Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cafeaua De Dimineata
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2, 3
Nefertiti
Ce marca de cafea cumparati de obicei? unsure.gif
dascalita
Am fost fan Jacobs verde, mai nou imi place Lavazza. O fac la ibric, nu m-am putut obisnui cu aparatele de cafea.
Imi place cafeaua mult de tot, dar in ultimul timp beau doar dimineata o cafea generoasa .
Nefertiti
Am baut si eu Jacobs o vreme, dar nu stiu ce fac astia cu ea, ca e tot mai slaba si nu mai cumpar. Lavazza iese ciudata la ibric, cel putin aia pe care am incercat-o eu. Cred ca e foarte buna la espresor din ala meserias. drool.gif

Mai nou iau Davidoff si e ok pana acum.
Marduk
Lavazza la expresor este foarte buna, maine dimineata mi-am propus sa-mi pregatesc una, desi nu am voie.
Nefertiti
De care masinarie ai? Ma batea si pe mine gandul sa iau una, dar nu stiu...
Marduk
Una noname dar face de toate, are pompa 3 atm, face abur, are sistem ceasca dubla, pana la urma conteaza mai putin firma, toate-s facute in China, un expresor bun trebuie sa aiba pompa de apa fierbinte sub presiune si abur separat pentru ceai sau frisca pentru capucino. Restul sunt mofturi.
Nefertiti
Da, nu ziceam neaparat de marca, doar ca nu stiu la ce tre' sa te uiti cand il iei, ce conteaza, adica.
tikky
Pana mai acum cateva zile am avut o cafea greceasca pe care o faceam la ibric si foarte bine iesea, si parfumata si cu spuma. Dar mi s-a terminat, asa ca acum fac cafeaua intr-o masinarie ca asta dupa ce am aruncat nu stiu cata cafea ca mi se parea ingrozitoare la gust.
mdA!
hmm... in d'astea primeam io ceaiul intr-o oarecare carciuma.. nu m-am gandit ca pot fi folosite si la cafea.
Nefertiti
Din aia am si eu una, dar nu mereu o folosesc. Cel mai des fac la ibric. Asta o folosesc atunci cand vreau cafea un pic mai soft, ca sa zic asa. Dar e foarte practica. Cred ca ii zice french coffee maker si la noi sunt de vanzare pe la Carturesti. De acolo am cumparat si eu una, sa o fac cadou unui prieten. Eu am primit-o pe a mea, acum vreo trei ani.
Marduk
QUOTE(nefertiti @ 20 Aug 2009, 10:19 PM) *
Da, nu ziceam neaparat de marca, doar ca nu stiu la ce tre' sa te uiti cand il iei, ce conteaza, adica.

In primul rand daca are pompa si ce presiune are, daca are sistem pentru frisca si ceai. Daca esti la pretentioasa cumperi un expresor cu timer, silentios, etc. Pe piata adica in supermaket nu prea exsita aparate semiprofesionale, daca vrei din astea trebuie sa cauti o firma care vinde astfel de expresoare.

QUOTE(tikky @ 21 Aug 2009, 12:11 AM) *
Pana mai acum cateva zile am avut o cafea greceasca

Cafeaua aia greceasca este totala, am urmarit la greci cum fac ei cafeaua, o ceasca de apa, o lingurita cu varf de cafea, 1/2 lingurita de zahar, daca vrei, se amesteca totul cand apa este inca rece, apa din ibric trebuie sa fiarba la foc mediu catre mic (flacarile trebuie sa nu depaseasca fundul ibricului) apoi se asculta "cantecul" apei care fierbe, "cantecul" este unul ascendent pana in momentul cand cafeaua este gata sa dea in clocot, in acel punct se ia ibricul de pe foc si se toarna foarte usor cafeaua in ceasca, in acest mod obti si celebrul caimac colorat in alburiu si maro inchis. Dupa punerea cafelei pe foc nu se mai mesteca in ibric si sub nicio forma nu se lasa cafeaua sa se umfle. Loumidis este o cafea extra si se foloseste doar pentru ibric. Aparatul pe care l-ai prezentat este o porcarie si se foloseste de obicei pentru o cafea de birou, americana.
Nefertiti
Nu e american, e frantuzesc, din cate stiu. Si nu e chiar o porcarie. E drept ca nu iese cafeaua foarte tare, practic, faci un fel de infuzie de cafea. Uneori e buna si aia.
Marduk
M-am referit la tipul de cafea pe care o obti, nu la aparat, aparatul poate fi chinezesc mai mult ca sigur.
Nefertiti
E vorba despre aparat si stil in acelasi timp, asa ii si zice, am scris mai sus - french coffee maker. Nu e vorba de tara in care e fabricat. E un stil de a face cafea. Sigur ca nu e musai sa iti placa. Mie, de exemplu, nu imi place aia americana de la Starbucks. Sau de la McD. Sux.
Marduk
Mie nu-mi place nici americana, frantuzeasca, sau de alt tip, in schimb, desi nu am voie, ador cafeaua greceasca (turceasca) la ibric sau italieneasca la expresor.
Michelle
Informatii despre originea si aromele cafelelor aveti aici

Eu de cind am descoperit cafeaua comercializata de Waitrose ,in masura posibilitatii, mi-o procur din timp si in cantitati mari de acolo.
Sunt convinsa insa ca exista si alti producatori/comercianti de cafea buna. Lavazza care se vinde in Ro n-are nici o legatura cu cea din Italia. Procesarea si comercializarea ei a fost cumparata de evreii de la Elite mi se pare, si-au prostit-o rau. Am cumparat cafea si din Cuba dar nu era buna.
Concluzia mea este ca o mare importanta o are procedeul de prajire si pregatire a boabelor, procedura care in Franta poarta denumire de torrefaction.Acest procedeu ajuta in mare masura la dezvoltarea aromelor sub efectul caldurii controlate.


Ca procedeu de preparare eu prefer filtrul clasic, nu french press-ul si espresoarele meseriase. Un espresor bun are 15 atm. Astea care se vand la metro,carrefour etc nu-mi prezinta incredere, desi scrie pe ele ca ar avea 15 atm.De ce? pentru ca o pompa buna care sa faca abur sub pres de 15 atm, constant, costa mult. Am incercat sa-mi iau un espresor incorporabil de la Ariston dar deocamdata n-as da atatia bani pe micul meu viciu rolleyes.gif e vorba de cca 1000-1500 euroi

edit. sa nu uit...cafea ff buna au si portughezii, probabil de origine braziliana, si ce au ei specific este amestecatul ei cu un cinnamon stick asa cum zice si melodia din clipul publicitar...
Nefertiti
Despre cafea si cafenele se pot citi mai multe in cartea asta. Eu am cumparat-o, dar nu e chiar foarte detaliata, cum ma asteptam. E ok, sunt ceva informatii, dar ma asteptam la mai mult.

De care filtru, Michelle, ala metalic sau din ala "de bagat in priza"? laugh.gif

Din Portugal am luat niste cafea f buna, doua feluri, nu mai stiu exact cum se numeau, dar erau foarte misto, intr-adevar.
Mie imi placea si aia macinata pe loc de la Magazinul de cafea de care pomenea Hash mai demult. Dar nu mai este, s-a desfiintat. O vreme au mai avut un spatiu mic jos, la Libraria Eminescu, dar nu mai e nici acolo. sad.gif

Am mai gasit in comert niste cafea importata de pe la spanioli, care zic ei ca ar fi de origine braziliana si care e ok.

De Elita nu ma ating, e groaznica.
Marduk
QUOTE(Michelle @ 21 Aug 2009, 10:50 AM) *
QUOTE
Lavazza care se vinde in Ro n-are nici o legatura cu cea din Italia. Procesarea si comercializarea ei a fost cumparata de evreii de la Elite mi se pare, si-au prostit-o rau.

Corect, am sesizat si eu acest lucru intr-o zi cand am primit Lavazza din Italia, cred ca italienii au facut o gresala ca au dat pe mana evreilor de la Elite producerea cafelei in Romania sub brandul lor, din cate stiu mai toti cei care produc cafea in Romania aduc cafeaua boabe din Vietnam deoarece este mai ieftina.



Michelle
Nu,nu metalic ca acolo iese cam tare! ala care se baga in priza,cu filtru de hartie.
Ca sa preia aroma si nu taria (cofeina!) apa fierbinte trebuie sa treaca repede prin cafeaua macinata relativ grosier.Daca trece si sub presiune e si mai bine din punct de vedere al aromei.Faptul ca trece sub forma de aburi sub presiune nu o face mai tare pe cafeaua facuta la espresor ci doar mai aromata si cu pelicula cremoasa de deasupra.

La ibric ma tenteaza doar aia facuta de beduini ( sau berberi? unsure.gif) in desert care fierbe muuulte ore la nisip.Dar in cantitati cit un degetar ca altfel mori.Sper sa gust in toamna asta in Maroc ceva in genul asta.
tikky
QUOTE(marduk @ 21 Aug 2009, 11:43 AM) *
Loumidis este o cafea extra si se foloseste doar pentru ibric. Aparatul pe care l-ai prezentat este o porcarie si se foloseste de obicei pentru o cafea de birou, americana.



Intr-adevar nu se compara cu cafeaua la ibric, il aveam de mult prin dulap si in disperarea de regasi gustul unei cafele bune l-am reincercat si de data asta mi-a placut. Din pacate, e imposibil sa faci cafea buna la ibric cu ce gasesti prin magazine, intr-o vreme gasisem la arabi o cafea turceasca cat de cat ok, pe care am vazut-o si in Romania de altfel , la inceput avea aroma buna, dar pe urma si-a pierdut-o.
Revenind, am luat aparatul de mai sus si cafeaua asta si a iesit ceva foarte bun. Am zis ca am sa incerc si cafetiera italieneasca, dar pentru moment sunt ok asa, cred ca atunci cand o sa vreau cafea un pic mai tare o sa o scot din dulap, sa vedem ce iese cu marca asta de cafea.
Pentru Loudimis, de-abia astept sa mai plece ceva prieteni prin Grecia ca sa-mi refac stocul rolleyes.gif

Am si o cafea portugheza , dar nu imi place de niciun fel.
Marduk
QUOTE(tikky @ 21 Aug 2009, 12:37 PM) *
Pentru Loudimis, de-abia astept sa mai plece ceva prieteni prin Grecia ca sa-mi refac stocul.

Incearca la Megaimage, s-ar putea sa ai noroc sa gasesti.

Michelle
Toti cei care beti cafeaua la ibric (pentru care e musai sa fie rasnita fin) luati in calcul ca o mare parte din zat intra in stomacul vostru indiferent cit ai lasa-o sa decanteze. In plus faptul ca apa sta atata de mult timp in contact cu cafeaua , bagati si cofeina la greu. Puneti alaturi de cafeaua la ibric si un pahar cu apa(pe care sa-l beti), asa cum fac si grecii cind te servesc la terasa.
Eu una, mai baba fiind si cu stomacul+restul tubului digestiv agresat deja de multe porcarii ingurgitate de-a lungul anilor,ma feresc de contactul zatului cu mucoasa mea gastrica.
De fapt sunt dependenta de aroma cafelei, nu de cofeina.
Marduk
QUOTE(Michelle @ 21 Aug 2009, 12:51 PM) *
QUOTE
Puneti alaturi de cafeaua la ibric si un pahar cu apa(pe care sa-l beti), asa cum fac si grecii cind te servesc la terasa.


Corect, de paharul cu apa uitasem.

Michelle

one cup of coffee
N.V.
Astăzi nu mi-a plăcut cum mi-am preparat cafeaua dry.gif . M-am trezit la 7:28, somn nevoie mare, rumoare la mine-n creier, vreme nasoală afară: īn 10 minute am ieşit din casă după ce am apucat să trag nişte ţoale pe mine şi să spăl dinţii. M-am vārāt īn primul taximetru, pe drum am aflat că degeaba-mi dau banii pe taxi, că nu se face cursul spre care alerg. Ajung la facultate, scot o bancnotă de un leu, o introduc īn aparatul de cafea, şi de ameţită ce am fost, īn loc să apăs pe butonul care-mi dădea mai mult zahăr, am apăsat pe celălalt care mi-a dat... deloc zahăr. Şi gustul ăla de plastic...mmmmMMMMmmmm mad.gif
Īn concluzie, aceasta e o reţetă pe care nu o recomand. laugh.gif
Nefertiti
Cum se face cafeaua cu arome, stie careva? Nu cum se prepara, ci cum o produc, cum o proceseaza sau cum s-o zice. Am luat cu gust de migdale si cu gust de ciocolata si parca sunt uleioase. Imi place mirosul lor, dar nu neaparat sa le beau...
cetateanul_prietenos
sa aveti o zi minunta, iar cafeluta care va ionsoteste ziua sa va fie pe plac si sa aiba si un strop de suflet in ea !
Zed
Nefe , am aflat ca se folosesc boabe de cafea si soiuri care nu se vand prea bine , cu alte cuvinte cele de o calitate inferioara . In plus , toate aromele folosite sunt artificiale . Aromele sunt adaugate dupa ce boabele au fost prajite pentru a evita gustul amar .
Ama citit undeva ca exista cafea cu aroma de capsuni . Mi-e rau !
Nefertiti
Asa deci! Hmmm, de asta nu erau prea incantate papilele mele gustative. laugh.gif

Eh, eu si ceaiul de portocale si de-nu-mai-stiu-ce l-am cumparat si l-am pus in dulap, "sa miroasa frumos", nu l-am baut. rofl.gif
cetateanul_prietenos
daca e bauta alaturi de cineva drag si e pus si un strop d eiubir ein acea cafea, atuncio e cea mai buna din lume, indiferent de aroma sau marca ei !
Zed
Tu cu ceaiurile tale in dulap rofl.gif da tre' sa recunosc ca e o idee super buna ! Asta imi aminteste de bunica , aia baga in dulapul cu pantofi scortisoare si cuisoare in saculete mici , mai ales in galosii bunicului .
cetateanul_prietenos
si busuioc se mai pune ca s amiroase frumos in dulapul cu haine !
Zed
cetateanul ,


Eh , nu e chiar asa , eu am gustat unele cafele pe care , cu toata iubirea din lume , nu le-as fi baut . Nu imi place busuiocul decat in unele mancaruri , in dulap in nici un caz . Prefer pachetul de ceai a lui Nefe .
cetateanul_prietenos
asa o fi nu te contrazic , incercam sa parafrazez aici melodia Mariei Tanase cu ,,vinul ghiurghiului. ,,Bun e vinul si gustos/ cind il bei cu om frumos,,

Cred ca asa e si cu cafeluta !
Zed
Si cu cat bei mai mult , cu atat ti se pare ca persoana de langa tine e tot mai frumoasa rofl.gif

Frumusetea e .... relativa
Michelle
Pe tv Paprika este o emisiune cu sfaturi pt o cafea buna, in diversele moduri in care poate fi ea preparata. wub.gif
Carmi
Mi am luat un Delonghi Nespresso.....sa traiasca George Clooney ca stie ce bea!!
Nefertiti
Azi am schimbat cafeaua (stiu, exista o reclama stupida cu textul asta) si am luat Dallmayr. Sa vad daca e ok...
CharonOfNyx
Ajutor!

Am nevoie sa cumpar un espressor de cafea de birou. Ceva profesional, sau semiprofesional, dar simplu, fiabil si robust. Sa faca doar cafea espresso, fara ceaiuri sau mai stiu eu ce, fara programe complexe. Sa pui in el boabele de cafea, apa si eventual sa-i spui de care espresso vrei mai lung sau mai scurt.

S-a mai vorbit pe topicul asta despre espressoare, dar acum as avea nevoie de un sfat, un pont, ceva concret, eventual un link, o adresa, un telefon, sau, de ce nu, un espressor de vanzare.
cetateanul_prietenos
nu e mai buna una la ibric...
CharonOfNyx
Oricat ai fi tu de prietenos, cetatene, vreau sa spun ca nu ma intereseaza gusturile matale pentru un tip de cafea.
Am nevoie pentru un birou unde se fac 50-100 de cafele intr-o zi de un espressor bun. La ibric eventual, te angajez pe matale pe post de utilaj. tongue.gif

Sau poate raspunsul tau nu era la intrebarea mea, caz in care imi cer prietenos scuze. smile.gif
cetateanul_prietenos
nu m-am gindit ca e vorba de un numar atit de mare de cafele! Ce sa zic? Spor la gasit acel aparat care s ate ajute !
CharonOfNyx
Mi-am pierdut si ultima sperantza.

Ori nimeni de pe aici nu foloseste, nu cunoaste o astfel de masinarie pentru a da un sfat. Ori sunt atat de antipatic cafegiilor si cafegioaicelor de la han, incat ma ignora cu buna stiinta.

Caz in care imi iau jucariile si plec. tongue.gif
Nu pot fi intr-un loc loc in care nu sunt iubit, in ciuda tuturor asigurarilor de pana acum. Adio, speranta! Adio!

PS cetatene, nu vrei sa-mi trimiti CV-ul?
Felina
Charon, de ce nu te dai bine pe langa google? asta, iti zic eu, tace tot ata de mult pe cat de multe stie tongue.gif

Bafta la cautari!
Frisky
@ Charon: Uita-te aici
CharonOfNyx
10q, Frisky.

10q, Felina. smile.gif Ma impac destul de bine cu google, chiar pot spune ca ne cunoastem reciproc, datorita meseriei. Cu toate astea nu-l pot intreba "bai, Googule, cum ti se pare tie cafeaua facuta cu... Treb'e sa apas pe un mld. de butoane ca sa prepar o cafea? Dar de spalat, curatat e simplu?".
Tocmai pentru ca stiu cum functioneaza un motor de cautare (am facut si eu unul) stiu sigur ca nu poate sa raspunda la intrebarile alea. In primul rand n-a baut in viata lui o cafea, de facut nici atat, ce incredere sa mai am. wink.gif

Cetatene, nu te-ai grabit cu cv-ul ala, prin urmare am fost nevoit sa-mi iau un utilaj:


Asta de mai sus e poza pe care am facut-o, cand faceam probe espressorului. Nu e prea reusita.
Jucaria se vede mai bine aici (o poza luata de pe net):


Prima impresie, primul espresso ... doar cuvinte de lauda. Face toti banii. Superb thumb_yello.gif
Dozezi, din cele doua butoane din stanga, cata apa + cata cafea, reglezi eventual duzele mai aproape sau nu de ceasca pentru a fi mai cremoasa cafeaua si ... gata, deliciul e in fatza ta. Simti mirosul. smile.gif

Mai vedem in timp cum se comporta.
Pana atunci va invit la un espresso. Scurt, lung, dupa preferinte. Sau la un cappuccino.
Erwin
cappuccino cu frişcăăăă! drool.gif

S-o foloseşti sănătos! spoton.gif
Felina
un capucino decaf se poate? biggrin.gif
CharonOfNyx
Sigur. Esti invitata mwah1.gif

Si tu Erwin. thumb_yello.gif
cetateanul_prietenos
sa folosesti cu placere si cu bucurie si cu folos jucaria d efacut cafea !si s ate bucuri de licoarea parfumata alaturi d ecei dragi !
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.