Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Am Si Eu Nevoie De Ajutor
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Internet - Siteuri Utile, SEO, Promovare, Hosting > Web-Hosting
waterman
Am vazut niste chestii pe www.3x.ro si spune acolo ce anume trebuie sa faci sa iti poti pune siteul tau pe .ro, dar nu inteleg nimic...
Ma poate ajuta cineva?
Multumesc... huh.gif
flu
Eu am doua idei:

ori te duci la myx si le dai 3$/luna --> http://mydomain.myx.net/
ori la rnc si le platesti 61$ dar ai domeniul tau --> http://www.rnc.ro/new/hosting.shtml

ps: cei de la rnc nu-ti asigura si gazduirea, cu asta trebuie sa te descurci singur dupa aia...
Mihai
Doresti ca site-ul tau sa fie gazduit gratuit la 3x.ro sau doresti sa ai propriul domeniu?
E.B.E.
Fara intentie de reclama...

Daca siteul tau este unul simplutz-micutz si vrei sa il pui gratuit pe .ro, si nu te deranjeaza un .home inainte de acel .ro, atunci solutia e simpla - un cont la home.ro.

Exista un mic inconvenient, pentru utilizatorii de Microsoft Internet Explorer: un popup care se va deschide de fiecare data cand cineva iti va accesa pagina. Partea buna este ca acel popup este unic per sesiune smile.gif
Mihai
Deasemenea, o lista de free web-hosting si una de free web-hosting in Romania.
waterman
mai oameni buni

eu am site pe go.ro , adica http://www.waterman.go.ro dar am vazut acolo (sau am inteles eu gresit) ca pot sa am siteul meu sub moaca: www.waterman.ro cu ajutorul celor de la 3x.ro dar nu inteleg ce zice acolo, si faza cu .ro ar fi gratis.....

capisci ?
Mihai
3x.ro nu iti ofera domeniu .ro gratuit, ci gazduire gratuita pentru un domeniu .ro pe serverele 3x.
Pentru a avea un domeniu .ro trebuie sa il cumperi (pretul variaza intr 35 $ la reselleri si 60$ la oficiali, adica www.rnc.ro ).
flu
Mihai cum vine treaba asta cu 35$ la reselleri?

Adica nu pricep cum de e mai ieftin decat la rnc, sau astia care iti cer aprox 35$ ofera domeniul doar pentru o anumita perioada de timp pe cand rnc (din cate stiu) ti-l vinde pentru totdeauna... (sau pana cand se va introduce taxa anuala si pentru domeniile pe .ro)
Mihai
RNC ofera un discount celor care cumpara un numar mare de domenii lunar. Domeniul cumparat de la o firma, alta decat RNC, este disponibil atat timp cat firma in cauza exista. Domeniul cumparat de la RNC este disponibil pe viata sau cel putin pana se va introduce taxa anuala. smile.gif
Aggelos
Mihai, nu ne spui si noua unde ai vazut domenii .ro cu 35$ ? smile.gif
As vrea sa iau un domeniu pe .ro ... am observat ca domeniul -www.hanuancutei.ro- e liber biggrin.gif
menthoru'
www.etp.ro

La plata hostingului pe un an de zile ajungi sa iei domeniul si gratuit in functie de planul de hosting ales.
Si oricum mai sunt firme care ofera discounturi la inregistrare de domenii.

Oricum, sfatul meu pentru waterman: Omule, m-am uitat pe site-ul tau. Intretinerea unui site .ro cu gazduire te costa ceva. Tu esti la inceput de drum. Nu stapanesti bine muuulte tehnici ale webdesign-ului. Nu vreau sa te descurajez, vreau sa intelegi ca nu e momentul pentru tine sa faci pasul ... inca. Mai lucreaza. Mai invata, experimenteaza pe alte site-uri, pentru prieteni, pentru tine, da-ti teme, citeste, fa tutoriale. In momentul in care o firma de webdesign e dispusa sa te angajeze. Atunci vei avea si tu sansa reala sa te intretii de unul singur.
Tot ce ti-am spus este valabil in cazul in care vrei sa scoti un ban real din webdesign. Daca nu va trebui sa te gandesti ca ai de dat niste bani din buzunar pentru un domeniu ce foarte probabil nu va aduce profit.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.