Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:2 Feluri De A Trai
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
Gandalf
Eu vad 2 feluri diferite de a trai-cei mai multi oameni traiesc intre ele,acestea 2 sunt ideale se poate ca nimeni sa nu fie asa.

1.Omul care zice "merge si asa","daca nu-i stricat nu-l repara",el nu se prea ingrijeste de treaba care o face,si se supara daca e tras la raspundere ,el zice "oameni suntem"

2.Omul care facand o treaba o face bine si isi asuma responsabilitatea daca iese prost,la el nu e cu"merge si asa" si "oameni suntem".Acesta ar fi germanul sau japonezul

Care din ele vi se pare cel mai bun ?
Eu zic al 2 lea si incerc sa fiu asa,dar de ce al 2 lea e mai bun decat primul,primul poate fi o fire mai putin materialista (asta zic in apararea lui)
Gandalf
De fapt se vede bine ca 2. e mai bun (eu vad) si intrebarea e de ce e mai bun acel mod de viata,in afara sensului material de a face o treaba mai buna ?
Tudy
A doua varianta poate fi la fel de bine privita si din punct de vedere spiritual... smile.gif
secunda
Gandalf,

sa imi fie cu iertare dar m-ai amuzat in felul in care ai explicat; imi si imaginam o scarpinare cu mana stanga la urechea dreapta si stat intr-un picior. diespam.gif

trecand peste acest aspect, nu ai zis care este calea de mijloc. ai aratat extremele, arata si calea de mjiloc care ai zis ca e urmata de majoritatea oamenilor.

in plus, mie imi place sa nu merg in extreme, astfel ca aleg, de obicei calea de mijloc.

asadar, arata-mi calea de mijloc si iti spun ce aleg!

Gandalf
E o tenta filozofica axel, vorbesc despre oameni care accepta responsabilitati si ei insisi se condamna pentru o imperfectiune oricat de mica (japonezii - sigur nu toti japonezii) asta este un mod de a gandi,o filozofie
Am auzit ca ministrul transporturilor din Japonia si-a dat demisia pentru o intarziere cumulata a trenurilor intr-un an de cateva minute,eu il admir pe ministrul asta.Sau orice se intampla ,vreun accident ceva,acolo cineva isi da demisia.
De unde vine aceasta gandire si ce o face buna sau rea ?

Calea de mijloc secunda este a noastra:noi cerem cateodata de la altii perfectiune si cateodata o lasam cu "merge si asa" de exemplu la un examen unde esti multumit daca un profesor trece cu vederea unele lucruri -greseli etc
bdl
Omule,
Lasa-mi 2 luni de gindire si-ti spun parerea mea, deocamdata e prea complicata ecuatia asta pt mine. tongue.gif
Ryan
Mi se pare absurd ca la fiecare greseala sa iti dai demisia sau ceva de genul asta. Si la noi in tara oricum nu se va intampla asa ceva. Cred ca cele doua moduri de care vorbesti tu sunt putin duse la extrem. Eu nu sunt de principiul "merge si asa" dar nici sa ma sinucid pentru erori, greseli si alte pacate tongue.gif
Zed
CODE
2.Omul care facand o treaba o face bine si isi asuma responsabilitatea daca iese prost,la el nu e cu"merge si asa" si "oameni suntem".Acesta ar fi germanul sau japonezul


Bineinteles ca nu se aplica modul de "merge si asa" pentru ca daca plecau pe acest concept , nu ajungeau acolo unde sunt acum .
Acum , chestia cu demisia , este mai tipica japonezilor nu germanilor .
Japonezii sunt asa crescuti si educati .
Cred ca sunt cei mai respectuosi oameni si stiu sa-si asume raspunderea de care multi fug .
calfa
Eu prefer felul 2, dar in Romania probabil ca doar "ciorba" vom avea. wink.gif
Gandalf
Ryan am spus ca astea 2 moduri sunt ideale si oamenii sunt intre ele mai aproape de unul sau de altul.
Asa e,gandirea asta vine din educatie.Omul care isi da demisia cand nu a reusit(ministrul),arata ca nu este materialist,el nu incearca sa ramana unde este.Daca unul demisioneaza atunci cand se intampla un accident,un lucru la care nimeni nu se putea gandi,deci nici el nu il putea opri,aceasta arata dispretul lui fata de lumea materiala,stie ca nu putea face nimic dar se considera vinovat ,ca un exercitiu de acceptare a propriilor limite, si in acelas timp de negare a acestora prin incercarea de a face treaba perfect.Deci acesti oameni sunt mai putin materialisti decat primii contrar aparentelor care ii arata prea preocupati de lucruri materiale.
Clopotel
Pai ca sa alegi unul din cele 2 moduri de a trai depinde unde de afli. Adica daca esti in Romania alegi modul 1, iar daca esti in Japonia esti obligat sa alegi modul 2. Daca le incurci e de rau. De aceea romanii nu se omoara sa plece in Japonia, decat doar unele doamne care-i distreaza pe japonezi... dar si aici cu siguranta ele muncesc din greu... devil.gif De asemenea nici japonezii nu prea vin prin Romania... ca se imbolnavesc de nervi...
Prin urmare, modul 1 este normal in Romania si modul 2 este normal in Japonia. Si e bine sa fii normal acolo unde esti, caci altfel esti considerat anormal ... si eliminat din teren...

Uite ... oamenii au facut pana si zicale pe tema asta.... de exemplu zicala: "Noi muncim, nu gandim!", cine credeti ca au inventat-o: romanii sau japonezii?
Marcus
Cele doua moduri de a trai expuse de Gandalf sunt de fapt delasarea (lenea) si responsabilitatea. Cand vorbim despre aceste doua virtuti suntem tentati sa le dam o tenta politica. Nu trebuie sa fii roman ca sa fii lenes si nici japonez ca sa fii responsabil. Trebuie doar sa fii destul de istet ca sa stii cand trebuie sa faci un lucru cum trebuie si cand nu, fie ca esti rus, maghiar, alb, negru, budist sau hinduist. Tine de conduita morala a fiecaruia.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.