Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Salariul
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Afaceri si economie
MikeEL
Cred ca e o idee buna sa discutam pe tema asta, mai ales pentru ca am vazut destule postari pe diferite topicuri in legatura cu tema asta. Ar fi o idee buna (zic), sa dezvoltam o discutie pe tema asta pe un singur topic, si anume aici..

Eu unu' nu sunt multumit de salariul meu, lucrez enorm de mult si in comparatie cu randamentul pe care il dau castig putin.. Am lucrat in decembrie 280 de ore wacko.gif .. inclusiv 1, 25-26 si de revelion.. si n-am luat ceea ce asteptam.. am luat mult mai putin..
Voi ??
kristina
Si care este atitudinea ta dupa ce ai vazut ca nu ai fost recompensat pe masura asteptarilor si a muncii depuse in afara de nemultumire?

Cand lucram intr-o firma si aveam un salariu nu castigam cat imi doream dar nici nu ma speteam muncind. As fi vrut sa muncesc mai mult, sa evoluez si sa castig mai mult. Dar nu ma aflam intr-un mediu propice. Asa ca am renuntat la firma respectiva si la salariul acela. N-am invinuit pe nimeni pentru lucrurile intamplate, asa au fost circumstantele. Acum sunt pe cont propriu iar situatia e foarte diferita.
Scarlett
Cand e vorba de salariu suntem intotdeuna subiectivi ( ni se pare ca nu suntem platiti corespunzator , de multe ori chiar avem dreptate ) . Eu nu sunt supermultumita de salariu dar pentru moment e singura posibilitate .Asta nu inseamna ca ma voi complace vesnic in aceasta situatie ..
TriRegnum
wacko.gif am votat DA pentru ca nu am citit atent, adica mai deloc daca eu am inteles "sunteti multumit de salarul minim pe economie?" si sincer nu sunt multumit deoarece sunt persoane care castiga foarte putin in comparatie cu munca lor, e revoltator cat de mult au unii si cat de nimic au altii... blink.gif
Cucu Mucu
Consider ca fiecare castiga cat merita in acel moment.Si cand spun merita, nu ma refer la volumul si calitatea muncii prestate, astea conteaza cel mai putin. Important este cum si unde prestezi acea munca. Asa ca, desi ai muncit pt un salariu mult mai mare, ai gandit pentru salariul pe care l-ai primit. Sorry! rofl.gif
Mihai
Bine ai venit la Han, marius! welcome.gif
Cucu Mucu
Multumesc de urare! Bine v-am gasit!
mutulica
Cica "nu-ti fac pe gratis, oricit mi-ai da"
Niciodata nu vom fi multumiti de cit luam. E firesc... toti vrem mai mult, mai repede, mai usor...
Si nu vine nici de-al draq...
tongue.gif
Mara
N-am votat pentru ca daca ma raportez la piata am un salariu decent, daca ma raportez la firma mea si la altele similare ar fi loc de mai bine. Plus ca mi s-au dat responsabilitati in plus de curand, asa ca am de gand sa cer o marire. yeah.gif
ilie
Eu sunt de acord cu punctele de vedere ale Marei si ale lui Marius 2.
Daca cineva de pe aici vrea sa obtina mai mult (nu conteaza cat de mult) i-l angajez eu imediat, dar va trebui sa produca venit/ptofit corespunzator pentru firma respectiva. Asa poate castiga teoretic oricat. Si va vinde servicii/produse corespunzator. Asa persoana respectiva va considera ca o sa castige pe cat are in cap (educatie, idei, etc), dar si pe cat munceste efectiv pentru a realiza ce trbuie pentru firma si implicit pentru el/ea.
Dark Angel
Sunt multe aspecte care trebuie luate in calcul.
Castig mult daca ma raportez la salariul pe care il are in prezent in Ploiesti un contabil(eu castig 300 euro net/luna + bonuri de masa, si credeti-ma, sunt putini care fac banii astia aici).
Castig foarte putin daca iau in calcul ca lucrez pt. 2 firme, iar la una dintre ele fac tot singura( munca de secretara, agent vanzari, contabil, in-come-out-going marfa, importuri,banca... ohmy.gif ).
Castig mult pt. cineva care nu are studii superioare( ca spre rusinea mea nu am terminat o facultate) dar foarte putin pt. cat de mult muncesc.
O sa capat o marire de salariu( cel putin asa am fost informata de sefi) si o gramada de noi atributii, si asta datorita unor evaluari (la care am iesit prima dintre toti angajatii firmei )facute de o firma de formare si recrutare personal+ un psiholog.
petman
Eu castig .... as zice putin dar sunt abia la inceput..... sa zic acceptabil....nu prea e pentru ce fac si cum fac.....
Am aproape 1 an in firma si castig in jur de 200$ + bonuri de masa/net + comisioane din vanzari.... astea pot sa ajunga si pina la 300Euro pe luna si mai mult (am luat o singura data atat, in rest in jur de 50-100 E).
Chestia e ca raspund de foarte multe lucruri si toate merg bine. Ofertare, vanzare, supraveghere contract, supraveghere lucrari, predare ....etc.... cred ca o sa cer o marire de salariu in cel mult 3 luni.


MikeEL
QUOTE (Freemann @ 28 May 2004, 02:41 PM)
va trebui sa produca venit/ptofit corespunzator pentru firma respectiva. Asa poate castiga teoretic oricat. Si va vinde servicii/produse corespunzator.

Daca eu il fac pe patronul meu sa castige de pe urma mea 4, 500 de euro pe zi (in 12 ore de munca), de ce e calic si ma plateste cu nici 200 pe luna?? Eu le-am pus problema asa sefilor mei, sa nu se mai caliceasca, sa-si plateasca oamenii bine si sa-i trateze cu respect (pentru ca daca ceri trebuie sa si dai), sa asigure o atmosfera placuta in firma, si asa sa-si pastreze oamenii capabili.

Insa ei fac total invers, prefera sa-si plateasca angajatii cu salarii minime si sa-i streseze toata ziua (cu tipete inutile - asta ca nimeni sa nu indrazneasca sa se ridice cu vreo pretentie, ca vezi Doamne sefu' e nervos si nemultumit, numai ca noi n-avem ciunga-n par si stim ca e doar politica lor...), si asa nu apuca nimeni dintre angajati sa se perfectioneze si sa "creasca", pentru ca nu rezista nimeni in conditii de genul asta si angajatii pleaca dupa maxim 3 luni. Sefii mei in loc sa-si plateasca oamenii bine si sa caute sa-i tina in firma, acestia din urma perfectionandu-se si oferind servicii mult mai bune si deci se deduce ca in felul asta cresc si mai mult veniturile firmei si blablabla...
Numai ca patronii e projti!! S-au trezit cu o mostenire si si-au facut o afacere si este jmecheri, trateaza angajatii ca pe niste sclavi..


O sa cada astia..

...zic eu...
sorin666
Eu zic ca situatia o sa ramana la fel, atata timp cat in RO se produc absolventi peste puterea de absorbire a economiei, iar rata somajului nu va scadea... Un patron nu va plati NICIODATA oamenii cu mult mai mult decat salariul minim pe care l-ar accepta un somer cu calificarea asemanatoare, e o lege a pietei care depinde destul de putin de personalititea patronului (ca daca nu face cum ai porunceste "dictatura pietei"... nu mai e patron ci falit...)
Eu sant multumit de salariu, desi oricand se poate mai bine, de altfel nu stiu cum m-asi mai descurca cu cele evocate de voi aici
Cucu Mucu
QUOTE (MikeEL @ 29 May 2004, 05:16 PM)
Daca eu il fac pe...

Imi pare rau de situatia in care esti, dar nu e decat vina ta. Pleaca de la acea firma. Daca patronii gandesc asa, e clar ca nu se va schimba nimic.Daca spui ca esti mai valoros decat te considera ei, discuta cu ei, cere o marire de salariu,daca nu se aproba, depune o demisie, cu preaviz, sa fie legala,si pleaca.Si mai ia si pe altii cu tine. Cand vor ramane singuri o sa fie greu pt ei si poate vor realiza greseala. Numai asa putem scapa de neamurile proaste din economia noastra, si poate se va schimba si mediul de afaceri.

PESE: Vb din pct de vedere al unui patron!
ilie
MikeEl:
Poti produce 4500 pe zi, dar depinde cu ce investitii, dobanzi in spate.....Daca tu personal poti face asta, cu afaceri legale, la niste investitii/costuri rezonabile esti tare cu adevarat. In ce domeniu esti?
Oricum trebuie sa schimbi ceva daca situatia in care esti e grea. Lipsa de caracter a unora o vezi si in strada si peste tot. Asta cred ca pleaca de la o lipsa de respect a romanilor, unul fata de altul - nu te astepta sa schimbi tu asta. Asta se poate schimba numai daca economic Romania o sa o duca bine si foarte bine. Cand ai burta plina iti permiti mult mai usor sa fi civilizat. Se poate si cu burta goala, la oameni educati si cu un caracter rezonabil - dar la mase mari nu se aplica, pe mase le schimba banu din buzunar, sau forta.
Afrodita
Eu cred ca el zicea de 400-500 pe zi, nu 4500...
Cat despre mine: pai eu castig acum destul de bine cat sa nu imi lipseasca mare lucru, decat cu 2-3 zile inainte de salar, problema e ca vreau mult mai mult, vreau casa, masina,etc , deci de asta nu-s multumita biggrin.gif
ilie
Afrodita:

El spunea ca obtine 4500 pe zi pentru firma, inseamna cam 1,5 mil. pe an, ceea ce e.....hmmm, cam super.

Dar tu esti aproape multumita cu ce obtii la care s-ar adauga masina , casa etc. Sa nu uitam insa ca ca bani peste noapte asa multi , au facut doar foarte putini, pana la urma urmei. Tu cum iti vezi viata peste 10 ani?
contraste
ehei!
pai salariile de asta sunt gandite asa ca sa ajunga ceva-ceva, apoi cu cateva zile inainte... pauza, ca sa te mai duci si maine la servici si sa ai timp de gandire ce te-ai face si fara acel servici si putinul pe care el il aduce?
Afrodita
QUOTE (Freemann @ 15 Jun 2004, 05:48 PM)
Afrodita:

El spunea ca obtine 4500 pe zi pentru firma, inseamna cam 1,5 mil. pe an, ceea ce e.....hmmm, cam super.

Dar tu esti aproape multumita cu ce obtii la care s-ar adauga masina , casa etc. Sa nu uitam insa ca ca bani peste noapte asa multi , au facut doar foarte putini, pana la urma urmei. Tu cum iti vezi viata peste 10 ani?

Cum imi vad viata peste 10 ani?? Io, mare patroana, mare manager la o firma proprie cat se poate de dezvoltata , ca deh, nu pot avea corporatie in urmatorii 10 ani biggrin.gif
Si da, castig destul de bine, da-mi nenorocesc spatele si nervii la munca, sa nu mai zic c e super e cand am program 6 cu 6 de apuc sa dorm doar 3 ore maxim...Asa ca, pt bani mai multi tre sa-mi rup oasele acum ...In viitor sper ca voi putea face aceeasi bani cu munca mai putina biggrin.gif Si mai inteligenta...
ilie
Afrodita; Nu gandesti rau! Spor.
parca cineva zicea ca daca muncesti nu ai timp sa faci bani.....?
sever
Mai Mai!
Pai aratati-mi-l si mie pe ala care munceste si ii multumit de cit cistiga yikes.gif ! Stiti ce "prosti" muncesc iar smecherii profita de pe urma lor.
Cam asa stau lucrurile pe la noi rofl.gif
ilie
Cred ca asa stau in toata lumea.
OMU'BUN
Teorii despre salarizare


Toata lumea cunoaste TEOREMA SALARIULUI, care spune ca inginerii si oamenii de stiinta nu pot NICIODATA sa castige la fel ca oamenii de afaceri si comerciantii.
Aceasta teorema poate, in sfarsit, sa fie demonstrata prin rezolvarea unei ecuatii matematice simple :

Ecuatia noastra se bazeaza pe doua postulate foarte cunoscute :

Postulatul nr.1 : Cunostintele inseamna Putere
Postulatul nr.2 : Timpul inseamna Bani

Orice inginer stie ca : Puterea = Munca / Timp

Deoarece : Cunoasterea = Putere si Timpul = Bani, obtinem Cunoasterea = Munca / Bani

Obtinem deci, cu usurinta : Bani = Munca / Cunostinte

Prin urmare, cand Cunostintele tind spre zero, Banii tind catre infinit, [oricare ar fi valoarea atribuita Muncii, (aceasta putand fi foarte slaba)].

Invers, cand Cunostindele tind spre infinit, Banii tind spre zero, (chiar daca valoarea Muncii este ridicata).

De unde urmatoarea concluzie, evidenta : Cu cat cunoasteti mai putine, cu atat mai multi bani veti castiga.

P.S. : Cei dintre Dvs. care au avut unele dificultati in a intelege rationamentul de mai sus vor trebui sa fie cel mai bine remunerati...


Sursa: Resursa de Fun.ro
ilie
Omu' Bun:
He he!
Bine ca ai mentionat sursa, ca era foarte posibil ca un/o radical/a sa i-l ia de bun si o aplica in viata!
(si iti dadea si explicatii cu limite, derivate si reziduuri).
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.