Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Citatele Preferate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
Mihai
Care sunt citatele voastre preferate? Sau Motto-ul de viata - aveti unul?
Scrieti-le aici! wink.gif
lgabi
8.gif Cuvintele nu au alta semnificatie decat aceea pe care le-o dam noi.
Singura limita pentru cat de sus putem tinde este cand credem ca putem urca.
Eu iau decizii. Poate nu sunt perfecte, dar este mult mai bine sa iei decizii imperfecte
decat sa cauti in permanenta deciziile perfecte pe care nu le vei gasi niciodata.
- Charles De Gaulle

35.gif Daca continui sa faci ceea ce faci, vei continua sa primesti ceea ce primesti.
- John M. Capozzi

Afrodita
motto-uri in viata? pai, avand in vedere faptul ca incerc sa trec de la pesimism exagerat la optimism acceptabil am cateva motto-uri(desi nu cred ca le pot zice asa), dintre care, primul si cel mai important pt mine este :"in orice rau exista un bine" sau "dupa rau vine si bine"...nu sunt ele cine stie ce, dar ma ajuta sa trec peste greutatile de zi cu zi care ma cam coplesesc uneori sad.gif
Antont
" Arata-te puternic cind esti slab si slab cind esti puternic" -Sun Tzu - "Arta Razboiului" .
Ulysses.Odyossus
"What spectacle confronted them when they, first the host, then the guest,
emerged silently, doubly dark, from obscurity by a passage from the rere of
the house into the penumbra of the garden?

The heaventree of stars hung with humid nightblue fruit."

J. A. Joyce
Daphne
"A ierta rautatea altora e o virtute, a o uita, e o nerozie"

sau

"E mult mai bine sa nu te increzi, decat sa-ti para rau ca te-ai increzut"


si un pic de optimism: " In toate iernile de suferinta gandeste-te ca nu poate sa nu fie primavara" ( N. Iorga)
genicon
Daphne - si cei de la Mafia au zis-o, dar putin altfel : "Totul se iarta, nimic nu se uita"
Iar ca citat interesant, e drept, nu de filozofie, ci mai mult de dragoste ar fi: "Nici un barbat sau femeie in lumea asta nu merita lacrimile tale, iar cel care le merita nu te va face sa plangi" (nu stiu cine a zis-o blink.gif )
Daphne
Doar ca nu am prelat-o de la Mafia( pentru ca nu ascult aceasta formatie). Si, sincer, suna mult mai bine citatul decat " versul" lor.
Yoda
"Auleu inima mia.. " (blonda de la Blondy) care a fost preluata si de Albert Einstein ca "everything should be made as simple as possible, but not simpler."
bubu
1. Fii om.
2. Vesnic vei culege ceea ce semeni.
3. Iubeste ti aproapele, dusmanul si atunci vei gasi adevarul(Dumnezeu).Asta ultima e nasoala rau de tot, nu?...dar e plina de adevar.

Si daca vreti il citez pe DeNiro(sint si filmele bune la ceva)"lucrurile bune l-i se intimpla celor care stiu sa aiba rabdare"
dr.agy
"The time is a vast desert and each moment is a single grain of sand.Who can trully know what holds the future,what lies beneath the dunes,far beyond the human realm?"

Emperor:Battle for Dune.
bubu
"Cine este fara de pacat sa arunce primul cu piatra"
Ce semnificatie mare au aceste cuvinte, care din pacate nu sint deloc puse in practica de catre oameni desi sint crezute.
Inca o dovada ca omul face ce i place si suporta consecintele.
AIWA
Dragostea e ca tequila: DELICIOASA Insa daca e prea mare te doare capul!
Onasis

Banii nu fac fericirea ...ei o cumpara gata facuta!
Onasis
bubu
"Numai cei care se vor naste din nou, vor vedea imparatia cerurilor"
ypsilonalpha
"Violentza este ultimul refugiu al incompetentzei"

Salvor Hardin / Isaac Asimov
bdl
Iubito,ma gindesc la tine
Ca un borfas la ceasul unui lord,
In singe imi zvicnesc drezine
Iar caii fac atac de cord.
Carmi

"In dragoste si in razboi totul e permis"
Tudy
"Every word is like an unnecessary stain on silence and nothingness." rolleyes.gif
Mistinguett
Citat dupa care incerc sa traiesc:

Fii tu schimbarea care vrei sa o vezi in lume - Gandhi

Citate care (imi) trebuiesc amintite din cand in cand:

Chiar si atunci cand cazi in nas, te misti tot inainte - proverb amero-indian
(parca suna mai bine decat "un sut in..." tongue.gif )

Daca plangi pentru ca a apus soarele, lacrimile tale te vor impiedica sa vezi stelele - proverb hindus

Nu este nevoie de temple, si nici de filozofii complicate. Propriul nostru creier, propria noastra inima ne sint templu; filozofia este bunatatea. - Dalai Lama
Eddy75
Viata trebuie traita oricum ar fi ea,caci ne este data fara sa o cerem si ne este luata fara sa fim intrebati. rolleyes.gif
genicon
"Oricate stele ar exista pe cer, intotdeauna mai sunt si altele si oricate ganduri ar da sufletul tau, intotdeauna mai are altele"

L-am auzit la (surpriza!) un concurs de miss, era prezentat ca motto-ul in viata al unei concurente... Si mi-a placut, asa ca m-am gandit sa vi-l zic si voua 19.gif
escu
Faptul ca orice viata de pe pamant se termina prin moarte, nu dovedeste ca moartea este scopul vietii" (L.Blaga)
escu
Himera
"You only live once, but if you live right, once is enough!"

"Traiesti o singura data, dar daca traiesti drept odata e destul!"

(A fost moto-ul preferat al unui astronaut de pe Challenger - numele imi scapa acum, mort in Ianuarie 1986)

"Cogito, ergo sum!" "Cuget, deci exist!" (Descartes)
genicon
Daca imi este permis un off-topic pe acest subiect serios, pentru a mai destinde atmosfera... va zic. Daca vi se pare nelalocul lui... n-am nimic impotriva sa imi stergeti postul wink.gif
Insa, citind citatul Himerei, cel cu "Cuget, deci exist", mi-au venit in minte doua citate - primul (al politistului motto) : "Exist, deci cuget" biggrin.gif SI al doilea, legat de "Stau si cuget..." - (al ciobanului motto): Stau... smile.gif

Repet - sper sa nu deranjeze aceasta mica destindere a atmosferei. 19.gif
thext
"Fericit este cel ce a pierdut orice speranta"
Carmi
Imi cer voie sa fac o adaugire la citatul Himerei (care sper sa nu se supere)
"Dubito ergo cogito,cogito ergo sum"
Am facut precizarea deoarece eu gasesc foarte importanta si prima parte....
imi cer scuze inca odata daca am suparat Himera
Tudy

Dubito ergo cogito,
Cogito ergo sum,
Sum ergo Deus est.

(René Descartes, "Meditationes de prima philososphia")



...daca tot suntem la "adaugiri" smile.gif
bdl
" Pe mine m-ati omorit, da cu calul ce-ati avut? "
ypsilonalpha
Iar raspunsul este: "Si caii se impusca, nu-i asa?" rolleyes.gif
Criminalu'
"O birocratie buna este cel mai potrivit instrument de oprimare inventat vreodata."
keb
bdl, imi spui si mie sursa acestui citat?

"Iubito,ma gindesc la tine
Ca un borfas la ceasul unui lord,
In singe imi zvicnesc drezine
Iar caii fac atac de cord. "

Imi suna f familiar, dar nu pot sa-mi amintesc de unde....

Car despre mine:
"As vrea sa plec in lume. Poate ca alergand incontinuu, fugind mereu as sfarsi prin a ma linisti. A inceput sa-mi fie teama de viata in mod practic. Sunt atat de straini si neomenosi oamenii. O bizara revenire la barbarie. Legile cele mai crude se stabilesc si se instaureaza in mod tacit si oamenii le traiesc in ei fara nici o reactiune."
- Jeni Acterian - Jurnal

Si

"Sunt superior atat cat sa inteleg
ca nu sunt destul de superior,
si nimic mai mult.
Poate, cu trecerea anilor, imbecilitatea mea
va deveni mai mare, si atunci voi fi,
daca nu mai fericit, in orice caz mai putin chinuit."
Giovanni Papini - Un om sfarsit



Iarina
"Daca intinzi mana dupa stele, s-ar putea sa nu prinzi niciuna, dar nici nu te alegi cu o mana de noroi."
bdl
Keb,
Cred ca e Marin Preda, Cel mai iubit dintre paminteni. Zic cred pt ca am citit cartea acu multi ani(peste zece ani in urma ,chiar mai bine,cind a aparut ea cred) si cred ca de acolo mi-a ramas fixat in memorie. Sper sa nu fi imbatrinit chiar asa de mult incit sa ma lase si memoria. biggrin.gif
ypsilonalpha
S-inca o zicala de a carei adevar m-am convins adesea pe propria piele:
"The beauty lies in the eye of the beholder" - "Frumusetea salasluieste in ochiul celui ce priveste" sau in romaneasca neaosa "Nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie".
genicon
Din ciclul "Omul, animal de prada":

"In viata cel mai bine este sa fi miel, dar cand esti inconjurat de lupi, trebuie sa fi leu" biggrin.gif
dobitocu'
Afrodita, imi place! Se pare ca eu sint mult mai pesimist decit tine. O sa ma gindesc la motto-urile tale, tocmai pentru ca nu sint cine stie ce. Nu stiu cit de mult o sa ma ajute in situatia in care sint acum, dar o sa incerc.
Mihai
[Off-Topic] Bine ai venit la Han!
ypsilonalpha
"Fa binele si arunca-l in mare." - proverb arab.
Afrodita
Bine ai venit dobitocu'( uh, mama, nu puteai sa pui alt nick? ma simt aiurea sa-ti zic asa sad.gif ) si sper din tot sufletul sa te ajute citatele de aici, nu neaparat ale mele wink.gif
Elle_G
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
OMU'BUN
Gandurile frumoase sunt ca privighetorile tinute in colivie; e de-ajuns sa le dam drumul, iar ele vor incanta pe toata lumea!

Lampa lui Diogene - In plina zi, cu felinarul aprins, intrebat ironic "ce cauta?" - el raspunde : Caut un OM !
atta
nu e chiar preferat... si are dezavantajul de a nu fi in romana, dar:

"They say jump, you say how high"

Rage Against the Machine - Bullet In The Head


P.S. In general nu imi plac RATM, dar aici au zis'o bine smile.gif.

greyhound
"Daca creierul omului ar fi atat de simplu ca sa-l intelegem noi, noi am fi atat de prosti incat tot nu l-am putea intelege"
- din cartea "Lumea Sofiei" de Jostein Gaarder, nu stiu cui apartine citatul
Balauru
Citatul meu preferat:

QUOTE
God has no Religion. Gandhi


Si unul de al meu : Be Free... Just Be... care e mai mult sau mai putin original blink.gif
Cain
QUOTE (Elle_G @ Jun 11 2003, 11:19 PM)
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]

Excent smile.gif

"Un sut in c*r este un pas inainte" (Desi Misti a gasit o exprimare mai eleganta, si-a pierdut din realitate)
-vorba din to.. popor-

"Mergi sau crapa !"
-Legiunea-

De ambele m-am lovit cel mai des...Probabil cineva vrea ceva cu tot dinadinsul de la mine...
Afrodita
Si eu m-am lovit de ele mai mereu...Chiar in momentul de fata am mai primit un sut in partea dorsala, insa, momentan, nu disper...Dar stai sa mai treaca fo 2 zile, ca fac isterii prin casa biggrin.gif
Si referitor la aia cu legiunea: eu am un mod ciudat de a fi: de unde am plecat nu ma mai intorc, deci tot un fel de "mergi sau crapa" e si la mine...Desi, uite ca acum fac exceptie de la regula...Sper sa fie singura...
Iarina
"Perfection is achieved, not when there is nothing more to add, but when there is nothing left to take away."
- Antoine de Saint Exupery
Copernic
QUOTE (Mihai @ Mar 23 2003, 04:15 PM)
Care sunt citatele voastre preferate? Sau Motto-ul de viata - aveti unul?
Scrieti-le aici! wink.gif

Am sa prezint o suita de mai multe aforisme, unele proprii, altele consacrate.
Astfel:

1=> " VIRTUS____ROMANA___REDIVIVA
Voieste si vei putea. Lumineaza-te si vei fi. "

2=> " Fiecare om duce in sine tiparul intregii conditii umane".

3=> " In orice competitie exista un singur lider".

4=> " Ce este o maimuta fata de om? O batjocura si o rusine dureroasa.

Tot asa trebuie sa fie omul pentru supraom: o batjocura si o rusine dureroasa."
(Friedrich Nietzsche)

5=> " Tot ceea ce un om poate sa-si imagineze, altii vor fi in stare sa infaptuiasca." ( Jules Verne)

6=> " May the Force be with us all, the jedies of the new order to come."

7=> " Every man dies, not every man really lives." (Braveheart)

8=> " E pluribus unum. Animus in consulendo liber." (ONU)

9=> " Sa gasesti mereu vointa si puterea de a-ti depasi limitele si a-ti implini visele. In fond istoria este facuta de cei ce incalca regulile, intr-o maniera onorabila."

10=> " Nu exista intuneric, ci doar ignoranta". (William Shakespeare)

---------
AVE!
---------
ypsilonalpha
Unul de care mi-am amintit recent:
"Impotriva prostiei zeii insisi lupta in zadar" - Schiller

EndLess_Point
Do more than exist; live.
Do more than touch; feel.
Do more than look; observe.
Do more than read; absorb.
Do more than hear; listen.
Do more than listen; understand.
Do more than think; ponder.
Do more than talk; say something.

...si da, stiu de faza cu limba romana, dar asa "suna" corect.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.