Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:"adio... Plec Eu Din Poporul Meu" (ada Milea)
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
balcanicu'
N-am stiut unde sa deschid topicul asta, asa ca am ales Poiana. As vrea sa aflu experientele celor ce traiesc in afara Romaniei.
Prin poporul roman, sunt satul de mine. Nu pentru ca majoritatea asculta manele, nu pentru ca politicienii poarta ghiuluri, nici macar pentru ca inca mai sunt nostalgici ai Epocii de Aur. Nu astea sunt motivele pentru care am ganduri criminale zi de zi.
Cand urci cu casetofonul dat la maxim in tranvai, nu conteaza ce "muzica" asculti. Am vazut oameni scuipand seminte sau flegme nu numai in autobuz sau pe trotuar, dar si in universitati. La teatru nu conteaza ca nu ai ghiul pe mana, telefonul tot nu ti-l tii inchis.
Ma-m saturat sa duc zilnic lupte marunte, care te toaca si iti secatuiesc energia necesara pentru cele importante. La ghiseu nu ai dreptul sa ceri restul dar nici sa ai pretentia sa cumperi cu bani "foarte" marunti. In taxi nu conteaza ca scrie fumatul interzis; e doar pentru calatori, soferul are voie. Incearca sa-i explici contrariul. N-am sa continui cu exemple, banuiesc ca toti stiti. Dar zilnic imi imaginez cum ciomagesc pe cineva. Cati soferi n-am schingiuit si rastignit (in gand) pentru ca am tupeul sa cred ca nu e normal sa claxonezi doua minute in sir langa refugiul tranvaiului.
Romania toata e un tipat de cearta. Cu diferite tonalitati. Ascutite sau grave, voci balbaite si inrosite te fac sa inchizi ochii si sa te rogi sa te abtii si sa nu strigi cat te tin plamanii, cu mainile intinse in lateral ca un Atototputernic: "TACERE!".
Singurele ganduri reconfortante sunt violente.
Ma gandesc: e problema mea? peste tot e la fel? Spuneti-mi si mie cei care traiti in alte metropole: care-i adevarul? Eu am fost plecat doar trei luni din tara, ce-i drept intr-un oras mic (100000 locuitori), dar nimic din actiunile zilnice nu presupunea o strategie de atac. Totul decurgea firesc si normal.
Am eu o imagine deformata sau peste tot se intampla acelasi lucru? Sa fii zilnic calcat in picioare de catre ceilalti si sa te abrutizezi raspunzandu-le intocmai.
Nu stiu ce britanic spunea demult (aproximativ): "Romania e o tara bogata si frumoasa, pacat ca e locuita de romani". Si ma gandesc ca are dreptate.Si Ada Milea are dreptae. Nu-i corect sa pleci din tara. Nu ti-a facut nici un rau, saraca. Dar din popor...?
genicon
Atat iti zic, daca tot ai adus aminte de ada milea:

"O altfel de tara daca-am avea altfel ne-am bate joc de ea" Continuarea sunt sigur ca o stii (oricum, ce am scris eu e important wink.gif )

A! Si... "Am intrat in putz, sa-l vad pe Danutz...." biggrin.gif
OMU'BUN
Din pacate (sau din fericire) nu trebuie sa tragem concluzia ferma ca toata Romania, este plina de ignoranti. Da, sunt de acord ca dupa prima iesire in exterior, fie ca ai stat o saptamana sau 10 ani, shocul este acelasi. Stiai de acei oameni si inainte, dar acum iti fac greata!... Si totusi, eu sunt absolut incredintat ca numai in Bucuresti se intampla asa, nicidecum in toata tara. Fiindca are Bucurestiul pentru unii, puterea de a imbolnavi de grandomanie, de sictir si de paraprostie!...
axel
QUOTE (balcanicu' @ Jan 4 2004, 11:51 PM)
N-am stiut unde sa deschid topicul asta, asa ca am ales Poiana.

N-ai ales bine biggrin.gif
In poiana se discuta doar subiecte care nu streseaza neuronii prea tare ohyeah.gif
genicon
QUOTE (OMU'BUN @ Jan 5 2004, 12:16 AM)
Si totusi, eu sunt absolut incredintat ca numai in Bucuresti se intampla asa, nicidecum in toata tara.

Nu cred, omule bun (daca am inteles eu bine despre ce vorbesti biggrin.gif ). Eu cand am iesit prima data din tzara (si am avut inevitabilul soc la intoarcere) nu aveam absolut nici o tangenta cu Bucurestiul. Si imi pare rau sa o zic, desi niciodata nu am regretat ca fac parte din tzara asta, si nici acum nu regret, chiar am fost scarbit de ce am vazut. Eram si suntem total diferiti. Total aiurea - rai, in general, murdari, in general. Pacat ca aceasta este imaginea generala si cei care sunt cu adevarat altfel tot in aceeasi oala sunt bagati. Repet - nu imi pare rau si nu regret apartenenta mea la aceasta societate, insa consider ca ceva critica "constructiva" nu strica niciodata...
denise
Bine ai venit la Han!
Stai linistit - aici nimeni nu tipa, nu scuipa - si daca ar vrea nu poate.
Si cred ca tu nu faci parte din categoria celor care isi agreseaza zilnic semenii, intr-un fel sau altul. Iar tu (chiar daca nu te-a intrebat nimeni daca vrei) faci parte din acest popor. Si nu esti unic, mai sunt si altii educati si bine crescuti - deci nu tot poporul este asa. Doar ca magarii si badaranii ies primii in evidenta, e omeneste sa-ti amintesti intai de cel care te injura , dar cati nu ti-au dat azi "buna - ziua" , eventual si cu zambetul pe buze? Pe ei de ce ii uiti?
Uite , eu it dau
"Buna seara!" si bine ai venit la Han! Ia loc si trage-ti putin sufletul...
PS - nu spun ca nu ai dreptate - am trecut si eu prin asta...dar cauta sa gasesti si o metoda de auto-aparare...altfel te lasa nervii.
Si inca ceva - omul e un animal social. Daca nu e social -e doar animal
Diana-Maria
Dupa o vacanta de 10 zile in strainatate, o vacanta super faina, cind am intrat in avion si stewardesa mi-a spus" buna dimineata", mi-a venit s-o pup!!!
Si, credeti-ma , nu am inclinatii saphiste! wink.gif
Eu ramin la ideea: "Fie piinea cit de rea, tot mai bine-n tara ta!"
OMU'BUN
Probabil ca iarasi se va ajunge la dispute sau certuri intre cei care de fapt condamna aceleas lucruri. Veti zice ca ce-mi pasa mie, care sunt plecat de atata timp, ca nu eu ma confrunt zilnic cu ignoranta?!... Eu nu incerc sa iau apararea nimanui, dar toate cele de mai sus ma deranjau la fel de mult si pe timpul raposatului. Dar , asa cum spunea Denise, ii vedem numai pe cei care ies astfel in evidenta. Cei ca noi trec neobservati, fiindca ei nu strica decorul. Oricum nu putem face nimic. Poti sa-i spui unuia sa-si arunce ghiulurile ca nu se incadreaza in Natura? A mai fost un astfel de specimen pe care lumea la numit REGELE ROKULUI. Nu poti face nimic impotriva prostiei, mai ales cand prostia este sustinuta de bani grei!... (Iar banii am vazut cu totii ca nu-si aleg oamenii dupa nivelui IQ-ului)
Eram intrebati daca si in exterior este la fel. Uneori mi se pare ca e mult mai rau! Nu intru in detalii, dar te sperii, uneori, cand vezi intr-o lume civilizata, prostia ridicata la rang de cinste! Aici metrourile pleaca de la capat de linie curate luna, iar cand ajung la celalalt capat, innoti prin gunoaie. Femeile se piaptana, se pudreaza, rujeaza in metrou, isi taie unghiile, casca fara sa puna mana la gura, vorbesc intre ele cat pot de tare ca sa acopere zgomotul asurzitor al rotilor pe sine si inca multe alte asemenea. Niciunde nu-i perfect. Nenorocirea este ca prostia face victime printre cei din partea adversa!... Vorba aia: "Rau e sa fii prost!"/"Mie-mi spui?" Nu e tocmai o gluma, desi asa ar parea. Revelatia asta am avut-o cu mai bine de 20 de ani in urma!...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.