Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Role Playing Games
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Jocuri
funkyscan
Cred ca pot sa spun cu inima deschisa ac Rpg-urile sunt genul meu preferat de jocuri..
Printre jocurile mele preferate se numara Might and Magic (de la 6 la 9), Revenant,Neverwinter Nights, Temple of Elemental Evil..mai precis tot ce are legatura cu fenomenul Dungeons and Dragons.
what`s your favourite? and why?
E.B.E.
1.Severance - Blade of Darkness
Fiindca TAI IN EI 'MNEZAU LOR mad.gif smile.gif

2.Hitman: Codename 47, Hitman 2: Silent Assassin
Fiindca trebuie sa mai si gandesti

3.Delta Force I, II, IIILW
Fiindca lumea e facuta fain de tot, si misiunile sunt interesante. Si e fain sa-i tii in crosshair-u de la sniper rifle 23.gif

4.Drakan, Order of the Flame
Fiindca e o lume faina...
funkyscan
tare Drakan-ul, cu toate ca niciodata n-am apucat sa-l termin.
black ice
Eu imi aduc cu placere aminte de primul RPG jucat de mine: Might and Magic VII

Alte RPG-uri preferate ar fi: Morrowind, Gothic I si II, etc. Acestea sunt cele mai recente. Niste RPG-uri cu adevarat minunate prin lumea si posibilitatiile oferite. Excelente din toate punctele de vedere.

Asteptam acum RPG-istii "adevarati" cu preferatele lor hardcore biggrin.gif
funkyscan
super tare Might and Magic,ai jucat 8-ul? mi s-a parut mult mai tare ca 9-le..7-le nu prea stiu ce sa zic de el sincer nu prea l-am jucat il aveam crack-uit si tot iesea din joc..
KodiaK
Mi se pare mie sau postul lui EBE a fost total pe langa? Din cate am intzels eu era vorba e RPG-uri wink.gif

Cel mai mult m-a impresionat universul Gothic II, nici prea multa libertate de miscare, ca in Morrowind, nici prea putzina. Mi-au mai placut si NeverWinter Nights, Dungeon Siege, Diablo II LOD. Iar ca RPG mai putzin clasic m-a imp f mult Vampire: The Masquerade - Redemptinon ( care este si singurul joc pe care il am original ) smile.gif
funkyscan
ca ziceai de Vampire- The Masquerada..(si eu tot original il am ,misto cartea) ai auzit cumva ca ar fi aparut un add-on Bloodlines ?
E.B.E.
QUOTE
Mi se pare mie sau postul lui EBE a fost total pe langa?

tongue.gif smile.gif
Nu chiar... primul si ultimul sunt RPGuri (BoD si Drakan).

Cat despre Hitman si DF, alea sunt alte mnienuni... Mea culpa, am citit RPG si am gandit in acelasi timp si FPS... (care btw nu e frames per second tongue.gif)
black ice
funky> n-am jucat M&M VIII din motive ce imi scapa acum iar IX-le nu l-am jucat din cauza multiplelor review-uri ce nu prea-i faceau cinste. biggrin.gif

Vampire va avea un add-on, insa inca nu a aparut. Anul asta trebuie sa apara...

Alte RPG-uri, cum ar fi Septerra Core, Planescape Tourment, Baldur's Gate 1 & 2, n-a jucat nimeni?

malric
La capitolul D&D mi-au placut Baldurs Gate 2 (pentru ca a si durat foarte mult) si primul RPG care l-am jucat eu (si il am si in original) Darksun - Shatterd Lands. La Darksun cel mai mult mi-a placut ca la sfarsit era o batalie destul de mare (cu multe NPC si de partea ta si adversari) si veneau cei pe care-i ajutasei in questuri.

Alte RPG-uri care mi-au placut au fost System Shock 1 & 2 si din ce s-a mai scris aici Vampire: The Masquerade.

Din astea mai noi nu am jucat din diverse motive ...
NoMemory
Singurul RPG care mi-a ramas in minte (defapt o combinatie RPG/TBS) a fost Fallout 2 . L-am jucat cu pasiune zile-nopti nopti-zile (spre exasperarea parintilor mei ) . Trebuie neaparat sa-l incercati (chiar daca grafica este slaba ) .
side_story
rpg-ul meu preferat, care mi-a ocupat cea mai mare perioada din timpul cat ma joc este Diablo II. Dupa parerea mea, este cel mai bine balansat si longeviv rpg pe care l-am jucat vreodata. Iar battle-net-ul (sistemul oficial de jucat pe Internet) este fenomenal. Pur si simplu adauga noi dimensiuni jocului. Dupa ce te joci Diablo II pt b.net nu iti mai vine sa te joci nici un alt rpg. Si, credeti-ma am incercat de la Baldur's Gate si Gothic pana la Morrowind si BloodMoon (ultimele doua fiiind foarte reusite totusi). Incercati si voi, nu o sa va vina sa credeti!
songoku'
No. 1 RPG pt mine e D2 LOD, desi acum a aparut Sacred si cred ca asta il va bate (eu cel putin m-am jucat ca disperatu'). Blade of Darkness a fost iara o nebunie la vremea lui (l-am terminat cu totate personajele) biggrin.gif
Morrowind mi s-a parut prea mare... mult prea mare....
Blade& Sword e o clona interesanta de D2, pt cei carora le place atmosfera japoneza cu ninjalai & chestii de genul asta
Lionheart iar a fost simpatic, desi... shi el cam plicticos..
Pt mine RPG-urile raman pe locul 1 printre joace
flu
Imi aduc aminte ca acum citiva ani buni am jucat "Lands of Lore" pe 386-le care-l aveam.

Acum imi pierd noptile cu Baldur 2 (excelent spoton.gif joc, si dupa ce-l termin o sa-l reiau cu un party evil ca sa fie mai greu devil.gif - acum sunt half-elf jester/ true neutral).

Prietenuta mea joaca Sacred si are ceva grafica dar pare mai simplut decit Baldur la prima vedere.

Oricum imi place universul D&D, am auzit ceva de versiunea 3... cool.gif
Tossmaster
Oameni buni, e timpul sa faceti o diferenta FOARTE mare relativ la termenul de RPG.
In primul rand, jocuri ca Blade of Darkness, Dungeon Siege, Sacred, Diablo 2 NU SUNT RPG-uri. Genul lor se numeste franc Hack and Slash (unii oameni mai buni la suflet le mai spun CRPG-uri, etc), dar repet, ele nu sunt rpg-uri.

On topic:
RPG-urile mele preferate sunt creatiile celor de la Bioware & Black Isle (Rest in peace Black Isle cry.gif ), adica BG (1, 2 plus add-onuri, Neverwinter Nights (caruia ii astept un 2 in coada prin 2005), Planescape Torment, Vampire TM.

Btw, cineva mai sus spunea ceva de Vampire Bloodlines. Da, va aparea (speram noi la sfarsitul anului, si nu va fi un add on. Va folosi engine-ul de Half Life 2 (ati citit bine), precum si engine-ul fizic Havok.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.