Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:De Cat Timp Utilizati Internetul?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Internet - Siteuri Utile, SEO, Promovare, Hosting
Mihai
De cat timp sunteti utilizatori ai Internetului?
Cum ati luat prima data contact cu acest mediu? smile.gif
Ares
Eu chiar am cam uitat de cand am pus mana prima oara pe internet si asta pentru ca sunt aerian tongue.gif
Dar stiu ca inainte de aparitia primilor ISP pentru public de pe la noi (probabil ca pentru firme exista si pe atunci), undeva la Palatul Copiilor in Bucuresti puteai sa-ti faci un cont de mail gratuit la niste baietzi sponsorizati de Soros care s-au transformat in PcNet, daca nu ma insel... Tot pe vremea aia fabuloasa, stateam ore intregi bantuind prin BBS-uri... ufff, ce vremuri smile.gif
Care ati mai sunat ca disperatii pe vremuri prin BBS-uri? biggrin.gif
Oricum, am inceput cu e-mailul si dupa aia m-a lovit rau de tot internetul si lovit am ramas smile.gif
OMU'BUN
Intr-o zi, un bun amic m-a rugat sa-l insotesc la internet-cafe, dupa iesirea de la slujba! Sunt un tip care nu renunt usor la tabieturi, iar internetul nu facea parte deloc din viata mea. Dimpotriva, parca numai ideea de a palavragi cu altii ma irita si mi se parea o pierdere de timp. Timp pretios!
Dar amicul era (si este) un om deosebit si n-am putut sa-l refuz. Prima vizita a fost un pic cam confuza: nici nu stiam cum se cauta ceva si parca il priveam cu invidie pe amic, cu cata siguranta manevra mousul pe linckuri. A doua sambata nu m-am m-ai lasat prea mult rugat si am acceptat din prima. A treia saptamana? Ei bine, a treia saptamana deja mi-am cumparat un computer!
Amicul si-a luat si el tot in aceeasi zi un leptop! wink.gif
Am uitat sa mentionez: asta se intampla in urma cu mai bine de doi ani!
axel
Am inceput prin liceu cu e-mail (cred ca prin '96) dar nu prea puternic. Am continuat prin facultate cu browsing, dar cum dotarea era "exceptionala" in politehnica in acele vremuri ('97-'98), nu pot sa spun ca am exagerat in folosirea lui.
Serios am inceput in iarna-primavara lui 2000, cand m-am angajat.
menthoru'
prin 97-98 si eu, aparusera salile de net, cautam de lucru si trimiteam cv-uri peste tot. ma mandream ca aveam o casuta de e-mail care puteam sa o trec in cv. in plus de atunci eram maniac cu muzica si-mi cautat tot felul de soft-uri si generatoare de sunet pe net. hehe ce vremuri.... rolleyes.gif
Mistinguett
Din '97. Deja de vreun an ma deranja ca toti copii de scoala generala stiu si au acces la computere, iar cand am inceput sa vad ca toate firmele si companiile au o adresa de web mi-a dat senzatia ca este o alta "lume" necunoscuta. Am avut de ales intre un cojoc-mantou de la Fendi si computer, si... restul e istorie.
Diana-Maria
Din `98 , cind a patruns ca o vijelie in viata mea. Nu mai zic decit ca si in somn ma visam tastind de zor ...
smile.gif
Nairobi
De prin '97 sau '98, (nu mai stiu exact ), cand m-a ajutat cineva sa-mi fac un account la yahoo mail.
De atunci , sa te tii.... cool.gif
LigiaB
Din '98-'99 cind eram la scoala si trebuit sa caut info sa imi fac tema de casa... De-atunci am aceasi adresa de email. rolleyes.gif
PIT-a-PAT
Prin '96 sau '97 m-am bagat in primul cafe'. Stean si ma minunam la yahoo.com si altele, cautand tot felul de prostii. Din '99 am avut dial-up acasa si a inceput.... De cativa ani m-am lasat de mirc (s-au inventat messengere) si cum am o conexiune mai rapida acasa.... devil.gif
fargakos
Era prin liceu cand auzem eu pentru prima oara de net. Si tot atunci,(acum vreo 6 ani) am luat si eu contact cu netul...sau mai bine zis cu Mircul, care era o "chestie" super interesanta pentru mine la acea vreme.
icarus
In liceu, la sfarsitul clasei a 9-a (daca imi amintesc bine) am folosit pentru prima data Internetul, adica in 1996. Aveam un cont pe serverul Linux al liceului, si navigam cu Lynx-ul (pentru necunoscatori un browser mod text) de pe niste calculatoare 286 sau 386 folosite drept terminale. Ce vremuri... laugh.gif Nu puteam vedea imaginile, asa ca le salvam pe discheta pe alea care pareau mai interesante, sa le vad in alta parte laugh.gif Prima pagina pe care am deschis-o cred ca a fost yahoo.com (surpriza?!), nasa.gov sau altavista.com pe care mi le notasem de prin reviste sorry.gif .
Abia prin '98 am inceput sa "intru" prin dial-up de acasa. In '99 am inceput sa fac chestia asta serios, adica intram aproape in fiecare noapte. Am vizitat si BBS-uri, dar putin, cat sa le simt gustul. tongue.gif

Alte date "istorice":
In 2000 am inceput sa folosesc Yahoo! Messenger.
De 1 an si 2 luni am Net permanent acasa. Si merge bine thumb_yello.gif
bazac
Sunt in Internet din toamna lui 1995. "De vina" a fost o "cafe electronique" (Internet cafe) in Montreal Canada.
Intre timp am acumulat +20,000 bookmarks, storate in My Bookmarks.com [ www.MyBookmarks.com ].
Actualmente sunt in New York si navighez 10-12 sau chiar 16 ore pe zi. Binenteles ca am cablu.
Recordul personal e 37 de ore non-stop intr-un concurs la Montreal, Canada prin '97.
Nu am castigat concursul. Doi pustani au jucat jocuri vre-o 40 de ore.
Pe atunci, HotBot, Altavista si Northern Light erau cele mai bune motoare de cautare.
Scriu Bazac blog [ www.bazac.blogspot.com ] din Julie 2003.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.