Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Despre Tigari & Stuff
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
_R0guE_
Fumez de un an si ceva...si pe parcursul acestei perioade am avut ocazia sa incerc mai multe tipuri de tigari.. asta e parerea mea despre anumite marci..si impresiile pe care le-am acumulat (well nu e chiar cel mai filozofic thread..insa.. )

Pall Mall Lights - poate cele mai echilibrate tigari.. cele pe care le fumez eu de obicei.. nu sunt nici usoare, nici foarte tari...si nu mi se face greata dupa ce fumez una dupa alta...
Pall Mall Ultra Lights - destul de bune, dar mult prea usoare pentru gusturile mele.. au gust de..uhm.. apa
Lucky Strike - mie imi lasa impresia unui vag gust de ..lapte wink.gif , nu mai fumez fiindca am fumat asta vara pe o caldura infioratoare..si mi s-a facut rau..nu stiu daca asocierea e chiar exacta..insa asa mi-a ramas mie in cap
Malboro - bine facute, dar prea tari
Malboro Lights - destul de bune, am fumat intr-un timp si as mai fuma, insa iarasi..prea tari.Imi lasa gustul de.. varza...yuck
Camel - nu mai tin minte, am fumat o singura data...
Camel Lights - bleah, ma incapatanasem intr-o perioada sa fumez numai din astea..(citisem pe un site ca au cel mai redus continut de tar si nicotina or sumthin) ..dar m-am lasat dupa ce aveam impresia ca fumez ceapa..yikes
L&M - dupa mine, una din cele mai imputite marci ever..au gust de uzina...se "inmoaie rpd" si imi aduc aminte de centrala de la Cernavoda..dunno why
Cartier - uuh, imi plac super mult, insa dupa o perioada pot deveni gretoase...
Davidoff - drool.gif dupa mine..tigarile perfecte ! as fuma numai dinastea
Viceroy - hmm... nu sunt chiar rele..le-as prefera in loc de alte tigari ieftine anytime! (doar ca sunt tari rau de tot )
Kim - imputite rau de tot, parfumate & stuff..yuck yuck yuck
Double Horses - nici daca as fi pe o insula pustie, si nu as mai fi fumat de 2 luni, iar singura tigara pe care as avea-o ar fi un Double Horses..NU as fuma (actually... unsure.gif ) - tigarea asta e un chin, primul fum ti se pare ok, apoi pare ca e "indoita" or sumthin..sau "diluata"..intr-un parfum ciudat..care se impleteste cu tutunul intr-un mod vomitiv...e ca si cand ai fuma Algocalmin
Monte Carlo - am incercat sa fumez o data.. are gustul ala diluat de tigari imputite
Kent 1 - mult prea usoare...nici nu reusesti sa scoti fum..
Kent 4 - pretty good..cateodata mi se pare mai tari ca 8u'
Kent 8 - nu imi placeau deloc, insa din cauza circumstantelor m-am obisnuit sa le fumez destul de des wub.gif
Kent lung - singure Kent-uri care imi plac cu adevarat..
Winston - uuh..WInston 10 este salvarea mea cand nu am bani... sa fie binecuvantat geniul care a inventat asa ceva - sunt niste tigari destul de neutre..pretty good actually
Winchester - am fumat de vreo 2 ori in viata mea..prima oara nu-mi aduc aminte, a doua oara erau Menthol si erau groaznice..cred ca inca mai am pachetu'
Rothmans - destul de bine facute, dar prea tari pt mine

acum sa vad si parerile voastre...
PS: de fapt, nu sunt asa o fumatoare inraita..ci doar ma plictiseam blink.gif


axel
Narghilea - singurul lucru pentru care merita sa-ti risti sanatatea... Nici nu ti-o strici prea tare, si nici nu devi dependent
axel
QUOTE (_R0guE_ @ Jan 21 2004, 02:54 AM)
PS: de fapt, nu sunt asa o fumatoare inraita..ci doar ma plictiseam blink.gif

Lasa'te urgent, daca mai poti...
MikeEL
Hehe, misto critica...
Eu fumez de pe la 7 ani, cand am inceput sa le pufaiesc. In schimb, in piept am inceput sa trag pe la 10 ani.. Deci fumez de vreo 13-14 ani..

Am inceput cu BT, pe care le furam de la mama. Acum nu le-as mai fuma nici sa ma bati laugh.gif !!
Tocmai aparusera Viceroy, si toata lumea-l fuma, asa ca l-am incercat si eu.. Bunicel..
Avand 10-11 ani nu puteam sa-mi iau pachete de tigari, imi luam si eu la bucata, deci o perioada destul de lunga am fumat de toate culorile..
Le-am incercat pe toate, da' imi dau cu parerea despre cateva dintre ele..

(exclud toate tigarile Lights sau ultra-L pt ca nu mi-au placut niciodata)

Pall Mall - slab calitativ
Lucky Strike - bune licklips.gif (aroma misto)
Marlboro - bune drool.gif (tari cateodata, n-au constanta)
Camel - acceptabil sad.gif (nu mai sunt alea bune care le fumam acum 5 ani)
L&M - slab (chiar ca de duzina, si lasa un gust naspa dupa ce le fumezi)
Davidoff - acceptabil (au nume doar, nu sunt ceea ce se vor a fi tigarile astea)
Viceroy - acceptabil (poate chiar bune; alternativa ieftina)
Monte Carlo - f. slab (imputite rau, miros urat si sunt rele la gust)
Winchester - slab (odata erau alternativa Viceroy-ului, acum in schimb au cazut)
Rothmans - f. bune licklips.gif (au si clasa, si nume. Aromate, echilibrate si miros chiar frumos)
Kent - slab (nush de ce da' imi lasa un gust de ulei in gura, si asta de cand le stiu - ma refer la Kent ala lung)


PS: e parerea mea, gusturile oricum nu se discuta; fiecare poate vedea lucrurile asa cum ii place
v-am p'at !
Zed
@MikeEL yikes.gif tu meriti bop.gif


Eu nu fumez nimic Light sunt cele mai nocive . Acesta informatie o am de la un medic , care in cursul anilor mi-a fost de mai multe ori confirmata pozitiv de altii .

MikeEL
Zed, am zis ca nu fumez Light. laugh.gif
Ai vrut sa spui
QUOTE
Eu nu fumez nimic.  Light sunt cele mai nocive.
; ca n-ai pus punctu'.. si n-am inteles bine..
Oricum, de aseara nu mai fumez si sper sa ma pot abtine.. Am mai avut tentative, da' esuate. De data asta sper sa fie altfel.. wink.gif
Zed
@MikeEl

Corectez fraza : Eu nu fumez nimic Light , sunt cele mai nocive . (nu-i cu punct , e cu virgula )

(si bataia era pentru varsta la care ai inceput sa fumezi )
MikeEL
OkiDoki! N-am interpretat gresit, imi imaginam pentru ce era bataia...

da' mai zi-mi odata cum e, asa sau asa:

1.Eu nu fumez nimic, Light sunt cele mai nocive .
sau
2.Eu nu fumez nimic Light, sunt cele mai nocive . (cine sunt nocine??)
unsure.gif
miha
Mizerabile toate cele Lights. Ori fumezi ori te prostesti. Cred ca Lights-urile sunt facute pt cei care vor sa se prefaca ca fumeaza. Daca-ti place sa fumezi atunci ia tigari ... nu fuma "aer".

Am si eu vreo 18-19 ani de fumat. Pe vremea lui ceasca luam tigari (cind aveam bani) de pe Mosilor - cine isi aduce aminte. Cele mai bune atunci Benson&Hedges si PallMall. In rest toti cunoscutii luam Carpati ... nici nu se comparau cu prostiile celelalte - Amiral,Snagov,Doina etc. Si cind mai gaseam Ligueros. Mai oameni buni desi fumam de citiva ani cind am fumat prima data Ligueros dupa 2-3 fumuri am cazut in fund si ma albisem la fata, inima incepuse sa bata mai incet ... mama ce tigari erau alea ... din foita de trestie de zahar. Primul fum era dulceag, urmatoarele te loveau ...
Citiva ani 2-3 pachete pe zi d'alea hard - gen Carpati - acum am reusit sa ajung la 1/2 pachet pe zi si numai cu filtru

Din cele straine: LuckyStrike - fff bune alea fara filtru (nu stiu daca se mai gasesc)
Assos normal - merg si ele
LM rosu - da' numai alea care erau acum vreo 10 ani, cu emblema de pe pachet in relief
Kent normal - adica ala consacrat
Zed
Eu nu fumez tigari Light .

Esti multumit ?
MikeEL
Gata, gata!! Deci fumezi! Ca asta nu intelegeam. hihi! wink.gif

later edit: gresisem o litera tongue.gif
Vegas2002
MikeEl,bravo tie daca reusesti sa te lasi de fumat DEFINITIV thumb_yello.gif
_R0guE_
QUOTE (axel @ Jan 21 2004, 02:59 AM)
Narghilea - singurul lucru pentru care merita sa-ti risti sanatatea... Nici nu ti-o strici prea tare, si nici nu devi dependent


am incercat..dar cu una mai improvizata sorry.gif
ai dreptate ca este bestial.. fumul este atat de rece si..uhm..racoritor drool.gif


QUOTE
Kent - slab (nush de ce da' imi lasa un gust de ulei in gura, si asta de cand le stiu - ma refer la Kent ala lung)


ooh..ce asociere buna! spoton.gif ..chiar vroiam sa spun cum kentu' imi lasa un gust de "ceva" in gura... dar nu gaseam asocierea potrivita..
vermeer
Candva un coleg imi spunea plin de amaraciune: ... singurul tau defect e ca nu fumezi. Acum dupa 200000 de tigari fumate aproape ca-i inteleg reprosul...
Mihai
Discutii referitoare la tigari puteti citi si in cadrul topicului Fumatul si Consecintele.
georgeones
Mah ati luat bani de la astia de le faceti reclama biggrin.gif la tigari tongue.gif 6.gif
_R0guE_
yea well... inca astept alte critici ale fumatorilor despre marcile de tigari.. hmm.gif
allexa
L&M - ma bucur ca nu sunt singura care se plinge de ele.
Rothmans - parca fumam ardei iute.
Camel + Viceroy + Marlboro rosu - destul de taricele pentru gatul meu.
Kent lung obisnuit - are gust ok.
Virginia Slim - prea subtiri si prea slabe chiar si cele care nu sunt light.
Marlboro Light - sunt preferatele.
Am mai fumat si alte marci, dar nu prea imi amintesc cum erau. unsure.gif
miha
Salem - excelente
Dunhill - bune
georgeones
Lume da nimenu n-a fumat Carpati ,Snagov ,Bucegi tongue.gif d-astea de la noi rofl.gif
Zed
Ba da . Eu . Snagov cu filtru .
MikeEL
Cand eram mai mic si n-aveam tigari sa vezi ce fumam si Carpati si Snagov, luate de la un vecin la care ceream cand stateam rau. Da' asta cand eram mic... wink.gif
Zed
La acelea le mai spunea si - "Moartea pe schiuri" rofl.gif
bunicu'Gilbert
QUOTE (miha @ Jan 21 2004, 09:58 AM)
.... Pe vremea lui ceasca luam tigari (cind aveam bani) de pe Mosilor - cine isi aduce aminte.  Cele mai bune atunci Benson&Hedges si PallMall.  In rest toti cunoscutii luam Carpati ... nici nu se comparau cu prostiile celelalte - Amiral,Snagov,Doina etc.....

Inainte de '89 am fumat numai Carpati, exceptii: Kent, Assos; BT, chinezesti, albaneze. Dupa 1989 cel mai mult mi-au placut Chesterfield. Cred ca amandoua au fost hard si Carpati si Chester, acum nu mai fumez. A fost un miracol ca am putut sa ma opresc.
Cla
Nu stiu daca cineva fumeaza asa ceva ca mine:
Van Nelle halfzware.
Dar am avut un avantaj când am fost în spital.
Maica-mea a adus din RO Carpati fara. (altceva n-am vrut)
Dupa un Carpati de-ala s-a golit sala de fumat si mie mi-a fost asa de fain tembelic, ca nici nu mai stiu... rofl.gif
bufnitza
Fumez Lucky Strike Light de ceva ani . Alte marci mi se par prea usoare sau inecacioase.
Daca nu gasesc Lucky mai merge si Winston .
Fumam Gauloises Blondes pe cind erau la noi in tara .
Rar mai fumez si aromate - cherry , chocolate .
Narghilea am incercat si e foarte placuta .
Cla
QUOTE (georgeones @ 22 Jan 2004, 02:30 PM)
Lume da  nimenu n-a fumat Carpati ,Snagov ,Bucegi tongue.gif  d-astea de la noi  rofl.gif

Cum sa nu. Si Amiral, si Diplomat, si Nationale, si Marasesti (de tusesti biggrin.gif )
Durerea ultimativa au fost tigarile astmatice de la farmacie.
Sau foi de nuc din curte, învelite în Drapelul Rosu, prinse cu lipici Pelican rofl.gif rofl.gif

edit: apropos de Snagov: am fumat odata una si m-am mirat ca nu cade scrumul, se facea tot mai lung... huh.gif
Când s-a terminat, am vazut ca era o sârma înauntru, bagata probabil la misto de unu' de la fabrica de tigari rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.