Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Rugaminte Ajutor
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Software, Hardware si Programare > Hardware
miha
Buna ziua.

Deschid acest topic cu o rugaminte catre cei care se pricep la calculatoare.
Eu am un pc cu urmatoarea configuratie:AMD K6-2-400MHz, MB=VIA MVP3,512K, RAM=64 MB SDRAM PC 100, VGA=8 MB AGP ATI, CDROM=40X TOSHIBA.
As dori sa pot urma filme si jocuri. Acum se vad cu intreruperi, merg greu, unele filme nu se vad deloc.

Cineva mi-a spus ca nu ar fi nevoie decit sa schimb placa video si mi-a indicat GEFORCE FX 5200,AGP8X,128MB,TV OUT,128 BITI.

Credeti ca este suficient?!

Iar pt a "scrie" CD-uri si pt a citi DVD ce CD-RW imi recomandati?

Cu multumiri
Ares
Discutia se complica un pic... Ideea e urmatoarea - ce pretentii ai tu de la jocuri (incep cu asta)? Vrei ultimele noutati? Atunci trebuie sa schimbi mult mai multe decat placa video... Si filmele, daca vine vorba de DIVX-uri, viteza procesorului este unul dintre lucrurile cele mai importante...
Cat despre scris CD-uri si citit DVD-uri iti trebuie un combo CDRW - DVD... Sau un CDRW si un DVDROM - doua unitati separate...
Dar ca sa-ti rapund la intrebare... Nu... Nu e suficient... Ideal este sa umbli pe la procesor, ram, placa video... cam asa ceva...

PS. Ma mira ca am un amic cu o configuratie asemanatoare care nu prea are probleme la filme... Sa nu fie si altceva pe la mijloc...
Mihai
Erorile se pot datorita si faptului ca CD-ul cu film nu este citit corect de CDRom.
Ai incercat sa salvezi filmul pe calculator? Se vede la fel? Ce player folosesti?
Anne
Ar mai fi o problema: sistemul tau e prea slab pentru un GeForce 5200. Stiu asta pentru ca eu am patit acelasi lucru pe un sistem ceva mai bun (Duron 750, 256 MB SDRAM si VGA video 64 MB). Daca vrei filme si jocuri ca lumea, ti-as recomanda urmatoarea configuratie:

- Un procesor Athlon la cel putin 1.5 GHz (Athlon ofera cel mai bun raport pret / performanta, cel putin inopinia mea)
- 256 MB DDRAM
- Video de la GeForce 4 in sus
- Un HDD destul de mare (40+), pentru ca noile jocuri 'mananca' mai mult de un giga (spre exemplu Max Payne II are aproape 2 giga)

Cat despre scrierea CD-urilor, un CD-RW TEAC ar fi cel mai indicat; la capitolul DVD-uri insa nu ma pricep. Totusi nu ti-as recomanda sa iei un combo, pentru ca daca il folosesti intensiv nu te tine prea mult.

Sper ca sfaturile mele or sa-ti prinda bine biggrin.gif
AIWA
Ce ...incerci tu...e cam ...putin tras de par! Pe configuratia ta...daca incerci sa o aduci la limita de sus
Adica:
AMD K6-2-500Hz
MB=VIA MVP3,512K,
RAM=128 MB SDRAM PC 100
VGA=8 MB AGP ATI(sau ceva mai potent-dar nu te arunca la placi de ultima generatie ca nu merita efortul financiar)
CDROM=40X TOSHIBA
HDD 7200/20-30G pe un controler ATA100-133/PCI
Vei avea cat de cat placerea sa vezi la limiyta de jos ......ceva filme...si ceva jocuri!
Nu de alta dar pentru filme Procesorul este destul de lent .....iar jocurile actuale(cele care sint la moda) cer resurse hardware speciale!
Sfatul meu e sa incerci sa scapi de el..si sa treci la o treapta superioara de hardware!
miha
In primul rind va multumesc pt raspunsuri!

- am salvat filmele pe calculator dar tot asa se vedeau - ca sa fiu mai explicit ... daca v-ati uitat pe TVSport cind transmit meciuri din Spania ... a-ti vazut cum se opreste transmisia, "ingheata", iarasi se vede, ceva in genul asta ... dar mai des..
- nu vreau neaparat ultimele noutati din jocuri, mai mult filme

Am inteles din ce mi-ati scris ca nu merita sa investesc intr-o placa pe configuratia actuala.

Revin cu o alta intrebare: Ce mai pot pastra din configuratia actuala si ce ar trebui sa cumpar? Sunt dispus sa investesc niste bani dar macar sa stiu ca merita. Nu neaparat ultimele noutati.

Stiti cumva un centru/magazin unde se fac upgrade-uri? Am mai schimbat memorii, placa video dar la schimbat placa de baza, procesor nu m-am "bagat" pina acum si nu stiu cit de complicat ar fi?! Este complicat de schimbat?

Imi puteti sugera o configuratie cit mai optima - calitate/pret ? Si eventual producatorii produselor respective?

Daca am inteles bine ar trebui sa schimb placa de baza, procesorul, memoria, placa video, HDD-ul si in plus as vrea sa iau si un CD-RW.

Multe multumiri
Ares
Miha, ideal este sa spui cam care e bugetul tau si cam ce ti-ai dori si vedem cum te putem ajuta...
Daca nu vrei sa investesti foarte mult in procesor si placa de baza, te poti orienta tot spre un AMD...
miha
Bugetul maxim-maxim (dupa discutii indelungate cu sosia ... ) este de 15 milioane (pt tot ce trebuie luat - placa,procesor,memorie,placa video, HDD, CD-RW ...) ... pe care o sa incerce sa-l mai reduca.

Imi doresc un sistem stabil, sa nu-mi dea batai de cap mai tirziu. Cel pe care il am acum este din 1998 ... o groaza de timp ... si nu mi-a facut nici cea mai mica problema ... merge "brici" ... singurele necazuri sunt la filme si jocurile 3D.

Astept recomandarile de la voi

Cu multumiri
AIWA
In ce ceri tu eu vad 2 contradictii si anume:

-Imi doresc un sistem stabil, sa nu-mi dea batai de cap mai tirziu.
-Bugetul maxim-maxim (dupa discutii indelungate cu sosia ... ) este de 15 milioane

Si acum de ce spun eu contradictii smile.gif
SISTEM STABIL=INTEL
BUGET MAXIM15 mil= AMD
se ajunge usor usor la o noua lupta intre cele 2 platforme! Si aici parerile sint foarte impartite!
De asta spun ....mai da ceva amanunte ...la ce va fi folosit sistemul ....caci daca jocurile nu sint baza atunci la 14mil ai solutie INTEL chiar si la Flamingo(care sint recunoscuiti pentru preturile mari practicate!
Uite chiar aici un asemenea exemplu-> http://www.flamingo.ro/produs.asp?id=5199
miha
Eu as merge in continuare pe AMD. Nu m-a dezamagit, nu mi-a creat nici o problema pina acum. Si in primul rind este mai ieftin. Am hotarit sa vind vechiul sistem cu totul (inclusiv monitorul) ... am vorbit deja cu cineva dar inca nu si de pret. Eu ma astept sa iau pe cel vechi 200 euro (in 2-4 rate).

O sa ma mai imprumute cineva si o sa iau cit de curind un sistem nou. Am fost vineri la "depozitul de calculatoare" si am luat oferta lor, o sa merg si la cei de "best".

Exemplul acela de la flamingo nu ma incinta. Decit un pentium celeron mai bine un amd 2500.

Bugetul este de 800 euro si caut sa fac o configuratie care sa se incadreze in banii astia. Il vreau in primul rind pt filme si jocuri ... nu lucrez decit f putin acasa ... chestii marunte ... Nu vreau sa iau un sistem deja construit de cei din magazine, vreau sa mi-l fac eu.

Stiti cumva si alte adrese pe net ale unor firme de incredere (cu exceptia ratepc, itshop, tape, deck, ultrapro, pcmagazin, best, flamingo)?

... sau ati putea sa-mi "dati" o configuratie pt ceea ce imi doresc in limita acestui buget ?!
AIWA
Miha singura chestie pe care o recomand cu mare placere este seriozitatea firmei CARO!
Iar aici poti face ce vrei tu si ai si controlul bugetului!
Bafta la configuratie!
Uite apasa pe acest link--> http://www.caro.ro/defa.php?cat=110
miha
Multumesc pt informatia cu CARO.

Am luat mai multe oferte si am facut o configuratie dar am nevoie de ajutorul vostru ... sa-mi spuneti daca este compatibila, daca nu apar ceva neconcordante intre diferitele componente.

CPU - AMD BARTON XP 2600+ (de la CARO) = 109$

MB - MSI-KT6 DELTA-LSR (de la Flamingo) = 108$

Cooler - EVERCOOL CUF 715 CA (de la CARO) = 13.4$

Memorie - KINGSTON 256 MB DDR 400 - (de la Flamingo) = 55$

CD-RW - TEAC 52/32/52, IDE - (de la BEST) = 52$

HDD - SEAGATE 80GB, IDE ATA 100, 7200 RPM - (de la CARO) = 72.1$

VGA - nu stiu ce ar fi mai bun dintre
1. GIGABYTE N56X 128D-P, GF FX 5600 XT, 128 MB DDRAM, 128 BITS, AGP 8X, TV OUT - (de la CARO) = 129.5$
2. LEADTEK A 340 TD, GF FX 5200, 256 MB DDRAM, 128 BITS, AGP8X,TVOUT - (de la CARO) = 108$
3. INNO 3D TORNADO GF FX 5200, 128 MB DDRAM, 128 BITS, W/TVO+DVI+DONGLE, AGP8X - (de la DEPOZIT) = 86.6$
4. LEADTEK A 340 TDH, GF FX 5200, 128 MB DDRAM, 256 BITS, TV OUT - (de la BEST) = 105$

Astept sugestiile voastre
Steel
Pentru memorii de ce nu optezi pentru Corsair 256VS3200 la 49.1 USD tot de la Caro.
Mai ieftine si mai bune.
Teac nu te sfatuiesc sa iei, pentru ca nu mai are legatura cu vechile si durabilele teac-uri.
Mai bine Asus sau chiar LG.
Seagate este bun dar ceva mai lent si se pare ca si mai zgomotos. Poate un WD ar merge mai bine (Maxtorul se incinge foarte tare).
Msi sunt placi bune doar ca sunt foarte scumpe, la banii astia poti sa-ti iei un Asus de pilda :
ASUS A7N8XD GD/ nForce2-ST Sk A/3DDR400/AGP PRO 8x/LAN/USB2.0/RAID/1394/SATA/333/ATX 117.59$ la depozitul de calculatoare
sau un Abit Model NF7-S v2.0 la 114.5 la Caro.
Cativa dolari in plus cred ca nu sunt prea mult, dar placile astea chiar merita.
Placa video FX5200 uita de ea, va fi frana in sistemul tau, iar de 5600XT am auzit ca nu sunt nemaipomenite. Poate un 5600 simplu, sau Gigabyte GV-R96128D Ati Radeon 9600 128 DDRAM 4ns AGP 8x 112.9 USD tot Caro, mult mai bun decat un 5600XT.
miha
Multumesc Steel pt ajutor! Renunt la FX 5200.

Alta intrebare:

"Gigabyte GV-R96128D Ati Radeon 9600 128 DDRAM 4ns AGP 8x 112.9 USD tot Caro" are 64 bit. Cel cu 128 bit costa 181.9$... cam scump ...

Am gasit la BEST niste placi:

1. Placa video PowerColor Radeon 9600
model R96-C3GN

128 MB DDRAM, model ATI Radeon 9600, FSAA, 400 MHz Core, 400 MHz memorie, DirectX 9 Support, TV-Out, DVI

Producator: POWER COLOR
Garantie: 12 luni
Pret referinta: USD 149.90 (fara TVA)

2. Placa video PowerColor Radeon 9600 PRO
model R96A-C3N


128 MB DDRAM, model ATI Radeon 9600 PRO, FSAA, 400 MHz Core, 600 MHz memorie, DirectX 9 Support, TV-Out, DVI

Producator: POWER COLOR
Garantie: 12 luni
Pret referinta: USD 169.90 (fara TVA)

3. Placa video Gigacube
model Radeon 9600 Lite


ATi Radeon 9600, 128MB DDR, 325MHz/400MHz, TV-Out, DVI, CRT, AGP8X, DirectX 9, GARANTIE 2 ANI

Producator: Gigacube
Garantie: 24 luni
Pret referinta: € 88.00 (fara TVA)

4. Placa video Gigacube
model Radeon 9600


ATi Radeon 9600, 128MB DDR, 325MHz/400MHz, TV-Out, DVI, CRT, AGP8X, DirectX 9, GARANTIE 2 ANI

Producator: Gigacube
Garantie: 24 luni
Pret referinta: € 115.50 (fara TVA

Care dintre cele de mai sus???
AIWA
MIHA evita pe cat poti flamingo sint foarte neseriosi in momentele cind ai nevoie de serviciile lor de service!
Nu lucrez la CARO dar toata lumea spune ca stiu ce trebuie sa faca si mai ales respectul fara de client e la maxim!
Vad ca te cam lovesti de ce m-am lovit si eu adica placa video...sincer cu o asemenea verietate de modele si marci e greu sa te hotarasti...dar sa incercam:
-in primul rind e bine ca placa sa aiba 128bit si daca se poate si 128MB
-in al doilea rind e bine ca placa sa fie facuta de un producator consacrat ce nu face rabat la calitate!
-cumpara ceva de la o firma mare despre care sa nu auzi zvonuri naspa despre seriozitatea partii de service!
vlad_pat
Un sfat : uita-te pe www.price.ro la sectiunea Preturi pentru a gasi ofertele tuturor firmelor de profil de pe la noi si pentru a gasi cele mai bune preturi la o componenta anume...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.