de un entertainer(nu stiu cum e in romana.. blink.gif ).
Clopotel
Multumesc Adriana si welcome.gif
Poate ca ne spui si noua ceva despre experientele tale auditive placute sau neplacute ... ce ti-au mai putut aude urechile ? rolleyes.gif
FaiLuRe
Vreu sa dau si eu un exemplu, de cuvint(e) care nu stau bine in gura unora.Defapt ce vreau sa zic, e ca expresia "In p*** mea" una din cele mai des folosite in ziua de azi, nu suna bine in gura nimanui, insa pentru multi a devenit tic verbal si nu isi mai dau seama ce urat vorbesc.(vorbesc aici si in numele meu rolleyes.gif ).Insa cand auzi expresia amintita din gura unei fete, pur si simplu ma zgarie in ureche. mad.gif
Adriana Vd
Corect Failure, am o groaza de colege care folosesc expresia asta.Din partea unui baiat mai e cum mai e, dar cand vine de la o fata e groaznic.Aici cred ca isi spun cuv diferite frustrari impreuna cu dorinta de a fi bagat in seama.
Acum ca sa nu fiu offtopic.gif raspund la intrebarea pusa de Clopotel.
Obisnuiam sa fiu prietena destul de buna cu o tipa(in perioada cand ea era inca normala).Vorbeam destul de mult, insa intre timp lucrurile si lumea s-au schimbat iar acum nici macar nu ne mai uitam una la alta.Faptul ca vocabularul ei este mai mult decat colorat nu mai uimeste pe nimeni, sunt mult prea multe persoane cu aceasta caracteristica.Ma uimeste cum o expresie destul de inofensiva, comparativ cu alte chestii care ii ies din gura, ma poate enerva atat de tare.E vorba de du-te dracu.Desigur are capacitatea de a folosi aceasta expresie in mii si mii de feluri, de la duca-se, la lua-l-ar dracii s.a.m.d. Spune acestea cu atata pofta si cu atat suflet, balacarind pe toti, de la profesori, liceu, elevi,colegi, prieteni,pana la bodyguarzii scolii.E uimitoare fata asta.Imi aduce aminte de babele de la tara care se omoara si se sapa intre ele boscorodindu-se.Starea ei generala e ranting.gif
E bine totusi ca e stabila intr-un fel... blink.gif
mogaldeatza

Stiu pe cineva care foloseste mai des decat prevede legea frusty.gif
expresia "Am o idee geniala!". Culmea ridicolului este ca nu prea are asa ceva blush.gif
Mara
Oooo, bun subiect. De unde sa incep? smile.gif

Cunosc pe cineva care foloseste diverse expresii care de care mai "pitoresti":
- "te coafeaza?"= iti convine?
- "stampula" = stampila (mai am putin si vomit cand aud asta)
- "pretenare"=prietene


Ciudat, dar nu-mi amintesc altele acum. Bine, clasicele deja "fata", "ce p..a mea" nici nu mai merita pomenite. devil.gif Dar sunt mai multe, o sa revin cu detalii. wink.gif
mogaldeatza

Altele de la diversi "finuti" cu pretentii:

"bai acesta, nu te uiti la tine, jegule!"
"numai bine, iubito!", asta venind de la o doamna
"vaca imputita", tot de la o doamna rofl.gif
Mara
Nu reuseam sa-mi amintesc ieri o expresie "de baza". Azi am avut ocazia sa o aud, DIN NOU! 23.gif Este: "Fii antena!" = fii atenta. Sa mai comentez?! huh.gif
Vornicum
"moshule" spus de un junior de 17 ani.
mutulica
si apelativul de "koane" e devastator as spune eu
DeeDee
eu nu suport cuvantul gagica
halcyon_lll
Sa va povestesc ce am auzit eu de la o fata...era o discutie aprinsa si la un moment dat ea se ridica si dand sa plece zice
-Nu stau sa mai ascult prostiile astea. Eu sunt o doamna fina, ce p**a mea!"
fiatlux
QUOTE (LigiaB @ 4 Mar 2004, 10:09 PM)
[QUOTE=Clopotel,4 Mar 2004, 11:28 AM]Intr-adevar e o arta sa stii sa folosesti cuvintele, sa impletesti armonios cele doua feluri de comunicatie...odata ce le dai drumul, duse-s... si cita paguba fac nu mai spun...


Mai e o vorba care zice "cuvantul odata spus, devine stapanul tau". Mai bine tacerea, vorba Ligiei!
Serenity
Ma streseaza expresia "intelegi?" repetata la fiecare 2-3 fraze. Din gura unora nu ma deranjeaza, dar altii au un ton si o intonatie incat chiar te astepti sa continue "intelegi? sau e prea greu pentru capsorul tau?"
Mihai
Ca tot discuta flu mai demult despre aceasta expresie, nu-mi place in general "Hai Pa"... unsure.gif
contraste
deci...
Kyklos
Suna tare ciudat PLOD , PLOZI , DUDUIE , DUDUI,dar imi place la nebunie SALUTARE , SALVE ...
Cla
Mă enervează: Bă, Fă. dry.gif

edit: ce "fain" e daca dai peste o femeie frumoasa, dar aia deschide gura si auzi un "Niii măă", ca-ti piere tot cheful... (am patit-o) rofl.gif rofl.gif hh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.