Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Emisiuni Culturale La Tv
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
miha
Am vazut saptamina trecuta - joi seara - la TVR Cultural o emisiune de 1 ora cu A.Plesu despre ultima carte a lui "Despre ingeri".

Mai stiti emisiuni interesante care urmeaza sa fie difuzate?

Stie cineva de unde as putea cumpara filmele facut de G.Liiceanu cu Cioran - “Exercitiu de admiratie”, “Apocalipsa după Cioran”?
Nana Floare
...cred ca se vand la negru pe la studentii de la filosofie, Univ. Bucuresti... wink.gif

PS: pe vremea mea, erau seratele lui Iosif Sava... rolleyes.gif
Mihai
Tot 'Despre Ingeri' a discutat si Cristi Tabara cu invitatele sale in cadrul emisiunii 'Parte de Carte', de la ProTV.
miha
Stiu seratele. Erau incintarea din acele vremuri. Sa-i poti asculta si vedea pt 2,5-3 ore pe Paleologu, Petru Cretia, Paler etc era mai mult decit o evadare ... un vis poate. Chiar reuseai sa uiti de mizeria de atunci ... asta daca nu se oprea curentu'.

Nu cunosc pe nimeni de la filosofie ... alta solutie nu cunosti?!

Nana Floare
QUOTE
Stiu seratele. Erau incintarea din acele vremuri.

...nu stiu de ce, dar am crezut ca esti prea tanar sa stii de ele...

PS: pe studentii de la filosofie ii gasesti la Laptaria lui Enache, la baute (nu de lapte). Sau trimite-i o epistola lu' Liiceanu.
miha
Ce bine era sa fiu mai tinar. Chiar asa cum ma credeai tu :thumb:

Lui Liiceanu sa incerc sa-i scriu la Humanitas?
Nana Floare
sau verifica pagina Univ. Bucuresti...poate are email baiatu'... smile.gif
YoyoMan
La ora actuala singura emisiune la care ma uit de cate ori nu uit biggrin.gif si care imi place f mult este a domnului Hurezeanu "Romania mea". Nu stiu daca e chiar emisiune culturala dar e o emisiune conceputa supercool. Din cate mi-am dat eu seama e vb de o emisiune tip - de un trade mark cu drepturi de autor. Si asa e super!

Nu pot sa nu-mi aduc aminte cu placere de emisiunea lui Octavian Paler "Pro si contra". Nu o pierdeam niciodata...
Nana Floare
bre, dar Tezaur Folcloric nu intra la emisiuni culturale? tongue.gif
miha
Dar "Bucataria lui Radu"? Extra!!!
Kyklos
O emisiune indragita de marinar...pe REALITATEA TV ....Greselile Noastre si emisiunea cotidiana EUROPETICE ...prezinta obiceiurile din zona ESTE EUROPEANA SI CENTRALA...oamenii de cultura...stilul balcanic ,conflicte , povesti la gura sobei .
factura
CULTURA LIBRE - TVR1 ,miercuri (pe la 24 fara un sfert) wink.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.