Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Versete Biblice
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2
LigiaB
M-am gindit la un subiect nou. Si anume, un topic in care sa scriem fiecare versetele biblice favorite. Puteti introduce de la 1-4 versete. smile.gif
Poate ele vor fi o sursa de inspiratie si pentru altii. rolleyes.gif
De multe ori, rasfoind Biblia mea, dau cu ochii de un verset care ma urmareste zile in sir...in acelasi timp imi confera un sentiment de adinca liniste interioara, alte ori, alt verset ma rascoleste foarte mult....

Ce ziceti incercam? smile.gif

Voi incepe eu...versetele mele favorite din "Proverbe"

Proverbe: 3, 5-8
Increde-te in Domnul din toata inima ta, si nu te bizui pe intelepciunea ta! Recunoaste-L in toate caile tale, si El iti va netezi cararile. Nu te socoti singur intelept, teme-te de Domnul si abate-te de la rau. Aceasta va aduce sanatate trupului tau, si racorire oaselor tale...
SORIN
Predica de pe Munte ( Mat. 5:3-10 )

Ferice de cei milostivi, caci ei vor avea parte de mila!
Ferice de cei cu inima curata, caci ei vor vedea pe Dumnezeu!
Ferice de cei impaciuitori, caci ei vor fi chemati fii ai lui Dumnezeu!
Ferice de cei blanzi, caci ei vor mosteni pamantul!


Sorin.
TriRegnum
Sorine, ai fost la vreo biserica catolica azi?
Chiar s-au citit fericirile azi.
bubu
"Si ce foloseste unui om sa cistige toata lumea daca isi pierde sufletul?"
TriRegnum
Exact bubu.

Chiar acest verset e scris la intrare in biserica din parohia unde sunt, mereu te face sa te gandest la mantuire.
SORIN
QUOTE (TriRegnum @ Feb 15 2004, 08:58 PM)
Sorine, ai fost la vreo biserica catolica azi?
Chiar s-au citit fericirile azi.

Desigur nu doar jumatate din ele, ca si mine sad.gif

O saptamana buna Tri.....

Sorin.

ps. nu, nu am fost la Biserica dar meseria obliga sa ai cel putin o vaga idee despre Religie!!
TriRegnum
M-ai facut curios ce meserie ai care sa fie tangenta oarecum la religie.
secunda
fericiti cei ce n-au vazut si au crezut

-sa ma iertati dar nu stiu nr verset.

mwah1.gif


edit: TriRegnum- sa ma ierti ca nu am putut trece mai departe, dar cand am vazut pe prima pagina versete biblice si ultimul mesaj era al tau am zis nu numai ca tu ai putea fi initiatorul ci pur si simplu ca esti persoana care a dat cele mai multe citate; din pacate am venit si am vazut ca nu doar ca nu ai dat vreun citat, ba chiar mai mult, incepi sa te legi de Sorin ca si cum ai fi politist, ca de de ce tocmai acel citat a scris, ca unde lucreaza acum! pentru asemenea discutii exista PM! in fine...
TriRegnum
Nu intentionez sa scriu nr versetelor ci pur si simplu le voi scrie.

"Cine crede in Mine, din inima lui vor curge rauri de apa vie, cum zice Scriptura."
"Fiti dar milostivi cum si Tatal vostru este milostiv"
"Multi din cei dintai vor fi cei din urma, si multi din cei din urma vor fi cei dintai"
"Fiti sfinti, caci si eu Domnul Dumnezeul vostru sunt sfant"

Secunda
Eram doar curios la Sorin. Mi-au placut citatele lui.
Eu intai am dorit sa vad fiecare ce citate preferati si apoi sa le scriu si eu pe ale mele.
SolaScriptura
Multe ar fi , de fapt fiecare verset are cate un mesaj minunat... Dar pun aici 3 la care m-am gandit acuma si care plac enorm oricui de la prima citire, chiar si scoase din context.
Ioan 3:16
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede In El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.
Fapte 4:12
In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor, in care trebuie sa fim mantuiti".
Psalmul 50:15
15. Cheama-Ma in ziua necazului, si Eu te voi izbavi, iar tu Ma vei proslavi!
geriA3e
De la fiecare ora 5AM incolo e o noua zi,se potriveste altceva si deci trebuie sa traiesc un alt verset,un alt citat.Acuma as zice de pilda ca "toate imi sunt ingaduite dar nu toate zidesc,toate imi sunt permise dar nu toate sunt de folos",maine cine stie.Ar fi totusi o fixatie,un cuvant care ramane mereu(si din Biblie l-am luat),anume "Dumnezeu".
secunda
Uitati-va la pasarile cerului: ele nici nu seamana, nici nu secera, si nici nu strang nimic in granare; si totusi Tatal vostru cel ceresc le hraneste. Oare nu sunteti voi cu mult mai de pret decat ele? Matei, 6, 26
TriRegnum
Corect secunda.
"Miluieste-ma Dumnezeule dupa mare mila ta si dupamultimea indurarilor tale sterge faradelegea mea" Ps 50
LigiaB
Proverbe 21:23 (un verset care m-a pus pe ginduri)

Cine isi pazeste gura si limba, isi scuteste sufletul de multe necazuri.

-deduc, ca vorbele noastre pot genera o suita de probleme... ohmy.gif
milimetru
"În lupta voastră cu păcatul, nu v-aţi împotrivit încă până la sânge."
bathsheba
"cel mai mare va sluji celui mai mic"
Noa
Psalmi 121:2 - Ajutorul îmi vine dela Domnul,care a făcut cerurile şi pămîntul.
1 Ioan 4:8 - Cine nu iubeşte, n-a cunoscut pe Dumnezeu; pentrucă Dumnezeu este dragoste.
Ioan 13: 34, 35 - Vă dau o poruncă nouă: Să vă iubiţi unii pe alţii; cum v-am iubit Eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii./ Prin aceasta vor cunoaşte toţi că sînteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii pentru alţii.
Ioan 16: 33 - ... În lume veţi avea necazuri; dar îndrăzniţi, Eu am biruit lumea.
Rehael
CORINTENI I - Cap.13

1. De as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator.
2. Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta, si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
3. Si de as imparti toata avutia mea si de as da trupul meu sa fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste.

4. Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste.
5. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul.
6. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar.
7. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda
.

8. Dragostea nu cade niciodata. Cat despre proorocii - se vor desfiinta; darul limbilor va inceta; stiinta se va sfarsi;
9. Pentru ca in parte cunoastem si in parte proorocim.
10. Dar cand va veni ceea ce este desavarsit, atunci ceea ce este in parte se va desfiinta.
11. Cand eram copil, vorbeam ca un copil, simteam ca un copil, judecam ca un copil; dar cand m-am facut barbat, am lepadat cele ale copilului.
12. Caci vedem acum ca prin oglinda, in ghicitura, iar atunci, fata catre fata; acum cunosc in parte, dar atunci voi cunoaste pe deplin, precum am fost cunoscut si eu.

13. Si acum raman acestea trei: credinta, nadejdea si dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.
Emil Condor
Matei 05:08 - Ferice de cei cu inima curată căci ei vor vedea pe Dumnezeu.
zexelica
Romani9:16
"Aşa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă."
Noa
Merlina, imi plac versetele citate de tine.
De altfel, sint si favoritele mele.
Acele versete ne constientizeaza de faptul ca Iubirea este esenta ce ar trebui sa stea la baza inchinarii noastre. Asa am fost creati (dupa chipul si asemanarea lui Dumenzeu), sa oferim iubire, caci El este iubire si 'El ne-a iubit primul'.
Pavel scoate in evidenta un aspect important, ca daca toate abilitatile noastre, bogatiile ce le detinem etc, daca nu le impletim cu iubire, nu valoram nimic.

QUOTE
si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.

Asta duce cu gindul ca, credinta noastra, daca nu o imbinam cu iubirea de Dumenzeu si de aproapele poate duce la fanatism.
zexelica
31Ştim că Dumnezeu n'ascultă pe păcătoşi; ci, dacă este cineva temător de Dumnezeu şi face voia Lui, pe acela îl ascultă.
IoanV
Versetele mele preferate sunt in semnatura.
Si cele pe care tocmai le-a pus zexelica imi plac, fara sublinieri, ca in a 2 parte a frazei e explicatia pentru prima parte.
IoanV
Atunci I s-au adus copii, ca să-şi pună mâinile peste ei şi să Se roage; dar ucenicii îi certau.
14 Iar Iisus a zis: Lăsaţi copiii şi nu-i opriţi să vină la Mine, că a unora ca aceştia este împărăţia cerurilor.
15 Şi punându-Şi mâinile peste ei, S-a dus de acolo.
16 Şi, iată, venind un tânăr la El, I-a zis: Bunule Învăţător, ce bine să fac, ca să am viaţa veşnică?
17 Iar El a zis: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât numai Unul Dumnezeu. Iar de vrei să intri în viaţă, păzeşte poruncile.
18 El I-a zis: Care? Iar Iisus a zis: Să nu ucizi, să nu săvârşeşti adulter, să nu furi, să nu mărturiseşti strâmb;
19 Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta şi să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.
20 Zis-a lui tânărul: Toate acestea le-am păzit din copilăria mea. Ce-mi mai lipseşte?
21 Iisus i-a zis: Dacă voieşti să fii desăvârşit, du-te, vinde averea ta, dă-o săracilor şi vei avea comoară în cer; după aceea, vino şi urmează-Mi.
22 Ci, auzind cuvântul acesta, tânărul a plecat întristat, căci avea multe avuţii.
Rehael
QUOTE (Noa @ 8 Jan 2007, 09:19 AM)
Merlina, imi plac versetele citate de tine...
De altfel, sint si favoritele mele.
Acele versete ne constientizeaza de faptul ca Iubirea este esenta ce ar trebui sa stea la baza inchinarii noastre. Asa am fost creati (dupa chipul si asemanarea lui Dumenzeu), sa oferim iubire, caci El este iubire si 'El ne-a iubit primul'.
Pavel scoate in evidenta un aspect important, ca daca toate abilitatile noastre, bogatiile ce le detinem etc, daca nu le impletim cu iubire, nu valoram nimic.

QUOTE
si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.

Asta duce cu gindul ca, credinta noastra, daca nu o imbinam cu iubirea de Dumenzeu si de aproapele poate duce la fanatism.

De fapt cele scrise cu violet sunt cele care, personal, am nevoie sa mi le reamintesc cel mai des...
zexelica
5Domnul cearcă pe cel neprihănit, dar urăşte pe cel rău şi pe cel ce iubeşte silnicia.
zexelica
13născuţi nu din sînge, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.
Noa
Iacov 1:21-25---> „...primiţi cu blîndeţă Cuvîntul sădit în voi, care vă poate mîntui sufletele./ Fiţi împlinitori ai Cuvîntului, nu numai ascultători, înşelîndu-vă singuri./ Căci dacă ascultă cineva Cuvîntul, şi nu -l împlineşte cu fapta, seamănă cu un om, care îşi priveşte faţa firească într'o oglindă;/ şi, dupăce s'a privit, pleacă şi uită îndată cum era./ Dar cine îşi va adînci privirile în legea desăvîrşită, care este legea slobozeniei, şi va stărui în ea, nu ca un ascultător uituc, ci ca un împlinitor cu fapta, va fi fericit în lucrarea lui.
zexelica
18El, de bună voia Lui, ne -a născut prin Cuvîntul adevărului, ca să fim un fel de pîrgă a făpturilor Lui.
Emil Condor
Faptele Apostolilor 21:13
Eu sunt gata chiar si să mor pentru Numele Domnului Isus.
zexelica
16Pentrucă prin El au fost făcute toate lucrurile cari sînt în ceruri şi pe pămînt, cele văzute şi cele nevăzute: fie scaune de domnii, fie dregătorii, fie domnii, fie stăpîniri. Toate au fost făcute prin El şi pentru El.
1La început, Dumnezeu a făcut cerurile şi pămîntul.
Emil Condor
Isaia 53:03-05
„Dispretuit si părăsit de oameni, om al durerii si obicinuit cu suferinta, era asa de dispretuit că îti întorceai fata de la El si noi nu L-am băgat în seamă. Totusi, El, suferintele noastre le-a purtat si durerile noastre le-a luat asupra Lui si noi am crezut că este pedepsit, lovit de Dumnezeu si smerit. Dar El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa, care ne dă pacea, a căzut peste El si prin rănile Lui suntem tămăduiti.”
zexelica
18El este Capul trupului, al Bisericii. El este începutul, cel întîi născut dintre cei morţi, pentruca în toate lucrurile să aibă întîietatea.

19Căci Dumnezeu a vrut ca toată plinătatea să locuiască în El,

Florina R.
"Cine zice ca ramane in El, dator este : precum Acela a umblat, la fel si el sa umble".

"Daca as vorbi in grai omenesc si ingeresc, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator".
"Daca as cunoaste toata taina proorocirii, si toata stiinta, si de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii din loc, iar dragoste nu am, nimic nu sunt".

"Cunoasteti Adevarul, si Adevarul va face liberi."
TriRegnum
Psalmvs "Laudate":

Laudáte Dóminum, omnes Gentes: laudáte eum, omnes pópuli :
Quóniam confirmáta est super nos misericórdia ejus: et véritas Dómini manet in ætérnum.

Pacat ca acum in Post nu se canta nici Gloria si nici Alleluia, abea astept Joia Sfanta si Vigilia Pascala cand vom canta puternic si din tot sufletul 'Gloria in excelsis Deo' si "Laudate Dominum"
milimetru
Te gindesti deja la "desert" Tri! smile.gif De abia a inceput postul, pina la "Gloria..." mai avem de parcurs Drumul Crucii. Asa cum si in viata avem de purtat o cruce (fiecare pe a lui si din cind in cind si pe ale altora...), purtare care, intr-un final, va sterge din "triunghiul" Credinta-Speranta-Dragoste... 2 componente wink.gif

"... si dupa surghiunul acesta arata-ne noua pe Isus, binecuvintatul rod al trupului tau..."
Noa
Matei 7:12---> „Tot ce voiți să vă facă vouă oamenii, faceți-le și voi la fel; căci în aceasta este cuprinsă Legea și Proorocii.”
Noa
2 Timotei 1:7----> „Pentru că Dumnezeu nu ne-a dat un spirit de teamă, ci de putere, de iubire si judecată sănătoasă”,
milimetru
"Vă voi da o inimă nouă
și voi pune in voi un duh nou;
voi scoate din trupul vostru inima de piatră
și vă voi da o inimă de carne.

Voi pune in voi duhul meu
și vă voi face să urmați legile mele,
veți păzi poruncile mele
și le veți pune în practică."


(Ez 36,26-27)
andra_v
Unul de-a dreptul alarmant:
"Fie Doamne mila Ta spre noi precum am nadajduit si noi intru Tine".
Emil Condor
Matei 05:11 –
„Ferice de voi când, din pricina Mea, oamenii vă vor ocărî, vă vor prigoni
si vor spune tot felul de lucruri rele si neadevărate împotriva voastră!”
milimetru
Da, este interesant paragraful. Parerea mea e ca atunci cind se face referire la el se pune prea putin accentul pe formularea din pricina Mea. Daca punem corect (e si aici o dificultate: a vedea limpede care-s prigonirile din pricina Lui si care nu...) "problema", chestiunea prigonirii se mai nuanteaza un pic si e loc de meditatie...
ioana1
"Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri."
bubu
Fariseii și câțiva cărturari, veniți din Ierusalim, s-au adunat la Isus.
Ei au văzut pe unii din ucenicii Lui prânzind cu mâinile necurate, adică nespălate. – Fariseii, însă, și toți Iudeii nu mănâncă fără să-și spele cu mare băgare de seamă mâinile, după datina bătrânilor....

...În urmă, a chemat din nou noroadele la Sine, și le-a zis: „Ascultați-Mă toți și înțelegeți.Afară din om nu este nimic care, intrând în el, să-l poată spurca; dar ce iese din om, aceea-l spurcă.Dacă are cineva urechi de auzit, să audă.După ce a intrat în casă, pe când era departe de norod, ucenicii Lui L-au întrebat despre pilda aceasta.El le-a zis: „Și voi sunteți așa de nepricepuți? Nu înțelegeți că nimic din ce intră în om de afară, nu-l poate spurca?Fiindcă nu intră în inima lui, ci în pântece, și apoi este dat afară în hazna?” A zis astfel, făcând toate bucatele curate.
El le-a mai zis: „Ce iese din om, aceea spurcă pe om.Căci dinăuntru, din inima oamenilor, ies gândurile rele, preacurviile, curviile, uciderile, furtișagurile, lăcomiile, vicleșugurile, înșelăciunile, faptele de rușine, ochiul rău, hula, trufia, nebunia.
Toate aceste lucruri rele ies dinăuntru, și spurcă pe om.”"
Dualist
Geneza (Facerea) 3:5 din versiunea ortodoxa:

"veţi fi ca Dumnezeu, cunoscând binele şi răul"

Eu as prefera alta versiune, poate fiindca cred ca pentru noi se indeplineste promisiunea sarpelui:

"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau"
andra_v
Promisiunea sarpelui este sincera? In ce sens se adevereste?
Este vorba de mai multi zei, nu de un singur Dumnezeu?
Te-as ruga sa detaliezi problema pe topicul Nelamuriri, aici ne limitam la postarea versetelor biblice preferate.
vvv@li
O curiozitate a Bibliei:

Oare care este capitolul cel mai scurt din Biblie?
Psalmul 117

Dar capitolul cel mai lung?
Psalmul 119

Iar capitolul din mijlocul Bibliei? Bineinteles ca este Psalmul 118...

Deci: sunt 594 de capitole inainte de Psalmul 118 si 594 de capitole dupa Psalmul 118.
Aduna cele doua numere = 1188.
Ce crezi, care verset este in mijlocul capitolului din mijlocul Bibliei?
Psalmul 118:8

„Mai bine este sa cauti un adapost in Domnul, decat sa te increzi in om."
bubu
"Fiule, dacă vei primi cuvintele mele, dacă vei păstra cu tine învăţăturile mele, dacă vei lua aminte la înţelepciune şi dacă-ţi vei pleca inima la pricepere; dacă vei cere înţelepciune şi dacă te vei ruga pentru pricepere, dacă O VEI CAUTA CA ARGINTUL şi VEI UMBLA DUPA EA CA DUPA O COMOARA, atunci VEI INTELEGE FRICA DE DOMNUL şi vei găsi cunoştinţa lui Dumnezeu. Căci Domnul dă înţelepciune; din gura Lui iese cunoştinţă şi pricepere."

„Frica Domnului este începutul înţelepciunii"
Boudicca
"Ranile facute de un prieten dovedesc credinciosia lui, dar sarutarile unui vrajmas sunt mincinoase"

Proverbele 27:6
Rehael
12. Dacă vezi un om care se crede înţelept, poţi să ai mai multă nădejde pentru un nebun decât pentru el. -Prov 26.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.