Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Tatuajele
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Arta Vizuala
Pagini: 1, 2, 3
alien
Tatuajele au inceput sa prinda si in Romania de cativa ani, dar sunt unele persoane care nu le agreeaza, unii vor sa isi faca dar nu au curaj, altii se gandesc ca le va ramane toata viata pe piele. Tu ce parere ai?
Mihai
Nu am o pasiune pentru tatuaje, insa, din cate stiu, exista metode prin care pot fi sterse, nu? (ex. laserul)
alien
Salut Mihai, printr-o coincidenta placuta ai dat un reply tocmai tu... wink.gif
E adevarat.. pot fi scoase tatuajele. Insa laserul nu a existat si la triburile vechi unde tatuajele si-au inceput istoria.
Oricum, toate metodele sunt dureroase... si necesita chiar mai multe sedinte! Ar mai fi in afara de laser si metoda urmatoare: se bate inca o data tatuajul dar fara tus dupa care se aplica o bucata proaspata de carne de vita pt cel putin o jumatate de ora si maxim o ora, depinde de marime. Am mai auzit si de varianta cu sare de lamaie, adica sarea e folosita in loc de tus cand tatuajul este batut a doua oara, sarea de lamaie dilueaza tusul din piele. Eu nu am scos tauaje pana acum, mie imi place sa fac, de fapt m-am tatuat singur spoton.gif
Din cate stiu... si crede-ma ca m-am interesat... cel putin la laser ramane o pata alba care se pierde daca te bronzezi. LA celelalte metode s-ar putea sa ramana urme mai "urate".. depinde de cat de adanc sunt batute.
Daca mai ai vreo curiozitate sau vreo intrebare nu ezita.
desperado
Din seria intrebari ...
Cam cat costa sa-ti faci un tatuaj in romania si care ar fi locul cel mai recomandat ( prin Bucuresti am vazut ca se fac tatuaje la mall si mai era un magazinut pe o straduta mica smile.gif )

Personal mi-as face un dragon pe mana ( nu-mi vine in minte alt loc unde as putea sa-l pun ) dar ma mai gandesc.

Fetele ce parere au despre tatuaje ? Stiu ca multe sunt contra dar sunt si unele care sunt pro.
Aramis
Mie imi plac, asta vara am vrut sa imi fac unul (din acelea care dupa 3 saptamani disparea) dar am tot amanat ca nu am mai apucat sa-mi fac... Unele sunt chiar dragute si intregesc personalitatea... altele sunt pur si simplu " rofl.gif "
desperado
Da niste exemple de tatuaje dragute smile.gif

Chiar am nevoie de ei... Ce parere ai despre un dragon smile.gif sau un ouroboro (cred ca ar arata ciudat rau).
alien
Salut desperado!
Un tatuaj in Romania cota intre 5 si 8$ pe cm^2... Insa sunt si baietzi ca \re taueaza "la negru". Unii au aparate profesioniste, altii si le fac acasa.... Avantajul salonului este ca esti 100% sigur ca e igienic... au tusuri mai bune si ti-l face mai repede. Locurile pentru tatuaje nu sunt batute in cuie, dar trebuie sa te gandesti bine inainte de a-ti face unul ca sa nu iti para rau ai tarziu.
Ca model.... trebuie sa iti alegi ceva care iti place foarte mult, iar ca sa ma leg de dragonul tau ar fi super.. dar depin de cum vrei sa il faci: tribal, monocolor.. sau mai multe culori.. cu flacari.. cu apa... pe un castel.. cu o "amazoanca"{ pe spate... cu vikingi.... sper sa ai idee pana data viitoare cand o sa dai un reply.. te pot sfatui daca vrei pentru ca tatuez de 2 ani, dar daca te pot ajuta o s-o fac cu cea mai mare placere.
Cu respect,
alien

P.S.- Cred ca o sa ma duc la o sala care are floppy sau cd-rom si o sa postez cateva desene pe aceasta pagina!!!
desperado
De loc chiar nu pot sa ma hotarasc. Mi-as face pe mana ... dar acum nu prea am muschi k-lumea ... si ma gandesc ca daca ma duc la sala si mai fac nu o sa mai arate bine tatuaju ...
Cam care sunt locurile cele mai populare?

Cat despre dragon daca si niste desene m-ar ajuta mult smile.gif. Cred ca o sa-l fac tribal sau monocolor ca am auzit ca se scot mai usor daca o sa-l scot tongue.gif
alien
Locul nu e batut i cuie dupa cum am mai spus.. depinde de model. Cat de curand aduc niste dragoni pt tine ok?
Tyra
Imi doresc un tatuaj de cativa ani. Nu am gasit un model. Poate ca sunt prea pretentioasa, dar vreau sa-mi placa desenul la nebunie, sa nu ma plictisesc de el, si vreau sa fie bineinteles unic.

Unul dintre prietenii mei are un salon si cred ca mi-a desenat zeci de modele. Cand ma hotarasc va anunt.

Eu am ceva in minte, dar nu pot exprima exact in cuvinte cu toate amanuntele. Daca as fi avut talent la desen, mi-ar fi fost mult mai usor.
desperado
Multumesc mult alien.
Tyra macar o schita poti sa faci smile.gif. Sunt sigur ca o sa gasesti un model potrivit.
Diana-Maria
Eu am un tatuaj. Intr-un loc mai putin vizibil. L-am facut pentru mine, nu pentru altcineva, deci nu l-am pus la "expozitie".
Acum, motivele pentru care lumea se tatueaza sint diferite. Eu l-am facut intr-o perioada "rebela" . Aveam 27 de ani si simteam nevoia de schimbare.
Rezultatul:tatuaj.
alien
Tyra.. eu nu am salon, dar ma ocup de grafica de cativa ani... daca fac desenul, iti fac eu tatuajul?
thumb_yello.gif
alien
Sa vedem daca merge...
alien
Sorry, nu vrea sa incarce, desperado... iti trimit un desen pe mail!
alien
Diana,
Ne spui si noua ce reprezinta tatuajul tau? Eu cel putin sunt foarte curios...
alien
Sa speram ca merge... data viitoare.. tre sa fac iar pozele, ca sunt prea mari
Diana-Maria
A,nimic deosebit.
Doar ideograma pentru zodia sarpelui. Si n-are mai mult de 2 cm patrati.
Evident, fara culori.
Cam atit.
desperado
Si de curiozitate care este acel loc mai putin vizibil ?
Alien am primit dragonii pe mail .. o sa ma uit la ei in vreo 30 minute. Multumesc !
Diana-Maria
Curiozitatea a omorit pisica. devil.gif
Intr-un loc mai putin vizibil... si atit !
desperado
Nu mi-e frica de moarte wink.gif
Scarlett
Unul mic , discret si UNIC cred ca as incerca , m-am tot gandit la aceasta idee dar de hotarat n-am facut-o inca .

alien
Eu credeam ca tatuajele sunt un subiect bun dr vad ca nu mai zicve nimeni nimik ca acum ini mai fac unul smile.gif
atomixa
Daca ar fi sa imi fac un tatuaj mi-ash face un cod de bare..ori pe omoplat,ori langa buric mai jos....in stanga.mi se pare f sexy locul...dar nu cred ca voi avea destul curaj shi ma voi plictisi de el...asha ca inca visez ca imi voi face un tatuaj intr-o buna zi rolleyes.gif
rossi
Eu am pe umarul drept un ying si yang inconjurat de raze de soare, destul de mare, cam cat fundul unei sticle de cola de 2 litri. Trebuie sa ma duc sa mi-l bata din nou. A iesit cam sters desi e facut in Mall, unde se zice ca au materiale bune. Oricum m-a avertizat ala care l-a facut ca trebuie sa mai vin o data daca vreau sa fie facut perfect. Pana acum mi-a cam fost lene, dar cred ca o sa ma duc in curand.

Tyra
@alien, daca imi faci desenul si imi place, il tatuez. Abia astept. As vrea sa-l fac inainte sa vina vara, sa pot sa merg linistita la mare, fara sa fiu nevoita sa-l acopar.

Sa-ti dau un PM cu ceea ce vreau sa iasa?
Clopotel
Am auzit ca doare al draqu de rau ... si ca se poate si infecta .... merita efortu? Ca sa stiu daca sa-mi fac si eu unu sau nu....
rossi
@clopotel Daca vrei un tatuaj cu adevarat, poti sa treci si peste durere, care mai degraba este suportabila decat un chin. Poate chiar o sa-ti placa senzatie acului care intra in piele. Inca un lucru, daca te duci la un salon, nu prea sunt sanse sa se infecteze, mai ales daca urmezi toate instruciunile dupa ce ti-ai facut tatuajul.
Eu zic ca merita!
alien
Tyra, astept instructiuni.
alien
Clopotel, de infectat nu sunt sanse daca in primul rand aparatura este curata, sterila.. si doi: trebuie sa ai grija dupa aceea.
Eu tatuez de 2 ani si jumatate si nu am avut probleme niciodata.
alien
Asa ca daca vreti retusuri,sa mai bateti o data sau sa faceti un model la comanda... astept.
Sau sfaturi.... sunt aici.
halcyon_lll
Pierceing-uri faci?
AditXa
Alien,
Vreau sa-mi fac un tatuaj. Nu m-am hotarat exact la model dar stiu zona. Am inteles ca te pricepi la design, crezi ca ma poti ajuta?
Elena Z
Si io vreau un tatuaj, da nu ma banii cry.gif Merge si pe gratis? rofl.gif

Pese: sorry de off - topic sorry.gif
ann_a
`neatza:D!
Vruiam sa-mi fac ... sau as vrea sa-mi fac un tatuaj ,mi-am ales si desenul numai ca nu stiu nici un salon de tatuaj si nici care-s preturile sad.gif ... se poate o mana, 2, 3 de ajutor? tongue.gif
Tyra
ann_a, unde stai? Daca esti din Bucuresti pot eu sa-ti recomand ceva.
Lizard
As vrea si eu un tatuaj dar ma gindesc ca ma costa mai mult sa il scot daca ma plictisesc de el asa ca astept sa apara si in romiinia cele care dureaza citeva zile sau luni dar nu alea de la mare care dureaza o zi.
AditXa
Tyra, eu stau in Bucuresti, poti sa-mi recomanzi locul respectiv?
alien
Halcyon_III pircenguri nu fac sorry.
alien
Sorry ca nu intru mai des dar trec printr-o periada in care nu prea mai am timp sa ajung la net dar cel putin o data pe saptamana ma ocup si unde e nevoie trimit prv.
Asa ca mai astept sugesti sau reclamatii ohyeah.gif
alien
Smarandito, as vrea si eu sa primesc ceva pe degeaba! Cred ca toti am vrea. rofl.gif
alien
piercing* sorry pt eroare dar ma grabeam. ph34r.gif
alien
Tyra, uite sa iti faci o parere:
alien
Asta e de prin Hercule parca...
alien
inca unul si gata... si mi-am ales un nou avatar... sa nu prind pe careva va il foloseste! 50.gif
rofl.gif
alien
lol... nu merge sa incarc.. las ca merge si avatar la nimereala
AditXa
Dragute imagini alien thumb_yello.gif .

Va urez Sarbatori fericite la toti!

Revin marti la han!
alien
Hristos a inviat!!! Sa ne "citim" cu bine!
iarbaverdedintigara
sal alien..eu nu pot sa vad pozele(tatuajele) de acasa..dar lasa ca os a ma duc eu la o sala de net...si..imi faci si mie nijte desene..si mi le trimiti prin posta..sau cand o fi sa mai vii pe la rm?please..yti-am scris un mail...si raspunde-mi la el:)
alien
Vezi tu iarbaverdedintigara, eu nu prea obisnuiesc sa dau desene gratis decat in zile mari, dar sa mai platesc si posta? devil.gif
Dar daca mergem la o iarba verde...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.