Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Raceala Nemtilor
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Diasporei > Prin Lumea Intreaga > Europa
Pagini: 1, 2, 3
Costin
Se tot vorbeste prin Romania cum ca nemtii ar fi reci, nu ar exista prietenii adevarate si ca banul este mai presus de orice.
Adevarat sau este o conceptie total gresita?
Mihai
QUOTE (Costin @ Mar 2 2003, 01:20 PM)
banul este mai presus de orice.

Nu cred ca asta e o particularitate a nemtilor - este un fenomen general wink.gif
SORIN
Nu sunt mai "reci" decat altii.


Dar sunt altii mai "calzi ". In general in nord e mai rece in toate sensurile. ( poate in afara de Olanda si Danemarca )

Popoarele de langa marea Mediterana sant cei mai "calzi " cu exceptia Frantei.

In general cu cat tara e mai saraca cu atat oamenii sant mai deschisi.

Cei mai reci nemti sant cei din cantoanele nemtesti ale Elvetiei. Cum treci in sudul Elvetiei ( la italieni ) imediat se schimba atmosfera.

Daca cauti cu adevarat " GER " cauta Noua Zeelanda sau Africa de sud.

Sorin.
Mi_
Din scurtele mele treceri prin Germania am remarcat acea "raceala" de care se tot vorbeste. Insa daca asa se simt ei bine eu nu am ce comenta din afara, oricum îi respect pentru realizari iar prietenii pe masura vin de la sine, în orice fel de populatie te-ai afla.
Brotacul
Nu numai ca sunt reci dar sunt si ipocriti ,prefacuti...si asta se
intampla din cauza"realizarilor lor",avand atattia bani incat
au uitat cum este sa nu ai(mai nou incep sa invete de cand cu i
introducerea euro)
Mi_
... zise cel care moare de ciuda ca nu are el banii nemtilor ... tongue.gif
SORIN
QUOTE (Mi_ @ Sep 20 2003, 10:29 PM)
... zise cel care moare de ciuda ca nu are el banii nemtilor ... tongue.gif

A zis lupul ce-si schimba blana dar naravul ba blink.gif

Si lupu a gasit o alta prada dry.gif

Sorin.
Nicushor
QUOTE
banul este mai presus de orice.


Tocmai un roman zice asa ceva........
Aschiutza
Eu stau de 4 ani in Germania: nemtii sunt altfel decit noi. Se incred mai putin in oameni, poate. Iar buna lor crestere si drepturile femeilor le-au rapit din capacitatea de a fluiera dupa o fata pe strada sau de agatat foarte usor...ca daca fata se simte molestata suna la politie wink.gif. In general incearca sa se deranjeze cit mai putin unul pe altul . Chiar si prietenii (de la 25 de ani in sus) si-i suna inainte de ai vizita. Si apoi intervine si aici stresul:cind lucrezi pina la vreo 6-7 seara nu prea mai ai chef sa legi noi prietenii, pentru ca nu ai timp de ele . Apoi am intilnit si multe exceptii:oameni deschisi, prietenosi si care sar sa te ajute. Noi, romanii suntem mai deschisi in manifestari, aratam emotiile pe care le avem, fie ca e furie sau entuziasm. Nemtii arata mai putin , sunt mai obisnuiti sa fie amabili , sa-si ascunda sentimentele fata de necunoscuti.
SORIN
Corect spus Aschiuta si cea ce admir la ei e corectitudinea. Dupa cum am mai spus, am vazut si alte locuri mult mai reci.

Sorin.
Sagitarius
In afara faptului ca sunt foarte corecti...in rest sunt foarte reci cu toti si cu toate lucrurile posibile wink.gif
Zed
Brotacul , de unde pana unde astfel de afirmatii?! Traiesti acolo?

E usor de acuzat pe cineva in necunostinta de cauza ...

Cel mai corect raspuns l-a dat Sorin si nu numai cu referire la nemti , a fost foarte obiectiv !
Catrina
Înclin sa cred ca e un mit. Si o sa ma explic.
Cand ne-am mutat din Lumea noua in batrâna, adevarata si frumoasa Europa intai am bocit ca de ce Germania??? (Eu visam ca popa prostu sa pice para malaiata in Spania biggrin.gif) Ca sunt reci, nazisti si daca o sa cad pe strada acolo am sa putrezesc...si ca n-o sa-mi raspunda la buna ziua, si ca o strambe din nas ca nu vorbesc germana, si ca o sa le putä a usturoi made in Romania. Dupa un regal de zbor (urasc sa zbor!) Boston-Reykjavik-Frankfurt am picat latä pe aeroport si am asteptat sa fiu vamuita pana la cutia de sardele luata din aeroportul islandez. Dupa o politicoasa asteptare ne-am dus la ghiseu si le-am turuit ca vreau vama mai repede ca mor. Cica la zborurile dinspre Islanda nu se face vama. "Dar eu sunt cetatean roman!" "Bine ai venit dar tot nu-ti facem vama!" Mijesc din ochi si ma gandesc morometian "Oare in clipa in care ies din aeroport ma incalta?!" Ma vad oamenii ceia tampita de nedumerire dau anunturi prin aeroport sa vinä nenea cu masina (ala de ne astepta de 2 ore) sa ne duca la destinatie:D Trec peste drum, peste faptul ca adormeam in mijlocul frazelor, trec peste faptul ca stomacul meu nu se zgarcea sa faca scandal pe autobahn (autostrada [ger]) unde nu exista limita de viteza. Intr-o ora ne-am cunoscut vecinii. Care intai au dat pe spate ca avem o pisica ( "Inca o pisicuta in casä! Ce frumoasa..." blablabla. In casa cu 2 etaje, unde locuim 3 familii, mai exista doua pisici si un caine deci am nimerit super!)
Vreau sa va spun ca sunt niste oameni extraordinari acesti vecini! Ai de la parter sunt mai pe la 55 de ani, ai de la etajul 1 mai pe la 40... In prima saptamana ne-au dus la magazine (ieftine), ne-au carat cu sticle cu tot la tomberoanele de sticle, ne-au facut lipeala cu veterinarul lor etc. Si mai ales ne-au spus ca nu-i deranjeaza TV-ul, muzica, petrecerile etc spoton.gif Ne-am facut si prieteni tineri si is mai mult decat ne-am fi asteptat. De cate ori plecam undeva ne tin pisica, ne uda florile...sambata iesim labere, ne duc la tot felul de lacuri, in tot felul de excursii etc. Eu personal nu i-am simtit pe nemti ca fiind un popor rece. Cred ca asta li se trage de la faptul ca dupa razboaie au muncit de le-au iesit ochii sa iasa din saracie si nu aveau timp de spus povesti la gura sobei... Sunt nebuni dupa mersul cu bicicleta, dupa facut turism in tarile calde si dupa petreceri (au sute de festuri pe an) ca nu prea au cum sa fie reci. Sigur ca exista si nemti care te injunghie din priviri da' aia te "taie" si daca esti auslander si daca esti de-al lor... Pana la proba contrarie inclin sa cred ca sunt un popor de oameni normali!
La buna vedere si o berica virtuala pt toti musteriii hanului :-)

catrina
Zed
Catarina , corect ....... si daca stam bine sa ne gandim , padure fara uscaturi nu exista wink.gif
eskimo
Ce-mi place mult la nemti e mediul de lucru...oricat de mare sau profesionista ar fi afacerea , atmosfera la birou e extrem de familiara , colegiala ,si directorii sunt pe picior de egalitate cu subalternii.

Putini snobi , ca si oriunde.Majoritatea sunt foarte amabili ,saritori , prietenosi.

in orasele mari , e mai dificil...Ca si la noi , in Bucuresti tongue.gif
maxmara
.....sunt de acord cu aschiuta.noi, cei care venim acum in germania, ne-am astepta ca toti sa ne puna covurul rosu la picioare. si eu am auzit de chestia asta, cum ca nemtii ar fi reci,insa, ma intreb, romanii sunt calzi, de ex.? au fost cazuri in romania, cand cu ochii mei am vazut ca un negru sau un indian avea nevoie de ajutor.....si nimeni nu i l-a dat...deci....
polpot
QUOTE (maxmara @ Oct 25 2003, 04:43 PM)
.....sunt de acord cu aschiuta.noi, cei care venim acum in germania, ne-am astepta ca toti sa ne puna covurul rosu la picioare. si eu am auzit de chestia asta, cum ca nemtii ar fi reci,insa, ma intreb, romanii sunt calzi, de ex.? au fost cazuri in romania, cand cu ochii mei am vazut ca un negru sau un indian avea nevoie de ajutor.....si nimeni nu i l-a dat...deci....

Salve tuturor,
Am citit mesajele de mai sus si vreau sa va spun ca toti aveti dreptate. Da - aveti toti dreptate deoarece nu poti cataloga un intreg popor asa una doua.
In primul rind depinde in ce calitate mergi in tara respectiva - turist, chirias, proprietar, afacerist , boschetar, etc....
Tuturor acestor situatii le corespund diferite persoane. In speta doamna care venea din Boston sa locuiasca in Germania e logic ca vecinii au intimpinat-o bine deoarece trebuie sa o cunosca si sa se simta bine cu un nou vecin.
In situatia in care te duci tu in Germania cu ginduri necurate neavind o casa, un venit si un potential element de referinta fata de comunitatea de acolo la inceput ORICINE te priveste cu suspiciune si neincredere.
Petru a intelege aceasta situatie mai bine si nunumai aceasta situatie incerc mereu sa ma pun in situatia celui din fata mea - exact cum a spus mai sus : CUM REACTIONAM NOI ROMANII DACA VINE UN STRAIN IN ROMANIA ?!
Atunci a-ti spune ca totul e divers si s-ar schimba radical? Nu cred! Cred ca daca v-ati pune in pielea strainului (neamtului, englezului, italianului, francezului etc ) care DEJA a fost calcat de multe ori la el in tara pe bataturi de EXTRACOMUNITARI a-ti fi in masura sa ii dati dreptate daca va va privi cu susceptibilitate.
Nu uitati ca aceea e tara lor si nu va cunosc decit de citeva minute, ore, zile, saptamini.... nu au copilarit cu voi pe starda sau va cunosc parintii, bunicii.
Nu vreau sa dau dreptate nimanui in parte pentru ca nu se poate face asa ceva.... ceea ce as vrea sa spun este ca cu putina bunavointa, toleranta de ambele parti si VOINTA DE CONVIETUIRE se pot elimina toate inconvenientele.
Cu prietenie.... pe curind.
Aminda
Sunt in Munchen de 4 luni. Nemtii astia m-au surprins tare placut, sincer. Am intalnit strainezi mult mai reci ca nemtii. Ce am observat eu: oamenii astia de aici nu sunt reci, sunt doar putin simpli la minte. Degaba incerci sa ajungi mai adanc, sa ii cunosti mai bine, nu ai ce cunoaste. Probabil de aici si sentimentul ca sunt reci. In rest, sunt de treaba, doar ca au o impresie mult prea buna despre ei. Chestia cu "uebermensch" inca nu le-a disparut din subconstient.
Aramis
Pana acum am facut ore cu trei nemti si toti au fost niste profesori extraordinari, foarte calzi cu elevii si chiar generosi.
mutulica
de acord cu aschiutza. imi place germania, asa cum e
Rikita
QUOTE (Aminda @ 7 Jan 2004, 01:51 PM)
Ce am observat eu: oamenii astia de aici nu sunt reci, sunt doar putin simpli la minte. Degaba incerci sa ajungi mai adanc, sa ii cunosti mai bine, nu ai ce cunoaste.

dar asta sunt cei din bavaria... sunt caz special...
janine
Brotacul ai foarte mare dreptate...Zed eu traiesc aici de 3 ani shi un pix ca sa nu mai socotim vre-o 2 ani de naveta...deci in cunoshtintza de cauza itzi spun ca majoritatea (cel putzin aici unde stau eu)sunt nishte ipocritzi, reci, barfitori(chiar daca de multe ori raceala lor pare indiferentza) eu am observat altceva...invidioshi...etc...numai "cuvinte de lauda" hh.gif am fost in olanda...am fost in frantza...austria...shi nu cate o zi doua...am trait luni intregi...dar degeaba ca nemtzii nimenea...reci shi ticaloshi...shi acum nu ma refer löa comportamentul lor fatza de mine...har domnului m-am integrat..ci ei intre ei s-ar manca daca ar putea ... shi by the way...fiecare cu parerea proprie...
Rikita
hm... harsh... ei bine, si eu vad multe lucruri aici care nu-mi plac - si invidia. oameni care nu-si dau seama ca o duc mai bine decat majoritatea lumii (dar si asta parca sa intample peste tot... cati romani fac comparatia cu germania, franta etc, si cati fac comparatia cu india, sierra leone etc. cand vorbesc despre situatia economica... stiu ca pare rau daca eu spun asa ceva...)

dar oricum... chiar daca traiesti aici trei ani, liutza, esti sigura ca ai inteles "cum sunt nemtii"? un popor nu e doar asa sau asa... depinde si de generatie, grup social, educatia etc.
janine
nu am generalizat nemtzii ca popor...am specificat ca majoritate nemtzilor pe care ii cunosc shi pe care "i-am studiat"...shi am specificat ca am fost shi in alte tzari europene...shi nicaieri ca aici...mai ales aerul lor de superioritate...degeaba au fost shi au ramas nishte arieni...cu aceleashi vechi conceptzii shi vechi ideologii(asta ca shi caracterizare generala)..iar asha ca una particulara ma repet sunt nishte ipocritzi avizi dupa bani...as i was saying...parerea mea....
Rikita
pai, nu cunosc stuttgart, iar cei din aceasta regiuna au reputatia de a fi foarte dupa bani... doar ca nu cred ca e asa peste tot nici acolo... cei care cunosti, ce varsta au? la ce lucreaza?

aici la berlin cel putin exista o scena foarte mare alternativa de nemti care chiar exagerezi cu renuntarea baniilor etc.
janine
shtii eu am ocazia (sa nu ii zic shansa sau neshansa) sa cunosc oameni din toate categoriile...prin munca pe care o fac aici...calatoresc prin toata germania...intalnesc tot soiul de oameni din diferite categorii sociale, de diferite varste cu diferite ocupatzii...asha ca pot sa spun ca parerea pe care mi-am facut-o nu se bazeaza pe o statistica la nivel mic ci la scara destul de larga...sunt din ce in ce mai dezamagita de Germania "tzara tuturor posibilitatziilor" (ma refer in regiunea europeana)...mie imi merge foarte bine aici...nu despre asta e vorba (nu am avut de suferit cu nimic din cauza atitudinii lor)...dar asha in general...sunt oameni de ...cacao...dezamagire!
Rikita
atunci, tie nu-ti placem... dar oricum, ma intreb daca asta chiar inseamna ca suntem ipocrizi si rece, sau daca nu e o "neintelegere" culturala. cum stii, daca ceea ce vezi ca ipocriza cu adevarat asta, si nu doar faptul ca felul nostru de a ne comporta e diferent (fara ca asta inseamna ceea ce o astfel de comportare ar insemna in romania)?
bdl
Da nemtoaicele cum sint? wink.gif
Rikita
trebuie sa vii aici si sa afli...
Ovidius
Am stat in Stuttgart aproape 2 ani. Nu mi-a placut Germania deloc si m-am reintors in Romania. Nu as mai sta in Germania mai mult de 2 saptamani pentru nimic in lume, dar am cel mai mare respect pentru nemti, pentru ceea ce au facut si pentru ceea ce fac! Sunt oameni harnici, corecti, disciplinati, seriosi, etc. Pe unde am umblat am fost ajutat. Nu am avut nicaieri probleme din cauza ca i-am respectat si am fost la fel de serios si corect ca si ei!
In ceea ce priveste schwabii si bavarezii intr-adevar sunt mandrii de ei si foarte zgarciti, dar pana la ipocrizie mai e cale lunga.

PS: Liutza, sa nu mai zici nimic rau de pretenii mei nemtii ca la urmatoarea vizita in Stuttgart te caut si-n gaura de sarpe devil.gif
mutulica
QUOTE (bdl @ 19 Aug 2004, 05:13 AM)
Da nemtoaicele cum sint? wink.gif

bune cind sunt pustoaice (ca fac sport si arata bine) sau trec de 35-40 (ca incep sa se aranjeze)
intre 25-35... vai de capul lor
janine
jamie.gif [QUOTE]PS: Liutza, sa nu mai zici nimic rau de pretenii mei nemtii ca la urmatoarea vizita in Stuttgart te caut si-n gaura de sarpe[QUOTE] 43.gif credeam ca aici am voie as imi dau cu parerea....hm hh.gif de schwabi shi sashi nu am spus nimic ....din schwabi ma trag...eu am zis de genu ala de nemtzi care se cred puri...una sunt nemtzi alta schwabi shi sashi...[/QUOTE]atunci, tie nu-ti placem... dar oricum, ma intreb daca asta chiar inseamna ca suntem ipocrizi si rece, sau daca nu e o "neintelegere" culturala[QUOTE] Rikita ma repet pentru a nu shtiu cata oara...nu am generalizat...pentru ca nucunosc o germanie intreaga...nu am cum...dar culmea eu numai asha ceva am intalnit...shi repet eu nu am probleme aici...ma repet shi la faza asta cu mine se comporta extrordinar(in felul lor)....m-am adaptat...dar repet....este parerea mea ca raceala nemtzeasca nu este legenda
Ovidius
@Liutza
QUOTE
credeam ca aici am voie as imi dau cu parerea....hm

Si io credeam ca nu o iei in serios cry.gif
Lasa ca dau o bere cand mai trec p-acolo thumb_yello.gif
janine
43.gif una??? ...dupa ce m-ai facut sa imi fac bagajele shi sa ma mut in Vietnam???(de frica nu de altceva)
Ovidius
@Liutza
Pai o sa dau de beut pana intri sub masa....asa e bine?

PS: Mai putin si vine Oktoberfest-ul. Presupun ca se fac deja pregatiri.
dead-cat
eu acuma sunt in Stuttgart cry.gif , cel putin in timpul zilei mad.gif .

vreau sa zic ca in Schwabistan nici eu n-as sta 2 ani.


Rheinland r0cks!
janine
rofl.gif ma scotzi la o cafea? mwah1.gif
Rikita
QUOTE (mutulica @ 19 Aug 2004, 02:26 PM)
QUOTE (bdl @ 19 Aug 2004, 05:13 AM)
Da nemtoaicele cum sint? wink.gif

bune cind sunt pustoaice (ca fac sport si arata bine) sau trec de 35-40 (ca incep sa se aranjeze)
intre 25-35... vai de capul lor

adica mai am un an, si dupa asta cel mai bine ar fi sa dispar in apartamentul meu si sa nu plec afara ca sa nu speriez lumea?
Rikita
sigur ca ai drept la parerea ta... dar ipocrizia mi se pare chiar un lucru foarte grav, si as vrea sa cred ca nu sunt ipocrita.
janine
mwah1.gif ooooooooof tu eshti scumpa de tot...iubita nu te-am facut ipocrita...nu imi permit nu te cunosc...chiar pari foarte simpatica...eu spuneam in general ce am cunoscut aici...nu am spus ca GERMANIA = IpocriziaLand...ca nu cunosc tat poporu' ....repet!!!! doar ce am vazut...umblat...cunoscut... deci eu am intalnit doar asha ceva...clar exista exceptzii de la orice regula doar ca eu nu le-am intalnit inca... mwah1.gif hai nu te supara pe mine ca nu ai de ce...ca nu te-am jignit cu nimic...mi-am dat cu parerea de ce am vazut shi simtzit ... mwah1.gif
Rikita
nu ma simt jignita... si stiu ca nu ai vorbit despre mine... doar ca eu cunosc si multi nemti care nu sunt asa... dar lasam discutia... cel mai bine ar fi sa vii o zi la berlin si mergem sa bem ceva...
janine
daca cunoshti opusul ohmy.gif ...cu cea mai imensa palcere... poate ca tzie nu tzi se par pentru ca eshti una dintre ei shi traieshti cu ei....ai crescut cu ei...vorba ta diferentze de cultura...poate fi shi asta o treaba ...te pupic mwah1.gif
Rikita
da... clar ca vad lucruri diferite fiind obisnuite cu oameni de aici... dar chiar asta am vrut sa spun...
janine
pupici atunci...in sfarshit ne intzelegem ...era clar ca eu vorbeam din prisma unui roman...ca doar nu compar germania cu japonia...ci cu romania...
cactus
Ce-ai cu nemtii, tu draga, ca si io mi-s; da` de asta de pe plaiuri mioritice. P-acolo am numa` o sora. Ce faci de revelion ?
janine
huh.gif @cactus...si io is din aia tot de pe plaiuri mioritice dupa cum am mentzionat cateva mesaje inainte...de revelion cred ca voi asculta iarba cum creste huh.gif ca alte planuri interesante nu am
cactus
devil.gif poate dai de-o floare cu tepi la use; ca io mi-s inclusiv frumos, nu numa` cu par de cactus roflmao.gif roflmao.gif drunk.gif
janine
paaaai tu ii fi dragutz shi scumpic ca doar eshti invatzat dupa "legea romaneasca" rofl.gif eu parerea despre nemtzocos mi-o mentzin ca e sanatos sa ai principii tongue.gif huh.gif
cactus
Vivat printipiili - ca un om fara printipuri e ca un printipiu fara destinatie rofl.gif clapping.gif roflmao.gif
janine
Uite sa o bucur un pic pe Rikita...nu toti nemti sunt reci...am intalnit nemti prietenosi ... scriam una din zilele trecute la "ce mi-a placut astazi" cum, colegii mei de munca(nemtzi) s-au dat peste cap sa ma faca sa ma simt bine intre ei, chestie ce nu au facut niciodata, dar probabil i-am tot pisalogit eu cu "romani asa si romani pe dincolo"...si au incercat sa fie mai maleabili putin...ei da SE POATE SI IN GERMANIA...oricum parerea mi-o mentin...nemti sunt reci...dar pot fi dezinvatati de "prostul obicei" (din prisma mea ) thumb_yello.gif mwah1.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.