Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Franta
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Diasporei > Prin Lumea Intreaga > Europa
Mistinguett
Cu dedicatie pentru Mi_.
Ziua buna celor ce traiesc in Franta. mwah1.gif
sorin666
De ce numai el? rolleyes.gif
Mistinguett
Ca era suparat ca nu e loc special pentru Franta. rolleyes.gif Si l-am facut eu.
Dar e si pentru tine si Chatonel si cine mai e pe langa voi. jamie.gif
chatonel
'Neata Misti smile.gif Merci pt masa! spoton.gif
torex
salutare!
se pare ca asta nu e un thread prea activ.. desi mi-ar fi placut sa am mai multe de citit pe aici.
Dar asta e.. c'est la vie,
a+
Ryan
Pai nu te impiedica nimeni sa propui subiecte de discutie si aici. Poate se isca vreo discutie in franceza smile.gif
fiatlux
Cateva siteuri din ...preafrumoasa Franta
Safari la Toiry !
Gradinile lui Monet de la Giverny!

si..o imagine

user posted image
Ryan
Vreau si eu acolo ..... sad.gif
Mi_
Am fost la Giverny, e la doi pasi de mine. N-ai crede ca pot exista atâtea flori la un loc. smile.gif
fiatlux
Grupul Thoiry !

Stiti ce reprezinta imaginea urmatoare ?Explicatia (fr) se afla mai jos.

user posted image

Le plus grand labyrinthe végétal symbolique de France a été dessiné par Adrian Fisher pour Thoiry avec des "surprises" inspirées des jardins de la Renaissance. 5.300 ifs ont été plantés en 1995. Il ouvrira en 2004. Le labyrinthe illustre le "Nombre d'Or", qui fonde les proportions architecturales du Château et la croissance des plantes, et "Le Songe de Polyphile", qui a inspiré les jardins symboliques de la Renaissance Italienne, comme celui d'Isola Bella, et qui témoignaient d'un humanisme, combattu par l'Inquisition. Les animaux y sont présents, symboles issus des mythologies de l'Antiquité.
torex
apropo de franta, si mai ales de ziua de azi:
http://www.fetedescelibataires.net/
LaSalsa
Franta, bonjour! wub.gif
Tony Almeda
Bonjour thumb_yello.gif

(je suis à Paris)
chatonel
QUOTE (zar @ 29 May 2004, 04:40 AM )

QUOTE (chatonel @ 28 May 2004, 12:54 PM)
Nu veniti si voi la Andorra sa luati tigari ieftine si alcool?

laugh.gif cred ca de la scumpirea din toamna nu am cumparat 5 pachete de tigari in franta.
de asta statisticile arata o scadere a nr cumparatorilor... si cred ei a consumatorilor. rofl.gif

eu abia prin august as putea fi putin liber (unul din dezavantaje cand esti student si mai si muncesti unsure.gif ).

dar pastram contactul via hanuancutei! smile.gif




in august eu plec in tara....
raminem tot cu contactul aici biggrin.gif
chatonel
QUOTE (MikeEL @ 29 May 2004 @ 05:48 PM)

QUOTE ( chatonel @ 28May 2004 @  01:54 PM)

Nu veniti si voi la Andorra sa luati tigari ieftine si alcool?

Andorra in Italia, nu ?! huh.gif


Andorra la Vella, intre fr si spain

QUOTE


QUOTE
St Trop ca nu-mi place nici sa mor!!!


de ce?! pun pariu ca pentru ca nu e loc sa-ti ancorezi iachtu' !! wink.gif


ihi, tocmai pt ca e ca la circ, unii se holbeaza si altii se maimutaresc tongue.gif spoton.gif
allibem



Bonjour , cum va place aici ? va estz dor de tara rofl.gif ?
Yvonne
Bonjour. Si eu as vrea sa fiu in Franta, macar intr-o excursie.
skysurfer
Bonjour mes amis. smile.gif Am si eu o rugaminte: cine ma poate ajuta cu un sfat cum sa ajung din Nice pana la Barcelona, fara avion. Tren, Vapor sau Masina de inchiriat cred ca ar fi optiunile insa vreau sa stiu daca merg cu trenul ce trenuri as putea sa iau, cu vaporul ce curse sunt, sau cu masina e posibil sa o inchiriez din Nice si sa o las in Barcelona?
Merci beaucoup pour le reponse. smile.gif
Olaf
Ce am gasit pe SNCF:

NICE VILLE 22h35 CORAIL 5506
PERPIGNAN 05h11

PERPIGNAN 07h37 CORAIL 4299
PORT BOU ESPAGNE 08h35

PORT BOU ESPAGNE 09h52 CORAIL 463
BARCELONA SANTS 11h46



NICE VILLE 22h35 CORAIL 5506
PERPIGNAN 05h11

PERPIGNAN 07h37 CORAIL 4299
PORT BOU ESPAGNE 08h35

PORT BOU ESPAGNE 09h52 CORAIL 463
BARCELONA SANTS 11h46



Faza este ca dadeau mai multe variante pentru Barcelona, si nu am stiut pe care sa o aleg... unsure.gif De vapor habar n-am, dar daca trenului ii ia 13h...
Cla
Skysurfer, in mod normal iei o masina (inchiriezi) de la aeroport (hai sa zicem Nice) si o parasesti in Barcelona. Gata. La fel la aeroport. Ready.
skysurfer
Multam de raspunsuri. Asadar: masina ca sa o inchiriez si sa o las in Barcelona ma costa 450 euro pt ca taxa de drop off to another location este 250 de euro ohmy.gif . E cam mult si nu cred ca e rentabil.
Trenul... probabil ca el ramane pt ca ma costa doar vreo 150 pt amandoi.
Astept daca stiti voi cumva vreo firma, in afara de eurolines care are drum doar noaptea prin Nice, de transport cu autocarul. Nu am gasit nici in ruptul capului o firma care sa plece macar din Marsilia pe la 9-10 ziua ce sa mai zic de Nice. Va raman vesnic dator dc ma puteti ajuta. smile.gif
Cucu Mucu
Mai e vre-un "francez" on pe aici, ca as ave mai multe intrebari intrebatoare despre viata in Paris.
Cucu Mucu
Stie cineva cum as putea ajunge din Beauvais (aeroport) in Paris - Place Clichy, Moulin Rouge? (fara taxi tongue.gif )
Kyklos
Cu ciclomotorul unsure.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Colimator @ 5 Sep 2006, 08:15 PM)
Cu ciclomotorul unsure.gif

Colimatoare, decat sa faci misto-uri pi net, mai bine baga o comanda aici c-a este plin-e de poan-te, poti sa fi sigur ca-o s-a gases-ti ceva co-mic si a-colo ca glume este toate care este.
Kyklos
Observ ca ti-ai lasat umorul in aeroportul international Bucuresti Baneasa-Aurel Vlaicu thumb_yello.gif
Cucu Mucu
Observ ca ai inceput sa confunzi hanul cu "loc de scuipat seminti"...
Michelle
marius cred ca la fata locului te vei descurca fara probleme,dar daca vrei sa fii asigurat pot da un tilifon la cineva care face multe drumuri pe Beauvais.S-ar putea ca RER-ul sa deserveasca si zona aceea si pe urma cauti o statiecomuna RER cu linia de metro care trece prin Clichy.
Baga un ochi siaici
Ce trebuie sa retii insa ,daca n-ai mai circulat pe la ei,de fiecare data cind schimbi linia sa retii dinainte denumirea statiei ce reprezinta capatul de linie ceea ce la francezi e mai intotdeauna un cuvant compus si intortocheat,ca sa stii cind faci legatura ce cauti de fapt...altfel te ratacesti prin tunele. spoton.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Michelle @ 5 Sep 2006, 09:59 PM)
marius cred ca la fata locului te vei descurca fara probleme,dar daca vrei sa fii asigurat pot da un tilifon la cineva care face multe drumuri pe Beauvais.

Sarumana de link. Iau un shuttle, ca neuronul meu nu retine numele alea lungi de-ti invart limba in gura ca ventilatorul. laugh.gif
Olaf
Marius, de la Beauvais sunt curse de autobuze pana la Porte Maillot (te lasa langa palatul Congreselor). Acolo, intri la metrou si te uiti dupa metroul 1 (galben). Il iei doua statii, in directia Vincennes, pana la Charles de Gaulle - Etoile. (acolo e si arcul de trimf, daca ai chef sa-l vizitezi smile.gif ). De la Charles de Gaulle, iei metroul 2 (albastru) inspre Nation, pana la Place de Clichy (6 statii). Moulin Rouge e la vreo doua statii mai incolo. Autobuzul e 13 euro, cred, iar metroul 1,40 (daca iesi, trebuie sa-ti iei inca un bilet).
Bafta, si daca ajungi pe aici poate punem de o intalnire forumistica tongue.gif
Cucu Mucu
Au si cartele, abonamente de 7 zile pt metrou, sau pt tot transportul in comun?
Mistinguett
Au un abonament pe saptamana (si/sau luna), Carte Orange. Iti trebuie poza pentru ea (fa-ti pozele de-acasa). E valabila de lunea pana duminica (de ex. daca o cumperi miercuri e buna doar pana duminica). Deasemeni trebuie sa specifici zonele in care planuiesti sa calatoresti cu ea - vezi info la ratp.fr

Ai nevoie de ceva site-uri de informatii generale?

p.s. editat sa adaug: Carte Orange o poti cumpara numai in Paris, iar daca nu-ti e buna din cauza zilelor, mai exista un abonament pe zi (intre 1 si 5 zile) care se cheama Paris Visite. Personal, gasesc ca mergi prea mult pe jos in Paris ca sa merite abonament, dar fiecare cum crede. tongue.gif
Olaf
Depinde si cum ai lucrurile organizate si cat timp ai. Nu poti ajunge de oriunde pana oriunde pe jos in 15-30 de minute.

Am revenit ca uitasem harta metroului: [click]
Cucu Mucu
Sar'mana pt informatii. Dau o bere in Paris. smile.gif Candva intre 10-20 octombrie.
Michelle
Ma bate gandul si pe mine sa fac un trip aici cu ocazia congresului adf din noiembrie(21-25) wink.gif
Olaf
woot_jump.gif
Cucu Mucu
QUOTE (Michelle @ 9 Sep 2006, 11:25 PM)
Ma bate gandul si pe mine sa fac un trip aici cu ocazia congresului adf din noiembrie(21-25) wink.gif

Da bre si matale o sspaguta ceva acolo sa mute aia congresul mai devreme sa o punem de un drinking-meeting cu totii.
codreanu elena
salut,sunt elena,ma bucur ca am gasit acest forum ,chiar e bun .am si eu nevoie sa stiu cam cat ar costa chiria in paris la nanterre, pentru ca urmeaza sa vin in semestrul 2 cu o bursa socrates si nu am loc in camin.v-as multumi mult daca m-ati putea ajuta cu acesta informatie.
Olaf
Buna. Vii singura? Daca da, incearca sa-ti gasesti camera la o gazda. S-ar putea ca profii cu care corespondezi acolo sa te poata ajuta. Daca nu esti singura, ar merita sa luati un apartament. Uita-te si pe www.pap.fr www.paruvendu.fr si pe www.entreparticuliers.fr Si cauta din vreme, ca dureaza pana gasesti.
Altfel, din cate am vazut, apartamentele incep de pe la 600 de euro, iar in gazda m-as astepta la un 300 de euro...
Daca e vorba de o firma de imobiliare, in principiu iti vor cere cam valoarea unei chirii ca onorariu. De asemenea, probabil ca va trebui si un depozit de garantie, care nu are voie sa depaseasca valoarea a doua chirii (banii astia ii primesti inapoi cand te muti, sau in maxim doua luni dupa aceea).
Ah, si bate-i la cap in continuare si pe cei cu caminul, pentru ca sunt multi studenti din ultimul an care pleaca in stagii.


Edit: probabil ca o agentie imobiliara o sa ceara si un garant.
Olaf
Uitasem: uita-te si de resedinte universitare, daca sunt prin zona. Crous, Fac-habitat... daca imi mai amintesc de nume le trec aici.
codreanu elena
mersi mult de sfaturi,dar am renuntat la paris,preturile erau prea mari pentru bugetul meu de socratist de 400 de euro...acum am ales sa plec la chamberry,cu inca o colega,o sa ma descurc mai bine.totusi odata ajunsa acolo,o sa mai vizitez cate un oras,printre care si parisul,sper sa ne ajunga cateva zile...cam asta e,mersi oricum de informatii!!
Cucu Mucu
La Paris se mananca foarte bine la bistroul ala din Saint Michelle, chiar pe colt. Est super, oh, la, la! laugh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.