Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cu Ce Va Ocupati ?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Despre Forumisti
Pagini: 1, 2
Aggelos
Toti petrecem cateva ore bune pe Han, unii mai mult altii mai putin dar toti avem si o viata reala in care muncim sau invatam pentru a face ceva in viata.
Intrebarea care se ridica, in mod firesc este: Cu ce va ocupati ? Ce meserie aveti sau pentru ce meserie va pregatiti ?
Incep eu:
Studiez kinetoterapie si lucrez ca translatorsi director adjunct productie la o firma greceasca cu reprezentanta in Romania.
bubu
Indiscreta sa spunem ca nu este, daca ne-ar intreba cineva in viata de zi cu zi, probabil ca am raspunde.
Aici cei ce nu vor sa raspunda probabil tin la anonimat, atita tot.
Antont
Io personal mi-as fi dorit sa parazitez, da' n-a fost sa fie cry.gif rofl.gif ...
persephona
spoton.gif misto intrebare... nu prea stiu citi o sa raspunda!
Mda, sunt avocat stagiar. Meserie frumoasa, inveti lucruri folositoare, inveti sa minti frumos (mai ales!).
Cineva mi-a spus ca am o meserie apropiata de aceea de prostituata. Frumos, nu?
Avind in vedere ca banii sunt xtrem de putini, eu chiar parazitez!!!

Antont
Io as fi vrut sa parazitez pe bani multi de tot...Parazitarea in opinia mea presupune averi nenumarate, iahturi, chestii de astea.
Pese:
Si io am terminat dreptul, da' sa fiu sincer, teoria e frumoasa, dar ce se intimpla in practica la noi m-a scirbit definitiv...Asa ca am inchis definitiv capitolul ala si ma ocup de altceva, si ca veni vorba, ce fac acum aduce cu parazitarea spoton.gif , desi iaht nu o sa am din asta rofl.gif ....
nefertiti-old
Presa scrisa. Unii spun ca si asta tot un fel de prostitutie se cheama ca e rofl.gif
Diana-Maria
De pregatit m-am "pregatit" 4 ani in jurnalistica si mi-am mai luat "baia" de foc la scoala lui Cristoiu... dupa aia am considerat necesar sa fac filologia , pe care am lasat-o balta de doua ori.Acum am luat-o de la capat ... Iar in anul 2... In fine, dupa lungi peripluri prin presa scrisa si diverse firme, am ajuns translator de neo-greaca...
Daydreamer

Marketing, tot un fel de a minti, sau mai degraba a arata numai laturile positive... sorry.gif
In fine nici eu nu pot sa-mi ofer un iaht, dar cine stie, poate o barcuta intr-ozi... biggrin.gif

Buna ziua la toata lumea si SARBATORI FERICITE!!!!! xmas.gif
Carmi
bine ai venit Daydreamer welcome.gif hiya.gif
Daydreamer
merci Carmi sorry.gif ...bine te-am gasit...(oare se zice asa ceva?... unsure.gif )
Carmi
de rien, da poti zice si asa... smile.gif
Diana-Maria
welcome.gif Bine ai venit la Han, Daydreamer ! welcome.gif
Ares
Să răspund şi eu la întrebare, cât mai pot... Deocamdata student, viitor... uf... asta nici nu mă hazardez să ghicesc... biggrin.gif
bunicu'Gilbert
La multi ani 2004!
Sunt ing proiectant intr-un insitut pivatizat.
Am trecut printr-o adevarata baie de foc: din 3000 am ramas mai mult de 300.
Acum incerc sa-i invat pe actualii absolventi sa se mentina la suprafata.
In rest, toate ca in Romania.
OMU'BUN
Desi pe mine chiar nu ma intereseaza ce sunt si cu ce se ocupa userii hanului, hai sa satisfac si eu curiozitatea celor care ar dori sa afle cine sunt si cu ce ma ocup. Am inceput la zi un liceu cu profil electrotehnic ( Liceul "Aurel Vlaicu" - Bucuresti) dar fiindca eram capos inca de atunci, nu m-am lasat tuns de diriginta clasei catre finalul trimestrului al treilea din clasa a noua, asa ca m-am transferat la seral (Tehnometal - Bucuresti) la acelasi profil, si am inceput in paralel sa si muncesc (ISAF - Bucuresti)
In 79, am refuzat sa mai fiu detasat pe santier inca o vara, cand eu asteptam vacanta sa ma pot distra putin, si ca atare am plecat la Timisoara. Dupa armata, am continuat liceul la Electromotor - Timisoara, apoi student la electro in acelasi oras. Doar doi ani, cand m-am imbolnavit si am renuntat la tot (din fericire nu si la viata!...)
Cu ce m-am ocupat in Romania? Pai s-o luam pe rand: strungar, apoi frezor (am obtinut si diplome intre timp), apoi electrician, apoi magazioner, gestionar, patron, iar dac-am mai uitat ceva, inseamna ca n-a fost semnificativ...
Ce fac in Londra? Pai cand am ajuns eu, postul de Prim-Ministru era deja ocupat. Asa ca am luat-o de jos. Acum am o trupa de 4 persoane cu care incerc sa fac impresie buna englezilor, indiferent daca jobul ne cere sa fim electricieni, instalatori, tamplari sau faiantari! Baietii cu care lucrez sunt ingineri sau subingineri, dar comenzile, sculele si masina cu care ne deplasam, (cea pusa la pozele forumistilor) imi apartin!... Asta-i tot!
Ce-mi doresc. Sa obtin viza definitiva si apoi ce-o mai vrea Domnu!
Daydreamer
QUOTE (Diana-Maria @ Dec 31 2003, 05:52 PM)
welcome.gif Bine ai venit la Han, Daydreamer ! welcome.gif


Servus Diana-Maria, merci pt mesajul de binevenire! wink.gif
Si curaj pt studii, n-ai ales ce-i mai simplu... yikes.gif
See u biggrin.gif
Roxana
In Ro am lucrat la ISPE........hei mai exista oare ispeisiti pe aici? ca pe multi i-am intilnit in state wink.gif A ramas cineva s astinga lumina la institut? biggrin.gif
Iar aici , acuma, dupa ceva alte scoli, lucrez in invatamint.E ok dar nu e visul vietii mele.............
pasiunea vietii mele e fotografia si calatoritul.......asa ca, cind voi fi mare vreau sa lucrez pt National Geografic.....dar oare cind voi fi mare,??? caci deja fiul meu mai are un an si va merge la facultate.
Mare diferenta intre ca am visat, dorit sa fiu si ce este realitatea.
Afrodita
Consider ca ceea ce lucrez acum nu are relevanta(pt curiosi cititi-mi jurnalu tongue.gif) insa ce vreau sa fac este "managmentul afacerilor" .Sper sa pot intra in toamna anului asta, chiar daca la ff sau la zi...Wish me luck biggrin.gif
secunda
cariera

cred ca e subiectul asemanator rolleyes.gif
mutulica
Enervez pe toata lumea din jurul meu...
Tink
Cu ce ma ocup eu...
Sunt de 2 ani asistenta unui tip care se afla in primii 10 in Top 300.
Ce-as vrea sa fac.. Mi-ar placea sa lucrez in PR si organizare de evenimente. Cam asta..
Aramis
Cu putin noroc voi fi inginer in domeniul telecomunicatiilor, si atunci... devil.gif pazitiva telefoanele devil.gif
imatur


Imi place ceea ce fac acum,dar ma intreb uneori daca nu ar trebui sa fac ceva care sa-mi aduca mai multi bani.
Apropos cat de importanti sunt banii pentru voi? yikes.gif
LigiaB
Imatur, in primul rind, welcome.gif la han! smile.gif

Buna intrebarea ta, smile.gif o sa iti raspund din punctul meu de vedere... Cind nu ii ai, faci orice sa ii ai, sacrifici tot, muncesti pe brinci...dupa ce ii ai, iti dai seama ca nu-s totul, si ca alte chestii sint muuuuult mai importante! rolleyes.gif
Marcus
...Ma uit la stele...
menthoru'
Ma ocup de design si dezvoltare site-uri de net, alaturi de un alt musteriu al Hanului, si anume Valheru. Suntem independenti si asta ne bucura cel mai tare.
Jazz
Menthoru' banuiesc ca ce faci tu, te umple peste de satisfactii... E complicat?

Mie se pare ca imi ia mai mult timp decat planificasem. blink.gif Invat (inca) pentru nutritie sau biologie, nu m-am hotarat. Mi-as dori mult sa fac si antropologie dar cred ca imi va mai trebui o viata. blink.gif
Marcus
Jasmine esti studenta in strainatate?
Te intreb pt ca eu credeam ca te-ai mutat definitiv...
menthoru'
Jasmine: Sunt momente in care ma simt satisfacut de ce fac si momente in care nu. Asta numai datorita sintagmei: clientul nostru, stapanul nostru.
Sunt unii pe care cu toata consilierea din lume nu reusesc sa-i aduc cu picioarele pe pamant si atunci nu ma simt prea satisfacut.
In linii mari totusi pot spune ca sunt fericit. Daca e complicat?
Depinde de inclinatii... de gusturi... de capacitatea de absorbtie de noi informatii ... e foarte dinamic domeniul si asta ma atrage.
Iti tin pumnii cu toate tzelurile tale!
Moira
Studenta la medicina in Bucuresti. smile.gif
Jazz
Pi,
sunt mutata-studenta. smile.gif Profit si eu de ce gasesc.

Menthoru',
Multumesc frumos pentru pumni. smile.gif Ma fascineaza tot ce e legat de computere dar nu pot trece de stadiul de "as vrea", cred ca mintea mea nu e facuta pentru asa ceva blink.gif ...
Cat mai multi clienti si la cat mai multe satisfactii! smile.gif
Marcus
Am scris mai devreme mai in gluma mai in serios ca ma uit la stele. De fapt, printre posibilele cariere, iau in calcul si pe cea de astronom (din pasiune). Daca e posibil, vreau sa devin astronom la Institutul de Cercetare Spatiala din Australia. Nu spun degeaba Australia, acolo climatul este propice practicii astronomiei (ma refer la observatoare).

Pe de alta parte, iau in calcul o cariera in relatiile cu publicul, de la cea de psiholog pana la cea de... politician.

P.S. Daca ajung in politica, va mananc pe toti cu fulgi cu tot! drool.gif harhar.gif drunk.gif rofl.gif
Bai aici e gluma ! dont shut 23.gif
MonicaV
Eu am facut un liceu tehnic in Bucuresti cu toate ca nu prea imi placeau matematica, fizica si materiile tehnice. Imi placeau romana si limbile straine dar mi s-a spus ca nu as avea sanse sa intru la filologie-istorie pentru ca scrisul meu de mina era urit (dar nu incorect din punct de vedere gramatical). In Canada, am facut doi ani de cegep (colegiu care se face in Quebec dupa liceu, care dureaza numai 11 ani) si pe urma am studiat traducerea (cu specializarea din engleza in franceza). Acum sint traducatoare intr-o firma de traducere (foarte mica, ceea ce explica de ce stau foarte mult la lucru).

Traduc mai mult din engleza in franceza. Am folosit si eu ortografia noua de citeva ori, in documentele traduse in limba romana, dar din obisnuinta si din cauza parerilor mele personale, continui sa folosesc ortografia pe care am invatat-o pe vremea mea atunci cind nu sint platita pentru ce scriu. Chiar ma intreb ce s-a intimplat, si mai ales cum. Chiar s-au apucat oamenii asa, de pe o zi pe alta, sa zica "sunt" in loc de "sint" chiar daca erau deja obisnuiti de ani de zile sa zica "sint"? Cum au reusit, ca doar e unul din verbele cele mai importante? Nici eu, nici fratele meu nu ne-am schimbat obiceiurile, dar tata, da (toti trei stam in Canada). Probabil ca oamenilor le place sa vorbeasca asa cum au invatat in copilarie si in primii ani de scoala. Tata e destul de in virsta ca sa fi apucat sa zica "sunt" pe vremea lui, dar eu si cu fratele meu, nu.
Diana-Maria
Monica, vis-a-vis de problema limbii gasesti mai multe la:
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...pic=1739&st=120
Si eu am acceasi problema ca tine si folosesc tot "vechea" ortografie in traducerile pe care le fac.
Minerval
Ma ocup, in genere, cu stresarea studentilor si, ca optiune anexa, cu fascinarea studentelor. Stiintele juridice sunt, oarecum, locul de intalnire al nervilor tari, prin detasarea teoriei de practica, cat si prin crearea de artificii juridice speciale si alte asemenea experiente. A doua slujba este de consilier coordonator, iar in prezent urmez o a doua facultate. Si viata ar fi din ce in ce mai inchisa si fara de culoare daca nu ar exista suportul moral din partea logodnicei mele. In rest, toate cele bune.

.'.
Nico
Cativa ani i-am petrecut intr-un spital...consilier pe probleme sociale, mai exact prevenirea abandonului. Nici nu stiti ce enormitati se pot intapla in tara asta si cati copii nenorociti am vazut. Inconstienta si iresponsabilitatea la unii atinge culmi nebanuite. N-am mai rezistat si am plecat. Dar cred ca am dat de devil.gif din moment ce in resurse umane nu prea gasesti de lucru cand nu ai experienta...si uite asa am ajuns la Han care mi se pare taaare simpatic mwah1.gif dar am senzatia ca vorbesc singura...
Diana-Maria
Nico, nu vorbesti singura. La Han vei gasi intotdeauna niste ascultatori foarte buni.Si chiar interlocutori agreabili.
Din pacate nimeni nu isi bate capul cu acele sufletele abandonate si citi copii sufera de pe seama nepasarii adultilor. Profesia ta cere nervi tari si mult curaj pentru a te putea lupta.Chiar daca ai senzatia ca duci o batalie cu morile de vint, sa stii ca nimic nu e intimplator pe lumea asta. Si ca nici un efort nu se pierde.
yuanescu
am mai spus pe undeva pe un topic că ar fi trebuit să dăscălesc şcolerii … dar între mine şi ideea de profesor e incompatibilitate naturală …
… de aceea n-am să pun mâna vreodată pe catalog … şi nici n-am să scriu pe tablă teoreme şi principii fizice… rămânând la a-mi risca viaţa trăind de azi pe mâine … aşa din principii personale / şi teoreme …migratoare ….

…cât despre « cu ce intenţionez să mă ocup » … sincer … intenţionez să mă ocup cu timpul liber !
calfa
spoton.gif "intenţionez să mă ocup cu timpul liber !"

Esti un intelept, yuanescu-le !

Eu ma ocup cu multe, cu prea multe, cu mult prea multe ! biggrin.gif In ideea ca voi ajunge "să mă ocup cu timpul liber" ohyeah.gif
[-AreS-]
what can i say ? imi petrec in fata calculatorului in jur de 60-70% din zi. So... sunt calculatorist. Bat in butoane. Butonist. Monitorist.. toate astea smile.gif
Ahriman
Momentan ma ocup cu taiatul frunzei la caini;nu demult ma ocupam cu o chestie numita "facultate" dar se pare ca am uitat ce-i aia...
Hampu The Great
Sunt inginer in domeniul constructiilor...
De aici si legaturile mele cu Masoneria (mason = zidar).
Lucrez foarte mult; acum am trei servicii simultan, dar au fost si perioade in care "am dus" si opt santiere deodata.
E una din putinele meserii in care poti castiga atat cat esti dispus sa oferi.
La viata mea insa, am practicat si o gramada de alte slujbe pentru un extraban.
jkd
am terminat stiinte politice...
lucrez ca op intr-un i cafe
tot un fel de prostutie...
ce as vrea sa fac?
sa plec din tara asta de rahat!
Mara
Sunt economist si fac de toate (contabilitate, resurse umane, administrativ) la o firma din Bucuresti. Vorbea cineva de prostitutie? sad.gif
dead-cat
ca tot veni vorba de postitutie:

intreaba profesorul (clasa 3-a) la scoala pe un elev: "ce-i taica-tau de meserie"
raspunde "doctor"
pe altul "dar al tau?"
raspunde "inginer"
pe altul "dar al tau?"
zice copilu "cinta la pian intr-un bordel"

suna profu' ingrijorat la copil acasa si-l prinde pe taica-sau la telefon
"spuneti, copilul d-v. a raspuns la intrebarea ce meserie aveti, ca sunteti pianist intr-un bordel. e adevarat?"
la care tatal raspunde
"nu chiar. sunt linux kernel programmer dar incercati sa-i explicati asta unui copil de 9 ani"


well eu is tot p-acolo...UNIX sysadmin
barbi
sunt studenta ultimul an la drept unsure.gif
mdA!
iar eu incerc sa imi termin facultatea. chestie care devine din ce in ce mai dificila ...

apropos, salutari (asta fiind intaiul meu mesaj).
allexa
han.gif Alexa. M-am grabit sa fiu prima ca ne asemanam, cel putin la nume. wink.gif
rebel
Sunt ... tare plictisit să stau degeaba =)
YOo
Yo sunt in primul rand student in anul II la I.L. in Brasov .... In al 2-lea rand lucrez ca agent de vanzari la Zapp (tot in BV)
Cum de mai am timp sa stau pe net? ... Hmmm ... "Zapp On Line" laugh.gif (cel mai mult in timpul serviciului tongue.gif )
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.