Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Primul Film Pe Care L-ati Vizionat
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Mihai
Care este primul film pe care l-ati vizionat si de care va amintiti?
Lilith
Omul Paianjen , nu stiu daca a fost chiar primul , dar am vazut toate seriile . Cine mai stie , daca ma duceam de la 3-4 ani la cinematograf , si mi se citea , saptamanal ?Muulte indiene , daaa .
Mistinguett
Daca vorbim de filme la cinematograf (ca acasa...nu-mi amintesc decat seriale): nu sunt sigura care din astea doua: "Voi sari din nou peste baltoace" (cred ca american... dar cine mai tine minte?) sau "Colega mea vrajitoarea" - un film cehesc. Imi mai amintesc un spectacol pe gheata, cred ca "Feerie pe gheata" s-a numit.

ypsilonalpha
Primul film pe care l-am vazut a fost Scaramouche rolleyes.gif , capa si spada, alea-alea, desi la inceput cam intrasem in panica, ca filmul incepe cu niste secvente ca de benzi desenate pe care merge genericul. si io tot intrebam dezamagit: Da' asa o sa fie tot filmu'? cry.gif hi hi, n-a fost. smile.gif Si eram la un kilometru de ecran ...

gio19ro
Primul film de care imi aduc aminte era un serial: "Laleaua neagra". Era cu cavaleri, printese, baieti buni si baieti rai.
Mihai
QUOTE (Mistinguett @ Jan 18 2004, 08:24 AM)
Daca vorbim de filme la cinematograf (ca acasa...nu-mi amintesc decat seriale)

Puteti scrie si primul serial de care va amintiti. smile.gif
cameron
Spre rusinea mea.. in afara de Veronica..nu-mi amintesc altul sad.gif
denise
Cred ca serialele "Poldark" (asa se scria?) si "Familia Palisser" parca...Poate nu primele, dar pe acestea mi le amintesc. Mai era ceva cu Alain Delon - "Nemuritorul"? Stiu sigur ca nu intelegeam nimic din el... Aici era buna o regresie in timp..
Iar la cinematograf...cred ca "Alba ca Zapada" lui Disney - stiu ca l-am vazut color, deci pe vremea aia (19toamna) nu putea fi decat la cinematograf. Doamne, ce mult e de atunci .... cry.gif
Black_lady
Nu cred ca a fost primul, dar de asta imi aduc aminte - se numea "Fantoma de la opera" sau ceva in genul asta. M-a inspaimantat filmul ala hh.gif
Zed
Star Wars .
Lilith
Aaa, la televizor " Om bogat , om sarac "
Mistinguett
QUOTE (Mihai @ Jan 18 2004, 05:25 AM)

Puteti scrie si primul serial de care va amintiti. smile.gif

"Aventurile baronului Munchausen" biggrin.gif
Duminica dimineata.
Si "Toate panzele sus".
Si duminica la 6 pm, "Pierduti in spatiu".
Rose
pai...primul serial pe care-l tin minte a fost "Twin Peaks" care, ciudat, nu ma speria deloc smile.gif si primul film, vazut la cinema a fost "Singur acasa"...stiu sigur ca am vazut altele inainte, dar cine le mai tine minte?
Anthrax
Primul film vizionat la cinema a fost Jurasick-Park, iar primul film vzzut la tv nu mi-l amintesc.Se uitau parintii la multe dar pe-atunci nu mai interesa
liliana_caracas
"Veronica"
mogaldeatza
La cinema- "O floare si doi gradinari" smile.gif , cred ca aveam vreo 5 ani
La Tv-Veronica( film) si Racheta alba ( serial)
ComicDiva
Nu stiu daca este primul film pe care l-am vazut, dar este una dintre cele mai vechi amintiri de-ale mele si inainte de el nu cred ca am mai vazut un film de la cap la coada:
Star Wars - Return of the Jedi la 3 ani.

Yup... le-am vazut in ordine inversa, stiam ca Vader este tatal lui Luke inainte sa stiu cum ma cheama. biggrin.gif
flu
Sigur "Star Wars", l-am vazut de patru ori pana sa am sase ani, ma ducea tata de fiecare data cand venea filmul in oras smile.gif... vad ca daca am face un top SW ar fi pe primul loc spoton.gif
sbal
Timpuri Noi( Chaplin).
Eclectic
"Dupa-amiaza de caine", cu Al Pacino.
milimetru
Primul film de care-mi amintesc era un serial de duminică, după-amiaza, şi se numea "Planeta giganţilor". Îmi aduc aminte că aş fi renunţat la orice ca să nu scap vreun episod!...
Zooey
la cinema - 'comoara din lacul de argint' se numea, parca. dintre seriale imi amintesc 'arabela' si 'norii negri', polonez daca tin bine minte, asta mi-a placut la nebunie, mi se pare ca era joia seara.
Serenity
Ce-mi aduc eu amintea acum: Expresul Groazei, Groapa Cu Serpi (Nu stiu ce-o fi fost in mintea alor mei cand m-au lasat sa ma uit la filmele astea laugh.gif mult timp am fost traumatizata de ele.. wink.gif ), Dune, Razboiul Stelelor si inca un film pe care mi-l amintesc perfect dar care nu-mi amintesc sub nici o forma cum se numea. Aveam vreo 7 ani si facusem pojar iar in ameteala cauzata de febra si oboseala filmul m-a fascinat peste masura tongue.gif
doice
Primul film pe care l-am vazut la cinematograf a fost un film super cu Louis De Funnes (cred ca asa se scrie, nu?) Fabrica de guma sau ceva d genul asta. Tin minte ca am ras tot filmul laugh.gif

Serial?
Imi aduc aminte de Jake si grasanul si de Twin Peaks (dar la asta nu aveam voie sa ma uit ca eram prea mica).

In schimb primul film pe care l-am vazut la video il urmaresc si acum cu placere.
Se numea "Overboard" si era cu Goldie Hawn si Kurt Russel. O comedie superba din care nu am inteles prea multe prima data cand am vazut-o pt ca inca nu eram obisnuita cu stilul Irinei Nistor blink.gif
katia
Eu aveam vreo 4-5 ani si am mers la cinematograf cu sora mea la Legenda celor 8 samurai - era un film de groaza, cu ff mult sange. Nu shtiam sa citesc, dar am ramas ingrozita si n-am dormit bine multe nopti dupa aia. yikes.gif yikes.gif cry.gif
Eclectic
Cred ca "Omul Invizibil", dar nu sunt sigur...
Serenity
Zilele trecute mi-am amintit de un film pe care l-am vazut in tineretile mele foooaarte indepartate laugh.gif, pe vremea cand prin "cinema" intelegeam a merge sa vezi un film la video, la vecinul norocos de la 2, care tocmai se intorsese din Germania si isi perimtea "luxul" de-a poseda asa ceva.. ohyeah.gif Nu-mi mai amintesc cum se numea, stiu doar ca personajele principale erau doua masinute inzestrate cu capacitati mai deosebite (puteau vorbi): Herby - un gandacel VW indragostit nebuneste de Lancia, o roscata care nu ii prea acorda atentie.. La vremea respectiva tin minte ca mi s-a parut foarte dragut tongue.gif
jude
Primul film pe care l-am vazut la cinema a fost "Jurassic Park". Inca nu stiam sa citesc foarte bine, asa ca o chinuiam pe matusica mea sa-mi traduca. rolleyes.gif La TV, primul film pe care l-am vazut a fost "Dracula" - acolo n-aveam nevoie de traducere, doar de plapuma, ca sa-mi acopar ochii din 2 in 2 minute. Mi se face frica si acum cand imi amintesc imaginile alea (ma rog, cele 2-3 care m-au marcat) hh.gif
Aramis
Hm... nu stiu care dintre ele a fost primul : Veronica, Toate panzele sus, Liceenii...
Eve
Cred ca primul film pe care l-am vazut a fost "Pacala", la cinematograf smile.gif Si tin minte ca m-a impresionat cum il aducea pe el barza rofl.gif
dascalita
La tv era "Stan si Bran' iar la Cinema mi-a ramas in minte"Spartacus"si "Vagabondul"...nu stiu care a fost primul sorry.gif sunt multi ani de atunci...
yuanescu
primul film l-am văzut la ... circ
erau filme din acelea care sa te sperie ...
atât ţin minte că venea un tigru şi tot venea ... şi deodată s-a izbit să iasă prin tot ecranul ...
dacă a ieşit nu mai ştiu că eu o tulisem ...

.. că scria dăscăliţa mai sus de "spartacus" ... mi-am amintit că a fost singul film pt. care mi-au dat bani părinţii ...
nici acum nu ştiu de ce ...

Serenity
Printul Desertului, mi-am amintit! Si n-a durat decat 2 ani jumate... rofl.gif
Fantasee
Sereee ohmy.gif te referi cumva la "Maktub"-ul cu Omar Sharif wub.gif ?

Primul văzut la televizor a fost "Șapte neveste pentru șapte frați", un muzical haios. Ani de zile am întrebat despre el, spre disperarea mamei care era convinsă că "ăia care țopăiau în pădure" nu puteau fi decât piticii lui Disney. rofl.gif
Primul film văzut la cinema ... nici acum nu știu cum se numește. Era un film pentru copii, cu o vrăjitoare, mulți fluturi și un săculeț cu bani aurii. Sau asta îmi mai amintesc eu... rofl.gif înafară de ochelarii speciali pe care i-am primit pentru vizionare. Probabil că rula la Union sau la cinematecă, undeva pe strada Eforie.

Serenity
Nu cred Fanto. Ca asta de care zic era probabil o productie de prin anii '50 tongue.gif Eu l-am vazut prin clasa a 2-a, pe TVR. Imi amintesc ca aveam febra mare din cauza pojarului si ca de-abia imi tineam ochii deschisi. Dar atat de interesant mi s-a parut incat m-am chinuit si am reusit sa-l vad pana la sfarsit (cred tongue.gif ).
Fantasee
Am un fix cu Sharif ăsta, îl văd peste tot. tongue.gif sorry.gif
După '90, când a ajuns la noi "Il principe del deserto", făcusem o pasiune pentru barba lui. whistling.gif Eram și eu mică ... laugh.gif
flori
Primul film de care-mi amintesc a fost Luana...un fel de Jurassic Park prin anii 60-65...tin minte si azi cit de ingrozita eram vazind cum se desface pamintul si cei doi protagonisi, Luana si iubitul ei sau asa ceva, alergau, sarind de pe o insulita pe alta, urmariti de animale preistorice uriase.
ramona
Primul film la televizor a fost nemuritorul "DALAS". Iar la cinema "Buletin de Bucuresti"....Doamne ca batrana mai sunt rofl.gif .
Veritas
Era un serial, ceva, "Familia Palisser" sau visez eu? Si "Linia maritima Onedin"...de astea imi aduc aminte primele...

V
Erwin
îmi amintesc vag de un film la cinema, un western cu indieni din care n-am priceput de ce albii îi puneau la zid şi îi kilăreau în masă, eram prea mic, nimeni nu mi-a explicat nimic... sad.gif şi mai era o confruntare între 2 albi, n-am reuşit să îi identific mai târziu printre actorii consacraţi, cel bun îl termină pe cel rău la final... mi-au rămas întipărite pe retină câteva imagini: incendierea satelor, carnagiul, o stâncă, un perete alb înroşit de sângele indienilor (aveau plete, credeam că sunt femei tongue.gif)
Blakut
Niste filme cu Charlie Chaplin... apoi un SF cu un submarin care era micsorat, cu oameni cu tot, si injectat in organismul cuiva (dupa o carte a lui Asimov pe care am citit-o mai tarziu, "Destinatia: Creierul").

Nu tin minte prea multe. Dallas nu se pune ca era serial.
Uncle Sam
Tom Degetel. Nu stiu daca a fost primul dar e primul de care imi amintesc precis. L-am vazut la cinematograf.
Uncle Sam
QUOTE(Blakut @ 7 Sep 2007, 05:55 PM) *
... apoi un SF cu un submarin care era micsorat, cu oameni cu tot, si injectat in organismul cuiva (dupa o carte a lui Asimov pe care am citit-o mai tarziu, "Destinatia: Creierul").
Probabil "Fantastic Voyage", cu Raquell Welch, de prin anii 70.
Blakut
Probabil ca ala. Exista si cartea "Fantastic Voyage", tot de Asimov..."Destinatia: Creierul" fiind varianta upgradata.
Marduk
Primul film pe care l-am vazut la cinematograf a fost "Roco si fratii sai" cu Alain Delon
axel
QUOTE(Blakut @ 7 Sep 2007, 05:55 PM) *
Niste filme cu Charlie Chaplin... apoi un SF cu un submarin care era micsorat, cu oameni cu tot, si injectat in organismul cuiva (dupa o carte a lui Asimov pe care am citit-o mai tarziu, "Destinatia: Creierul").

Numai ca nu filmul a fost facut dupa carte ci cartea dupa scenariul filmului.
motanul_incaltat
Nu prea mai stiu primul film pe care l-am vazut. Tin minte doar o scena din el, o lupta intre nemti si rusi, din care am ramas cu certitudinea ca nemtii purtau casti din fier, iar rusii caciuli. rofl.gif
Data'q
Primul film văzut e unul din seria Star Wars, de mânuţă cu frăţiorul mai mare, care nu putea să rateze aşa ocazie.

Daaar, primul film văzut singur la cinema a fost Mulan. Şi acum am posterul (de cinema, ca-n imaginea de mai jos) pe un perete din cameră... rolleyes.gif

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.