Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Reptile
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Animale de companie
Pagini: 1, 2
Lizard
Pentru cei interesati de acest subiect, putem discuta in cadrul acestui topic.
Eu am o Iguana de 1 an si ador in general reptilele.
Tyra
Bine ai venit la Han, Lizard!
Abia asteptam sa ni te alaturi. Sper ca o sa-ti placa si tie la fel de mult Hanul ca si mie! welcome.gif

Cat despre soparle, eu o cunosc pe Fluffy si ar fi adorabila daca n-ar fi asa de agresiva cu mine. Poate ca n-am stiut eu sa ma fac placuta smile.gif
Ryan
Lizard, bine ca ai deschis topicul asta. Si mie imi plac reptilele si chiar as vrea sa stiu mai multe despre ingrijira iguanelor si comportamentul lor, poate imi iau si eu una, ce zici, imi spui?
mimi
Da , si pe mine ma intereseaza sa ne povestesti un pic de Fluffi.
S-ar impaca cu cainii mei? asta in primul rand...
SORIN
E pe la Han un forumist expert in reptile si insecte...se numeste Ghost smile.gif

Apelati la el ca are o experienta dovedita!!!

Sorin.
Tyra
Credeti-ma, si Lizard e documentata in legatura cu acest subiect.
Spera(m) cat de curand sa-si deschida un pet shop de reptile.
Lizard
S-ar impaca bine cu cainii mai ales ca o ti in acvariu si eu am si pisica si nu are nici o treaba cu ea si mai am si o broasca testoasa care sta cu iguana si impart acelasi apartament.Acum insa Fluffy are niste probleme iar chestia e ca nu am la ce doctor sa o duc ca in Buc nu exista asa ceva.M-am dus o data cu ea la un centru mai sofisticat ca sa imi zica ce e si au zis ca nu se pricep si pina la urma am invat singura.Asta e trebuie sa ma documentaz .
Tyra
Si mai ce? laugh.gif
Lizard
De unde va cumparati animalele?
bebe1s
@lizard

Pai eu deobicei imi iau animalele din discoteca sau de pe mirc tongue.gif


Acum am o felina roscata de care sunt foarte multumit yikes.gif
Tyra
welcome.gif bebe1s!!! Tare postul! Sa te vedem si mai departe!!
Lizard
Bine Tyra!Eu vorbeam serios pentru ca in Bucuresti nu sunt prea multe locuri de unde poti sa iti iei un animal sanatos si mai ales sunt foarte scumpe.
Ryan
Lizard, revin si eu cu rugamintea de mai sus.... imi dai niste informatii despre cresterea iguanelor? De ce trebuie sa tii cont cand o cumperi, cat traiesc, tot ce poti tu sa-mi spui? Thanks.
Lizard
Da iti zic cum sa nu. Pai cu ce sa incep:
1. Magazinul de la care o cumperi , trebuie sa vezi daca este curat si in ce stare sunt animalele.Pentru asta te uiti sa vezi daca mincarea este proaspata si daca apa este curata.
2.Trebuie sa te hotarasti ce animal vrei si sa ai cit mai multe informatii despre el in privinta ingrijirii lui (sa ai conditii si mai ales sa ai timp sa te ocupi de el)
Iguanele traiesc in mod normal 12-13 ani asta daca are conditii foarte bune.
Sincer din Bucuresti nu stiu decit 3 locuri si alea nu le recomand nimanui pt ca sunt foarte scumpe si nici nu sune ingrijite bine.O sa aduc eu citeva animale serpi si iguane si poate si niste arici sau veverite albe dar asta prin Mai .
Pentru alte detalii astept intrebari.
SORIN
Buna Ryan !! Eu nu ma pricep la animale, dar un sfat nu strica niciodata hh.gif

Iguana e osoparla maritima din America centrala si de sud. Varsta medie e de 15 ani dar scade cu mult in captivitate. Poate sa ajunga pana la 2 metrii daca stii cum s-o ingrijesti.

Nu sunt carnivore si le trebuie hrana bogata in calcium si slaba de tot in fosfor.

La cumparare trebuie aleasa una tanara, vioaie si activa. Baza cozii si burta sa fie rotunde, sa nu aiba umflaturi si sa fie zgariata. Observa ca scoate limba mai tot timpul si ca pupilele sunt rotunde cand scoate limba.

Cea mai mare greseala e alegerea unei soparle linistita ce nu cauta sa fuga cant pui mana pe ea. Asta inseamna ca e apatica...le e frica de om in mod normal. Trebuie tinuta 12-14 ore la lumina si temp medie de 30 de grade....au sange rece.

E de preferat un terarium si nu cusca de plasa in care se poate ranii. Important e sa fie cat mai umed mediul inconjurator.

Poti sa le dai ce vrei de mancare, de la pizza pana la ciocolata, dar in mare cel mai bine e frunze de de sfecla si colorabi.

Cand incepe sa bea apa, inseamna ca e in stare de dezhitratare!!

Si nu uita un sfat sfant...exact ca si papagalii nu arata ca sunt bolnave ( pt. a se feri de atacuri ) si daca nu esti atenta la modul de comport te gasesti cu ele moarte deodata.

Cam atat pana acum....mai sunt multe de spus, dar asta am spus in graba!! Ce mai vrei sa stii??

Cu placere....

Sorin.
Lizard
In primul rind Sorin imi pare rau pt tine dar esti prost informat si chiar nu ai cum sa ma contrazici pt ca eu chiar am o iguana si stiu si eu cum trebuie ingrijita ca am citit multe carti de specialitate si nu site uri pe net.Iguana nu creste mai mult de 1,60 in captivitate si daca nu stiai sunt 11 sau 12 specii de iguane iar asta care creste cel mai mult se cheama green iguana .

In ceea ce priveste hrana aceasta trebuie sa fie bazata pe foarte mult calciu si aici ai avut mare dreptate dar cel mai bun aliment nu este sfecla ci dovlecelul si daca ai sa ai o iguana sa nu ii da pizza sau stiu eu ce alt ceva ca sigur o sa moara.Ea consuma si apa si asta nu pentru ca este deshidratata ci pentru ca are nevoie si de apa iar in terarium trebuie sa fie si umiditate .

Stiu foarte multe despre aceste animale si de abia astept sa termin cu bacul sa imi fac o noua achizitie sau poate mai multe.


Daca tot stii atit de multe ce imi poti zice de tarantule sau despre serpi?Ai vazut vreo data un ou de sarpe in realitate?Sau stii cum sa depistezi sexul la iguana sau la serpi?

Astept raspuns!
Ryan
Multumesc de informatii Lizard si Sorin- nu va luati la harta tongue.gif

Mi-am dat seama oricum ca iguanele sunt cam greu de intretinut dupa cate se pare .... si am sa ma orientez spre alt animal desi iguanele imi plac tare de tot sad.gif
Lizard
Ce te face sa crezi ca sunt greu de intretinut?Asta e doar o impresie pt ca nu se compara cu un caine sau cu o pisica pe care trebuie sa o scoti la plimbare si asa mai departe.Nu zic si mie imi plac cainii si pisicile dar pt ele trebuie mult spatiu si mula grija.Pt acest fapt ca imi plac mult animalele vreau sa dau la medicina veterinara si sper sa intru.

SORIN
QUOTE (Ryan @ Feb 2 2004, 09:45 PM)
Multumesc de informatii Lizard si Sorin- nu va luati la harta tongue.gif

Mi-am dat seama oricum ca iguanele sunt cam greu de intretinut dupa cate se pare .... si am sa ma orientez spre alt animal desi iguanele imi plac tare de tot sad.gif

Nu caut hartuiala....dar am fost atacat fara nici o vina sad.gif

Iar cu viitoarele veterinare ca al de Lizard, propun animalelor: sa nu va mai nasteti...mai bine decat cu asa ingrijitori ca Lizard. Daca a fost in stare sa atace in om nevinovat care doar a raspuns la un subiect deschis de ea, atunci ce o sa patiti voi biete animale si reptile cand o sa scoateti limba la ea??????????? devil.gif devil.gif devil.gif

Noroc ca prostia nu doare.....

Sorin.

Ai vrut raspuns??? ai primit....cauta la survival ( supravietuire ca sa nu-ti fie greu de inteles ) un topic deschis de mine despre taratoare si ai sa vezi ca nu esti singura "desteapa" pe aici.

Si din pacate tocmai " destepti " ca tine m-au convins sa las balta acel topic ph34r.gif
Lizard
Scuze dar nu am vrut sa te insult !

Eram doar nervoasa si m-am razbunat pe tine,asta e tot.Immi cer mii de scuze dar nu imi place sa raspund la intrebari asa cu amanunt.Sper sa mai vorbim si sa invat mai multe de la tine dar si tu de la mine.

Apropo si vreau si eu sa intru pe topicul tau imi zici si mie unde e ca eu sunt incepatoare pe aici!
SORIN
No problem smile.gif

Sorin.
Lizard
Si ce mai ziceti despre lumea reptilelor?


ce parere aveti despre aceste animale?
SORIN
Eu nu mai zic nimic, ca daca incep nu mai termin. Daca vrei sa stii ceva in mod special intreba si am sa raspund cu placere smile.gif

Sorin.
Vegas2002
QUOTE (SORIN @ Jan 30 2004, 10:30 AM)
E pe la Han un forumist expert in reptile si insecte...se numeste Ghost smile.gif

Apelati la el ca are o experienta dovedita!!!


Buna "faza" SORIN,m-ai facut sa rid rofl.gif
Pentru Ghost..... pash.gif si hug.gif
petfarm
Nu stiu de ce intr-o tara atit de inapoiata in domeniul teraristicii cum este Romania, orgoliile sint asa mari. De ce fiecare propietar de reptila, amfibian sau altceva gaseste de cuviinta sa se considere expert in materie? O zic fara a tinti pe nimeni de pe acest forum. Este insa o impresie pe care o am, cum am dobindit-o nu e relevant sa va spun. De ce in aceasta tara nu exista colaborare? de ce daca lucrez intr-un domeniu colegii ma denigreaza pentru a obtine ei avantaje? Sint veterinar si momentan am renuntat la aceasta meserie din cauza mincatoriei care exista, cred ca 70% din veterinari si-au facut un obicei din subestima munca celorlalti medici in fata clientilor. Sper ca acest lucru sa nu se intimple si in domeniu teraristicii, pentru ca acum acesta este domeniul meu de activitate. Va spun doar atit: in Ungaria, tara care ne striveste in acest domeniu, tonul cu care se discuta este altul, iar acolo experienta se masoara in zeci de ani in unele cazuri. Daca unul dintre voi are ceva de spus despre o anumita specie, are experienta suficienta, eu fac o propunere: eu deschid o pagina cu animale exotice, in scop comercial e adevarat pentru ca in citeva zile deschid un magazin, si pot oferii un subdomeniu pentru ca informatiile si parerile celui care accepta colaborarea sa fie expuse.
Nu comentez calitatea si valoarea proiectului in care sint angrenat, asta urmeaza voi sa vedeti, dar va spunn ce ma enervat cind am citit reply-urile le acest topic: "cunosc citeva locuri dar nu va recomand sa cumparati de acolo, insa o sa aduc eu niste reptile, etc", nu neg ca nu exista magazine macar decente, dar sa zici ca ceilalti (la general) sint prosti-eu sint bun, nu mi se pare in regula.
Cu respect, Gabriel Anghelache.
bubu
welcome.gif Petfarm.
Asteptam detalii despre magazin si ceea ce vrei sa faci.
Succes, desi stiu ca o faci din pasiune si cu placere deci succesul este garantat din start zic eu.
SORIN
Gabriel!! Nu stiu ce te superi asa, dar poate nu toti sunt din tara, mai mult sunt unii pt. care singura tangenta cu Romania e simplul fapt ca mai vorbesc romaneste.

Dar ca mai peste tot oamenii se impart in doua....unii car stiu si unii care doar au impresia ca stiu. Tu poti sa alegi singur cu cine sa vorbesti.

Succes in noua afacere si nu mai fi suparat....

Sorin.
petfarm
ohmy.gif
Vad ca acest forum este activ si daca tot sintem adunati aici hai sa facem un lucru constructiv: hai sa discutam situatia teraristicii in tara si poate tragem o concluzie. Un fapt este clar: situatia este jalnica.
Hai sa va espun realitatea asa cum o vad eu:
-exista putine persoane dornice de a avea un animal exotic, oamenii se tem in mod natural de reptile si arahnide si le e scirba de amfibieni. Unde mai pui ca acestea trebuiesc hranite in marea lor majoritate cu soareci, sobolani, viermi, greieri, vietuitoare care nu se bucura de mare simpatie.
-suportul veterinar este foarte firav, instruirea medicilor nefiind stimulata de piata
-pretul relativ mare al animalelor, dar trebuie tinut cont ca romanii dau sume mari de bani pe ciini, pisici + intretinerea acestor, lucru laudabil pe care nu-l combat, acest fapt ne arata ca ceva disponibilitati ar fi. La acest pret se adauga costul terariului, lampi, asternut si hrana.
-proasta logistica: in tara se gasesc extrem de greu: lampi de UV, becuri de diferite categorii, hrana, asternut, si diferite alte accesorii
-suporul informational este aproape inexistent. Sursa de informatie este reprezentata de internet (nesatisfacator), si carti din strainatate care sint scumpe.
-romanii iubitori de serpi, reptile, etc. , au prostul obicei de a prinde animale prin paduri, lucru care are o anumita valoare educativa, dar este mai degraba imoral si neecologic.
-eventualii clienti au pretentii mai crescute decit ce pot oferi cei din aceasta afacere.

Bun. Ce este de facut?
Din punctul meu de vedere dezvoltarea domeniului fara comercianti, producatori, si mici crescatorii de animale, nu se poate.
Cu alte cuvinte sa fim intelegatori unul cu altul si sa intelegem ca daca lucrurile evolueaza in mod normal poate in 10 ani ajungem la nivelul Ungariei.
Sa va spun de ce animalele sint mai scumpe decit in Ungaria:
-in primul rind aici volumul de animale vindute este mult mai mic, astfel ca sint costuri mai mari de intretinere, si riscuri mai mari pentru ca conditiile de magazin nu sint adecvate tinerii de animale.
-se adauga costurile de import (de pe 1 mai ma indoiesc ca vor mai putea fi introduse animale in mod ilegal)
-aici cumperi animalele si apoi le vinzi (investesti bani), in Ungaria este un insemnat segment in regim de consignatie
-aici se cer animale mari (care sint scumpe) in Ungaria se vind cele mici, deci trebuie sa le iei nici mari nici mici si sa le cresti tu apoi sa le vinzi.
-cind vinzi trebuie sa oferi tot: hrana si logistica, care nu sint, trebuie sa cresti tu hrana sa faci terarii, sa te rogi de furnizori sa-ti trimita un amarit de bec, si credeti-ma ca nu este usor, nu se gaseste decit un tip de hrana de soareci si e al dracu de scumpa.
Concluzie: faci afacere din pasiune si speri ca la un moment dat poti cistiga niste bani, dar cind oamenii iti cauta nod in papura te cam superi.
Ce e de facut: sa existe multi detinatori de animale exotice si ce e cel mai important SA LE REPRODUCA. Atunci va aparea in mod natural o piata puternica, furnizori solizi si preturi scazute. Pina atunci nu se pot oferi conditii de piata dezvoltata unor clienti dintr-o piata foarte mica.
Eu va asigur, ca sa nu credeti ca sint vreun geambas de animale, ca fac tot posibilul ca animalele mele sa stea in conditii cit mai bune si sa fie cit mai ieftine.
Daca apar reply-uri , va rog sa ma scuzati, dar nu pot sa am o rectie decit miercuri noaptea, cind ma intorc.
Cu respect, Gabriel Anghelache.
Lizard
Vad ca esti foarte suparat pe sistem si sincer ai si dreptate dar nu vad de ce te superi pe mine pt ca am zis ca petshopurile din Romiinia sunt groaznice pt ca asta este adevarul. Ai vazut tu unul care sa arate destul de bine si sa aiba si preturi bune? Eu caut de 2 luni niste calciu pt iguana mea si nu am gasit nicaieri decit tot felul de prostii de vitamine si daca te uiti pe ambalaj la procente nici macar nu scrie ce contine si mai caut ceva lampi si iar aceeasi problema nu sunt decit 2 feluri pt zi si cu inflarosu pt seara iar eu caut d3 de care cind aud cei de la magazine se uita la mine ca la felul 14 deci ce este de facut? Am inteles ca tu ai terminat medicina si as vrea si eu un sfat de la tine , eu sunt a 12 acum si vreau sa dau tot la medicina dar sincer nu stiu ce sa fac tu ce zici?
petfarm
Nu, petshopurile nu arata bine, dar ideea care trebuia sa se desprinda era sa privesti situatia in context. Dupa cum ziceam eu am un petshop (prefer sa-i zic magazin de animale). Lizard daca vrei sa-ti dau informatii despre facultatea de medicina veterinara o sa-ti trimit un email cu impresiile mele.
Stetz
[COLOR=blue][COLOR=red]
QUOTE
-cind vinzi trebuie sa oferi tot: hrana si logistica, care nu sint, trebuie sa cresti tu hrana sa faci terarii, sa te rogi de furnizori sa-ti trimita un amarit de bec, si credeti-ma ca nu este usor, nu se gaseste decit un tip de hrana de soareci si e al dracu de scumpa.


'Neatza, oameni buni. Bine v-am gasit thumb_yello.gif
Imi plac reptilele, mai ales testoasele.

Lamureste-ma si pe mine : cum adica nu exista decat un tip de hrana de soareci ? Nu orice soricei sunt buni pt reptile ? Si cat de scumpi pot fii ca, practic se gasesc pe toate drumurile..

Lizard
Eu am citit peste tot ca e bine sa le dai serpilor numai soareci morti , care sunt crescuti special pt hrana . Daca sunt vii sarpele poate fi ranit .Soarecii sunt de mai multe marimi de la pui pina la soareci maturi.



p.s Daca vrei o broasca testoasa iti ofer eu una dar cu o singura conditie sa ai grija de ea.
Stetz
Mersi de oferta. Dar am deja doua testoase super simpatice si zgomotoase. de florida.
Sunt de vreo 5 ani impreuna dar inca n-au facut nimic concret wink.gif . Apropo, stie cineva cam de la ce varsta sa ma astept la pui ? (din partea lor, nu a mea biggrin.gif )

Cu soriceii eram curios daca sunt buni orice specie sau numai aia albi cu botul roz, crescuti in laborator ?



Leon
QUOTE
Cu soriceii eram curios daca sunt buni orice specie sau numai aia albi cu botul roz, crescuti in laborator ?


Atata timp cat sunt vii poti sa le dai tot felul ce soareci si sobolani. N-am vazut sarpe sa manance mortaciuni sad.gif sau sa manance oua. Daca mai ai intrebari iti raspund cu placere thumb_yello.gif
Lizard
Cum sa nu manince oua? Manainca si oua si soreci morti , chiar e bine ca ii maniince asa.Soarecii sunt preparati in laboratoare si congelati si cind ii dai il decongelezi si gata .




Cit despre testoase depinde de care ai , de uscat sau de apa? Si eu am una de uscat.



Daca imi zici de care ai iti zic dar oricum in captivitate mai greu cu imperecherea.
Leon
QUOTE
Cum sa nu manince oua? Manainca si oua si soreci morti , chiar e bine ca ii maniince asa.Soarecii sunt preparati in laboratoare si congelati si cind ii dai il decongelezi si gata .


Ai vazut tu cu ochii tai un sarpe ce mananca ou?? blink.gif hh.gif

Curioasa treaba jamie.gif
Lizard
Ca sa nu ne mai contrazicem atit : da am vazut si am vazut multe chestii cu ochii mei pt ca asta vara si in iarna am fost in grecia si am avut grija la un pet shop de acolo de toate animalele si aveu destule categorii printre care si 200 de serpi de diverse categorii. Acum vreau si eu sa deschid unul in Romiinia si sa colaborez cu cei de acolo dar inca nu am timp pt ca sunt cu bacul dar peste citeva luni o sa il deschid.



Nu vreau sa ma laud sau sa crezi ca le stiu pe toate pt ca sunt constienta ca mai am multe de vazut dar asta iti zic cu siguranta si daca mai am pe calculator iti trimit inregistrarea.
Leon
Daca pui aici o poza cu un sarpe ce inghite un ou, am sa pun si eu o poza in care inghit un sarpe...ti-am aruncat batista Lizard thumb_yello.gif
Lizard
Va place iguana mea?
Leon
QUOTE (Leon @ 29 Mar 2004, 06:32 PM)
Daca pui aici o poza cu un sarpe ce inghite un ou, am sa pun si eu o poza in care inghit un sarpe...ti-am aruncat batista Lizard thumb_yello.gif

Totusi ce zici ?? smile.gif
Lizard
Da am sa pun dar cind o sa fiu la calculatorul meu.
Nea' Caisa
@leon asteptam cu nerabdare poza de la tine yikes.gif rofl.gif
Leon
Sefu!! Sa ma vezi pe mine mancand sarpe e mai real thumb_yello.gif decat sa vezi un sarpe mancand oua hh.gif

Ma refer la o poza adevarata si nu la un simplu fotomontaj spoton.gif spoton.gif
Nea' Caisa
mey acuma nu vreau sa fac pacate dar din cate imi amintesc am vazut asa ceva si pe discovery smile.gif
Lizard
mai real de atit nu se poate momentan dar la vara cind imi iau sarpe o sa te invit sa vezi real.bine?
Leon
Te mwah1.gif
Lizard
Nu a zis nimeni de iguana mea cit de frumoasa este . De ce?
Leon
Probabil ca nu e hh.gif
Zed
@Leon

Sarpe care se hraneste numai cu oua exista . Nu este un fotomontaj poza anexata de Lizard .
Unul dintre Egg eating Snake , este dasypeltis scabra (daca te ajuta mai mult la documentat denumirea latina ).
Deoarece acest sarpe reuseste sa-si dizlocheze "maxilarele" voit , poate sa inghita un ou fara sa-l sparga . Spargerea oului are loc in corp prin contractia musculaturii . Dupa ce l-a spart , elimina coaja pe aceeasi cale .

Uite inca o poza . Nu este un fotomontaj .
Lizard
Pe mine nu trebuie sa ma convingi ci pe Leon care se tot contrazice, oricum iti multumesc.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.