Aseara, cineva avea in mana un bulgare tare frumos. Si atunci m-am gandit la fulgi.... si acum imi vine sa scriu chestia asta

Sa fii fulg inseamna sa cobori din inalt, de acolo de unde aduci puritate si frumos.
Inseamna sa te cobori pentru copii si pentru adultii care inca te mai iubesc si stiu sa se bucure de tine.
Sa fii fulg inseamna sa cobori, cu riscul de-a muri topit pe cadaramnul nepregatit pentru tine sau in palma vreunui strengar.
Sa fii fulg mai inseamna doua lucruri deosebite: sa stii sa dansezi si sa poti zbura.
Sa fii fulg inseamna sa depinzi de altii, de cei la fel ca tine. Nu poti trai izolat ci doar la un loc cu ceilalti fulgi. Nu poti nici macar sa te transformi intr-un bulgare fiindca si acolo e nevoie de multi altii ca tine.
Sa fii fulg inseamna sa fii curat si sa iubesti limpezimea.
Poate ca inseamna sa suferi atunci cand pamantenii te murdaresc.
Poate ca inseamna sa te inveti cu durerea masinilor care trec peste tine si cea a lopetilor care te dau la o parte... chiar asa, tocmai in mijlocul drumului ti-ai gasit sa te asezi...
Sa fii fulg inseamna, inainte de toate, sa te nasti... pentru a cadea, stiind ca vei trai atat de putin dar atat de intens.
Si.... cum de nu mi-am dat seama pana acum?
Sa fii fulg inseamna sa fii o farama din sufletul unui om.