Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Motherboards
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Software, Hardware si Programare > Hardware
AIWA
Cind va cumparati o placa de baza la ce sinteti atent? Dotare/Pret/Marca/etc.
Yoda
La toate + experientele altora.
Cain
1. dotare
2. marca
3. pret

Daca nu STIE si NU POATE no iau..
Daca e scoasa de jetway & powercolor nu cumpar
Daca are pret nesimtit... iau alta.. biggrin.gif PARADOX, nu ?
bdl
Ma intereseaza doar dotarea si fiabilitatea.
AIWA
01. Marca
02. Dotarea & Facilitati oferite
03. Pret
Cain
QUOTE (bdl @ Mar 30 2003, 05:56 PM)
Ma intereseaza doar dotarea si fiabilitatea.

Mdea, voi, astai americanii plini de bani... 23.gif
vlad_pat
Depinde de rolul pe care doresti sa il indeplineasca compul in care o montezi....
Daca este vorba de un sistem low-end, cel mai important e pretul.
Normal, daca e un sistem orientat spre gaming, editare video sau e folosit ca server, in primul rand conteaza performanta. De obicei, cu unele exceptii, o marca cunoscuta inseamna si performanta si stabilitate.
Cain
Pai Vlade, da-mi voie sa te contrazic: mai bine pun o placa de cacao pe un sistem de gaming, care oricum e tras in sus de placa video si memorie, decat pe unu low-end de birotica; asta de birotica, daca se blocheaza de doua ori pe zi, poa sa produca pagube de cateva milioane zilnic. Rezulta ca primesc eu, ca vanzator, niste suturi... inclusiv un computer in freza. Daca nu mucea ii sare din joc de doua ori, nui bai... Bine, din principiu incerc, si chiar reusesc, sa evit placile de baza proaste - jetwaj, matsonic, si se pare ca si chaintec; desi sint laudate de xtreme, numai anumite modele sint de top, restul nu sunt performante.
Naspa
In primul rind stabilitate, apoi capacitati de overclock-ing, posibilitati de upgrade ulterioare ale procesor-ului sau memoriei (de ex de la PC 2100 la PC 2700) fara a mai schimba placa de baza, dotarea placi si pretul.

Cain si eu te contrazic pe tine : nu conteaza ce vei face cu acel calculator, important este sa alegi o placa care iti ofera stabilitate. Dupa aceea te poti gindi si la partea financiara, adica din lista de placi aleasa de tine initial o cumperi (bineinteles) pe cea pe care iti permite buget-ul.
Cain
Cand o sa vezi ca marit eu (nu firma) un comp cu o placa de baza instabila, te las sa vii sa ma scuipi in cap! Stii ce circ iese aici cind cumpara placi proaste, si eu, de fata cu clientul, spun ca sint ordinare...
sorin666
QUOTE (AIWA @ Mar 28 2003, 07:21 AM)
Cind va cumparati o placa de baza la ce sinteti atent? Dotare/Pret/Marca/etc.

Eu cumpar exclusiv ASUS pentru mine si DELL pentru firma (dar acolo nu am ce sa comentez)
Cain
Si, nu te tzepuiesti cu DELL-ul ? laugh.gif
sorin666
QUOTE (Cain @ Aug 26 2003, 04:08 PM)
Si, nu te tzepuiesti cu DELL-ul ? laugh.gif

La firma nu eu hotarasc si, on plus, preturile sint excelente wink.gif
Bios nou destul de des, drivere la fel, in rest... cine mai face upgrade azi la birou ?
Cain
Nu ma refer numai la upgrade, desi se face si e necesar, chiar si la o masina de birou; ma refer la faptul ca desktopurile dell sint proaste. Da' proaste rau !!! Si placa de baza, si hard, si memorie... Nu mai vorbesc de perifericele alea de tastaturi&mousi pe care ii schimbi ca pe prezervative: le-ai folosit o data, si le arunci... (sau le vulcanizezi.. biggrin.gif ) Mai bine cumperi IBM wink.gif
sorin666
Ceea ce sa cauta la un PC de birou nu e neaparat performanta maxima, ci o (oarecare) fiabilitate si un pret de cost redus.
Placile de baza Dell nu mi se par prea rele (calitativ vorbind) singutrul lucru care-mi displace este faptul ca sint "proprietare" in sensul ca nu standard... Avem aproape numai dell la lucru si niciodata nu am avut vreo placa in pana... Mousii si tastaturile sint Logitech, deci destul de bune, oricum la noi sint considerate ca si "consumabile", si de fapt, un mouse nou costa sub 10 E, asa ca...
Hardurile sint in general Seagate/5400 ture, daci... acceptabile, nimic in plus...
IBM-uri am avut... cind lucram la IBM, nu sint nici mai bune, nici mai rele decit dell, doar sistemul lor de reinstalare de pe o partitie ascunsa de pe hard care iti barbiereste fara mila toate datele nu e practic de loc mad.gif
Daca vrei un calculator bun, ti-l faci singur, din piese wink.gif
1,618033
eu mi-am luat un sistem bazat pe un MSI kT4V (chipset Via KT 400).

Athlonul meu XP de 2600+ merge deocamdata binisor pe ea, desi am auzit ca ar fi cam instabila. checkmark-urile si celelalte chestii pe care le-am rulat pe ea nu mi-au lasat impresia ca ar fi instabila...

la banii dati pe ea (80 euro, TVA inclus), zic ca merita. e aerisita, placile vin bine pe ea, si are si LAN ca bonus tongue.gif
Valheru
Intai la marca.
Sunt indragostit de epox.
arocora
prefer Gigabyte-ul, EPOX e a doua, ASUS vine tare din urma smile.gif dar aici vorbim de alte preturi.
Mai nou tre' sa aiba FireWire ca am de tras niste filme de pe DV.
RAID si S-ATA ??? mai incolo.
sorin666
Alta idee: Asrock, "frate vitreg" cu Asus (de fapt linia de produse "ieftine" a marcii.... Am montat unul recent, perfect stabil iar preturile sint f interesante... E adevarat insa ca eu sint exclusiv Intel, deci e greu ca sa nu obtii un sistem stabil la instalare laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Cain
Sorine, da si tu un link spre placa aia de care zici ca esti multumit, ca sint tentat. In alta ordine de idei, e adevarat ca eu sint exclusiv profesionist, asa ca si sistemele AMD montate de mine sint stabile laugh.gif
sorin666
asrock.com cauta o micro-atx cu i845E (P4i45G)
Frecventa reglabila din Mhz in Mhz, 200FSB extern, LAN, audio 5.1, suporta H-Treading, Grafica integrata SI AGP, SD-RAM + DD-RAM, nu necesita o alimentare compatibila P4 (conectorul ala micu' cu 4 poli...)
Eu am comandat-o in GER pt 68 E cu TVA cu tot (MWSt cred ca se spune...)
Am mai luat si o cutie "slim" AOpen 430
Bafta !
Cain
interesante produse.. totusi, nu le aduce nimeni in bucuresti ? fo firma, ceva ?
sorin666
QUOTE (Cain @ Nov 18 2003, 08:58 AM)
interesante produse.. totusi, nu le aduce nimeni in bucuresti ? fo firma, ceva ?

Eu sint in FR, nici aici nu se gasesc, de aia le-al comandat in GER la
http://www5.primustronix.de
PS nu e publicitate, nu am actiuni la ei biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.