Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Guma De Mestecat
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Ryan
Astazi ma gandeam la viata mea in raport cu guma de mestecat. Ce subiect savant ! biggrin.gif Suna cam stupid dar asta e. Imi place guma. Mestec guma in casa, pe strada, inainte si dupa masa, la concerte si in baruri, in biserica si mai ales in vacanta. Nu mestec guma in loc sa ma spal pe dinti, daca cineva ar fi avut dubii citind chestia asta. laugh.gif In fine, imi place gluma Orbit Verde, pastile. Ma dau in vant si dupa guma pentru copii, mai ales aceea din care poti sa faci baloane uriase pe care cateodata iti vine sa le spargi in capul trecatorilor care te masoara cu o curiozitate anormala. Dar nu, nu fac baloane pe strada. Ca sa nu se uite lumea chioras si ca nu se ia baietii de mine. Guma este sexi, se pare ca baloanele ii duc cu gandul la ceva ohyeah.gif , dar nu-mi bat capul cu asta. Fac baloane acasa. Odata, m-am hotarat sa fac o felicitare pe care sa scriu folosind guma si asa am facut. Am alcatuit cuvintele din guma bine mestecata, le-am lipit si apoi le-am colorat cu carioca. Cei care au primit nu s-au aratat dezgustati. Dimpotriva. Si asa am ajuns eu la concluzia extraordinara: traiasca guma de mestecat care contine o multime de prostii insa pe care tot o mestec cu placere thumb_yello.gif

Si-acum poate scrieti si voi ce fel de guma va place, de ce si cat de des o folositi si ma rog, tot ce vreti despre subiectul in cauza.
axel
Airwaves albastru smile.gif
Ce pacat ca nu mai am acum sad.gif
Nana Floare
M-am lasat de tot de guma de mestecat, dar pe vremuri eram toata ziua buna ziua pe Orbit...imi placea aia cu aroma de mere (ambalaj galben) si aia cu ambalaj albastru deschis. Ma enerva aia cu ambalaj albastru inchis. Cand eram copchil imi parea rau sa arunc guma si adeseori o inghiteam. Intotdeauna am preferat o guma de mestecat unei ciocolate. Asta e povestea mea xmas.gif . Urmatoru' la rand... mwah1.gif
Mistinguett
Folosesc guma extrem de rar, si numai ca sa-mi curat dintii - daca am mancat ceva care mi-a lasat un film neplacut pe dinti (ca spanacul verde de ex.) si nu am unde sa ma spal pe dinti (nici nu car periuta si pasta cu mine oricum).

Nu am nimic impotriva gumei de mestecat decat daca este mestecata cu pocnituri si gura deschisa. Am avut o prietena care o mesteca asa, ea dealtfel o fata tare decenta din orice alt punct de vedere, si ma scotea din sarite. Mesteca guma fiece moment treaz din viata ei, si nu se potrivea deloc cu imaginea ei de doamna.

Zilele trecute eram in metrou si am auzit pocniturile de guma in apropierea mea, si instantaneu "mi-a sarit siguranta" - se pare ca reactia mea este involuntara. Si nu zic de pocniturile de baloane (care sunt joaca si daca te joci in casa, e ok), ci pocniturile alea intre masele... stiti voi ce zic.

Mda, as putea sa zic ca sunt mai mult contra decat pro.
allexa
Guma imi place cat mai mentolata ( asta pentru ca fumez hh.gif ). Exceptie face bubblegum care musai trebuie sa aiba aroma de pepene. Traiasca Hubba Bubba. rofl.gif Iar bubblegum folosesc numai in masina sau acasa ca e tentant rau. devil.gif
Ryan
Uh, Misti, pai sa stii ca eu nu clefai si nici nu rumeg toata ziua biggrin.gif (asta ca sa nu-ti faci o idee gresita laugh.gif ) iar baloanele le fac numai la mine in casa. Si pe mine ma enerveaza persoanele care pocnesc guma si-mi vine sa mor. Mestec eu destul de des, dar discret rolleyes.gif
genicon
Si eu sunt "fan" tot al Orbitului Verde. Mi se pare cea mai buna guma dintre toate cele incercate pana acum - nici prea-prea, nici foarte-foarte. Obisnuiesc si imi place sa mestec guma. In primul rand pentru ca ma calmeaza (era un adevarat ritual pe vremea in care jucam baschet aceasta guma de mestecat - un pachet de HubbaBubba de mere la fiecare meci - pentru ca devine "alunecoasa" dupa ce ii dispare gustul si te calmeaza cel mai bine spoton.gif ). Acum, insa, asa cum am zis, am ramas pe Orbit verde, pe care, din pacate, nu prea pot sa-l mestec in voie cat sunt in Bucuresti tocmai din cauza foamei si a senzatiei neplacute de pofta de mancare pe care o provoaca mestecatul... laugh.gif

Am zis
Zed
Wrigley`s Spearmint .

Chiar acum "mestec" una si daca nu-i nimeni prin birou fac si baloane . In schimb, incetez imediat daca vine cineva .
Clopotel
Guma Orbit Winterfresh la 20 pastile e preferata mea... sugarfree...it's cool
MikeEL
Da' Orbit-u' ala cu gust de BenGay nu va place ?? forest crek se numeste..
Lilith
Misti , si eu foarte rar , cand nu am incotro biggrin.gif . Si la fel ma enerveaza plescaitul gumei . Dar ce mai imi placea sa fac baloane maaaari , bagam o cutie intreaga in gura numai sa le pot face cat mai mari rofl.gif
Aramis
Pai daca este sa se uite cineva pe la mine prin ghiozdan, poseta, ruxac etc etc etc ar da oricand peste o cutiota de x-cite albastru sau winter fresh. Nu pot si nici nu vreau sa renunt la ele smile.gif
chatonel
uhhh, cred ca-s mai mult de 5 ani de cind nu am pus guma in gura... de cind am avut probleme cu stomacul; in acelasi timp mi-am dat seama ca strica si dintii.
Mrs. Rogers
Guma Colgate made in USA e cea mai buna
Jazz
biggrin.gif Axel! Si mie imi place Airwaves aia albastra. Eram disperata ca mi se terminase si... unde crezi ca am gasit? La un fel de garage sales. De fapt nu era in garage era in casa, in bucatarie. Ne invarteam noi pe acolo sa vedem ce au oamenii aia de vanzare si pun ochii pe guma, o multime de pachete. O fi zis tanti ca sunt ciudata dar mi-a dat-o pe toata. Imi place ca are aroma tare, tare si ca ... ma face sa stranut de cate ori o mestec. rofl.gif Asta sunt eu stranut de cate ori beau lichior sau mestec Airwaves! tongue.gif
Mrs. Rogers
Ok . singura guma de mestecat care este in acelasi timp si un medicament impotriva cariilor e TRIDENT. 43.gif
Adriana Vd
e dezgustatoare guma aia cu aroma de Ben-gay,(imi place numele asta, e expresiv... rofl.gif )cred ca e de la airwaves...
Scarlett
Pentru ca sunt fumatoare folosesc guma ( mentolata ) dupa fiecare tigare ..a devenit o obisnuinta .
rossi
da, e buna..o mestec acum ca mi-e greata.
Tyra
Am mestecat ieri guma cu aroma de scortisoara. La noi din pacate nu se gaseste. E chiar deosebita, buna-buna smile.gif
Vegas2002
Si eu folosesc guma de mestecat,"sugar free" si mentolata smile.gif
^Anne^
QUOTE (Vegas2002 @ 25 Apr 2004, 06:11 AM)
Si eu folosesc guma de mestecat,"sugar free" si mentolata smile.gif

si eu...si eu....
Mai nou mestec Orbit pt copii !!
Vornicum
QUOTE (^Anne^ @ 28 Apr 2004, 12:38 PM)
si eu...si eu....
Mai nou mestec Orbit pt copii !!

Ohhhhhhhhh .... smile.gif smile.gif smile.gif
Orbit pt . copii. Suna asa dulce... rolleyes.gif rolleyes.gif
Vreau si eu... laugh.gif Orbit for the puppies.
^Anne^
user posted image
Si am gasit niste guma de mestecat. vrei??
Tyra
Da!!! Orbit pt copii - chiar o mestec cu mare placere, e bunaaaaaaaaa, n am mestecat pastile, doar lame.
Aramis
In acest moment meste Orbit albastra-inchis, adica cea mai mentolata (imi place foarte mult asta extrem de mentolata). Citind pe aici mi-am dat seama ca nu am mai luat de mult guma cu aroma de mere si cred ca o sa imi cumpar astazi tongue.gif
contraste
Era o gumiţă ORBIT sub formă de biluţe, (tare micuţe şi discrete) o mestecai discret, nici nu sesiza cineva că ai gumiţă în gură!
A fugit, s-a rostogolit din comerţ, că tot era biluţe!
Acum rup perniţe mentolate, dar mă rog e incomod.
Nu-mi place să mestec ca în staul...
Aramis
Contraste, cred ca te referi la X-cite (parca asa se scria). Imi placeau la nebunie... mereu aveam cate un pachet la mine, pentru orice eventualitate biggrin.gif
contraste
Da! Aşa-i!
Păcat, nu mai are cine să mă X-cite (gustativ!).
Dar sper să se simtă sa apară alte biluţe...
Şi-atunci să vezi, trai pe vătrai!
Kyklos
Eu nu folosesc deloc guma de mestecat , se gaseste la farmacie spray de gura "Mentolin"si e mult mai sanatos decat guma de mestecat .
Tyra
Dar eu mestec guma pt ca imi place, nu pt improspatarea respiratiei...
Serenity
Am observat ca atunci cand mestec guma sunt mai relaxata.. ma vad asa, ca o tipa dura pe care o doare in cot de tot ce e in jur.. In sesiune, in dimineata examenului, e obligatorie guma! Sau oricand am emotii.

De muuulta vreme mestec doar Orbit verde. Am incercat cam tot ce se gaseste si mi se pare singura care nu e nici prea mentolata, nici prea dulce.
Olaf
Mie nu-mi place guma ca ma plictisesc relativ repede de ea. Numai ca realizez prea tarziu ca m-am plictisit si atunci mi-e deja foame. Sau pofta de ceva care sa-mi schimbe gustul: o friptura, niste cartofi prajiti, ceva... laugh.gif
Cla
Big Red e faina, cu gust de scortisoara.
Si, mestecând asta, mai si stii sa vorbesti perfect americaneste spoton.gif
Aramis
Am incercat saptamana asta Big Red si am ramas... ohmy.gif . Un sfert de ora am tot lacrimat si limba mi-a fost amortita cry.gif
Lotte
Eu sunt dependenta de pastilele Orbit. smile.gif
axel
Recordul meu cred ca este de 5 pastile de Airwaves albastru odata. S-a intamplat cand eram extrem de nervos (ex: am sters din greseala fisierul cu tema, la care lucram de 3 zile). Are intr-adevar efectul asteptat: ca un dus rece!
Cla
A aparut Juicy Fruit cu un nou "look" pe piata.
Gustul e doar acelasi spoton.gif
Nu stiu de pret, or fi mai scumpe acum, pt. culoarea noua rofl.gif
Asa se ademenesc copiii cry.gif
Serenity
Mi-am luat ieri guma de mestecat Menthos. E buna, mie mereu mi-au placut Menthos-urile.
MonicaV
In loc de guma, eu folosesc tigari false, fara nicotina si care nu se aprind (unele sint din plastic, altele din hirtie). Dealtfel, am si unele cu tutun (Aeros) la care le tai capetele si respiri aroma fara sa le aprinzi. Cele fara nicotina au diverse arome: lamiie, menta, cafea, ierburi chinezesti, scortisoara, gust de fum, etc. Cele mai bune sint alea cu lamiie si alea chinezesti. Bineinteles ca au efectul gumei, adica un gust placut in gura (pentru igiena, am pasta de dinti si apa de gura si la servici, nu numai acasa), fara dezavantajele gumei (pentru dinti, plus aruncatul gumei, pocnitul, etc.). Pe cele cu tutun nu le folosesc regulat. Inca mai sint la prima tigara si nu sint dependenta (pot sa stau cel putin citeva zile fara sa le folosesc). Ideea de a imi cumpara asa ceva mi-a venit intr-o perioada stresanta, ca sa am cu ce sa ma joc in timp ce muncesc sau sa fac o pauza, si eventual sa nu maninc prea mult sau prea des cind sint nervoasa. Tin pe birou intr-o cutiuta mica o tigara de fiecare fel.
Cla
Pe cănd eram copil, se găseau la farmacie "ţigări medicinale", făcute din eu stiu ce ceai.
Dar nu pocneau la fel de fain ca şi guma de mestecat de la sârbi rofl.gif
MonicaV
Nu e acelasi lucru, daca se aprindeau. Exista tigari din alte plante, nu din tutun, care se aprind si care sint periculoase pentru ca de fapt pericolul tigarilor nu se datoreaza nicotinei, decit poate in mica masura, ci faptului ca se inhaleaza fum. Unii chiar pretind ca nicotina nu e mai periculoasa decit cafeina. Fumul e periculos, iar cancerul de plamini e din cauza fumului. Tigarile mele nu se aprind deloc (nici cele cu nicotina, nici cele fara).
Cla
Monica, alea erau tigari pt astmatici.
Nu stiu ce era in ele, in orice caz ceva mentol.
QUOTE
Exista tigari din alte plante, nu din tutun, care se aprind

Clar, cannabis rofl.gif (just joking wink.gif )
March
Guma de mestecat iti poate aduce si necazuri ! sad.gif

Veysel Dalci, membru al Partidului Dreptatii si Dezvoltarii din Turcia a fost retinut de politie pentru delictul de a fi mestecat guma in timpul unei ceremonii de depunere de coroane de flori la monumentul fondatorului statului modern turc Kemal Ataturk.
Politicianul, in varsta de 38 de ani, risca o pedeapsa de la unu la trei ani pentru ofensarea memoriei lui Ataturk, considerat tatal turcilor, liderul revolutiei din Turcia si primul presedinte al tarii
Cla
QUOTE
Guma de mestecat iti poate aduce si necazuri ! cry.gif

Mersi March, acum o stim: din guma de mestecat se face C4, aia care se pune la brâu spoton.gif
Ce ne mai miram daca oamenii ajung in Turcia la puscarie daca gasesc niste pietre la strand, nu se gândesc la nimic si le baga in geamantan, ca amintire.
Si in America daca plimbi o doza de bere deschisa, in masina, te iau la fel sheriffs.
Dar ramâi liber daca te plimbi cu o Uzi sau Kalashnikow pe strada, asta nu conteaza at all...
Crazy world...
March
Alte necazuri si cum poti scapa de ele :

Ti s-a lipit guma pe par ? Suvitele de par lipite le freci cu putin unt de arahide sau ulei vegetal care inmoaie guma si o face sa se indeparteze usor.

De pe haine ? Le bagi in congelator si dupa cateva ore incerci sa razui guma ingetata.

De pe covoare, tapiterii sau imbracaminte ? Pune otet fierbinte peste guma si se va dizolva

Cla
Asta-i tare de tot: "Guma de mestecat ii face pe elevi mai destepti"
Un studiu facut de cercetatorii Institutului de Stiinta Wrigley, din SUA roflmao.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.