Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Tolkien
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan > Enigme si Ghicitori
Morkin
Tolkien: Are you as smart as a Hobbit ? Solve Gollums riddle: "It cannot be seen, cannot be felt, cannot be heard, cannot be smelt. It lies behind stars and under hills, and empties holes it fills. It comes first and follows after, ends life, kills laughter."
axel
user posted image
Morkin
of course smile.gif dar sper ca nu il stiai tongue.gif
Mihai
Bine ai venit la Han, morkin! smile.gif
Morkin
bine v-am gasit smile.gif
E.B.E.
So, hobbit-of-the-light, guess this riddle-of-the-dark...


A live without breath,
As cold as death;
Never thirsty, ever drinking,
All in mail never clinking.
E.B.E.
...and...


This thing all things devours:
Birds, beasts, trees, flowers;
Gnaws iron, bites steel;
Grinds hard stones to meal;
Slays king, ruins town,
And beats high mountain down.
E.B.E.
Si uite-asa a cazut topicul in uitare... smile.gif
greenhorn
prima nu o stiu dar a doua e Timpul. nu?
E.B.E.
Sigur ca da smile.gif
greenhorn
"never thirsty, ever drinking..." mi-a luat ceva mai mult la asta... un peste?
E.B.E.
Felicitari smile.gif
greenhorn
multumesc.
ghicitorile astea sunt destul de usoare. incepusem la un moment dat sa joc un rp game pe net si erau acolo unele la care habar n-aveam sa raspund. daca imi fac iarasi cont acolo o sa le postez (desi pe thread-ul asta nu prea au ce cauta).
HeLL_AgE
imi zici shi mie ce joc shi pe ce site l-ai jucat... secret.gif
greenhorn
pai e un RP game. nu se joaca pe un vreun site. e nevoie de program special("g-mud" daca nu ma insel) care este destul de mic.
jocul ia loc in universul creat de Orson Scott Card in cartea "Jocul lui Ender". Twilight poate sa va spuna mai multe. eu nu am jucat decat de vreo 4-5 ori.
ideea de baza e ca iti creezi un personaj cu anumite trasaturi si trebuie sa actionezi in consecinta in diverse situatii. si mai presupune si o cunoastere temeinica a limbii engleze (vocabular adica).
--- dar suntem offtopic mult, nu? unsure.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.