Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Securitatea Calculatorului Personal
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Internet - Siteuri Utile, SEO, Promovare, Hosting
Mihai
Cat de mare grija aveti de securitatea datelor aflate pe calculatorul dumneavoastra?

Iata cateva sfaturi oferite de un tutorial foarte interesant, referitor la acest subiect (Home Computer Security). Tutorialul respectiv compara navigarea pe internet cu o convorbire telefonica: cu cat vorbesti mai tare, cu atat este mai posibil sa te auda vecinul. La fel este si cazul navigarii online: cu cat computerul este mai vulnerabil, cu atat mai mult creste probabilitatea unor probleme.

1. Instalati si Folositi un Antivirus (utilizarea unui antivirus)

2. Asigurati-va ca sistemul este actualizat, ca sunt instalate toate patch-urile necesare (instalarea unui patch)

3. Acordati o Atentie Deosebita Email-urilor insotite de atasamente

4. Instalati si Folositi un Firewall (utilizand un program firewall)

5. Creati Copii ale Folderelor si Fisierelor Importante

6. Acordati o Atentie Deosebita Parolelor - folositi parole dificile si practice in acelasi timp. Schimbati parolele frecvent.

7. Acordati o Atentie Deosebita Descarcarii Fisierelor de pe Internet

8. Instalati si Folositi un Firewall pentru Hardware

9. Instalati si Folositi un Program de Incriptare a Fisierelor si de Controlare a Accesului (incriptarea si decriptarea fisierelor & acordarea drepturilor de acces)


Sper ca aceasta lista sa fie utila si practica. smile.gif
Ares
OK, Mihai, daca tot ai pus lista asta, am si eu o nedumerire... ce este ala un Firewall pentru Hardware?
Mihai
Sisteme dedicate protejarii retelelor de calculatoare. Spre exemplu, un router are un firewall de acest gen incorporat.

Un hardware firewall este pozitionat intre calculator si modem, oferind o protectie mai mare decat un soft-firewall si putand proteja mai multe calculatoare in acelasi timp. Nu afecteaza performantele sistemului si nu sunt dependente de sistemul de operare sau de alte programe. Este de inteles ca un firewall hardware costa mai mult decat unul software. smile.gif

In aceasta categorie intra si Sonic WALL:
user posted image
http://www.sonicwall.com/products/pro4060.html
Ares
Mersi mult de tot pentru explicatie... wink.gif

PS. Am o problema cu imaginile, la unele dintre cele de pe Han imi apare "user posted image" si nu pot face nimic pentru a vedea (cazul imaginii de mai sus)... Oare se poate rezolva cumva (ufff... acum imi dau seama ca sunt off topic... o sa scriu si pe partea de suport tehinic biggrin.gif)
Mihai
Serverul respectiv nu suporta hot-linking. Am editat si acum ar trebui sa se vada ok. smile.gif
TriRegnum
Eu nu-mi fac probele cu Linux-ul. Nu cred ca poate cineva sa-mi faca ceva.
Mihai
Nu fii asa sigur... altfel nu ar mai fi existat Linux Security... smile.gif
Mihai
Top 20 Vulnerabilitati de Securitate pe Internet => http://www.sans.org/top20/
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.