Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Locuri Magice
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Nana Floare
Dragilor,
...o buna prietena de-a mea are un fel de obsesie in legatura cu diversele locuri prin care trecem: are ea o teorie cum ca unele locuri sunt magice, adica sunt ncarcate cu energii pozitive...Te simti atras sa te duci acolo din cand in cand sa iti incarci bateriile, sa te regasesti, sa intri in rezonanta...Prin "locuri" ma refer la spatii la diverse scari: de la un oras, la un petec de gradina...
Imi veti spune ca un loc magic este casa parinteasca sau ceea ce fiecare intelege prin "acasa"...dar haideti sa le excludem pe acestea, caci prea sunt legate de mecanisme psihologice evidente (amintirile din copilarie, revederea celor dragi, etc.).

In cazul prietenei respective si al meu, avem doua locuri magice: unul este o minuscula gradina botanica a unei universitati din Occident...are dimensiunile unui teren de tenis, forma rotunda, si sunt si niste banci unde poti sa stai sa te reculegi...Mergeam acolo cu ea aproape zilnic...la taclale...si ne minunam la diversitatea de plante medicinale si ne intrebam care ce rol are.

Al doilea loc este un turn vechi...ne suiam in varf si puteam privi spre cele patru zari...erau marcate tot felul de sageti si orasele/tarile care se afla in directiile respective. De obicei ne cocotzam acolo cand doream sa ne punem vreo dorinta...Din pacate prietena a plecat, dar intre Craciun si Anu Nou ma voi sui acolo singur, mai ales ca nu stiu cand voi mai apuca in viitor. Plus ca prietena, desi departe, mi-a trimis email cu dorintzele ei si cu "sarcina" pentru mine de a le "plasa" in cele patru zari, din varful vechiului turn...

Aveti locuri magice? Sau sunt singuru' sarit de pe fix? mwah1.gif
calfa
Hm, muntii.
Nana Floare
...care munti? Toti?
calfa
... poate nu toti, dar nu am vrut sa dau nume, sa nu se supere cei pe care nu am fost inca ...
Nana Floare
mad.gif ...pai baga si tu ceva sentiment, ceva sirop de confesiune, ca asta nu-i thread gen melodia preferata unde numa' bagi titlul si gata...
Mistinguett
De fapt, e interesant ce spune calfa. Si mi-as permite sa spun ca da, toti. Pentru ca este spatiu deschis (si poate si pentru alte motive, unul dintre ele fiind numarul mai mic de oameni laugh.gif ), energia este foarte clar pozitiva. De-asta muntele este relaxant, odihnitor.

Dar da, intervine si "polaritatea" dintre noi si locul respectiv.

La o scara mai mica, parcurile sunt de obicei locuri magice pentru acelasi motiv. Spatii largi, deschise, greu ca energia negativa sa se cumuleze. Cred ca toti avem locuri de genul asta.

Pentru mine cel putin, toate locurile magice sunt parcuri - si doar o anumita zona din parc.
Mai am si vreo 2 la munte. Unul este pe langa cabana Izvorul Rece (corectati-ma daca gresesc, sunt multi ani de cand nu am fost acolo - e o cabana cativa km in sus de Predeal) - si altul este Sinaia. In oraselul ala ma simt de parca apartin.
Nana Floare
...eu in Romania ma simt atras' ca naiba sa ma duc sa vizitez Manastirea Prislop, Jud. Hunedoara...am eu ce am cu calugarul Nicodim de la Tismana care a infiintat-o...cred ca e un loc magic (n-am fost niciodata acolo si mi-e frica de ce-o sa descopar hh.gif ...)...o fi vorba de-o reincarnare sau ce dreaq (ma gandesc la ce-ai scris tu despre Versailles pe alt thread)...


edit: poza manastirii o vedeti la mine pe member's profile...
calfa
QUOTE
"ceva sentiment" ?


"Ma apropii incet ... cu pasi mici, sa imi prelungesc cat mai mult starea ... ma apropii totusi, pentru ca ea se intensifica. E atata maretie incat parca ma simt acoperit de un ocean ... si atata armonie ca ma face sa ma simt urias. Notre Dame de Paris ... doar in fata peretilor de munte am mai trait asa ceva ! "

... cam pe-acolo ohyeah.gif

QUOTE
"ceva sirop de confesiune"


"Sunt toti muntii locuri magice, sau numai unii ? Nu stiu raspunsul la intrebare, dar pentru mine, unul dintre ei sigur e. E muntele unde mi-am gasit ceea ce unii ar numi sufletul pereche."
____________

Ei, cum e Nicodim, e bine acum ?
Nana Floare
QUOTE
Am spus deja prea mult !

...asta e scopul hanului...niciodata nu e prea mult...lasa dreqului inhibitiile si da-ti drumul thumb_yello.gif !
atta
Bunicii mei au un apartament intr'un boc cu patru etaje. In podul cladirii, fiind foarte cald, s'a amenajat o uscatorie. Cand eram mici, eu si fratele meu ne bucuram foarte tare sa mergem cu hainele ude in pod. Lumina rara ce trecea prin niste geamuri aproape opace, praful, panzele de paianjen, mirosul de cald prafuit, stalpii de lemn, cotloanele ascunse, ideea de loc parasit si misterios.... chiar acum mi se face un gol in stomac amintindu'mi.
Mistinguett
In spatele catedralei Notre-Dame, este un mic parculet... Unul din locurile mele magice. wink.gif
calfa
spoton.gif

Nu Nicodime, nu-i vorba de inhibitii. Poate de inspiratie, prioritati, chef sau ... valoare.

Uite vezi, eu cred ca am spus mai mult in "poate nu toti, dar nu am vrut sa dau nume, sa nu se supere cei pe care nu am fost inca" decat in mesajul care a urmat ...
Nana Floare
@ Misti
QUOTE
Dar da, intervine si "polaritatea" dintre noi si locul respectiv.


unsure.gif ...dar e vreo explicatie stiintifica pentru asta? In ce consta dpdv energetic polaritatea dintre doua "obiecte" distincte: 1. omul si 2. locul?
Rose
Hm...nu stiu de ce imi vine greu sa cred ca intr-un fel acele locuri au fost facute pentru noi...cred ca noi singuri ne facem deosebite acele locuri...cam ca la sufletele pereche smile.gif locurile mele speciale...pai...un parc langa casa si liceul meu, orice loc pe malul marii(bineinteles, pustiu biggrin.gif ) si se pare ca si muntele...sau muntii mai bine zis smile.gif
Mistinguett
QUOTE (Nicodim @ Dec 21 2003, 02:33 PM)

unsure.gif ...dar e vreo explicatie stiintifica pentru asta? In ce consta dpdv energetic polaritatea dintre doua "obiecte" distincte: 1. omul si 2. locul?

Nu-s buna la explicatii stiintifice. sorry.gif
O sa spun doar ca, asa cum simt pe pielea mea, sunt locuri incarcate pozitiv si altele negativ si, conform ideii ca totul in natura este un schimb de energie, in primele ne "hranim" energetic.
axel
N'as putea spune dimic despre un anumit loc magic...
Dar sunt oameni in jurul carora totul devine magic... Totul incepe sa'ti zambeasca...
Ryan
Exista locuri magice... pe unele le-am pierdut, au ramas in copilarie insa daca le-as putea regasi acum, as fi fericita... de exemplu prispa casei bunicilor vara... nu ma apuc sa scriu fiindca ma apuca nostalgia...
Locuri pe care le simt altfel si la care pot avea acces oricand doresc ar fi... o anume plaja de la mare, o anume casa din Ardeal si un anume aeroport.... locuri pe care le porti in suflet o viata si cand ajungi sa te intalnesti cu ele, simti ceva inexplicabil, un sentiment ciudat de placut... care desigur se datoreaza atator amintiri placute.
yuanescu
QUOTE (calfa @ Dec 20 2003, 07:46 PM)

Daca tot veni vorba, care e "scopul" Hanului ? E vreun topic pe tema asta ? Stie cineva raspunsul ?


care e scopul hanului?

care e scopul copacului ?... care e scopul unui scriitor ?... care e scopul unui muncitor?...dar al unui talhar?...care e scopul omului?
care e scopul dumneavoastra ?
cand nu putetzi sa raspundetzi care e scopul dumneavoastra...de ce sa incercatzi a afla scopurile celorlaltzi ?...

scopul...prea suna a solutzie...shi parca spunea poincare ca "omul nu poate depashi solutzia shi paradoxul"...de ce nu putetzi depashi solutzia ?...v-atzi intrebat?... poate pentru ca solutzia va satisface... nu cadetzi in comoditatzi mintale...sunt doar capcane
raspunsul la intrebarea care e scopul hanului ... e una dintre ele

ash vrea sa va intreb asha de curiozitate...daca nu shtitzi care e scopul hanului ... shtitzi care e scopul dumneavoastra ca bantuitor al hanului?

nu e cumva un loc magic shi nici nu atzi bagat de seama?...cu asta punct...sa nu fiu plictisitor

p.s. cand imi raspundetzi numitzi-ma yuanescu...masculin


Zed
Ca loc "magic" vad locul in care mi-am petrecut copilaria ... straduta mica in care parca se opreste timpul in loc si nimic nu mai are importanta . Acolo imi gasesc linistea .
calfa
QUOTE (yuanescu @ Jan 6 2004, 08:18 PM)
care e scopul hanului?

care e scopul copacului ?... care e scopul unui scriitor ?... care e scopul unui muncitor?...dar al unui talhar?...care e scopul omului?
care e scopul dumneavoastra ?
cand nu putetzi sa raspundetzi care e scopul dumneavoastra...de ce sa incercatzi a afla scopurile celorlaltzi ?...

scopul...prea suna a solutzie...shi parca spunea poincare ca "omul nu poate depashi solutzia shi paradoxul"...de ce nu putetzi depashi solutzia ?...v-atzi intrebat?... poate pentru ca solutzia va satisface... nu cadetzi in comoditatzi mintale...sunt doar capcane
raspunsul la intrebarea care e scopul hanului ... e una dintre ele

ash vrea sa va intreb asha de curiozitate...daca nu shtitzi care e scopul hanului ... shtitzi care e scopul dumneavoastra ca bantuitor al hanului?

nu e cumva un loc magic shi nici nu atzi bagat de seama?...cu asta punct...sa nu fiu plictisitor

p.s. cand imi raspundetzi numitzi-ma yuanescu...masculin

Multumesc pentru raspuns, domnule yuanescu (e destul de masculin asa ?). Imi lipseau "aberatiile" care "imi faceau ziua" uneori, luna trecuta.

Ati observat corect, ca eu am intrebat care e scopul hanului. Dar nu credeti ca v-ati aruncat cam departe incercand sa presupuneti ce stiu si ce nu stiu eu ? Eu nu mi-as permite sa fac presupuneri de genul asta. Dar asta nu e o critica la adresa intrebarilor dvs, e loc pentru fiecare in acest loc magic.

Intelegerea profunda a problemei, cunoasterea subtilitatilor contextului si momentele de cautare a solutiei ma "satisfac" mai mult decat solutia in sine ... pentru ca fug de comoditati mentale ... daca tot a venit vorba despre asta.

Despre scopul meu in Han am mai scris atunci cand am spus de ce am ramas ca "bantuitor" al lui. Faptul ca v-am starnit curiozitatea inseamna ca a fost atins macar partial scopul intrebarii mele "care e "scopul" Hanului ?".

"nu e cumva un loc magic shi nici nu atzi bagat de seama?"

Ba da. In felul asta am revenit "on topic".
RamonaV
QUOTE (Nicodim @ Dec 20 2003, 07:06 PM)
Manastirea Prislop, Jud. Hunedoara...

E un loc magic. E locul meu preferat. Ultima dată am descoperit cimitirul si peştera în care se refugiau călugarii în caz de atac asupra lor. Din păcate nu am poze scanate.
În plus e aproape de Retezat - masivul meu preferat... ceilalţi munti nu se supără. Muntele meu preferat e Narăţu, fratele Coziei, munte pe care am fost de două ori.
Şi zic preferat pentru Retezat şi Narăţu pentru că amintirile aleargă întâi spre ei apoi spre alţi munţi.
Clopotel
Sunt multe locuri magice in lume...dar si eu cred ca unele sunt mai "magice" decat altele.
In Romania, am descoperit pentru mine, in muntii Fagarasi (greu de localizat, oricum nu e pe traseu marcat) un loc aparte, apoi in Mehedinti, pe cheile Dunarii, pe niste munti pe langa Dubova... si nu e vorba doar de splendorile naturii in aceste locuri...
Diana-Maria
Am simtit pe pielea mea, cum se zice, "negativitatea" unor locuri.
Intru undeva si nu ma simt bine, desi toate par bune si frumoase.
Locuri care ma fac sa simt o energie negativa, o atmosfera apasatoare,care ma f obosesc si care imi dau si o stare de spirit cel putin sumbra.
Pe de alta parte am avut "fericita" ocazie ca sa am exact aceleasi sentimente in prezenta anumitor persoane pe care le resimt ca adevarati "vampiri energetici" si care ma fac sa ma simt "secatuita" doar dupa citeva minute de conversatie.
In general imi plac locurile cu multa verdeata, cu multe plante...
Minerval
Iubirea reala si declarata dintre un barbat si o femeie radiaza mai multa magie decat toate chipurile cioplite, idolii si icoanele clasice. Faptul ca o femeie poate sa nasca mai multi copii si sa ii si creasca denota un act de magie mai evident decat impartirea apei in doua. Viata, in opina mea, reprezinta actul de magie suprem, insa incomplet. Acum, va intreb eu ce considerati dv. a fi magic?

F.'.
Dreptate si Fratie
Nana Floare
50.gif blink.gif hh.gif nu inteleg de ce a postat chestia asta aici...? Care e legatura cu topicul? LOCURI MAGICE
Mistinguett
Ntz, ntz, ntz, Nicodim... citeste si tu mai cu atentie. Copiii nu vin pe lume dintr-un loc magic? ca n-o fi magic pentru tine, dar este pentru altii...

( rofl.gif rofl.gif rofl.gif )
torex
Exista un parc la care se ajunge din bulevardul Dacia, pe langa Gradina Icoanei (Bucuresti, paralel cu Magheru). Parca Iulian sau cum s'o fi numind...
Prima oara cand l-am descoperit, am crezut, pe bune, ca este un loc magic iscat din neant, special pentru mine; un fel de.. "La Tiganci" combinat cu "Secretul dr. Honigberger"

Dar locul care pentru mine face cu adevarat minuni, oricat de "down" as fi, este intrarea in bisericuta din parcul Politehnicii. Exista acolo atata liniste si pace, cat sa ma reincarce pentru saptamani intregi.
gio19ro
Misti, asta este una din cele mai intelepte si mai hazli postari din cate am intalnit.
Nana Floare
Minerval

QUOTE
Iubirea reala si declarata dintre un barbat si o femeie radiaza mai multa magie decat toate chipurile cioplite, idolii si icoanele clasice. Faptul ca o femeie poate sa nasca mai multi copii si sa ii si creasca denota un act de magie mai evident decat impartirea apei in doua. Viata, in opina mea, reprezinta actul de magie suprem, insa incomplet. Acum, va intreb eu ce considerati dv. a fi magic?


Misti

QUOTE
Ntz, ntz, ntz, Nicodim... citeste si tu mai cu atentie. Copiii nu vin pe lume dintr-un loc magic? ca n-o fi magic pentru tine, dar este pentru altii...


...sa stii ca am citit de doua ori inainte sa postez, dar in mesajul respectiv chiar nu era vorba de nici un loc, ci doar de magie in general...Si prin loc ma refer si la nivelul micro al organelor genitale feminine, ca la ele inteleg ca te refereai in raspunsul tau... blink.gif rolleyes.gif unsure.gif
sasha
Poate ca e oarecum off topic, insa, de fiecare data cand ajung in statia de metrou de la Unirii, am senzatia ca iau metroul in sens invers... yikes.gif senzatie care dispare cand ajung la Universitate... si totusi, cred ca o sa fac un efort si o sa iau o busola , sa vad cum reactioneaza. Nu de alta da, in pricipiu, ma orientez binishor, in sensul ca, oriunde as fi, in Bucuresti, stiu in ce directie se afla casa mea. Cu o singura exceptie - statia de metrou de la Unirii.
BLANCA
drumul catre ex... blink.gif

adik drumul care casa lui

"catre" hh.gif rofl.gif
Nana Floare
bre, tre' sa-mi gasesc un nou loc magic aici unde-s acuma, ca sunt prea departe de alea doua pe care le-am descris in primul mesaj... sad.gif
Minerval
Draga Nicodim, intentia mea nu a fost de a te ofensa prin afirmatiile ultimei redactari. Am exprimat o stare fireasca a lucrurilor prin conturarea faptului ca magia nu trebuie sa provina dintr-un loc atare, batut in cuie. Magia este in noi si lucreaza cu noi. Ca profanii doresc sa aiba acest crez sau nu, importa mai putin. Initiatii cunosc ceea ce trebuie sa cunoasca si este de ajuns. A nu se confunda magismul cu magia, totusi.
Un loc magic cu adevarat este acela care prefigureaza compania unui bun amic, alaturi de indragostit/a, alaturi de persoana indragita.
Intrebarea topicului comporta o generalitate de raspunsuri.

F.'.
Aramis
Locuri magice pentru mine ar fi Lacul Rosu, cheile Bicazului (mai ales daca le urci pe jos), mai toate manastirile din N-ul Moldovei, mai ales Agapia unde ma simt ca acasa dar si Sihla (sau o fi Sihastria? mereu le incurc...) Ar mai fi si o anumita gradina botanica unde mergeam vara cu prietenii, ne descaltam si alergam ca nebunii prin iarba tipand si razand
Thelma
Pentru mine, locuri cu adevarat magice sunt manastirile din Romania (o traire cu adevarat intensa am avut-o la manastirea Prislop din jud. Hunedoara, langa mormantului lui Arsenie Boca) , M. Athos si Insula Patmos...locuri magice pentru cei care stiu sa le simta si sa le constientizeze insemnatatea.

Daca ar fi sa ma iau dupa ce a scris presa referitor la evenimentele care ar fi avut loc in padurea Baciu din Cluj (nu mai stiu acum cati ani), asta da....loc "magic"! ohmy.gif ohyeah.gif
magda
se spune ca un loc magic unde iti incarci bateriile este langa Bucuresti, la manastirea Cernica. in spatele curtii, spre lac este un copac foare gros, pe partea dreapta a aleii. daca stai cu palmele lipite de acel copac te energizezi.


Retezat zona magica sau tot ce ce se intampla prin muntii aceia sunt doar simple coincidente sau "povestiri de pescari"?
mogaldeatza
Locuri "magice'- casa bunicilor si un refugiu ascuns atat de bine printre stanci, incat il descoperi numai cand ajungi la intrarea sa. Sunt locurile unde simt ca ceva, cunoscut si necunoscut in acelasi timp, imi da putere si liniste. Si daca sunt departe de ele, e de ajuns sa ma gandesc sau sa retraiesc momente petrecute acolo pentru a-mi regasi , macar partial
starea "de bine".
little1
biggrin.gif stati sa va lamuresc biggrin.gif

ati auzit de "nostalgia paradisului" ?

se pare ca noi tanjim dupa un loc asemanator paradisului...

ce conditii trebuie sa indeplineasca locul pentru a fi magic ?

depinde... pentru uniii este nevoia de siguranta, pentru altii nevoia de atentie, de dragoste, de a fi sustinut etc

toate sunt nevoi interioare, iar a le cauta in exterior este o pista indirecta

sunt scoli de initiere care cultiva "campuri magice" care inconjoara persoana, si o fac sa se simta mereu intr-un loc magic

puteti incerca: aduceti locul magic in jurul vostru, oriunde v-ati afla. va ajuta, mai ales cand sunteti sub stress, in conflict cu cineva etc

thumb_yello.gif
smoke
in mijlocul unei furtuni de vara
flori
Ierusalem...si in special cetatea veche! Ma incarca energetic, si-mi da pentru mult timp dupa vizitare senzatia de siguranta si putere. Poate si datorita faptului ca e construita din multa piatra...Aceeasi senzatie mi-o dau si muntii dar nu persista prea mult timp dupa aceea! In schimb Cascada Foz de Iguazu, cea mai enorma masa de apa pe care am vazut-o, m-a facut sa ma simt mica si m-a stors de puteri pentru mult timp dupa vizitare!
De asemenea in Romania am intilnit multe locuri unde din senin si spontan simteam miros de tamaie, sau mi se facea pielea de gaina fara nici un motiv!
Spiridusa
un loc magic e in Deva intr-un parc la poalele Cetatii e un simplu loc cu leagane , copaci , verdeata
era primavara cand am ajuns acolo, totul era inverzit , inflorit , plin de viata si locul ala mi-a dat curaj , m-a facut sa cred ca se poate si nu numai parcul ci mai ales .. o mica poiana undeva la mijlocul drumul spre cetate care era plina cu flori mici albe pe un covor de iarba , la mijloc trona un bolovan mare care parca te astepta sa iti rezemi oasele de el

Lumashel
Am trei locuri magice
-sub plapuma cand inchid ochii si imi incep veghea.
-la fereastra enorma care nu duce nicaieri din Sinaia(cred ca a facut parte dintr-o cladire ,insa a ramas solitara si ratacita prin arhitectura moderna).
-in Sibiu.E orasul iubit de mine fara nici un motiv.

Si daca nu ajung nici sub plapuma,nici la fereastra,nici in Sibiu,recurg la un loc care nu imi apartine(si nici magia dansului),la cimitir.Acolo ma intind pe o cripta ,chiar daca ploua,ninge sau e soare,si mi se mai linisteste zbuciumul pentru cateva zile.) Mortii ma linistesc( ohyeah.gif pentru ca ma fac sa ma simt vie),nu moartea.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.