Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Enigme
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan > Enigme si Ghicitori
Pagini: 1, 2, 3, 4
ViP
Ce se hraneste ca sa traiasca dar nu bea niciodata ?
axel
Soparla?

Asta e raspuns din ala "zii fara sa te gandesti" smile.gif
ViP
Raspunsul e ceva mai putin logic.
axel
Mai putin logic decat al meu? rofl.gif
ViP
incearca sa te gandesti dincolo de "foamea" reala......
ViP
Nu pot sa cred ca am pus asa o intrebare grea.......poate e ora prea inaintata si creierele noastre cer somn nu dezlegare de enigme wink.gif
ViP
Pai m-am gandit sa va mai dau una poate ca pe asta o sa o stiti, pt. ca nu e prea grea :

Ce-i in luna
Nu-i in stele
Ce-i in tren
Nu-i in vapoare
Ce-i in Anglia si Franta
E de doua ori in Constanta



E.B.E.
'N' ce dreq sa fie...

ViP
Binenteles ca acesta este raspunsul....dupa cum spuneam foarte simpla ghicitoarea.

Si daca tot suntem la sectiunea ghicitori simple o sa va mai dau una (scuze ca nu am stat sa o traduc, dar banuiesc ca nu era nevoie) :


Three men checked into a hotel room for which they paid $30. The next day, the manager realized that the men had been overcharged. She gave the bellhop $5 to return to the three men. On the way to their room the bellhop decided to keep $2 for himself, and give each of the three men one dollar. The three men had now paid $9 each, or a total of $27. This plus the $2 the bellhop kept makes a total of $29. What happened to the other dollar?[/B]
E.B.E.
Mi-i somn acuma si nu pot sa vad exact unde e aiureala...

Asta cred ca e ceea ce se cheama sofism? smile.gif Nu sunt sigur...
Singurul fel in care pot sa argumentez acuma este:

30 suma, aflata la casierie...
-5 dati la bellhopper
---
25 in casierie


+2 tinuti de bellhopper
+1
+1
+1 dati inapoi la oameni
=30...

chestia la care mintea da rateul se afla in propozitia "The three men had now paid $9 each, or a total of $27.", da nu o pot "prinde" acuma...
halcyon_lll
QUOTE (ViP @ Dec 10 2003, 03:37 PM)


Three men checked into a hotel room for which they paid $30. The next day, the manager realized that the men had been overcharged. She gave the bellhop $5 to return to the three men. On the way to their room the bellhop decided to keep $2 for himself, and give each of the three men one dollar. The three men had now paid $9 each, or a total of $27. This plus the $2 the bellhop kept makes a total of $29. What happened to the other dollar?[/B]

Domnule Vip, mi-am dat seama ca esti musteriu si inca nu ai citit regulamentul acestui forum. Daca l-ai fi citit, inainte sa postezi aceasta enigma, ai fi cautat postari asemanatoare (sau chiar identice). Pot sa iti spun cu siguranta ca mai exista o postare asemanatoare cu a ta, scrisa de mine, care deja a fost rezolvata. Nu face nimic dar sa stii ca deja nu mai are farmec, deoarece majoritatea forumistilor cu vechime stiu raspunsul la enigma ta!!!!
Please check at Enigme si ghicitori - topic:O mica problema!
Hydra
tu sub mine eu pe tine si-o bucat de mine-n tine ghici ce este??
ViP
Scuze pt. "gafa" pe care am facut-o.....altadata o sa citesc mai atent ce s-a scris si ce nu.....MEA CULPA.
Sper din tot sufletu ca urmatoarea enigma pe care o scriu sa nu mai fie deja spusa de altcineva......

CAND O POARTA NU ESTE O POARTA ?


si daca si aceasta a fost scrisa deja si nu am observat eu, o sa mai scriu una.......


WHAT DOES A SPIDER WEAVE, THAT HAS NO EYES AND YET CAN SEE ? (Cum poate o panza de paianjen, care nu are nici un ochi sa vada ? ).
Hydra
QUOTE (Hydra @ Dec 10 2003, 07:16 PM)
tu sub mine eu pe tine si-o bucat de mine-n tine ghici ce este??

nu va ganditi la prosti
genicon
Femeie gonflabila? cool.gif
Tresty
QUOTE (ViP @ Dec 9 2003, 11:56 PM)
Ce se hraneste ca sa traiasca dar nu bea niciodata ?

Bine v-am gasit aici la han...

Raspunsul corect este focul smile.gif tin minte faza asta din Nemesis Game, si acolo am ghicit raspunsul inainte sa il spuna Adrian Paul...
ypsilonalpha
QUOTE (Hydra @ Dec 10 2003, 07:16 PM)
tu sub mine eu pe tine si-o bucat de mine-n tine ghici ce este??

Vreun transplant sau o transfuzie, ceva tongue.gif

@Tresty: bine-ai venit la Han!
Hydra
tu sub mine eu pe tine shi-o bucat-de mine-n tine.......papucu in picior:)))
Clopotel
aaaah...Hydra... la o asa problema incitanta... tu vi cu o rezolvare... dezarmanta... sad.gif
georgeones
Pun si io aici o mica ghicitoare " Ce animal poate sari mai sus decat casa ?"
ypsilonalpha
smile.gif Iada, daca e sa ne luam dupa intelepciunea minerala ... aaa ... milenara a poporului. smile.gif
georgeones
Nda ,n-am inteles nimk blink.gif 6.gif
ypsilonalpha
rofl.gif Pai e un proverb romanesc: "Capra sare masa, iada sare casa", iada fiind iedul de sex feminin, ca sa zic asa smile.gif Se vede treaba ca nu asta e raspunsul corect. rolleyes.gif
kristina
e musai sa fie animal? poate fi si insecta? nu reusesc sa gasesc nici un animal care sa sara atat.
georgeones
tre' sa fii atent la enunt ,foarte atent spoton.gif
georgeones
Nu stie nimeni huh.gif ??? e usoara , cititi de mai multe ori enuntul ,si gasiti enigma ca sa zic asa ohyeah.gif ,nu necesita cultura generala
Tudy
Toate. Casa nu poate sari. smile.gif

O stiam de prin clasa a 2-a. rolleyes.gif
georgeones
spoton.gif exact ,mie mi-a zis-o un prieten acum cateva zile.
icarus
QUOTE (ViP @ Dec 10 2003, 07:50 PM)
CAND O POARTA NU ESTE O POARTA ?

Atunci cand in stanga avem "o duce" si in dreapta avem... o poarta?
Sau viceversa ohyeah.gif
side_story
La ala al lui Hydra, cu tu sub mine eu pe tine o bucat' din tine-n mine..... sau cum era...
un tarnacop?? devil.gif
E.B.E.
Pai parca era vorba de papuc, nu? tongue.gif
jounkie
Ce se hraneste ca sa traiasca dar nu bea niciodata ?
.....focul...e simplu...mai ales pt cei care au vazut filmu...nui asa vip jamie.gif
oricum...aia cu panza de paianjen e un mister inca pt mine........sunt curios pt cat timp
E.B.E.
Pai daca te iei dupa traducerea in romana, nu ai nici o sansa... o sa fie un mister pentru totdeauna... tongue.gif

"What does a spider weave, that has no eyes but yet can see?"

It's a website... web-site adica, priveliste de panza, daca ma-ntelegi, in romana nu are nici un sens...
georgeones
Am si eu cateva enigme


Evadare


Candva intr-un castel au fost luati prizonieri si intemnitati cativa localnici..Temnita era situata la cativa zeci de metri inaltime , nu avea decat o fereastra , prin care li se trimitea prizonierilor hrana cu ajutorul unui scripete si doua cosuri.Vazand acest scripete care era capabil sa sustina 100 de kg au pus la cale un plan de evadare. La un studiu atent al scripetului ei au constata ca pot atinge nevatamati pamantul numai atunci cand greutatea celui care ar fi coborat intr-unul dintre cosuri n-ar fi decat cu maxim 10 kg mai mare decat contragreutatea asezata in celalat cos; altfel cel ce cobora s-ar fi zdrobit de stanci.In temnita erau 3 prizoneri unul avea 90 de kg , unul 50 si celalalt 40 .Cum au reusit sa evadeze cei trei , stiind ca ei puteau folosi un bolovan de 30 de kg pentru evadara?



Caporali si soldatii

O grupa de geniu primeste intr-o dimineatza ordinul sa construiasca un pod.Materialele erau pregatite.Printre acestea se gasea si 3 stive de lemne de lungimi 1m ,1.5m si 2m.Insa pentru constructie era nevoie de materiale de lungime 0.5 m .In vederea sectionari materialelor au fost formate 3 echipe de cate doi oameni- un caporal si un soldat..Prenumele caporalilor erau Gheorghe , Petre si VAsile , iar al soldatilor -Ion ,Constantin si Stefan .Gheorghe si Ion taiau bucatile de 2 m, Petre si Constantin pe cele de 1.5, iar ceilalti doi Vasile si Stefan pe cele de 1 m. Caporalul Grigorescu care lucrase cu ostasul dobrescu (dupa numele lor de familie ) aveau linga ei 28 de bucati de lemn de cate 0.5 m. Popovici si VAsilescu ,26, iar ceilalti doi Ionescu si Ghitescu 27 bucati .Tinand seama de cele precizate pana acum , puteti determina prenumele lui Ghitescu?


Iesirea

In fata sunt 3 usi .Pe prima scrie "Aceasta este usa de iesire " , pe a doua " NU aceasta este usa de iesire" , iar pe a treia nu este scris nimic .Stiind ca pe una dintre usi este scris la deruta afirmatia , se poate preciza care este usa de iesire?
Onix
Iesirea
A treia usa. Explicatie: daca mesajul de pe prima este scris la deruta inseamna ca vom avea doua usi pe care scrie "Aceasta NU este usa" si este clar ca buna este a treia. Daca mesajul de pe a doua usa este scris la deruta..ei bine, nu este, pentru ca am avea doua usi pe care scrie "Aceasta ESTE usa" si am avea cu siguranta inca o afirmatie falsa, ceea ce nu este permis in problema.
georgeones
Onix - Corect thumb_yello.gif

Varsta

Alaltaieri aveam 18 ani la anu voi avea 21 , este posibil acest lucru?
Onix
Prenumele lui Ghitescu este Constantin? Sper ca e bine, m-am cam grabit la rezolvare, recunosc.

edit: daca esti nascut in an bisect?
georgeones
Da este bine ,tinand seama ca caporal Petre si Constantin au avut de taiat lemnele de 1.5 m rezulta ca ei ar fi avut singura posibilitate ca taind lemnele in bucati de 0.5 sa iasa 27 ,care nu este divizibil cu 4 sau cu 2 .
La varsta nu conteaza daca e an bisect sau nu , deci nu .
Fumatoru'
QUOTE
Varsta 
Alaltaieri aveam 18 ani la anu voi avea 21 , este posibil acest lucru? 


Da.Esti nascut pe 31 decembrie iar afirmatia este facuta pe 1 ianuarie.
georgeones
thumb_yello.gif Corect
Mrs. Rogers
Evadare

Asta mi se pare chiar usoara, sper c-am inteles-o corect. Intai coboara cel de 90 de kg, apoi cel de 50 si apoi cel ce 40 . Cel de 40 de kg foloseste bolovanul.
georgeones
Toxic, nu ai intels , cel care coboara trebuie sa aiba cu 10 kg mai mult decat contra greutatea , in caz contrar se prabuseste
Selinna
QUOTE (ViP @ 10 Dec 2003, 08:52 PM)


CAND O POARTA NU ESTE O POARTA ?



Atunci cand este intredeschisa..cel putin asha era in Nemesis Game: When it's ajar spoton.gif

Napoleon9th
QUOTE (E.B.E. @ 10 Dec 2003, 06:22 PM)
chestia la care mintea da rateul se afla in propozitia "The three men had now paid $9 each, or a total of $27.", da nu o pot "prinde" acuma...
De fapt, era in propozitia urmatoare: "This plus the $2 the bellhop kept makes a total of $29." Ar trebui sa scazi cei $2, ca sa obtii cat a ajuns in casierie.

QUOTE (Tudy @ 12 Jan 2004, 05:46 PM)
Toate. Casa nu poate sari. smile.gif
Sunt si unele animale care nu pot nici ele sari! tongue.gif (cred ca un exemplu era elefantul ohyeah.gif)

QUOTE (georgeones @ 1 May 2004, 07:10 PM)
Evadare

Candva intr-un castel au fost luati prizonieri si intemnitati cativa localnici. [...] Vazand acest scripete care era capabil sa sustina 100 de kg au pus la cale un plan de evadare.
Daca, intrucat sunt sigura* ca 100 este o greseala de tipar, scripetele sustine 200 kg (sau macar 180), atunci solutia comporta 11 "invartiri" de scripete. Am dreptate? wink.gif

QUOTE (georgeones @ 1 May 2004, 10:54 PM)
tinand seama ca caporal Petre si Constantin au avut de taiat lemnele
dar nu se spune ca Ghitescu ar fi simplu soldat... wink.gif tongue.gif

*greseala de tipar sad.gif
georgeones
QUOTE

Daca, intrucat sunt sigura ca 100 este o greseala de tipar, scripetele sustine 200 kg (sau macar 180), atunci solutia comporta 11 "invartiri" de scripete. Am dreptate?


Da, ai dreptate nu am tinut cont de chestii asta , asa le-am gasit si eu tongue.gif.Cat despre invartiri nu le-am numarat , conteaza sa evadezi smile.gif


QUOTE
dar nu se spune ca Ghitescu ar fi simplu soldat...


Asta tot de la ei e tongue.gif , tinand cont de ordinea gradului mi se pare firesc ca numele caporalilor sa fie trecuti inaintea soldatilor
Onix
QUOTE
Daca, intrucat sunt sigura ca 100 este o greseala de tipar, scripetele sustine 200 kg (sau macar 180), atunci solutia comporta 11 "invartiri" de scripete. Am dreptate?


Off-topic: sigurA? Parca M vine de la masculin.

On-topic: Sa inteleg ca nu mai apar enigme noi? sad.gif
Napoleon9th
Uite una noua: Care este numarul maxim si minim de vineri din luna februarie?!? ©*

Iar pentru cei cu inclinatii matematice, construiti un patrat 4x4 care, privit 'normal' si 'cu susul in jos', sa fie careu magic. Similar cu GEOLOGIE=31907039.

*nu cunosc LDA, dar intrucat nu pretind ca am inventat eu problema si/sau rezolvarea ei, nu cred ca violez nici un articol al ei. Problemele sunt luate din "Mai in gluma, mai in serios...", de Nicolae Oprisiu, editura Dacia, Cluj-Napoca, 1981.
Onix
Min = 4 si Max = 5?

Eviti off-topicul?
Napoleon9th
nu, nu; si nu - mai citeste postul ala o data. biggrin.gif
Onix
1 si 29, ca in numarul zilei lunii?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.