Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Un Bine Facut Zilnic!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2
SORIN
Va salut prieteni!

Pana acum trei ani am avut un model viu de Sfanti, un om facut dintr-o bucata, ce n-a stiu frica la viata lui, aspru pe dinafara ca un cactus si bland si dulce pe dinauntru exact ca si fructele de cactus.

Nu mai e printre noi sad.gif dar de la el am invatat ca o zi trecuta fara sa faci un bine, e ca o zi moarta din viata ta.

Dealungul anilor ma straduiesc sa fac zilnic cel putin un bine. Ieri noapte, in drum spre casa la un sens geratoriu am vazut o masina inpotmolita rau in noroi. Soferul, un batranel simpatic statea langa masina neajutorat gandindu-se cum a ajuns in mijlocul sensului fara sa bage de seama ca trebuie ocolit. Am oprit l-am linistit si dupa zece minute m-am intors cu un cablu si 4x4 al vecinului cu care l-am scos din belea. Nu stia batranelul ce sa faca de bucurie... dar mai bucuros am fost eu ca tare mi-a fost frica ca trece ziua, si va fi o zi moarta.

Va invit sa procedati ca mine si aici sa ne povestiti zilnic de Binele Facut Zilnic de Dv.

Poate asa o sa fim nu numai oameni, dar si demni de acest nume !!

Va astept....

Sorin.

PS. azi inca nu s-a ivit nimic dar inca nu s-a terminat ziua!
bubu
Am fost ingaduitor cu soferii adormiti(foaaarte adormiti) in drum spre servici.Dupa ce ca gresesc mai se si strimba si gesticuleaza la tine.Eu doar m-am uitat(nici macar sfidator) cine conduce "asa bine".
In rest nu s-a ivit ocazia.
Aaa am uitat, am dat prioritate la un catel care era pe trecerea de pietoni. wub.gif foarte destept patrupedul sa vezi cum astepta sa treaca masinile.
OMU'BUN
Desi foarte frumoasa ideea topicului, unele lucruri pe care le facem ar putea parea ori foarte banale, ori laude de sine! Si tare n-as dori asta!
Intr-adevar, o zi fara un bine, este o zi pierduta. Ce-am facut eu ieri spre exemplu? Dupa terminarea programului, am mers cu microbuzul sa ajut un amic sa-si aduca sculele de la site-ul unde lucrase pana ieri! (Doamne, ce multe mai erau!) Am ajuns acasa pe la 22.
Astazi am avut o problema de rezolvat la ambasada, deci mi-am luat un "day off". Dar fara mine, baietii nu puteau ajunge la job. Deci, le-am dat vanul si sculele si i-am sfatuit sa conduca cu grija. Acum ii astept cu emotie sa se intoarca. Este prima oara cand nu sunt cu ei. Ma intreb cine ar mai face acest gest. (Sa nu intelegeti ca am ceva de castigat in urma acestui gest, in afara doar de bucuria de a ajuta pe cineva!)
SORIN
QUOTE
Sa nu intelegeti ca am ceva de castigat in urma acestui gest, in afara doar de bucuria de a ajuta pe cineva


Tocmai asta e esentialul Omule...iar pe tine chiar ca te cred smile.gif Bucuria sufleteasca nu are nici un pret. Una pe zi si o sa traim mai bine!!

Best regards....

Sorin.
bubu
QUOTE (OMU'BUN @ Jan 16 2004, 05:12 PM)
Desi foarte frumoasa ideea topicului, unele lucruri pe care le facem ar putea parea ori foarte banale, ori laude de sine! Si tare n-as dori asta!

Ideea e mai mult decit laudabila.Cred ca va rezista mult topicul acesta.
Dar hai sa facem un topic curat, sa nu mai spunem ca ala s-ar putea lauda, pe tine te cred, pe tine hmm!...e pacat.
Majoritatea oamenilor pe aici sint anonimi, deci nu vad rostul laudei lor.
ZIua e aproape pe sfirsit si pot sa spun ca sint multumit de felul cum m-am comportat.
OMU'BUN
Bubule, din cate te cunosc eu pe tine, nu cred ca mai e cazul sa punem la indoiala notiunea de constiinta! Ca si tine, visez si eu la o zi cand poate vom avea ocazia sa ne conversam la o berica pe undeva! Ceea ce ma surprinde un pic neplacut la tine, este semnatura care zic eu ca nu te caracterizeaza. Cu totii avem nevoie de iertare si ingaduinta, oricate dezamagiri vom avea pana la sfarsitul vietii. Daca dintr-o suta de persoane, una singura este demna de incredere dar totusi este tratata pe dos, atunci mi se pare o nedreptate pentru care tu va trebui sa dai socoteala intr-o zi! In plus, dupa parerea mea, blestemul nu este caracteristic unui bun crestin. Iar tu esti unul, nu-i asa? huh.gif
bubu
Ai dreptate Omule, nu ma caracterizeaza.
M-am gindit mult daca sa o pun sau nu.M-am gindit ca o sa ma judece lumea.Dar contextul in care am auzit acest citat acum citeva zile la radio, m-a marcat foarte puternic.Este un citat(nu sint cuv. mele) parca al unui pastor mare, nu mai stiu, oricum nu conteaza persoana.Idea era ca omul este supus pacatului si minciunii.Toti oamenii mint si sint slabi in anumite momente ale vietii, reactioneaza ciudat.Prin acest citat eu am inteles ca se vrea, intelegerea lui Dumnezeu cit este de mare si corect si cine asculta de glasului omului(de obiceiurile omenesti) va avea mult de suferit.Atita tot>Nici mie nu mi-a placut cum suna blestem si nu sint deacord cu blestemul niciodata, dar am lasat citatul asa cum este.Blestem egal suferinta in acest context.Citatul este cu bataie lunga, terbuie sa traiesti o viata de om ca sa poti sa il intelegi.Gindeste-te ca acest citat vine de undeva din intuneric de la nimeni...
Oricum este greu pentru mine sa tratez oamenii pe dos, indiferent de persoana.
Poate am sa il schimb. smile.gif
Mistinguett
Eu de o saptamana incerc sa-i gasesc munca unei tipe pe care o stiam doar din vedere de altfel. Am tot dus-o pe la toate cunostintele mele ca sa o pun in legatura si sa fie recomandata. I-am refacut CV-ul. Azi ar fi trebuit sa merg cu ea la un "personal", dar am amanat de comun acord din cauze de calamitati naturale. biggrin.gif
Diana-Maria
Bine ar fi sa avem posibilitatea sa facem ceva pentru cei din jur...
Dar mai bine ar fi daca ne-am abtine sa facem rau , daca la bine nu ne tine...
OMU'BUN
Ha-ha, Diana, vorbele tale imi amintesc de o gluma. O doamna se lauda:" Azi am salvat multa lume de la accident!" "Cum asa?" "Pai am renuntat sa mai merg cu masina la serviciu!" hh.gif
denise
Intr-adevar foarte interesant subiectul. Si eu am anumite rezerve, caci sunt anumite fapte bune care ar trebui sa ramana nepovestite, stiti voi -sa nu stie dreapta ce face stanga...
Ce te faci insa cand vrei sa faci cuiva un bine si nu se leasa neam? Toata ziua am incercat sa conving pe cineva sa nu faca o mare prostie -vrea sa-si schimbe locul de munca. Intamplator cunosc foarte bine persoanele alaturi de care urmeaza sa lucreze, inclusiv sefii, chiar si ce activitate urmeaza sa desfasoare, si nu i-ar fi bine deloc , nici moral , nici material macar. In plus risca pierderea locului de munca in viitorul apropiat daca se muta acolo. Degeaba - iluziile pe care si le face sunt mai puternice decat vorbele mele si ale altor prieteni. In final, dupa o caruta de nervi, mi-am facut mie un bine - am renuntat, deocamdata. Asta se pune? biggrin.gif

PS- Omu Bun- daca nu ma insel , semnatura lui Bubu e un vers dintr-un psalm. Ideea era sa ta increzi in Dumnezeu, nu in om. E drept, iesite din context cuvintele suna foarte dur.
Mistinguett
Se pune, denise. Doar ca eu am invatat ca bine cu forta nu se poate face. Tu ti-ai facut datoria.
Eu mi-am scos din vocabular fraza "eu ti-am spus..." ca era mult prea folosita.
denise
Multumesc Mistinguett - oricum nu ma las, maine o iau de la capat cu munca de lamurire. La o adica, ma pricep la cicaleala biggrin.gif .
bubu
Mersi Denise.In 2 rinduri ai explicat ce am vrut eu sa spun in 11 rinduri. thumb_yello.gif Si uite asa ai mai facut o fapta buna pt. mine.
Omu'Bun te astept cind ai drum prin Buc.
Lilith
Sorine , ca de obicei vii cu subiecte super interesante . Eu aveam cam aceeasi deviza in viata : cu fiecare zi care trece sa fii mai bun . Dar tu esti mai la obiect . Chiar nu stiu daca am facut ceva bun azi , sau ieri , sau de ceva timp ...si poate de asta ma simt asa de inutila .Sau poate fac lucuri marunte si nici nu le mai consider fapte nemaipomenite pt ca de obicei cer mai mult de la mine . M-ai cam pus pe ganduri ...
MikeEL
SORIN, sunt foarte putini ca tine... cred ca ai o inima... cat un pepene smile.gif

Despre mine ce sa zic?! ca in fiecare zi fac un bine firmei unde lucrez pentru ca vin la munk, nu?? II fac sa castige o gramada, deci le fac un bine... e asa sau gresesc ??
SORIN
Salut Mike !! Adica ai ajuti pe aia care au bani multi sa aiba si mai multi. Te-ai gandit sa ajuti pe unul care na-re bani?? Cred ca ai fii mai mandru.

Unde stau eu transportul public are orar ft. redus iar orasul apropiat e la 22 de km. Cum fiecare familie are in medie doua masini, e si normal sa nu fie nevoie de mai mult. Deasemenea localnicii nu prea opresc mainilor intinse de pe marginea drumului. Si ieri am oprit unei femei de servici ( cam toti au asa ceva ---smecherasi de bani gata ) si am dus-o in oras exact unde avea nevoie ( inca 5 minute din partea mea ). A ramas mirata de tot si bucuroasa ca nu a trebuit sa astepte autobuzul urmator.

Sorin.
bubu
QUOTE (MikeEL @ Jan 17 2004, 07:52 AM)
II fac sa castige o gramada, deci le fac un bine... e asa sau gresesc ??

Tu le oferi un serviciu si ei te platesc pt. asta.Chit pe chit.
Ajutor inseamna sa nu primesti nimic pt. fapta ta.
Si Sorin a pus punctul pe i, sint oameni foarte saraci, ei sint primii care au nevoie de o mina de jutor.
SORIN
QUOTE (Lilith @ Jan 17 2004, 07:45 AM)
Sorine , ca de obicei vii cu subiecte super interesante . Eu aveam cam aceeasi deviza in viata : cu fiecare zi care trece sa fii mai bun . Dar tu esti mai la obiect . Chiar nu stiu daca am facut ceva bun azi , sau ieri , sau de ceva timp ...si poate de asta ma simt asa de inutila .Sau poate fac lucuri marunte si nici nu le mai consider fapte nemaipomenite pt ca de obicei cer mai mult de la mine . M-ai cam pus pe ganduri ...

Draga mea Lilith smile.gif nu e vorba de un concurs si nici nu se pune la cantar fapta facuta. Poate ceva ce ti se pare trivial, pt. altcineva inseamna mult mai mult. De multe ori chiar un cuvant plasat la timpul lui poate fii un bine facut.

Sa ai un super week-end.....

Sorin.
MikeEL
QUOTE (bubu @ Jan 17 2004, 10:33 AM)
QUOTE (MikeEL @ Jan 17 2004, 07:52 AM)
II fac sa castige o gramada, deci le fac un bine... e asa sau gresesc ??

Tu le oferi un serviciu si ei te platesc pt. asta.Chit pe chit.

Pai nu e chit pe chit.. la cat lucrez eu... merit triplu decat iau... oricum castig bine, da' sefii asa sunt, nenorociti..
Oricum, sunt o fire altruista si nu ezit niciodata sa ajut pe cineva aflat la ananghie.. chiar azi am facut-o...
bubu
QUOTE (MikeEL @ Jan 17 2004, 07:37 PM)
Pai nu e chit pe chit.. la cat lucrez eu... merit triplu decat iau...

Ehe, asta e alta mincare de peste...salariu la romani sad.gif
Normal este sa fim platiti la volumul de munca efectuat sau randamentul dat in cadrul serviciu-lui... mad.gif
MikeEL
propun sa deschidem un topic de genu' asta wink.gif

later edit: zis si facut ----> Salariul jamie.gif
Lilith
Iar a trecut o zi inutila peste mine , Sorine, ce ma fac eu ?? Am o scuza : nu am iesit din casa ! Dar am avut niste prieteni pe la mine , carora le-am gatit ca la mama acasa ( ei , nu chiar ! ) si nu stiu daca le-a fost chiar bine ,ca ei saracii mancasera si eu i- am imbuibat . Si le-a placut ... sau o fi fost din politete ? rofl.gif
secunda
in primul rand, despre citatul cu blestemul acesta este din Bilbie, Ieremia, cap. 17, versetul 5.
"5. Asa zice Domnul: "Blestemat fie omul care se increde in om si isi face sprijin din trup omenesc si a carui inima se departeaza de Domnul. " Biblia

eu vineri am facut ceva mai aparte, dar nu extraordinar. in fata mea pe strada i se deschide brusc geanta unui om cam pe la 50 de ani si cad din ea hartii, creioane, etc.
omul s-a aplecat sa le adune, nu erau totusi prea multe si cand am trecut pe langa el ma gandeam ca va crede ca vreau poate sa il fur daca ma aplec sa il ajut, sau oricum nu sunt multe lucruri poate si singur....dar am facut un pas inapoi si i-am zis, "va ajut eu" si am inceput sa ii strang rigla, niste caiete, un creion mecanic si el le lua apoi din mana mea. la plecare mi-a multumit frumos si abia atunci a ridicat ochii sa ma vada. eu nu stiu de ce -acum imi dau seama- nu m-am uitat in ochii lui.

ca am acoperit-o pe sora mea -sa nu afle mama- sa mearga la un chef, e fapta buna sau rea? blink.gif
SORIN
QUOTE (secunda @ Jan 18 2004, 08:15 AM)

ca am acoperit-o pe sora mea -sa nu afle mama- sa mearga la un chef, e fapta buna sau rea? blink.gif

Buna pt. sora ta si rea pt. mama ta....deci se anuleaza : Dar ai facut un bine in plus ieri, asa ca poti fi linistita. thumb_yello.gif

Sorin.
MikeEL
Ia uite Sorine ce bine am facut eu azi..

La Perla in statia de masina era un batran alcoolic care alunecase; asa ziceam eu.. L-am ajutat sa se ridice (eu si inca un tip), si l-am pus sa stea pe banca din refugiul statiei. Numai ca mosu' ne-njura ca "de ce l-am luat de jos"??... ca el ne demonstreaza ca tot ca el face.. Si bine-merci se ridica de pe banca si traverseaza strada, numai ca aluneca si cade la mijlocu' distantei, deci pe strada.. Si acolo l-am lasat 50.gif

Tu ce-ai fi facut ?? L-ai fi ajutat iar (avand in vedere ca te-a injurat inainte de asta, pentru ca ii facusei un bine ??)
SORIN
Precum vorba aia cu facerea de bine...fut*** de mama, cred ca moshulica e modelul dupa care sa gasit aceasta zicala.

Sincer sa fiu Mike..daca ar fi fost tanar, lua o laba peste bot de la mine. Dar fiind mos, as fi facut gestul inca odata si i-as spune...sanatate taica. L-as fi condus pana intr-un loc unde nu mai are sosele de traversat. Am facut gesturi mai mari si nu-mi pare rau chiar daca s-au uitat altii " lung " la mine..... afirm asta cu mana pe Biblie!!!

Si mult mai sigur ca sant o pasare ciudata, dar nu-mi pare rau...din contra. Si asta in ciuda faptului ca sant o fire aspra si iute la draci!!!

Pana la urma refuz sa cred ca l-ai lasat in mijlocul strazii smile.gif

Oare am dreptate??

Sorin.
secunda
ceva asemanator mi s-a intamplat si mie, cand o femeie in varsta, cu bagaj, mai plinuta de felul ei, alunecase, fiind neatenta la gheata de pe trotuar.
imediat am sarit sa o ajut, atat eu cat inca cineva care venea din sens opus-parca. ideea e ca femeia s-a ratoit la noi sa o lasam in pace ca se descurca sa luam mana de pe ea. asta am si facut.

bdl
Eu am ajutat o batrina sa urce in autobuz. Mama ce m-a spurcat hirca, ca nu era autobuzul care trebuia, da noroc cu soferul ca a inchis usile si a decolat de acolo repede. Sigur era autobuzul care mergea la Ghencea, oricum cotoroanta nu arata prea bine, cred ca incepuse sa miroase deja , da nu stiu daca a ajuns la destinatie .Aici e marele meu regret, si de-asta nu o consider o fapta buna. Mai ales ca stiam ca e o groapa proaspata acolo, pacat de ea sa stea nefolosita . sad.gif
SORIN
Ieri mergand prin oras am vazut o masina in parcare dubla, asteptand sa ia locul alteia ce urma sa iasa din parcare.

Mai in spate a oprit un tip ce obsevase intentia celui ce astepta si imediat cum masina parcata a iesit si inainte ca cel ce astepta sa poata da inapoi, hop si a intrat in locul gol.

Am intervenit si ghiciti cine a ramas parcat pana la urma?? hh.gif Cel ce astepta sau cel ce a " furat " parcarea???

Sorin.
Lilith
Ai luat tu parcarea rofl.gif
SORIN
Merci Lilith...cu asa prieteni cine are nevoie de dusmani laugh.gif rofl.gif

Te pup.....

Sorin.
bdl
QUOTE (Lilith @ Jan 19 2004, 04:42 PM)
Ai luat tu parcarea rofl.gif

Dupa ce i-ai impuscat pe amindoi cu M 16-ele. tongue.gif
SORIN
QUOTE
Dupa ce i-ai impuscat pe amindoi cu M 16-ele.


Ai vazut ce-i poate pielea omului la betie? hh.gif hh.gif rofl.gif

Sorin.
bdl
Hai mai ca dupa o bere nu sint beat.Daca eram la a doua, mai ziceam. Si atunci sigur ii rezolvam pe amindoi de la 350m cu akm-ul. rofl.gif

Btw, am vorbit cu cineva, sper ca in curind sa ma duc sa testez un m16. Roaga-te sa nu ma dezamageasca, ca nu mai scapi de mine la subectul arme. yikes.gif rofl.gif
MikeEL
QUOTE (SORIN @ Jan 18 2004, 08:12 PM)
Pana la urma refuz sa cred ca l-ai lasat in mijlocul strazii smile.gif

Oare am dreptate??

Sorin.

Ai perfecta dreptate! wink.gif Trebuia sa ajung si eu la serviciu, nu ?! rofl.gif
SORIN
Azi am mers cu " BANDITA " mea la biblioteca ( ca de obicei driver-ul ei laugh.gif ) sa cautam ceva pt. lectiile ei.

Doi copii stateau dezamagiti in fata compului decuplat de la net din cauza unei probleme cu ADSL-ul. Aveau nevoie de ceva informatii pt. lectiile de la scoala.

Am intrebat pe " bandita " daca-i cunoaste si i-am invitat la noi sa-si scoata paginile de care au nevoie. I-am luat, au tras ce au nevoie si i-am dus acasa.

Atat pt. azi dar am sa dorm bine.....

Sorin.
bdl
Sorine,
Nu-i asa ca-ti place Michael Jackson? rofl.gif rofl.gif
Afrodita
Apropos de copii: ieri, in tramvai, langa mine era un "flacau" de 3 anisori, agitat nevoie-mare.L-am intrebat daca se plictiseste si mi-a zis ca da rofl.gif , asa ca l-am luat la vorbe.L-am tinut si in brate, ne-am uitat pe geam si tot drumul a fost cuminte pt ca l-am bagat in seama...Era tare dulcel, frumusel foc.Parintii se uitau la mine zambind si mi-au multumit cand am plecat...
Nu-l consider un bine facut altora, insa mi-a fost mie bine ca l-am tinut in brate si am vorbit cu el...
SORIN
QUOTE (bdl @ Jan 22 2004, 12:33 AM)
Sorine,
Nu-i asa ca-ti place Michael Jackson? rofl.gif rofl.gif

De unde ai stiut ca-mi place?? Exact ca berea..adica rece si pe masa rofl.gif

Mocca ala nu merita impuscat..doar batut la nesfarsit.

Sorin.
Lilith
Sorineeee , eu fug in padure !
SORIN
Adica de ce??? De frica sau sa ne intalnim pe privat laugh.gif

Sorin.
Ryan
Sorine, dar faptul ca dau de mancare la catei si la copii flamanzi se pune? rolleyes.gif
SORIN
Drag/a mea Ryan...daca sus exista cineva probabil ca pune la cantar faptele tale. smile.gif

Si sa stii un lucru: de obicei nu sant sentimental sau usor de impresionat. Dar faptul afirmat de tine chiar ca m-a miscat clapping.gif clapping.gif clapping.gif

Tare as vrea ca impreuna sa avem posibilitatea sa hranim toti flamanzii din lume!!!

Jos palaria.....

Sorin.
Ryan
Sorine, sunt fata, ca sa nu mai existe dubii. Sa stii ca mi-as dori sa am suficienti bani sa fac niste case pentru copiii abandonati si le-as lua si un pet de ingrijit de printre pisicile si cateii vagabonzi. Dar daca asta nu pot face, macar haine si mancare pot sa dau, nu? Copiii merita intotdeauna, indiferent cat de rai sunt. Au devenit asa din cauza conditiilor in primul rand si a lipsei de educatie. Tare imi pare rau pentru ei.... si desi nu sunt maniaca, ma doare cand vad ca se arunca atata mancare... si aia mor de foame.
SORIN
QUOTE
Copiii merita intotdeauna, indiferent cat de rai sunt.


Draga mea, copiii nu sunt rai...probabil inraiti sad.gif ...si sigur ca merita orice !!!

In rest..no comment....................

Sorin.
Ryan
Da, corect, problema de exprimare.
Imi place de tine smile.gif
Si ai niste copii scumpi de tot. spoton.gif
SORIN
Multumesc Ryan smile.gif Iar " banditii " mei sunt educati ca sa fie oameni mai intai..restul vine de la sine!!

Sorin.
Lilith
Sorin , treaba cu padurea era ca... cry.gif nu am facut nimiiiiiic hh.gif
SORIN
Lilith smile.gif daca n-ai facut ceva bun tot e bine, atat timp ca t n-ai facut ceva rau...si asta-i ceva bun, nu?? blink.gif

Sorin.

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.