Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cel Mai Bun Film Al Tuturor Timpurilor
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2, 3
Mihai
Care este, potrivit parerii dumneavoastra, cel mai bun film al tuturor timpurilor?
Care sunt motivele pentru care il considerati a fi cel mai bun? Scenariul? Actorii? Coloana sonora? Regizorul?
vermeer
Ultimul mohican. In primul rand pentru atmosfera absolut extraordinara, apoi muzica si in sfarsit actori (DD Lewis si Madeleine Stowe - desi mie personal nu-mi place foarte mult). Aceasta este parerea mea de azi. Sper sa mai am voie la o opinie dupa o analiza mai serioasa smile.gif
gio19ro
"Calauza" ( Stalker) in regia lui Andrei Tarkovski si "Muntele sacru" al lui Alesandro Jodorovski sunt cu siguranta doua filme exceptionale.
Lilith
Vermeer , am vazut " Ultimul mohican " saptamana trecuta si mi-a placut , intr- adevar foarte mult . Mi- e greu sa spun doar un film aici . Si " In numele tatalui " mi- a placut mult . (Tot Daniel Day Lewis )
cameron
Cred ca la categoria asta ar trebui sa intre obligatoriu Casablanca si Pe aripile vantului,..filme greu de egalat..
denise
Mi-e foarte greu sa aleg, pentru ca mereu vad un nou film care urca in topul preferintelor. Daca e sa aleg dupa creiteriul "rezitentei in timp" m-as gandi la Chaplin (ce sa fac, sunt oPsedata biggrin.gif) dar tot as ezita - Golden Rush, Modern Times, Dictatorul, The Kid...
Mistinguett
Votul meu merge la "Pe aripile vantului". Dupa umila mea parere, este perfect. Vizual, coloana sonora, costume, jucat impecabil, povestea din care am invatat mult... Si imagini care mi-au ramas in gand si in suflet, si de multe ori mi le amintesc in viata de zi cu zi.
SORIN
Doctor Jivago clapping.gif

Alaturi de Omar Sharif, Julie Christie si Geraldine Chaplin, regia lui David Lean a facut din aceasta drama romantica una din cele mai bune piese artistice vizuale din toate timpurile.

Fiecare data cand vad acest film e parca PRIMA OARA.

Sorin.
MikeEL
Nu le am cu critica, dar aleg Casablanca. Pur si simplu mi-a placut .. spoton.gif
Minerval
Fara doar si poate, cea mai reusita ecranizare realizata vreodata si vizionata pe ecranul de argint este si va ramane saga Star Wars, in traducere Razboiul Stelelor.
---
CineMagia - Razboiul Stelelor

Sinopsis

Unul dintre cele mai extraordinare filme din istoria cinematografiei, Razboiul stelelor a deschis noi orizonturi in cea de-a saptea arta. Geniul din spatele acestui univers-science fiction care a innebunit o lume intreaga se numeste George Lucas, fiind, probabil, unul dintre cei mai cunoscuti oameni din ultimii 100 de ani. Povestea, pentru acea minoritate infima care nu o cunoaste, incepe cu o descoperire neasteptata facuta de baietanul Luke Skywalker. El locuieste undeva intr-o ferma din America si intr-o zi observa ca robotul de mana a doua primit in dar de la parintii este purtatorul unui mesaj venit din spatiul intergalactic, de la o anumita printesa Leia. Aceasta cere disperata ajutorul unui anumit Obi – Wan Kenobi. Nedumerit, Luke cere sfatul lui Ben Kenobi, un prieten de-al tatalui sau si constata cu surprindere ca el este cel vizat de mesajul venit de la o distanta de mii de ani lumina. Kenobi il va pune in tema pe Luke cu privire la razboiul dintre gruparea Rebelilor pe de o parte si Imperiul Conducator si energia spirituala numita Forta pe de alta parte. Fara sa mai stea pe ganduri, Luke, Kenobi carora li se alatura Han Solo (Harrison Ford) isi unesc fortele pentru a o salva pe printesa Leia din ghearele maleficului Imperiu, condus de sinistrul geniu Darth Vader.
Mania pe care a declansat-o acest film a ramas la fel de sesizabila si in ziua de azi, comercializarea jucariilor miniaturale realizate dupa indragitele personaje aducand fabricantilor acestora profituri de zeci de milioane de dolari.



Star Wars - chronicles
Vrei sa devii cavaler Jedi?
A galaxy far, far away...

F.'.
denise
Mihai, linkul The Kid -duce la un film usurel cu Bruce Willis , eu ma gandeam la Piciul lui Chaplin. cry.gif
@....nici un matrix, nimic?.... rofl.gif
Mihai
Scuze, am modificat. sorry.gif
Likurici
Optez pentru CItizen Kane (1941). Producator, regizor, scenarist si actor (C. F. Kane) este Orson Welles, unul din titanii cinematografiei mondiale.
Aragorn
Din punctul meu de vedere cel mai bun film al tuturor timpurilor este Godfather (Nasul). Este superb felul in care regizorul Francis Ford Coppola transpune in imagini cartea lui Mario Puzo despre viata unei familii de mafioti din New York.
Marlon Brando face un rol de exceptie iar Al Pacino la fel. De fapt jocul tuturor actorilor este exceptional.
Amaia
Baraka, regizor Ron Frike.
Desi filmul nu este decat o insiruire de imagini tulburatoare fara fir epic sau dialog, mesajul exista, dar depinde de fiecare in parte: poate fi o calatorie in natura, istorie, poezie, o privire in spiritul uman sau catre infinit..
Pe mine m-a facut sa vad altfel lumea. Il recomand cu cea mai mare caldura.
Figaro
Exista un clasament al celor mai bune filme alte tuturor timpurilor, care poate merge si pana la 20 de titluri. Abonate pe vecie sunt Potemkin, Kane, Goana dupa aur, Rapacitate si Intoleranta.

Pentru primele trei locuri avem Potemkin, Kane si Goana dupa aur. Lupta se duce insa intre Kane si Potemkin. Kane sta de ceva vreme pe primul loc, dupa ce Potemkin a avut suprematia o buna perioada de vreme.
BLANCA
Pe aripile vantului
Doctor Zivago
Casablanca
Stapanul inelelor
Cool Hand Luke
Eu sunt de acord cu criticii americani: "Citizen Kane" rules! biggrin.gif
funkyscan
Requiem for a Dream
rossi
@funky....Requiemu' e un film f bun ca efect psihologic, dar nu se compara cu un film de Tarantino sau Scorsese ca pura Cinemagie...
bluesunnyday
Nu voi vorbi despre cel mai bun film al tuturor timpurilor (mi se pare o tampenie sa ceri ca o judecata emisa sub cel mai pur semn al subiectivitatii sa devina "litera de lege" sau mai bine "litera de..premiu". Asa ca voi enumera filmele care au reusit, intr-un fel sau altul, nu sa fie cel mai bun film din lume, ci doar sa schimbe ceva in mine: American beauty, Pay it forward, Snatch, K-pax, Occident, Run Lola Run, Trainspotting, L'Adversaire, Amelie Poulin si ultimul film vazut, Dogville.
Zed
Philadelphia .
City of Angels .

apostolina
Tacerea mieilor,cel mai tare film, mai bun si de cat cartea.
xsimonax
Pe aripile vantului
Cetateanul Kane

American History X
rady
nimanui nu i-a placut forrest gump? sad.gif
e filmul meu preferat. cred ca l-am vazut de vre-o 8 ori (pe putin) si inca m-as mai uita la el.
Tom rulz
rossi
Singurul film pe care l-am vazut de atatea ori a fost The fast and the furios...si nu ca ar fi un film bun..dar masinile m-au dat pe spate la vremea respectiva.
Mara
Ultimul film vazut e Stapanul Inelelor - Intoarcerea Regelui, in care sunt impecabile regia, scenariul - atat de fidel cartii, efectele - personaje care depasesc felul in care mi le-am imaginat citind cartea, e aventura, dragoste... e ca un basm! Pe care trebuie sa-l mai vad o data! In alta ordine, mi-a placut la nebunie o comedie englezeasca - Full Monty. Evident, filmele clasice - Pe aripile vantului, Casablanca, etc.
Tomy
Pe aripile vantului spoton.gif
Ryan
QUOTE (rady @ Feb 3 2004, 03:42 PM)
nimanui nu i-a placut forrest gump? sad.gif
e filmul meu preferat. cred ca l-am vazut de vre-o 8 ori (pe putin) si inca m-as mai uita la el.
Tom rulz

Mie mi-a placut foarte mult, e superb filmul. Totusi nu ma pot decide la un singur film preferat... mi-au placut atatea...
E.B.E.
Pentru mine, neindoielnic, The Lord of the Rings... in ordinea inversa a numarului de index... III, II, I...

De ce? Pai odata fiindca reusesc sa creeze o lume... o lume care nu a fost si nu va fi niciodata, totusi este... Si mai mult decat atat, o lume sublima... Dar, in primul rand, pentru ca fiecare minut este patruns si induce sentimentul acela special pe care doar arta (sau alte foarte putine lucruri pe lumea asta tongue.gif) il poate induce... Si anume "sense-of-wonder"... Si pentru mine asta este scopul ultim al artei...

Si atunci, definitiv si neindoielnic, pentru mine cel mai bun film al tuturor timpurilor este trilogia Lord of the Rings...
Jazz
Amaia,
Ma alatur. thumb_yello.gif "Baraka" trebuie recomandat. Este extraordinar.
Uf! Am vazut atat de multe, e greu sa numesti un preferat. "Whale Rider", "Legends of the Fall"... Nu le-as putea numi "cele mai bune" pentru ca nu le-am vazut niciodata pe toate produse in istorie dar sunt pe lista favoritelor mele. Imi plac mult filmele independente, mai putin cele produse la Hollywood.
Anthrax
Cred ca cei care isi exprima votul ar trebui sa argumenteze, pentru ca Subiectul este "Cel mai bun film din toate timpurile"
Iar nu "Filmul preferat".Sa incercam sa fim cat mai obiectivi.Filmul meu preferat este Stapanul inelelor-Fratia inelului, dar cred ca acesta categorie ar putea fi castigata cu usurinta de Tacerea mieilor, avand in vedre ca nici un film nu a mai reusit sa atinga performanta acestuia dpdv al categoriilor premiilor oscar: Pentru cel mai bun film, cea mai buna actrita, cel mai bun actor, cel mai bun regizor, cea mai buna ecranizare.Inca un argument ar fi ca personajul Hannibal Lecter exista (sub numele de Albert Fisher)
Anthrax
...Deci cum ramane pana la urma?A castigat Tacerea Mieilor? ohyeah.gif
santiago
nu, cred ca a castigat Forrest Gump laugh.gif
combinatia intre tom hanks, alan silvestri si robert zemeckis mi se pare cea mai fericita cu putinta thumb_yello.gif thumb_yello.gif thumb_yello.gif
"life is like a box of chocolates, you never know what you're gonna get"
dustweaver
Inca un vot pentru Forrest Gump. thumb_yello.gif
side_story
totusi nu ati vazut Equillibrum?
sau daca l-ati vazut, nu v-a placut?
cum ramane cu Gladiatorul?
acestea sunt filmele care m-au impresionat cel mai mult
axel
QUOTE (side_story @ 31 Mar 2004, 10:52 PM)
totusi nu ati vazut Equillibrum?

Equilibrum are niste chestii atat de trase de par incat este descalificat pentru competitia celui mai bun film al tuturor timpurilor.
Forta-MTI
Grea decizie... poate APOCALYPSE NOW al lui F F Copolla sau THE SHAWSHANK REDEMPTION al lui Frank Darabont...
Cei mai multi cinefili au spus "Nasul I"....
Forta-MTI
cum ramane cu Gladiatorul?

---Gladiatorul e filmul tipic hollywoodian , dramatizat pana in panzele albe si in care nu stii ce adevar istoric zace... in aceiasi categorie intra si The Patriot, de ex...
Nu spun ca e un film slab, din contra, costume, decoruri, coloana sonora, interpretarea lui Russel Crowe si bineinteles, regia titanului sir Ridley Scott (Alien, Black Hawk Down) dau savoare filmului, insa reteta nu este din cele mai reusite.
Sper ca aceasta serie de filme sa se schimbe radical... vom vedea dupa ce va iesi "Alexander", al lui OLIVER STONE cum se vor prezenta filmele istorice pe viitor...
Kyklos
Casablanca

In regia lui Michael Curtiz , o capodopera cinematografica care a primit trei premii oscar : cel mai bun film , scenari si cea mai buna regie . Genul drama , romance .
Cla
Sorry, nu stiu traducerea pe romaneste. Se numeste "Weites Land" si e cu Gregory Peck... unsure.gif
Fantasee
Va propun candidatura filmului "Cetateanul Kane". Imi pare cel mai bun.
valentinu
QUOTE (Cla @ 26 Dec 2005, 08:50 PM)
Sorry, nu stiu traducerea pe romaneste. Se numeste "Weites Land" si e cu Gregory Peck... unsure.gif

Cred ca vorbesti despre "The Big Country"(1958); joaca in film Gregory Peck, Charlton Heston
l-am vazut tradus ca "Ferma din Arizona"

as vota pt filmul asta daca s-ar face un sondaj
Belphegor
Capodopera lui Pasoloni, "Salò o le 120 giornate di Sodoma". Natura umana in nuditatea ei.

http://www.imdb.com/title/tt0073650/
sp59
1.Stalker(Tarkovski)
2.2001 A Space Odyssey(Kubrick)
3.Bronenosets Potemkin(Eisenstein)
4.Intolerance(Griffith)
5.Modern Times(Chaplin)
6.Citizen Kane(Welles)
7.Smultronstallet(Bergman)
8.Rashomon(Kurosawa)
9.Blow Up(Antonioni)
10.Amarcord(Fellini)
Cla
Xaver spoton.gif
framboise
Si pentru mine alegerea celui mai bun film al tuturor timpurilor este dificila. Sunt atatea bune...

Anyway, pe mine m-au impresionat doua, si le-am revazut cu placere de fiecare data. Excelente!

1. Once Upon a Time in America
2. The Deer Hunter

Amandoua se bucura de interpretarea de exceptie a lui Robert De Niro.
tolstoievski
Andrei Rubliov (Tarkovski)
Suna No Onna (Femeia Nsipurilor) al lui Teshigahara
si, of course, Caintza, al lui Abuladze
flori
"Pe Aripile Vintului"
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.