Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cumpar Suflete
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Hydra
Cand iti descarci sufletul in fata cuiva,te simti mai bine,parca mai usurat,eu de exemplu prefer sa discut cu persoane necunoscute,pe chat,in bar,in parc,poate ca este egoist din partea mea...nu incerc sa ma scuz,asta sunt.
axel
... poate ca unii prefera sa'l dea pe gratis, sa nu il vanda, cand oricum trebuie sa dea ceva din el...
yuanescu
QUOTE (Hydra @ Dec 16 2003, 07:29 PM)
Cand iti descarci sufletul in fata cuiva,te simti mai bine,parca mai usurat,eu de exemplu prefer sa discut cu persoane necunoscute,pe chat,in bar,in parc,poate ca este egoist din partea mea...nu incerc sa ma scuz,asta sunt.

n-ash spune ca ai un profil pshihologic ciudat...ci din contra
dar nu intzeleg ceva...de ce nu va cumparatzi voi femeile un paratrasnet cand vretzi sa va descarcatzi ?
tzi-am dat un motiv bun pentru a te descarca?
potzi s-o faci linishtita eu nu simt nevoia sa ma descarc pe nimeni...nici macar pe mediul inconjurator
halcyon_lll
Cumpar Suflete .... Cat dai pe bucata?
smile.gif oricum daca vreti sa va vindeti sufletele intrati pe
www.wewantyoursoul.com
de unde puteti sa va vindeti sufletul in dolari!!!
yuanescu
N-ai inteles? Cumpara suflete... nu le vinde.
Ai indreptat-o spre un site gresit.
halcyon_lll
Stiu ca le cumpara...de aia am intrebat cat da pe un suflet!!!!

Si site-ul era adresat celor care vor sa isi vanda sufletul si nu primesc destul de la Hydra.
Please read more carefully!!!!
Zed
@Hydra , descarcatul de suflet nu are nimic cu vanzarea lui.
Nu vad nici o tangenta. huh.gif
calfa
@Zed: Daca ai spus-o tu, acum pot sa intervin si eu. M-am abtinut sa ridic eu problema legaturii (cam inexistente in opinia mea) dintre a vinde suflete si a-ti descarca sufletul, ca sa nu se spuna ca sunt carcotasul forumului. Ce mi se pare interesant la threadul asta e cum, si de data asta, neintelesii se inteleg intre ei. ohyeah.gif
Mihai
Sau poate neintelegerea provine din titlul topicului...
calfa
E o inconsistenta intre titlul topicului si enuntul detaliat din primul mesaj. "Titlul topicului" nu e explicat, iar primul mesaj nu pare a avea o legatura cu titlul.
Hydra
A cumpara,nu inseamna neaparat a face un schimb.....a asculta ce ti se spune a sti sa asculti,de ce intodeauna incercam sa cautam intelesuri ascunse ....oare pentru ca suntem introvertiti?sau sta in firea noastra sa ne ascundem si de noi?
Cumpar suflete.....are intelesul pe care vreti a il dati fiecare dintre voi,multi deja lau dat de aici se pot trage concluzii interesante...voi ce parere avetzi?
genicon
Eu sunt de parere ca aici tre sa scrie Tri, ca e clar ca cel ce cumpara suflete e insusi ala cu coarne si... bla bla bla amin!
Zed
@Hydra
QUOTE
A cumpara,nu inseamna neaparat a face un schimb.....


A cumpara inseamna a poseda ceva .
Hydra
QUOTE (Zed @ Dec 18 2003, 10:19 AM)
@Hydra
QUOTE
A cumpara,nu inseamna neaparat a face un schimb.....


A cumpara inseamna a poseda ceva .

Il posezi dupa ce il obtzi:)
Hydra
QUOTE (genicon @ Dec 17 2003, 10:44 PM)
Eu sunt de parere ca aici tre sa scrie Tri, ca e clar ca cel ce cumpara suflete e insusi ala cu coarne si... bla bla bla amin!

Cea mai mare pacaleala a diavolului a fost shi este incercarea lui de a ne convinge ca nu exista diavol:))
Oare exista?
genicon
Ezista! L-am auzit eu in pasaj la Universitate, urla in gura mare: "Haoleu, manca-ti-as, cumpar suflete si vand seminta de floare!" biggrin.gif
Hydra
QUOTE (genicon @ Dec 18 2003, 04:49 PM)
Ezista! L-am auzit eu in pasaj la Universitate, urla in gura mare: "Haoleu, manca-ti-as, cumpar suflete si vand seminta de floare!" biggrin.gif

Corect...uite unu care il vazu pi ala cu coarne...shi scapa:))
Zed
@Hydra , in fine .
Fie asa cum spui tu . Oricum este valabil numai pentru tine . Eu am alta opinie . thumb_yello.gif
Hydra
Depinde la ce te referi...la diavol,sau la altceva?
Zed
Nici vorba . Probabil ca de aceea si vorbim unul pe langa altul . Mesajul meu nu are in el nici un simbol religios.
Este vorba doar despre faptul ca se crede ca orice pe lumea aceasta are un pret . Fals.
Exista lucruri care nu se pot cumpara .
Hydra
Da te rog un exemplu?
Zed
Sufletul . Oare crezi ca si el are un pret?!
Hydra
Se pare ca da..nu uita ca miza luptei dintre Dumnezeu si diavol este sufletul iar de multe ori oamenii isi vand "sufletul"pt. lucruri sau .............de tot felul,gandestete la toti "mari"oameni,ai istoriei incepand de la cain si abel,brutus,iscariotul,nero,hitler,etc...oare ei au vandut ceva sau au donat?
flu
QUOTE (Zed @ Dec 19 2003, 10:13 AM)
Exista lucruri care nu se pot cumpara .

... la unii oameni, altii pot renunta chiar si la eul lor (suflet) pentru a realiza un oarecare "ceva"...

A-ti vinde sufletul diavolului inseamna, fara alte conotatii, a face compromisuri (mai mici sau mai mari), a trece peste propriile credinte...

Si mie imi place sa cred ca exista "lucruri" care nu se pot cumpara... cum ar fi sufletul, dragostea, sanatatea, o anumita stare... cry.gif
Zed
@Hydra , ok , uite parerea mea . Sufletul meu nu are pret ( de cumparare ) .
Problemele religioase nu ma intereseaza . Nu sunt ateu dar nici fanatic al religiei .
Nu ma intereseaza ce au facut "mari oamneni ai istoriei" . Aici este vorba despre mine . Asupra mea am numai eu dreptul de decidere . thumb_yello.gif
Zed
@flu
QUOTE

Si mie imi place sa cred ca exista "lucruri" care nu se pot cumpara... cum ar fi sufletul, dragostea, sanatatea, o anumita stare...


Exact , si-mi mai permit sa adaug o fraza dintr-o carte ( pe care am mai scris-o la citate ) :


"Exista in mine o lege care nu poate fi atinsa material " .
Hydra
Gresit,asupra ta,ai tu si societatea in care traiesti drept.
Este trist dar adevarat:)),daca nu crezi ia gandeste-te bine...........si nu uita ca suntem rezultatul "societatii"in care traim,toti credem ca numai noi avem drept de a decide asupra"sufletelor",vietii noastre ,ma tem ca nu
Suntem dusi de"darlogi toata viata.
exergy33
QUOTE(axel @ 16 Dec 2003, 09:11 PM) *
... poate ca unii prefera sa'l dea pe gratis, sa nu il vanda, cand oricum trebuie sa dea ceva din el...

E un punct de vedere perfect valabil smile.gif.
Mai exista insa si situatia cand 'donatorul' il da cu placere nu pentru faptul ca trebuie sa dea neaparat un procent din el.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.