Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Arborele Genealogic
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Despre Forumisti
Tear
Ce puteti spune despre arborele vostru genealogic ? smile.gif
Va simtiti romani get-beget ? Sau chiar sunteti ? Greu de crezut... wink.gif
De exemplu, eu. Arborele meu genealogic contine : svabi, vienezi, bulgari, greci, ucrainieni si sarbi. Numele de fata al mamei mele era Roth. Copiii mei au in vine si sange de ungur. mad.gif Si cu toate astea, sunt romanaca pana in maduva oaselor. wink.gif
Deci, reconstituiti-va arborele, fratilor. Este un subiect interesant pentru Han, ce ziceti ? thumb_yello.gif
genicon
Mai, sincer, si eu ma simt roman get-beget. Si pe deasupra oltean pana in maduva oaselor. Desi, ciudat (mai ales pentru un oltean) bunicul din partea tatalui a fost... ungur. smile.gif In rest, oarecum normal pentru zona mea mai am mosi-stramosi un sarb si un bulgar. Dar, asa cum ziceam, oltean roman pana la moarte! wink.gif
BLANCA
bunicul meu din partea tatalui avea parinti veniti din bulgaria cei din partea mamei cred ca erau romani , eu ma consider romanca pura..aici ma simt acasa si aici pot avea somnul cel mai linistit
mutulica
Si eu sunt roman 100%, acuma ca ... or mai fi si impuritati pe acolo...
georgeones
Hehe si arborele meu e cam complicat jamie.gif , bunicu din partea lu' tata era tigan bunica bulgaroaica , bunicu din partea mamei era jumatate ungur jumatate neamtz bunica jumatate romanca jumatate unguroaica , si asa am iesit io spoton.gif ,daca ma intreaba cineva sunt roman doar nu o sa insir toata lista de mai sus tongue.gif
LigiaB
In sfirsit am gasit topicul asta. laugh.gif

Georgeones tu crezi ca arborele tau e complicat am vrut sa zic stufos? rofl.gif Stai sa zic de-al meu... : )))

Pai, parintii bunicii din partea mamei, erau 100% evrei-unguri, so bunica a fost jidanca, bunicu din partea mamei era juma cehoslovac juma ungur, bunicii din partea tatalui, erau jumate evrei jumate romani... rolleyes.gif
Ce sint eu...si pe unde am ajuns? rofl.gif

Draga Tear, sa spun ca sint romanca-romanca? Pai nu ar fi o minciuna sfruntata?? rofl.gif
TriRegnum
LigiaB
Si esti de religie mozaica...? tongue.gif
KodiaK
La mine e relativ simplu. Bunicii doin partea ambilor parintzi sunt romani. Parintzi lor, adik strabunicii mei sunt si ei romani din cate stiu eu. O sa ma mai interesez si o sa revin cu detalii.
ypsilonalpha
La mine e mai simplu ... din patru bunici unul este ungur, alti doi s-ar putea sa aiba ceva urma de singe nemtesc, iar al patrulea e bucurestean get-beget. smile.gif
skysurfer
La mine e ceva - ceva. Am doi bunici nascuti in Grecia si doi in Bulgaria. Eu sunt aroman, dar oricum roman 100% pt ca si bunicii si strabunicii si stra-strabunicii desi erau nascuti over-board erau romani. Nu s-au incurcat pe acolo cu localnici. Deci pt clarificare aroman e tot aia cu roman. Nu e alta nationalitate. Sau dc vreti poate in loc de aroman ma stiti de macedo-roman.
Tear
Zodia Berbecului si aroman, pe deasupra ! O combinatie mortala ! (parerea mea)
Marcus
Eu sunt ungur la origine. Strabunicul meu din Ungaria s-a mutat in Transilvania in primul razboi mondial. Din Transilvania bunicii mei s-au risipit in toata tara, iar acum nici ca mai dau de ei. dunno.gif

Oricum desi am sange ungur nu am o simpatie deosebita pt natiunea asta. Ca sa fiu sincer, nici pentru Romania. Daca ma ajuta D-zeu voi pleca in Australia si am sa iau viata de la zero (asa cum de altfel au facut-o multi dintre strabunicii mei).

Daca ma gandesc mai bine la istoria Ungariei, am de fapt sange hun si sunt asiatic la origine.

Concluzia:

Habar n-am ce sange am la origine, de fapt la felul cum gandesc cred ca sunt un experiment ET.
Mara
Un strabunic, din partea tatalui, albanez. Cam slabut, nu wink.gif ?
Marcus
slabut?!


acum nu inseamna ca toti trebuie sa avem povesti fabuiloase de spus... chiar unul din forumisti (nu spun care) mi-a spus ca nu crede ce am scris eu mai sus

suntem asa cum suntem si nu are nici un rost sa inflorim situatia ca sa parem grozavi
FaiLuRe
Eu nu-mi cunosc arborele genealogic, decat din partea paterna, si doar pana in urma cu 4 generatii.de unde as putea fla mai multe(ca pe parinti si bunici i-am intrebat)? Arhivele statului? Oricum, pana acuma sunt Roman - Salajean 100%.
skysurfer
Tear ia pune-mi tu de ce e atat de mortala combinatia Aroman+Berbec. Nu sunt genul Gigi Becali. Dar oricum spune-mi plzzz.
Jazz
Pai... Parintii mamei sunt romani, bunica din partea tatalui e ( stiu sigur ) e munteanca iar bunicul a fost nascut in Basarabia. La un moment dat am crezut ca sunt inrudita cu Vasile Lupu dar mi s-a spulberat speranta.... Vroiam si eu pe cineva faimos in familie... huh.gif
Tear
QUOTE (skysurfer @ 16 Mar 2004, 02:43 PM)
Tear ia pune-mi tu de ce e atat de mortala combinatia Aroman+Berbec. Nu sunt genul Gigi Becali. Dar oricum spune-mi plzzz.

Nici prin cap nu mi-a trecut Gigi Becali ! Combinatie este mortala deoarece contine : un superactiv, un supraemotiv, un inteligent, un imprudent si, ca liant al tuturor de mai sus, spiritul puternic de comunitate si de afacerist al makedonilor (asemanator cu al evreilor)! Cateodata, egoismul berbecului in aceasta combinatie este innabusit de calitatile makedonului, iar hiper-emotivitatea berbecului este acoperita de duritatea makedonului. Ai mult de luptat cu tine insuti ! Succes ! mwah1.gif
skysurfer
Waw nu stiam ca sunt asa complex biggrin.gif . Merci oricum pentru raspuns. Pe de alta parte nu as vrea sa fii mama mea pentru ca prea stii multe despre mine si nu mai pot sa te trisez cu nimic. laugh.gif Sincer oricum iti multumesc. Vad ca te pricepi atat la zodii cat si la probleme de cultura. Mai am multe de invatat de la tine. Ciao si o zi buna.
March
L-am "pescuit" de la niste romano-americani. Cred ca aici e locul unde trebuie postat :

*****

Stii ca esti roman daca...

* tot ce mananci are gust de ceapa si usturoi
* incerci sa reciclezi ambalajele de la flori, hartia de la cadouri si, bineinteles, folia de aluminiu
* stai langa cele mai mari doua valize din aeroport
* ajungi la petreceri cu una - doua ore intarziere si ti se pare normal
* copiii tai au porecle care suna departe de numele lor real
* dupa ce mergi la cineva in vizita, la plecare mai stai o ora in fata usii la povesti
* parintii tai nu arunca niciodata nimic si daca reusesti sa arunci ceva la gunoi apare in mod misterios inapoi
* ai perdele de dantela
* ai fata de masa din macrame
* ai covoare care acopera fiecare centimetru din casa ta
* ai sau ai avut covoare pe pereti
* mama ta iti spune ca esti slab chiar daca ai 110 kg
* ai draperii macar la o usa din casa
* mama ta recicleaza pahare de plastic, farfurii din carton si pungile de la sandwichuri spalandu-le
* ai fata de masa din vinyl pe masa din bucatarie
* folosesti sacosele primite la cumparaturi pe post de pungi de gunoi
* raftul tau din bucatarie este plin de borcane de gem, varietati de recipiente de plastic si sticla
* parintii te striga pe diminutive animale cind ii enervezi
* mama ta spala rufe la 40 C la masina
* cand gatesti nu folosesti ustensile de cantarit
* nu poti pleca in calatorii decat daca te conduc macar 5 persoane la autobuz, tren sau aeroport
* suni interurban numai dupa ora 11 PM
* parintii te suna si intreaba daca ai mancat, chiar daca e miezul noptii
* parintii tai nu realizeaza ca tehnologia s-a imbunatatit si atunci cind suna in strainatate inca urla la telefon
* ai cuverturi uzate pe canapea doar ca sa nu se murdareasca tapiteria
* nu cunosti mai mult de jumatate din invitatii de la nunta ta... pentru ca parintii i-au invitat
* ai vazut pamantul din interiorul unui WC din tren, in mers
* copilul tau poarta caciulita si 3 pulovere in Septembrie desi sint 25 de grade afara
* porti palton din septembrie pina in mai
* daca vezi pe cineva in pantaloni scurti in decembrie zici ca e nebun, desi sint 20 grade afara
* cand vin in vizita rudele din provincie stai cu ochii pe televizor (butelie)
* te gandesti ca daca bei lapte si mananci fructe (in special prune) te ajuta sa gasesti toaleta mai repede
* crezi ca "urda", "mamaliga" "parizer" " telemea" "zacusca" sint feluri internationale de mancare
* cand vin straini la tine in vizita te distrezi dandu-le cea mai tare tuica din casa ... si cand reusesc sa bea un pahar le mai torni...
* cand ai musafiri si ii intrebi daca servesc ceva si ei spun ca "NU" la tine inseamna ca "DA"

*****

Aferim !
Aramis
din cate stiu, bunicii mei sunt romani 100% la fel strabunicii, mai putin o pereche despre care nu se stie nimic, bunicul meu din partea tatalui fiind orfan...
Jazz
March,
Crede-ma ca mare parte din cele spuse de tine se aplica si la altii destul de bine. Probabil ca romanii-americani nu au avut mult contact in afara comunitatii... harhar.gif yeahrite.gif
March
QUOTE (Jasmine @ 21 Mar 2004, 12:35 AM)
March,
Crede-ma ca mare parte din cele spuse de tine se aplica si la altii destul de bine. Probabil ca romanii-americani nu au avut mult contact in afara comunitatii... harhar.gif yeahrite.gif

Am spus cine a spus...
Si , din pacate, trebuie sa fiu de acord cu textul in cea mai mare parte. Dar poate odata cu intrarea in EU mai negociem din ele . biggrin.gif
Scarlett
Din cite stiu am doar putin singe basarabean..dar cum pe vremea aceea era tot Romania ..nu stiu cum ar trebui sa socotesc ...dar nici nu cred ca are importanta

fargakos
QUOTE (Scarlett @ 21 Mar 2004, 01:18 AM)
Din cite stiu am doar putin singe basarabean..dar cum pe vremea aceea era tot Romania ..nu stiu cum ar trebui sa socotesc ...dar nici nu cred ca are importanta

Same here spoton.gif
Scarlett
Si ca noi ..o gramada ... rofl.gif ..doar asa-i cu vecinul de langa casa
Aramis
retractez, toti strabunicii mei au fost romani, m-am mai documentat un pic si am descoperit ca tata nu-si cunostea bunicii, dar ca stia de unde sunt si treburi de genul asta... smile.gif
battobatare
eu sunt neamt..."isthvein" il chema pe tataimi-u din partea mamei si bunicul meu din partea tatei era si el neamt dar in ungaria..il chema "babiksak antonio" deci sunt un fel de neamt mai de treaba asa biggrin.gif biggrin.gif
Diana-Maria
Tata:nascut in Basarabia.Tot pe vremea cind facea parte din Romania "dodoloata". Mama:din Dobrogea,dar se pare ca au fost niste stramosi greci , o stra-stra-stra bunica plus un stra-stra-stra... bunic putin bulgar.
Eu: ma simt romanca 100%.
Skysurfer,combinatia armān plus berbec pare să fie...MUŞEATĂ !
Faci parte din ramura grămostenilor?
smile.gif
Tear
QUOTE (March @ 20 Mar 2004, 10:00 PM)
Stii ca esti roman daca...

* tot ce mananci are gust de ceapa si usturoi
* incerci sa reciclezi ambalajele de la flori, hartia de la cadouri si, bineinteles, folia de aluminiu
* stai langa cele mai mari doua valize din aeroport
* ajungi la petreceri cu una - doua ore intarziere si ti se pare normal
* copiii tai au porecle care suna departe de numele lor real
* dupa ce mergi la cineva in vizita, la plecare mai stai o ora in fata usii la povesti
* parintii tai nu arunca niciodata nimic si daca reusesti sa arunci ceva la gunoi apare in mod misterios inapoi
* ai perdele de dantela
* ai fata de masa din macrame
* ai covoare care acopera fiecare centimetru din casa ta
* ai sau ai avut covoare pe pereti
* mama ta iti spune ca esti slab chiar daca ai 110 kg
* ai draperii macar la o usa din casa
* mama ta recicleaza pahare de plastic, farfurii din carton si pungile de la sandwichuri spalandu-le
* ai fata de masa din vinyl pe masa din bucatarie
* folosesti sacosele primite la cumparaturi pe post de pungi de gunoi
* raftul tau din bucatarie este plin de borcane de gem, varietati de recipiente de plastic si sticla
* parintii te striga pe diminutive animale cind ii enervezi
* mama ta spala rufe la 40 C la masina
* cand gatesti nu folosesti ustensile de cantarit
* nu poti pleca in calatorii decat daca te conduc macar 5 persoane la autobuz, tren sau aeroport
* suni interurban numai dupa ora 11 PM
* parintii te suna si intreaba daca ai mancat, chiar daca e miezul noptii
* parintii tai nu realizeaza ca tehnologia s-a imbunatatit si atunci cind suna in strainatate inca urla la telefon
* ai cuverturi uzate pe canapea doar ca sa nu se murdareasca tapiteria
* nu cunosti mai mult de jumatate din invitatii de la nunta ta... pentru ca parintii i-au invitat
* ai vazut pamantul din interiorul unui WC din tren, in mers
* copilul tau poarta caciulita si 3 pulovere in Septembrie desi sint 25 de grade afara
* porti palton din septembrie pina in mai
* daca vezi pe cineva in pantaloni scurti in decembrie zici ca e nebun, desi sint 20 grade afara
* cand vin in vizita rudele din provincie stai cu ochii pe televizor (butelie)
* te gandesti ca daca bei lapte si mananci fructe (in special prune) te ajuta sa gasesti toaleta mai repede
* crezi ca "urda", "mamaliga" "parizer" " telemea" "zacusca" sint feluri internationale de mancare
* cand vin straini la tine in vizita te distrezi dandu-le cea mai tare tuica din casa ... si cand reusesc sa bea un pahar le mai torni...
* cand ai musafiri si ii intrebi daca servesc ceva si ei spun ca "NU" la tine inseamna ca "DA"

*****

Aferim !

Ha, ha, buna caracterizare ! laugh.gif Ma recunosc in aproape jumatate din afirmatiile de-aici... tongue.gif
Oiski-Poiski
eu ma recunosc 100 % in asta rofl.gif rofl.gif

dupa ce mergi la cineva in vizita, la plecare mai stai o ora in fata usii la povesti
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.