Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Configurare Pc
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Software, Hardware si Programare > Hardware
miha
Buna ziua tuturor si multumiri anticipate celor care ma vor ajuta cu sugestiile lor!!!

Am reusit sa ma imprumut si vreau sa fac comanda pt un calculator saptamina aceasta. Bugetul maxim este 1.000$.



1. MB: ABIT NF7 2.0 chipset nVidia nForce2 400 Ultra, Bus 400 MHZ, Memorie 3XDIMM DDR, suporta Dual DDR PC3200, 1XAGP8X, Stocare 2xUktra ATA 133, Sunet AC’97, optical out, Ethernet 10/100, USB 2.0, Extra ABIT CPU Thermalguard (87$)

2. CPU: AMD BARTON XP 2600+ (110$)

3. COOLER: TITAN D5TBGCU35SC (15$)

4. MEMORIE: KINGMAX MPXB62D-38KX3 256 MB (41$) peste 1-2 luni inca un DIMM de 256MB

5. HDD: WD 800 JB (90$)

6. FDD: TEAC (9$)

7. CD-RW: ASUS CRW5232A (54$)

8. DVD-ROM: ASUS 16X DVD/48X CDROM (37$)

9. VGA: a) Gigacube ATI RADEON 9600, 128 MB DDR, 325/400MHZ (148$)
cool.gif POWERCOLOR RADEON 9600 R96-C3GN, 128 MB DDRAM, FSAA, 400 MHZ Core,400 MHZ memorie(150$)

10. CARCASA: ATX 350W (27$)

11. SURSA: 350W (17$)

12. TASTATURA: A4TECH KBS-8 (8$)

13. MOUSE: A4TECH (5$)

14. MONITOR: PHILIPS107X53, 17’’ SVGA monitor color, dot=0.25, Real Flat CRT, LightFrame3, LowRadiation, NI, max 1280x1024, MPR II, digital, OSD (170$)


TOTAL CU TVA ~ 980$

Ce boxe (un sistem subwoofer cu 2 boxe) as putea sa iau pt placa audio AC’97?
black ice
Ce as zice eu: ia-ti un procesor mai slab dar mai ieftin, mie 1800+ mi se pare cel mai bun ca raport pretz/performanta deoarece procul il poti schimba relativ usor. dupa ce vor intra si se vor mai ieftini athlonurile pe 64 vor deveni si bartonurile mai accesibile.

In schimb iti mai poti pune inca un dimm de 256 ddr kingmax 400 mhz....ca iti va trebui in cele din urma biggrin.gif

De asemnea in prinvinta placii video, eu unul mi-as lua una second intru cat in ritmul in care avanseaza tehnologia - la fiecare 6 luni ATI si Nvidia scot cate o placa noua - uzura morala isi va face repede simtita prezenta biggrin.gif
Eu as recomanda un GeForce 4 Ti4200...Noile tehnologii din 9600 (adica direct x 9.0 si alte asemenea) nu sunt inca utilizate in jocuri. Abia acum incep programatorii sa implementeze acele functii.

In ceea ce priveste monitorul, ti-as recomanda sa arunci un ochi si pe modelul Philips 107P40 Brilliance wink.gif

Ca o mica completare, o placa de sunet Audigy sau de generatie mai veche Live! 5.1 iti va trebui. Nu se compara sunetul de pe ele cu un AC'97 smile.gif
AIWA
01. Incearca sa spui in general cam la ce o sa fie folosit!
02. Ai ales Barton pentru ce? Ce e cel mai bun momentan de la AMD sau de ce?
03. Sint fan Philips si in general fan scule adevarate dar nu pot sa nu remarca suprematia monitoarelor SAMSUNG in fata Philips.!
04. Te sfatuiesc sa alegi combiunatia CDROM+DVDRW au inceput deja sa fie destul de cautate deci investitia o faci in viitor!
SakaD
Judecand dupa placa video, vei folosi sistemul gaming in principal???
Barton inca nu se merita, ce se merita in schimb sa mai pui inca 256ram. In principal cantitatea conteaza si mult prea putin frecventa la care e memoria.
nForce2 are unele incompatibilitati si probleme... as merge pe VIA
Si poate iei in calcul achizitionarea unui monitor refurbished, se gasesc monitoare din 2001-2002, profesionale la preturi foarte bune si de calitate buna. Eu de ceva ani lucrez pe astfel de monitoare si am vazut clar diferenta dintre pro si restul... cu toate ca ce ai pus tu nu e o alegre rea, insa... la banii astia se poate lua un monitor de 19" adevarat (aproape nou).
Daca ai decis sa achizitionezi o placa video performanta, pe care ai de gand probabil smile.gif sa o folosesti in jocuri, atunci e pacat sa nu ai si sunet pe masura (live+boxe 4.1).
Despre placa video... parerea mea este ca ai facut o alegere buna... un Ti4200 nu prea mai face fata, si la o astfel de placa avantajele nu sunt suportul pt DX9 ci puterea mai mare de calcul. Am avut un Ti4200 si acum am un Gigabyte Radeon 9600PRO si pot spune, cu acelsi procesor, un XP2000+ este o mare diferenta. Un prieten are Barton si o placa video identica, insa o placa de baza mai performanta si diferenta nu se vede decat in bechmark-uri (la Athlon placa de baza are un rol foarte important cand e vb de performante).
Este bine ca nu ai ales o unitate combo pentru ca dupa un an-un an juamtate, o unitate optica folosita in regim normal incepe sa dea semen de oboseala sau chiar capituleaza, astfel o unitate pt scriere separat de cea de citire este alegerea buna chiar daca mai scoti din buzunar.
vlad_pat
Si ca sa raspunda cineva si la intrebarea adresata de fapt in postul initial... eu ti-as recomanda Altec Lansing AVS 300, un sistem audio "fair" pot spune (posed si eu asa ceva), pt. ca este vorba de un producator cunoscut, are o calitate buna a sunetului, 17W reali (10 W woofer si 3.5x2 satelitii) iar pretul e ok (in jur de 40 euro cu tot cu TVA). Si intr-adevar un Live 5.1, pt. ca nu se merita se pui asa ceva pe AC'97 biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.