Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Asta Este Armata
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei
Horus
Pe 24 februarie plec in armata. Vreau sa-mi spune-ti ce parere aveti despre "fenomenul" armatei (sa discutam). ESte o pirdere de vreme sau o necesitate? Oare te face armata "barbat" cum spun cei mai in varsta?
Din punctul meu de vedere este o pirdere de vreme ceva care trebuie facut dar de care nu te poti folosii intr-un scop lucrativ, benefic pentru tine.
Dat fiind ca acum din punct de vedere al razboiului (care nu mai este cel clasic cu "luptatori la baioneta") nu mai gasesc obligativitatea stagiului militar.
Eu unul cred ca armata este mai mult distructiva decat constructiva deoarece acolo nu inveti decat sa te injosesti in fata unor oameni care nu dau doi bani pe tine.
De ce trebuie "sa-ti ia" statul un an din viata pentru un lucru inutil?
Am nevoie de incurajare si de sfaturi de la cei care au trecut prin chinul armatei si stiu ce inseamna asteptarea
Daca stiti "povesti" din armata as vrea sa le stiu
Pare un subiect aiurea dar cred ca sunt o gramada de baieti care stau cu gandul la ziua in care vine la usa ordinul
Este oare armata din punct de vedere organizatoric un dezastru?
Oare are voie cineva in lumea asta dreptul sa-ti rapeasca un an din viata, din viata asta care si asa este cum este?
axel
Cred ca e singura incurajare pe care o gasesc: ce nu te omoara te face mai puternic.
SORIN
Drag Horus..sa pleci sanatos si sa te intorci sanatos smile.gif Iar daca tot n-ai scapat, cel putin s-o faci cat mai bine posibil....altfel nu trece timpul.

La inceput e un shok dar trece repede, mai ales daca ai sa cauti sa fii ocupat cat mai mult. Incearca sa vezi cele bune de la inceput si nu sa fii anti, ca nu merge asa ceva in armata.

Iar cand iti e greu gandeste ca altora la e mult mai greu. Iar dupa felul cum gandesti nimeni n-o sa te ia la un grup de C.T. sau mai stiu eu ce nazdravanii. Incearca doar sa plutesti cu restul. Mai ales ca un an trece fara sa-l simti. Diferenta dintre greu si usor ai s-o faci doar tu.

Si eu am facut armata...si pot sa-ti spun cu mana pe inima ca a fost perioada ce m-a facut cine sant. Nu -mi pare rau..din contra eu am invatat ce inseamna cu adevarat viata. Mai ales ca doar in armata m-am cunoscut cu adevarat si am aflat cate parele fac.

De cand ma stiu am fost o fire razboinica, unul care trebuie sa spuna ultimul cuvant si nu cedeaza nici la sange. Iar armata a fost intersectia dupa care nu m-am schimbat, dar am invatat sa pun niste granite firii mele si am inteles ca intr-o societate omeneasca exista si limite.

Dupa parerea mea e doar o experienta de viata de care poti profita enorm, doar daca vrei.

Si nu uita semnatura mea....

Sorin.
bdl
Horus,
Nu dispera. Nu e moarte de om.
Parerea mea. La ora actuala, obligativitatea armatei e o prostie. Mai ales la modul cum se desfasoara acum. Intr-un an de zile e clar ca nu exista timpul necesar sa formezi un luptator pe care sa te poti baza. Solutia e armata de profesionisti.
Acum in situatia ta, citeva sfaturi. Cum a zis si Sorin, mergi cu valul. Nu face pe rebelul, dar nici sa fi oaia proasta de acolo.
Sper sa dai peste un comandant care se pricepe sa lucreze cu oamenii.
F important: citeste bine regulamentele alea. O sa descoperi ca ai multe arme de "atac".Adica ai drepturi care trebuiesc respectate.
O sa afli si chestii interesante acolo.Incearca sa vezi cum functioneaza armata in general, ca un tot. Nu o judeca dupa un comandant timpit.
Daca mai ai intrebari, sint aici.
Bafta oricum. Si nu face timpenii de care sa tragi toata viata.
AIWA
Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este acelasi care il ai si de la BDL-->Nu face pe rebelul, dar nici sa fi oaia proasta de acolo.
Cu cit esti in mijloc cu atit esti mai ferit de intemperii! A si daca esti stilul de om care nu admite prostia in jur... pregateste-te sa o vezi zi de zi... gen doi sapa doi astupa si multe altele... cheastia e sa stii ce drepturi si indatoriri ai si sa nu te prinda nimeni pe picior gresit!
Bafta si numai bine!
Horus
QUOTE (SORIN @ Jan 25 2004, 05:13 PM)
Drag Horus..sa pleci sanatos si sa te intorci sanatos smile.gif Iar daca tot n-ai scapat, cel putin s-o faci cat mai bine posibil....altfel nu trece timpul.

La inceput e un shok dar trece repede, mai ales daca ai sa cauti sa fii ocupat cat mai mult. Incearca sa vezi cele bune de la inceput si nu sa fii anti, ca nu merge asa ceva in armata.

Iar cand iti e greu gandeste ca altora la e mult mai greu. Iar dupa felul cum gandesti nimeni n-o sa te ia la un grup de C.T. sau mai stiu eu ce nazdravanii. Incearca doar sa plutesti cu restul. Mai ales ca un an trece fara sa-l simti. Diferenta dintre greu si usor ai s-o faci doar tu.

Si eu am facut armata...si pot sa-ti spun cu mana pe inima ca a fost perioada ce m-a facut cine sant. Nu -mi pare rau..din contra eu am invatat ce inseamna cu adevarat viata. Mai ales ca doar in armata m-am cunoscut cu adevarat si am aflat cate parele fac.

De cand ma stiu am fost o fire razboinica, unul care trebuie sa spuna ultimul cuvant si nu cedeaza nici la sange. Iar armata a fost intersectia dupa care nu m-am schimbat, dar am invatat sa pun niste granite firii mele si am inteles ca intr-o societate omeneasca exista si limite.

Dupa parerea mea e doar o experienta de viata de care poti profita enorm, doar daca vrei.

Si nu uita semnatura mea....

Sorin.

Multumesc pentru incurajare si sper sa pot face fata
Eu sunt un tip linistit si asta ma ingrijoreaza
Cat despre ideile de viata (cum ca si altii sufera mai mult) asta dureaza putin la mine
Sper sa dureze atat cat trebuie si anume pana ma obisnuiesc
Pe 24 februarie am plecat
Sper sa ne auzim si pe 23 fbr 2005 cry.gif cry.gif
Mistinguett
Horus, fii barbat! O sa vezi tu dupa ce termini armata ce de povesti grozave o sa ai de spus. Prietenilor, copiilor tai si copiilor copiilor tai, si copiilor copiilor copiilor tai (cu ajutorul lui Dumnezeu si medicinei din ziua de azi) - o le spui mereu si mereu aceleasi povesti ca si cum ar fi prima data. rofl.gif
Gandeste-te pozitiv: o sa inveti despre arme si chestii de-astea de baieti... Destul de cool.

Bafta. Si noi te asteptam aici pana in martie 2005, dar sa mai treci pe la noi cand ai o permisie, ok?

Editat ca sa mai adaug un sfat: nu te indragosti cat esti in armata, e mai sanatos. Desi pare paradoxal, ai incredere in ce zic eu.
SakaD
Poate ca armata te face barbat... dar nu stiu daca in tara asta.
Eu nu am facut armata, sper sa nu ajung acolo dar am auzit destul opinii de la prietenii mei care au facut si un an si la TR...
Asa ca eu unul prefer sa sar peste aceasta asa zisa experienta. Poate ca unii nu au ce face dupa ce ies din facultate (care a facut asa ceva), dar poate ca altii au deja un job stabil si deja si-au nceput o viata in care s-ar forma o prapastie prea mare sa fie trecuta cu vederea.
Eperienta capeti si altfel... si pana la urma nu cred ca toti au spirit razboinic, si clar nu te joci de-a razboiul odata ajuns in aramata, poate doar de-a... femeia de servici la grajd???

Acum daca tot trebuie sa pleci Horus, cei dinainte au grait bine, incearca sa nu iesi cu nimic in evidenta pentru ca nu vrei sa fi nici oaia neagra acolo nici sa te arati ca poti face nu stiu ce pt ca ajunti sclavetele personal. Sau paote asta e un lucru bun pana la urma...

In armata intr-adevar ai sa descoperi noi granite ale prostiei... sau mai degraba n-ai sa le descoperi biggrin.gif, trebuie doar sa fii tolerant. Nu e o chestie chiar asa de rea pe cat pare, nu trebuie sa iti fie frica... eu privesc chestia asta doar ca e o mare mare pierdere de timp si pentru altii de neuroni...

p.s. o sa plece in curand si un prieten al meu si e destul de disperat saracul, cauta sa dea bani sa scape acum ... noi (prietenii lui) am cam facut misto de el, dar stim bine ca nu vrea nici unul sa fie in locul lui...

Deci, curaj! de fapt... nu iti trebuie curaj atat cat o mare doza de nepasare... Si daca poti cumva sa tragi sa faci armata in localitatea ta, daca se poate asta e un avantaj.
Woody
Pentru 99% din cei care fac armata, aceasta este utila pentru ca le face putina educatie. Daca nu incalci(flagrant) regulamentul militar nu ai nici o problema in armata cu conditia sa fii cat mai indiferent si sa zambesti "teroristului" care ordona: culcat, taras, drepti...de fapt el vrea sa te obisnuiasca sa executi ordinele, nu sa le comentezi. Cei care comenteaza, au probleme cu inteligenta!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.