Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Culoarea roz
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Arta Vizuala
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Nana Floare
Dragilor,
Trebuie sa recunoasteti ca rozul este o culoare mai ciudata...cu tot felul de semnificatii...
Cupidon. Copilarie. Prostitutie (pervertire a inocentei copilariei?). Lumea gay. Feminitate. Dragoste. Idealism. Optimism incurabil. Si cate si mai cate.
Va intreb: Care este relatia dintre voi si culoarea roz? Cum va marcat? Va place? De ce da, de ce ba? Ce parere aveti despre lenjeria intima...de culoare roz?


Eu pe masura ce imbatranesc, sunt din ce in ce mai iritat cand vad rozul...


E randul vostru... mwah1.gif
user posted image
vermeer
As vrea sa spun ceva decisiv, ceva care sa-mi descrie starea pe care o am la vederea rozului, dar culoarea asta e dincolo de mine... Imi place si in acelasi timp o urasc... Mi-e indiferenta, dar am o opinie... Probabil e singura culoare care ma face sa inchid ochii...
Nana Floare
...in cazul meu, acu' mi-a picat fisa ca urasc in special chestiile care sunt colorate in roz diluat, albicios...Dar rozul super-intens, ca cel al damei din fotografie, are ceva appealing... tongue.gif

@Vermeer: daca ar fi sa compari rozul cu cele doua culori ale tale (negru si albastru)...ce ai spune? Cum te implici in triunghiul asta colorat?
vermeer
Cred ca din punct de vedere estetic ar merge combinatia... nu sunt sigur (ar trebui sa le pun pe hartie sa vad, sa simt), dar din alt punct de vedere ar insemna sa amestec trecutul cu prezentul si ar iesi din tipar totul... oricum rozul nu ne poate fii indiferent... si asta ii tradeaza puterea sau slabiciunea...
Nana Floare
QUOTE
si ar iesi din tipar totul...

...si de ce te temi? De ce nu te tenteaza? Teama sau tentatie? tongue.gif
vermeer
Cauti esente peste tot... si uneori chiar le descoperi. Daca as putea raspunde ar insemna ca am inteles tot... Cred ca tentatie... wink.gif si teama in acelasi timp... prezent si trecut... Dar ne indepartam de roz si nu-mi place. smile.gif
Nana Floare
QUOTE
Cauti esente peste tot... si uneori chiar le descoperi.

...pai hai sa cautam esentele rozului...Ce anume da personalitate culorii roz? Daca e sa dezbracam culoarea roz de toate conotatiile ei sociale, ce ramane? Cum ar fi o baie de roz? Unde ne-ar duce? Ii place rozului lumina? Sau umbra?
Diana-Maria
Roz...
Urasc culoarea asta.
Mi se pare insipida, la fel ca si cele care o poarta: gagici superficiale care vor sa dea impresia de diafan si de feminitate.
Mie mi se pare o culoare murdara si bolnava, mincinoasa si prefacuta. Rozul imi intoarce stomacul pe dos. E un surogat .Nu e nici rosu, nici alb.E un fel de doua feluri, bun de fite, pentru fitoase .Cih!
Asta imi inspira mie rozul.
Roxana
Sint atitea nuante de roz, incit e greu de pus totul intr-o oala= ROZ
De la roz extrapal...al unei specii de trandafiri.....la roz chilotel......roz care bate in oranj ( cum se spune pe aici Peach color), roz care bate in ciclamen...fucsia, roz spre mov....sau roz spre grena....etc.
Cred ca depinde de ce anume este roz , pt a-mi creea o senzatie anume vis- a-vis de culoare. Sint unele lucruri care pot fi execrabile...mai ales cu o nuanata de roz nefavorabila...si altele care sa inspire caldura si intimitate.
Sa nu mai spun ca eu mi-am vopsit casa ( culoarea intentionata era capucino cu tenta de piersica) si a iesit dupa spusele trecatorilor........roz. insa este un roz placut care da foarte bine cu obloanele si baza casei fiind grena inchis.In zilele cu zapada pare ca un roz extrem de pal , in zile cu soare, un bej sters, in zilele cu nori un roz mai inchis. Aceeasi culoare pusa linga maro...se schimba si pare mai mult crem-piersica decit roz. Deci in alte cuvinte depinde si linga ce punem o culoare....caci influienteaza si poate schimba felul de cum este interpretata de ochiul uman.
Deci in concluzie nu as putea spune ca imi creeaza o anumita stare culoarea roz.
Poza pusa la inceput ---sau mai bine zis rozul ala nu prea a roz--e ciclamen/fucsia de-a binelea......si alturi de tipa respectiva imi inspira sex......daca era alta tipa, imi inspira altecva....si tot asa....depinde de prea multi factori.
Nana Floare
user posted image
...pai eu cam asta am gasit cand am dat un search pe google... unsure.gif Ei zic ca-i roz... biggrin.gif Ma rog, la subtilitati de culoare eu nu ma pricep deloc...si nici n-am ochi pentru ele... sorry.gif mwah1.gif
Dar haine sau pantofi roz aveti?
chatonel
imi place rozul, dar nu ma mai imbrac in roz smile.gif Mica aveam balerini roz, rochii roz, funtite roz tongue.gif
Acum sint numai rosu intens, negru si toate nuantele de albastru.
TriRegnum
Pink hh.gif
Imi vine sa rad deoarece in ritul roman e o sarbatoare(chiar a fost luna trecuta) pe an cand odajdile preotilor sunt roz(ce mai radeau de mine prietenii si cred ca si unii din cor).
Stola mea e de culoare violet(tot ca rozul daca e sa te gandesti, dar mai inchis).
Nana Floare
...dar ciumpilica pe care o poarta cardinalii pe cap e rosie sau roz? Tare-mi place...si vreau sa te vad peste zece ani cu ea...
Twilight

nu e bine sa stereotipizam . rozul nu este purtat doar de "fitoase" Regina Angliei purta roz. Imbracaminea chinezeasca are
tot felul de inclinati spre roz. In imbracaminte mie imi place rozul in cantitati MIci , o bratara ,o curea etc..mai ales in combinatie cu kaki (depinde de cum il folosesti ). Totusi ..pt cei care fac din roz un cult 50.gif jeap! jeap!
stiam pe cineva care purta numai roz ( o tocilara culmea! ) roz roz si numai roz..in diferite nuante grrr..imi venea sa o bag intr-un sac ,sa o atarn undeva si sa ma joc dea Piniata biggrin.gif

pana la urma "de gustibus er coloribus non disputandum'' nu ai cum sa iti impui parerea si nici sa crezi ca ai avea dreptul
Mistinguett
Credeam ca rosul este culoarea prostitutiei. Dar sa revenim la roz.
Nu m-a atras niciodata, nu imi aduc aminte de haine roz nici cand eram copila sa fi purtat. Rozul pentru mine inseamna feminitate dar in sensul de sex slab. Da, asta e: imi inspira slabiciune, neputinta, timiditate.

Dar cum am eu vorba cu "never say never", era cat pe-aci sa-mi cumpar o bluza roz pentru revelion. Voal, un roz care se cheama "dusty pink", cu broderii si margelute mici si transparente - in cazul asta era un roz romantic. Poate si din cauza modelului bluzei.

Ciclamenul/fuchsia purtat de dama din poza imi da senzatia de agresivitate.
cameron
Imi place doar "la vie en rose"..
Moira
Roz - prima chestie la care ma gandesc este siropul de capsuni curgand peste frisca alba.

Dar rozul ramane pt mine o culoare penibila. Falsa. Artificiala. Gretzoasa.
A trebuit recent sa ma imbrac in roz la un party tematic: m-am simtit ca o bomboana prea dulce. Si mie nu prea imi plac chestiile prea dulci, in general.
Culoarea mea preferata este verdele.
Rozul:
-la o femeie: mi se pare dovada de infantilism afectiv.
-la un barbat: homosexual.

Dar, ca o exceptie, imi plac trandafirii roz. wub.gif
Mihai
Bine ai venit la Han, Moira! welcome.gif
Zed
Primul exemplu dat de Nicodim este prea agresiv . Nuanta de pink , fuchsia , nu are nimic cu roz .
Trandafirul pastelat nu provoaca asa o iritare de iris .

Eu gasesc violetul mult mai urat decat rozul , desi nu posed imbracaminte roz .
cameron
Si totusi.. uneori la rasaritul soarelui norii sunt aproape roz.. si im place nuanta aceea diafana si efemera..
Nana Floare
tongue.gif dedicatie pentru Menthoru si Ares... rofl.gif

user posted image
Aramis
uneori imi place, alteori il detest... depinde de starea mea de spirit, de cine poarta culoarea si de cat de aprinsa este... in orice caz, nu am nimic roz la mine in dulap, dar peretii camerei mele sunt roz (de abia astept sa vina vara ca sa pot renova si sa-i vopsesc in crem deschis...)
halcyon_lll
user posted image

Nu imi place roz! in nici un fel!
Iason
nici mie...
LigiaB
Extraordinar!!! Eu o sa fiu prima care o sa spuna ca mie imi place ROZUL!!! rolleyes.gif Dar nu orice roz. Nicodim, cel din poza de mai sus, e prea tipator, muult prea agresiv...

Mie imi place rozul pal. Deschis de tot. Am citeva tricouri si pantaloni scurti de roz pal. Am ochii albastri si cica ma prinde. Primesc complimente cind ma imbrac in roz... sorry.gif ma simt bine in roz deschis...
Nu pe toata lumea "prinde" culoare asta. Cele care au culoarea fetii (complexion) palida (spre galben) le sta bine. Imbujoreaza putin fata...

Culoarea bleu deschis si roz deschis fiind culorile mele favorite. rolleyes.gif

Incredibil ce diferiti sintem... smile.gif
fargakos
Ei, nici mie nu-mi place rozul, dar totusi in cap imi vin DOUA EXCEPTII: buzele wub.gif si trandafirii roz
Jpg-ul e pentru cele ce indragesc rozul.
LigiaB
Super Trandafirul Fargakos! smile.gif

Rozul de care vorbeam eu, e mult mai deschis totusi.... rolleyes.gif (asta ca fapt divers)
Zed
In natura nu exista culori urate . Trandafirul arata minunat , la fel si magnolile .

@Ligia , chestia cu fata palida si tricou roz o tin pentru dusmani , cred ca este un sfat bun .
O pliele bronzata sanatos (nu acces) arata de o mie de ori mai bine sub o haina deschisa . Daca asociezi la o piele palida o culoare la fel (de imbracaminte), nu sare nici macar conturul fetei in evidenta .
LigiaB
@Zed.

Eu cind am scris chestia cu fata palida, de fapt il citeam pe un creator de moda reputabil din USa, (scuze imi scapa numele si nu voi improviza).

Intimplator ma uitam la tv la un show de moda... Cind fetele au intrat si purtau culoarea roz pal, el a facut acel comentariu...Fata palida poate beneficia de culoarea roz pal, culoarea care o are fata bebelusilor. smile.gif Tot el spunea de culoarea neagra care tinde sa accentueze cearcanele...culoare roz le atenueaza.... Eu am incercat si asa e... rolleyes.gif

Mie imi sta bine purtind culorile reci. La farduri la fel...Rozul ma prinde. smile.gif
YoyoMan
Roz e cea mai tembela culare din spectru. Nu pot zice de ce - stiu numai ca o urasc - si acuma: culmea rozului: pantofi de dama roz. Ati vazut asa ceva? YAAAAK! 6.gif
Zed
YoyoMan , rofl.gif rofl.gif de aceea adevaratii designeri recomanda negrul ca cea mai potrivita culoare . thumb_yello.gif
pufuletz
din punctul meu de vedere, culoarea roz = M Monroe & Barbie doll
YoyoMan
Eu de cate ori vad culoare roz ma gandesc la americani si la America (se poate sa fie din cauza Mercedes-urilor roz pt care s-a facut comanda numai si numai in America ) si si a Buikurilor alea mari roz si a blondelor (zaharisite si batrane) cu roz pe buze. Ca tot zicea pufuletz ce e culoarea roz pt ea.... rofl.gif
Rose
Acum...nu cred ca i-ar putea placea vreunei persoane rozul acela de papusa Barbie... dar asa toate culorile pot fi "turbate"...ma gandesc acum mai ales la turcoaz si galben smile.gif Dar rozul pal(cam ca bomboanele fondante biggrin.gif) sau nuantele mai deschise de lila chiar imi plac desi in mod normal prefer nuantele de negru, kaki, caramiziu...chiar mi se pare o prejudecata asta cu rozul...sunt multe culori care arata cel putin la fel de rau cand au "intensitati nepotrivite"...
YoyoMan
Ba da - le place unora biggrin.gif chiar asta ziceam - americanii isi comanda Mercedes-uri roz - si roz de-ala de Barbie! Pe bune! Is complet loviti in kap! blink.gif
Poate e prejudecata chestia cu rozul - nu stiu - ce stiu e ca nu suport culoarea roz..... nu imi place.
contraste
Da!
Ani in urma la un carnaval, mi-am facut o costumatie dintr-o pereche de blugi, cu dantela roz si un plastic lucios fucsia!
Ce mai ! Avangardista serios prin anii 80-85 - nu mai stiu.
Acum insa nu ridiculizez o persoana de sex feminin careia rozul ii sta bine !
Oricum, chiar intr-o masina roz, nu m-as urca!
Blakut
Culoarea roz ma scarbeste: pentru mine roz = matze, voma sau bucati de carne aruncate in aer de o explozie. Nu suport culoarea asta!
Fausta
hmmm, nu tre sa fii chiar atat de drastic cu rozul... nu o simpatizez chiar de loc, dar nici chiar asa...
Cla
Roz, hm... un trandafir roz de ex. imi place. Un pic de roz la o rochie de mireasa merge.
Dar ma dor ochii cand vad transvestiti in culoarea asta. Cel mai respingator roz pe care l-am vazut vreodata era la o fiinta feminina (ca femeie nu pot sa spun) care avea un trup ca un butoi, dar imbracata in leggins roz... picioarele parca erau 2 caltabosi... hh.gif 6.gif

Arata ca ->
user posted image

Mara
Clarence bop.gif pentru poza de mai sus. tongue.gif

Nu-mi place rozul tare, in schimb un roz prafuit... chiar merge, in special vara, o rochie cu floricele smile.gif
Turcoaz
Fiecare culoare are o paleta de nuante. De la culori tari la cele ..vorba lui Mara "prafuite" care sunt discrete dar pun in evidenta personalitatea fiecaruia. Asa ca si rozul..depinde care roz unsure.gif
Serenity
Si ca tot veni vorba de nuante, rozul acela cafeniu, de fapt maroul cu tenta rozalie (probabil dusty pink-ul despre care spunea Misti la inceput) ramane una din culorile mele preferate wub.gif cu toate ca de la o vreme-ncoa in capul meu rozul (barbie) e asociat automat cu prostul gust, mi se pare o culoare kitschoasa.. ma refer aici la rozurile concepute de mana omului. Rozul in natura (trandafirii, cerul, etc...) mi-a placut si-mi va placea intotdeauna.

La capitolul haine nu ma pot lauda decat cu o singura bluza (fara maneci) la care eu tin foarte mult chiar daca e roz, pentru ca e prima investitie mai mare facuta din banii mei (alocatie 6.gif ) si pentru ca are o croiala intr-adevar simpatica..


user posted image

dsrk3r
Gosh, o colega de a mea a venit la servici aum cateva zile imbracata in ROZ, din cap pana in picioare. Nu mai stiu daca era si fardata ROZ ca am intors repede capul sa nu se vada pe fata mea ce nu trebuie. Dar pe gura tot mi-a scapat ceva si prin cap mi-a trecut ca i-au luat-o hormonii razna. huh.gif
Jubi


Unele fete sunt chiar scarboase in roz... hh.gif . Dar uneori o bluza roz, calmata de ceva neutru in partea de jos e ok. Un make-up discret cu roz ( insa NU, numai cu roz) e iar ok. Trebuie sa fi moderat intotdeauna . smile.gif
Fausta
asa e Serenity,_Jubilee_... de exemplu azi mergeam cu maxi taxi si cand intorc capul am vast o "tipa roz"... pana si parul il avea rox, ca sa numai zis de accesorii si machiaj... deja nu se mai distingea care e medalionul, care e bluza si de unde incepe fusta... si era rozul ala tipator de te dor ochii daca il privesti mai mult de doua secunde... e incredibil cum inteleg unii "sa fie in pas cu moda" ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif
YoyoMan
Cele mai adevarate is tipele blonde, grase, pe la 45 de ani si imbracate in roz si rujate cu roz rofl.gif
contraste
si colorat parul alb cu creion rosu dizolvat in apa!
contraste
ohmy.gif
Fausta
asta e buna contraste... rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Vornicum
eu imi vopsesc apartamentul in roz. vreau sa ma trezesc dimineata intr-o stare vesela.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.